Amerykańska Polonia chce tropić agentów

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula wezwał Instytut Pamięci Narodowej do badań nt. agentów komunistycznych służb specjalnych, działających w środowiskach polonijnych w USA.

Wypowiedź lefebrysty pod lupą śledczych

W specjalnej nocie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej oświadczył, że słowa biskupa Richard Williamsona są absolutnie niedopuszczalne i zostały odrzucone przez papieża Benedykta XVI. Dodano również, że biskup Williamson musi odwołać swe wypowiedzi negujące Szoah. Oburzony wypowiedzią biskupa prokurator z niemieckiego Rozenburga wszczął śledztwo w sprawie wypowiedzi biskupa Williamsona.

Terroryści emigrują z Iraku

Działania wojsk amerykańskich w Iraku spowodowały spadek przestępczości w kraju. Bojownicy irakijscy zaczynają emigrować do Afganistanu, aby wesprzeć rebeliantów talibskich - poinformował minister obrony Afganistanu Abdul Wardak podczas rozmów prezydenta Hamida Karzaja z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie Johnem Craddockiem.

Porywacze postawią nowe żądania. Chcą okupu?

- Porwany w Pakistanie polski geolog żyje i jest w dobrej kondycji fizycznej - poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Jak dodał, prawdopodobnie termin wyznaczonego przez porywaczy ultimatum, który mija w środę, zostanie przesunięty. - Być może porywacze zmienią też zakres swoich żądań - powiedział. NIe chciał odpowiedzieć wprost na pytanie, czy może im chodzić o pieniądze.

Talibowie uwolnili policjantów

Talibowie uwolnili policjantów i członków sił paramilitarnych, których schwytali w dolinie Swat na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowali dwaj z uwolnionych funkcjonariuszy.

NATO bis czy papierowy tygrys?

Kraje istniejącej pod egidą Rosji Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zdecydowały o utworzeniu wspólnych sił szybkiego reagowania. W zamierzeniu ma to być przeciwwaga dla NATO.

Skaza na wizerunku "Francuskiego Doktora"?

Czy Bernard Kouchner - przedstawiany jako kryształowy idealista francuski minister spraw zagranicznych, a niegdyś szef organizacji "Lekarze bez granic" - złamał w przeszłości prawo? Tak twierdzi autor książki o Kouchnerze, która wywołała falę gwałtownych polemik w całej Francji.

Media włoskie: rozłam w Watykanie?

Sprawa przywrócenia na łono Kościoła lefebrystów głęboko podzieliła nawet Kurię Rzymską, pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Watykan podzielił się na dwa obozy.

Polak zginął w lawinie

Polski narciarz zginął w lawinie w Rohackiej Dolinie w zachodniej części Tatr słowackich - poinformowały lokalne służby ratownicze.

Kirgizi wyrzucają Amerykanów

Amerykanie twierdzą, że nie dostali jeszcze oficjalnej decyzji władz Kirgistanu o wypowiedzeniu umowy o dzierżawie bazy w Manas. Kirgiski rząd poinformował zaś, że procedura wymówienia została wdrożona.

Niemcy: Tusk na kryzys inaczej niż wszyscy

Rząd Donalda Tuska najpierw utrzymywał, że światowy kryzys finansowy nie dotknął Polski, a gdy zmienił zdanie, wybrał drogę jego zażegnania inną niż wszyscy. Niemiecki dziennik "Frankfurger Allgemeine Zeitung" opisując polski program oszczędnościowy, pisze "Polska płynie pod prąd".

"Matka Wierzących" zatrzymana

Zwerbowała co najmniej 80 kobiet i zrobiła z nich terrorystki. Co najmniej 28 z nich zginęło w samobójczych atakach. Irackie władze zatrzymały "Matkę Wierzących" - opiekunkę terrorystek.

Konserwy NATO poszły z dymem

Osiem kontenerów z żywnością przeznaczoną dla wojsk NATO w Afganistanie spłonęło na pakistańskim pograniczu. To już drugi atak w ciągu ostatnich dni na natowskie szlaki zaopatrzeniowe w tym regionie.

Zwolniony z Guantanamo wrócił do terrorystów

Wiosną ubiegłego roku Amerykanie zwolnili go z więzienia w Guantanamo. Mułła Abdul Kayum Sakir, z pochodzenia Afgańczyk, został przekazany afgańskim władzom. Ale w tamtejszym więzieniu długo miejsca nie zagrzał, bardzo szybko został zwolniony. Uciekł do talibów i dziś znów intensywnie planuje ataki na wojska USA i NATO. Według BBC do działalności terrorystycznej powraca co dziesiąty zwalniany więzień z Guantanamo.

Co z porwanym Polakiem? Dziś mija ultimatum

Dziś mija ultimatum postawione przez porywaczy polskiego inżyniera - jeśli rząd Pakistanu nie spełni żądań, terroryści grożą zabiciem Polaka. Była partnerka porwanego Polaka i matka jego syna apeluje: - Proszę prezydenta Kaczyńskiego i ministra Sikorskiego o pomoc, żeby uratowali ojca dla mojego syna - naciska Dorota B. w rozmowie z TVN24.

Ustawa kominowa po amerykańsku

Idą ciężkie czasy, więc trzeba zaciskać pasa. Bedą to musieli zrobić zwłaszcza prezesi amerykańskich firm, które korzystają z rządowego pakiety ratunkowego. Jak informuje "New York Times", nie będą mogli zarobić więcej niż 500 tysięcy. dolarów rocznie.

Korea Północna szykuje rakiety

Miesiąc, dwa - południowokoreańskie media, powołując się na rządowe źródła w Seulu twierdzą, że właśnie tyle czasu potrzebuje reżim w Phenianie, aby przeprowadzić test rakiety balistycznej.

Ekolodzy w obronie wielorybów

Armatki wodne, petardy hukowe i race - tak japońscy rybacy odpierali atak ekologów na swój kuter. Ekolodzy niemal zbrojnie wystąpili przeciw połowom wielorybów. Połowy te - według obrońców przyrody - są barbarzyńskie i przyczyniają się do zagłady ssaków.

Nie płacił podatków, nie został ministrem

Nominowany przez Baracka Obamę na ministra zdrowia i służb socjalnych Tom Daschle wycofał swoją kandydaturę. Daschle ugiął się pod presją zarzutów o nie zapłacenie w terminie 128 tys. dolarów podatków.

Kwiaciarz i rzeźnik - mordercy i kanibale

Makabryczna zbrodnia rodem z surrealistycznego horroru wstrząsnęła Petersburgiem. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn - z zawodu kwiaciarza i rzeźnika, których podejrzewa, że utopili 16-letnią dziewczynę i zjedli część jej zwłok.

Niemiecki MSZ: nie dla tarczy antyrakietowej

Waszyngton powinien odstąpić od planów rozmieszczenia w Polsce i Czechach części systemu tarczy antyrakietowej, napisał szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier w artykule, który ukaże się w środę w dodatku do dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Kirgistan wymierza cios w NATO i Waszyngton

Kreml może triumfować. Władze Kirgistanu wypowiedziały umowę z Amerykanami na dzierżawę ważnej strategicznie bazy w Manas pod Biszkekiem. W zamian za to Kirgizi dostaną od Rosjan 2 mld dolarów pożyczki dla ratowania umierającej gospodarki.

Merkel wzywa papieża do tablicy

Do rzędu biskupów, publicystów i żydowskich organizacji krytykujących Watykan za przywrócenie do łask negującego Holokaust biskupa dołączyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Karuzela z ludźmi Obamy

Jedna do przodu, dwie do tyłu - wtorek był dniem pełnym zamieszania dla nowej administracji Baracka Obamy. Demokrata stracił dwójkę współpracowników, co do których pojawiły się wątpliwości natury prawnej, zyskał za to republikańskiego senatora Judda Gregga, który dostał nominację na ministra handlu.

Małpa mądrzejsza od dziecka?

Osierocone młode małpy, które zostały obdarzone troskliwą opieką przez ludzi, są bardziej inteligentne niż dziewięciomiesięczne dzieci - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth.

Tygrysy, poddajcie się

Wobec kolejnych klęsk w walkach z rządem Sri Lanki USA, Unia Europejska, Japonia i Norwegia zaapelowały do Tamilskich Tygrysów, by rozważyły poddanie się. Miałoby to zapobiec dalszym stratom, zwłaszcza wśród ludności cywilnej uwięzionej w strefie walk.

Z Polski, przez Koreę, do Iraku

Nowym ambasadorem USA w Iraku zostanie Christopher Hill, były ambasador w Polsce, a ostatnio główny amerykański negocjator w Korei Północnej - podał "Washington Post". Hill ma zastąpić obecnego ambasadora Ryana C. Crockera.

Irańczycy w kosmosie. Amerykanie zaniepokojeni

Od kilkunastu godzin po okołoziemskiej orbicie krąży pierwszy irański satelita. "Omidem", czyli "Nadzieją" Teheran uczcił 30. rocznicę islamskiej rewolucji. Waszyngton nie podziela jednak entuzjazmu irańskich władz.

Będziemy rozmawiać z Hamasem, ale...

Waszyngton jest gotowy do rozmów z palestyńskim Hamasem, by zakończyć konflikt izraelsko-palestyński. Stawia jednak warunki, których spełnienie przez radykałów jest wątpliwe.