"Kierując krajem trudno być świętym"

Istnieje ciągła sprzeczność między prawami człowieka a polityką zagraniczną państwa, nawet we Francji - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner w 60. rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. - Nie możemy prowadzić polityki zagranicznej kraju jedynie w uzależnieniu od praw człowieka. Kierując krajem trudno być świętym - dodał w wywiadzie dla środowego wydania dziennika "Le Parisien".

Poczta doręczyła Bogu listy

Tysiące listów z całego świata, zaadresowanych "Do Boga, Jerozolima" dostaje co roku jerozolimska poczta. I co roku umieszcza je w szczelinach starożytnego Muru Zachodniego, tzw. Ściany Płaczu - jednego z najświętszych miejsc judaizmu.

Siedem okrążeń wokół Al-Kaby

Blisko trzy miliony muzułmanów siedmiokrotnie okrąży dziś świątynię Al-Kaba w Mekce i tym rytuałem zakończy się muzułmański hadżdż. Modlitwy w Wielkim meczecie trwały trzy dni. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało sto tysięcy policjantów.

Obama inspiruje czarnoskórych Irakijczyków

Czarnoskórzy Irakijczycy z Ruchu Wolnego Iraku chcą wystartować w nadchodzących wyborach. Protestują przeciwko dyskryminacji i żądają stanowisk politycznych. Inspiracją dla nich jest pierwszy ciemnoskóry prezydent-elekt w USA. - Zwycięstwo Obamy dało nam siłę moralną - powiedział Jalal Chijeel, sekretarz organizacji.

"Najczęściej są zabijani przez policję"

Blisko dziewięć tysięcy ludzi zaginęło w Rio de Janeiro od 2007 roku. Taką alarmującą liczbę przywołują protestujący, którzy czterokilometrową plażę Copacabana zamienili w cmentarzysko. - Najczęściej są zabijani przez policję - twierdzi Antonio Carlos Costa, szef grupy ONG Rio de Paz, która zorganizowała demonstrację.

"Taśmy Klausa": prezydent wstrząśnięty

Na trzy tygodnie przed objęciem przez Czechy prezydencji w Unii Europejskiej, na zamku na Hradczanach doszło do bardzo nieprzyjemnej wymiany zdań między prezydentem Vaclavem Klausem a przedstawicielami europarlamentu. Kancelaria wzburzonego rozmową prezydenta Czech opublikowała na swojej stronie internetowej zapis spotkania.

Sarkozy ustępuje Polsce

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ustąpił Polsce i innym nowym krajom UE w sprawie paktu klimatyczno-energetycznego, by doprowadzić do jego przyjęcia przez Unię podczas czwartkowo-piątkowego szczytu w Brukseli - pisze "Le Monde", powołując się na źródła bliskie francuskiemu prezydentowi.

20 tys. euro za życie człowieka

Polska przegrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu proces ws. śmierci Zbigniewa Dzieciaka - więźnia oskarżonego o przemyt narkotyków, który zmarł w celi po 4 latach pobytu w areszcie. Skarb Państwa ma wypłacić żonie zmarłego 20 tys. euro.

Piraci uwolnili grecki frachtowiec

Somalijscy piraci zwolnili grecki frachtowiec z 19-osobową załogą - poinformowały służby morskiej Kenii. Wszyscy marynarze czują się dobrze.

Ukraina: nie będzie wcześniejszych wyborów

Ukraina ma nową koalicję po tygodniach konfliktów. Większe zmiany personalne nie są jednak oczekiwane: Julia Tymoszenko nadal będzie szefowała rządowi. - Sprawa przedterminowych wyborów nie stoi już na porządku dziennym - powiedział nowo wybrany przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

UE mówi "nie" Gruzji

Nie będzie unijnych sił wojskowych w Gruzji. Bruksela odrzuciła prośbę Tbilisi o wzmocnienie jej misji obserwacyjnej.

Chciał przehandlować wakat po Obamie?

Zarzuty korupcji, w tym próbę "sprzedaży, bądź przehandlowania" senackiego mandatu prezydenta-elekta Baracka Obamy usłyszał demokratyczny gubernator stanu Illinois. - To bardzo smutny dzień dla rządu Illinois - skomentował śledztwo prokurator Patrick Fitzgerald. - Za sprawą gubernatora osiągnęliśmy nowe dno - dodał.

Na pogrzebie młodego Greka spokojnie

Tłum był spokojny, a uczestnikom towarzyszyła raczej atmosfera namysłu. Bliscy pochowali 15-letniego Aleksisa Andreasa Grigoropulosa, którego śmierć wywołała trwające już czwarty dzień zamieszki. Jednak protestujący już zapowiedzieli, że walki będą kontynuowane w środę.

Świat pożegnał moskiewskiego patriarchę

Siedem godzin trwały uroczystości pogrzebowe zmarłego w piątek patriarchy Moskwy i Wszech Rusi Aleksego II. Przed otwartą trumną z ciałem, cześć oddało mu ponad 70 tys. osób. W ostatnią drogę odprowadzili go m.in. prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin. Polski Episkopat reprezentował prymas, kardynał Józef Glemp.

Jak przekonać Irlandię do Lizbony?

Bruksela gotowa na zmiany w Traktacie z Lizbony. Jeżeli irlandzka zgoda na przyjęcie dokumentu będzie kosztować jedynie utrzymanie dotychczasowej zasady: jeden kraj, jeden unijny komisarz, to Komisja Europejska może poprzeć ten warunek - zdeklarował jej przewodniczący Jose Manuel Barroso.

Piloci spędzili noc na krze

O prawdziwym szczęściu może mówić dwóch pilotów, których samolot rozbił się u wybrzeży północy Kanady. Po tym jak ich maszyna wraz z całym sprzętem utonęła, mężczyźni całą no spędzili na kawałku kry.

Papierosy znikną z półek

Anglia i Walia wprowadziły zakaz eksponowania papierosów na sklepowych półkach. Rozważają to też Szkocja i Irlandia Północna. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę palaczy na Wyspach.

Sikorski: NATO powinno mieć szefa ze Wschodu

Szef NATO z krajów wschodnich? Wskazane. Tak twierdzi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt". Szef polskiej dyplomacji twierdzi, że objęcie stanowiska sekretarza generalnego NATO przez przedstawiciela nowych członków sojuszu, byłoby dla nich "dodatkową polisą ubezpieczeniową".

Coraz więcej ludzi nie ma co jeść

Podczas gdy "syta" Europa panikuje po pierwszych sygnałach o nieznacznie skażonej wieprzowinie, blisko miliard ludzi na świecie ma inny problem - nie mają w ogóle co jeść. Co więcej, liczba głodujących rośnie z roku na rok.

Dożywocie za próbę wysadzenia pociągu

Tylko pech terrorystów uratował setki osób przed niechybną śmiercią - uznał niemiecki sąd, skazując na dożywocie 24-letniego Libańczyka, który latem 2006 r. wraz z kolegą zamierzał zdetonować bomby w dwóch niemieckich pociągach.

Złodziej wpadł przez brodę

Takie filmy jak "Pół żartem, pół serio" czy "Pani Doubtfire" mogły stać się insipracją dla pewnego złodzieja z Australii. Przebrany za kobietę próbował obrabować bank. Jego plan został jednak udaremniony, bo mężczyzna nie pomyślał o drobnym szczególe - zapomniał się ogolić.

"Dla świętego spokoju" razem w Brukseli

Na szczycie klimatyczno-energetycznym w Brukseli pojawią się zarówno Lech Kaczyński, jak i Donald Tusk, zapewnił sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Sławomir Nowak. Szczegóły wyjazdu zostaną ustalone w Pałacu Prezydenckim dziś o godz. 13 - dodał z kolei Piotr Kownacki szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

"Numer jeden" ETA aresztowany

Policja rozprawia się z ETA. Zaledwie kilka tygodni minęło od aresztowania szefa zbrojnego skrzydła organizacji, a funkcjonariuszom już udało się schwytać jego następcę.

Modlitwa o pracę

Wielki kryzys ekonomiczny niszczy światowe gospodarki. Ludzie tracą pracę. Kiedy metody finansistów zawodzą, warto odnieść się do siły wyższej. W Stanach Zjednoczonych kilka tysięcy ludzi modliło się w niedzielę o ratunek dla bankrutującego przemysłu samochodowego.

F-18 spadł na domy, trzy osoby nie żyją

Co najmniej trzy osoby nie żyją po tym, jak samolot myśliwski F-18 Hornet spadł na dzielnicę mieszkaniową San Diego w południowej Kalifornii. Jedna osoba uznawana jest za zaginioną. W ogniu stanęły budynki i samochody w dzielnicy mieszkaniowej. Ewakuowano mieszkańców pobliskich domów.