Koncerny przygniecione plamą ropy

Nie tylko BP, ale i inne koncerny naftowe nie są dobrze przygotowane na wypadek kolejnej awarii i katastrofy ekologicznej. To opinia komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych, przed którą wystąpili szefowie kilku największych firm naftowych.

Rosja daje Białorusi pięć dni. Chodzi o gaz

Białoruś ma pięć dni na spłacenie długu jaki jest winna Rosji za gaz - oświadczył rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. Zapowiedział, że w przeciwnym razie Moskwa podejmie ostre działania.

Doradca prezydenta Rosji: Kaczyński mężem stanu dużego kalibru

Rosjanie oceniają, który z kandydatów o najważniejszy urząd w Polsce, byłby lepszym prezydentem dla polsko-rosyjskich relacji. Doradca prezydenta Rosji Igor Jurgens przyznał, że nawet jeśli prezydencki wyścig wygra "nieprorosyjski" Jarosław Kaczyński, to jako mąż stanu dużego kalibru zwróci uwagę na rosyjski punkt widzenia. - Z Bronisławem Komorowskim jako prezydentem będzie więcej zrozumienia - dodał.

"Kiełbasa z winem" kontra islam

Paryska policja zabroniła zorganizowania w tym tygodniu ulicznego festynu, na którym organizatorzy mieli częstować alkoholem i kiełbasą. Całą imprezę zaplanowano w licznie zamieszkałej przez muzułmanów dzielnicy Goutte-d'Or.

Premier przeprasza za Krwawą Niedzielę

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przeprosił za wydarzenia, które do historii przeszły jako Krwawa Niedziela. W styczniu 1972 roku podczas antybrytyjskiej demonstracji, brytyjscy żołnierze zastrzelili w Derry w Irlandii Północnej 13 osób. We wtorek opublikowano raport ze śledztwa dotyczącego tamtych wydarzeń.

MSZ odpowiada Trybunałowi ws. etyki

Brak możliwości wyboru etyki przez uczniów, którzy nie uczęszczają na religię, ma swoje przyczyny w złej praktyce placówek oświatowych, a nie w prawie - to odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych na decyzję Trybunału w Strasburgu. Uznał on we wtorek, że brak możliwości wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Generał zasłabł w Senacie

Nawet najsilniejszym mężczyznom może to się czasem zdarzyć. I przydarzyło się amerykańskiemu generałowi Davidowi Petraeusowi. Wojskowy zasłabł podczas przesłuchania w komisji sił zbrojnych Senatu w Waszyngtonie.

Zginęło kilkaset osób, uciekło 275 tys.

Od początku zamieszek w Kirgistanie zginęło kilkaset osób - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Z kolei rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców powiedział, że walki na tle etnicznym zmusiły do opuszczenia swoich domów ok. 275 tys. osób. Według oficjalnych danych kirgiskich władz podczas zamieszek zginęło 171 osób i 1800 rannych.

Płuca palacza równie dobre do przeszczepu?

- Gdyby o tym wiedziała, byłaby przerażona - uważa rodzina Brytyjki, której przeszczepiono płuca nałogowego palacza. Dziewczyna zmarła w lipcu ubiegłego roku. - Organy ludzkie nie są "fabrycznie nowe" - podkreślają transplantolodzy.

Akta katyńskie z Rosji już w IPN

67 tomów akt śledztwa rosyjskiej prokuratury wojskowej ws. zbrodni katyńskiej trafiły do Instytutu Pamięci Narodowej. Przekazał je wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski. Na początku maja marszałek Sejmu otrzymał te dokumenty od prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Legia Cudzoziemska żegna poległego Polaka

Wojna w Afganistanie nie oszczędza ostatnio polskich żołnierzy i to nie tylko tych należących do polskiej misji. 7 czerwca zginął Polak służący w Legii Cudzoziemskiej, sierżant Konrad Rygiel. W poniedziałek Francja pożegnała Polaka z najwyższymi honorami.

Izraelski dyplomata niepożądany

Irlandzki rząd wezwał Izrael do odwołania pracownika izraelskiej ambasady w Dublinie. Wiąże się to ze sprawą wykorzystania fałszywych paszportów do styczniowego zamachu na jednego z liderów Hamasu w Dubaju.

HIV straszy w Belgii

W 2009 roku wykryto w Belgii największą od początku epidemii liczbę nowych przypadków zakażenia wirusem HIV - poinformował Belgijski Instytut Zdrowia Publicznego.

Barcelona przeciw burkom

Zakaz noszenia burek i nikabów w budynkach użyteczności publicznej wprowadzi Barcelona - zapowiedział burmistrz tego miasta Jordi Hereu. To będzie pierwsze duże hiszpańskie miasto z podobnymi ograniczeniami.

8-latek zabił psa przy pomocy widelca

Ośmiolatek przyznał się funkcjonariuszom Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RMCP), że pobił na śmierć psa przy pomocy widelca do barbecue - donosi we wtorek kanadyjski "National Post". Policja nie może o nic oskarżyć chłopca, bo ten nie skończył jeszcze 12 lat, ale bulwersującą sprawę przekazano opiece społecznej. Mieszkańcy Nowej Funlandii są zszokowani.

Mimo zamieszek referendum w terminie

Referendum ws. konstytucji w Kirgistanie odbędzie się zgodnie z planem 27 czerwca - zapowiedziała szefowa kirgijskiego rządu tymczasowego Roza Otunbajewa. Dodała też, że Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym nie planuje wysłania do tego kraju sił pokojowych.

Przyjechał do Pakistanu zabić bin Ladena

Był uzbrojony w pistolet i miecz. Kiedy zatrzymała go pakistańska policja powiedział, że przybył do tego kraju, by... zabić Osamę bin Ladena. Pewien Amerykanin wyruszył na prywatną wyprawę z zamiarem samodzielnego dopadnięcia najbardziej poszukiwanego człowieka na świecie.

Iran wciąż chce wymienić uran

Iran wciąż jest gotowy do wymiany swojego nisko wzbogaconego uranu w zamian za paliwo do reaktora badawczego w Teheranie. - Deklaracja Teheranu jest wciąż aktualna - zapewnił prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Polonia pędzi głosować

Polacy mieszkający w Chicago tłumnie rejestrują się na wybory prezydenckie. Głosować chce już ponad 11 tys. osób. Reszta ma czas do czwartku.

Koniec blokady w obecnej formie

Izrael zamierza złagodzić istniejącą od 3 lat blokadę Strefy Gazy - potwierdził minister do spraw i ubezpieczeń społecznych Izaak Herzog. - Nadszedł czas zakończenia tej blokady w jej obecnej formie - powiedział polityk w izraelskim radiu.

Kuba do USA: Haniebne kalumnie

"Haniebne kalumnie" - tak rząd Kuby określił doroczny raport ws. handlu ludźmi, opublikowany w poniedziałek przez Departament Stanu USA. Uznano w nim, że Kuba nie spełnia najniższych wymagań w walce z tą plagą. Dla odmiany Polska znalazła się wśród kilkudziesięciu najlepiej ocenianych państw.

Katastrofa samolotu na ulicach Sydney

W centrum australijskiego Sydney awionetka zahaczyła o linię energetyczną i spadła na samochód. W wypadku zgięły dwie osoby znajdujące się na pokładzie samolotu, rannych zostało siedmiu świadków zdarzenia, w tym troje dzieci.

Ziemia pogrzebała dziesiątki ludzi

Co najmniej 17 osób zginęło wskutek osunięcia się zbocza górskiego w prowincji Syczuan w Chinach. Z kolei 24 osoby są poszukiwane po tym, gdy osunięcie ziemi zepchnęło autobus i minivana do wezbranej rzeki. Wspomniane katastrofy to efekt ulewnych deszczów. W Chinach zaczyna się właśnie pora deszczowa.

Skaner ciała w każdych drzwiach?

Skanery ciała mogą zostać zainstalowane nie tylko ona lotniskach, ale we wszystkich miejscach potencjalnego ryzyka - zapowiada włoski minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi o sile 5,7 stopni w skali Richtera nawiedziło we wtorek rano stan Kalifornia - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Zastrzelili 15 policjantów

Kolejny akt wojny narkotykowej w Meksyku. W poniedziałkowych starciach kartele narkotykowe zabiły 15 policjantów. W sumie zginęły 43 osoby, większość w wewnętrznych porachunkach między gangami.

Izrael walczy o agenta?

Uri Brodski. "Bohater" ostatniej polskiej afery szpiegowskiej. Domniemany agent izraelskich służb specjalnych, zatrzymany na lotnisku Okęcie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jest w polskim areszcie, a według "Polski i Świata" TVN24 Izrael już o niego walczy.

Lekarz Jacksona dalej będzie leczył

Osobisty lekarz Michaela Jacksona, któremu zarzucano, że decydująco przyczynił się do jego przedwczesnej śmierci, zachował licencję medyczną. Stało się tak, mimo starań władz Kalifornii, żeby mu ją odebrać.

"Belgia na razie się nie rozpadnie"

Po wygranych przez flamandzkich nacjonalistów wyborach parlamentarnych, wielu stawia sobie pytanie: co dalej z Belgią? - Na razie Belgia się nie rozpada - uspokaja politolog z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego Regis Dandoy. Dodaje jednak, że "jeśli do tego dojdzie, to w perspektywie 30-50 lat".