Bombowy pies na medal

Nie każdy pies cieszy się spokojnym życiem na kanapie. Niektóre czworonogi ryzykują życiem dla człowieka. Pies-saper, kombatant z Afganistanu, został w środę uhonorowany medalem za odwagę. Ceremonia dekoracji czworonogiego bohatera odbyła się w londyńskim muzeum wojny.

Orka zabiła swoją drugą treserkę

Tragiczny wypadek na Florydzie. Treserka orki, podczas objaśniania widzom przebiegu przedstawienia, wpadła do basenu i została zaatakowana przez swojego podopiecznego. To samo zwierzę odpowiedzialne jest za śmierć treserki sprzed 19 lat.

Janukowycz bierze Ukrainę po 6 latach oczekiwania

Co nie udało się sześć lat temu, uda się w czwartek - Wiktor Janukowycz zostanie prezydentem Ukrainy. W 2004 roku jego dojście do władzy zahamowała Pomarańczowa Rewolucja, teraz starała się zrobić to sama premier Julia Tymoszenko, ale bezskutecznie.

Los bezdomnych na igrzyskach

Flesze, kamery, wielkie emocje, łzy szczęścia i gorycz porażki - Vancouver jest sportowym centrum świata. Ale nie tylko - dla 3 tysięcy bezdomnych mieszkających w mieście jest także stolicą biedy.

Hiszpania ułatwia aborcję

Bezkarna aborcja do 14. tygodnia ciąży, a w wyjątkowych przypadkach nawet do 22. tygodnia. Mimo fali protestów Kościoła katolickiego w Hiszpanii złagodzono restrykcyjną dotąd ustawę o przerywaniu ciąży.

UE z Białorusią ostro nie zagra

Jeśli wypowiedź unijnej komisarz ds. pomocy rozwojowej uznać za miernik podejścia Brukseli do Białorusi, to nie należy spodziewać się przynajmniej po Komisji Europejskiej chęci do ostrego upomnienia Mińska za represje wobec białoruskich Polaków.

Zmarł więzień polityczny. Reżim ubolewa

We wtorek w szpitalu w Hawanie po strajku głodowym zmarł więzień polityczny Orlando Zapata Tamayo. Prezydent Kuby Raul Castro wyraził z tego powodu ubolewanie, ale przy okazji zaatakował Amerykę.

Nie chce pokojowego Nobla

Mordechaj Vanunu, który spędził 18 lat w więzieniu za ujawnienie izraelskiego programu zbrojeń jądrowych, nie chce Nobla. Poprosił norweski komitet Pokojowej Nagrody, by nie brał pod uwagę jego nominacji do tej nagrody.

Nowy START bliżej

Trwające od miesięcy amerykańsko-rosyjskie rozmowy na temat nowego traktatu o redukcji broni strategicznej nie przynoszą rezultatu. Kreml zapewnia jednak, że prezydenci Rosji i USA porozumieli się w sprawie przyspieszenia prac nad zastąpieniem wygasłego układu START-1.

Hakerzy ujawniają, kto ile zarabia

Nazywają się Armią Ludową Czwartego Przebudzenia i za cel postawili sobie pokazać Łotyszom, kto ile zarabia w tym kraju. W tym celu wykradli miliony poufnych dokumentów podatkowych z łotewskich komputerów rządowych i publikują je teraz w internecie.

Mafia pierze 5,6 proc. PKB

Około 118 miliardów euro, czyli 5,6 procent PKB Włoch, piorą rocznie rozliczne mafie z Italii, wynika w raportu instytutu sondażowego Demoskopika.

Pierwsza elektrownia po Czarnobylu

Od czasu katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku Moskwa nie zbudowała ani jednej takiej siłowni. To się zmieni. Premier Władimir Putin wydał rozporządzenie o rozpoczęciu budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim.

Twierdza za miliard dol.

Amerykańskim dyplomatom w Londynie od lat jest za ciasno w pochodzącym z lat 50. XX wieku budynku ambasady. Dlatego też Departament Stanu USA postanowił zafundować dyplomatom nowy budynek - prawdziwą twierdzę za ok. miliard dolarów.

Są śledzie, są i lwy

San Francisco świętuje, bo do miasta wracają lwy morskie. Jeszcze na początku roku miasto drżało z przerażenia, bo legendarna przystań numer 39 opustoszała, a ssaki przeniosły się do Oregonu. Dziś port znów tętni życiem.

Brown przeprosił 130 tys. przesiedlonych dzieci

W latach 1930-1970 w ramach tzw. Child Migrants Programme brytyjskie władze przesiedliły przymusowo, głównie do Australii i Kanady, ok. 130 tys. dzieci z biednych rodzin. Po latach za tę praktykę przeprasza premier Gordon Brown.

Zamieszany w łapówkę dla Metra zatrzymany

W Hiszpanii zatrzymano Tadeusza N., który pośredniczył w przekazaniu łapówki b. dyrektorowi Metra Warszawskiego - poinformował Jerzy Kasiura z Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. Od 2008 roku wrocławska prokuratura prowadzi śledztwo ws. przyjęcia w latach 1998-2002 korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne, w związku z przetargiem i dostawą taboru kolejowego dla Metra Warszawskiego przez firmę Alstom.

Zawał Cheney'a niegroźny

Były wiceprezydent USA Dick Cheney wyszedł już ze szpitala w Waszyngtonie, do którego trafił w poniedziałek z powodu lekkiego ataku serca. Czuje się dobrze - podali jego współpracownicy.

Pijana biskup rezygnuje

Kariera biskup Margot Kaessmann na stanowisku przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech trwała zaledwie kilka miesięcy. Po przyłapaniu na prowadzeniu samochodu po pijanemu duchowna rezygnuje z funkcji.

Brawa dla Borys... i na razie tyle

Brawami zostali przywitani w Parlamencie Europejskim szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys i opozycjonista białoruski Alaksandr Milinkiewicz. Rezolucji PE w sprawie Białorusi nie należy się jednak spodziewać szybko. Także Grupa Wyszechradzka, według słów premiera Donalda Tuska, jest na razie gotowa jedynie do "wygłoszenia wspólnego komunikatu dotyczącego praw człowieka i praw mniejszości na Białorusi".

Rosja nie wesprze Izraela

Rosja nie spełni oczekiwań Izraela i nie poprze nałożenia na Iran "paraliżujących" sankcji. Zdaniem Moskwy nic to nie da.

Zabójców hamasowca jest już 26

Władze Dubaju zidentyfikowały 15 nowych podejrzanych o zabójstwo wysokiego rangą dowódcy zbrojnego skrzydła Hamasu, podała telewizja Al-Arabija.

Izrael miał człowieka w Hamasie

Hamas, radykalna palestyńska organizacja nieuznająca istnienia Izraela, przez co najmniej 10 lat miała w swych szeregach informatora izraelskiej bezpieki Szin Bet. I to nie byle jakiego.

Maltretowanie chłopca w sieci, Google skazane

Sąd w Mediolanie skazał w środę na pół roku więzienia trzech menedżerów z firmy Google za zniesławienie i naruszenie prywatności. Pracownicy nie zapobiegli umieszczeniu w sieci nagrania ze sceny bicia i poniżania niepełnosprawnego chłopca.

USA chcą kobiet pod wodą

Być może już niedługo kobiety w Stanach Zjednoczonych będą mogły pełnić służbę na okrętach podwodnych. Taką decyzję podjął Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Irak ciągle używa czarów

Irak nie zamierza wycofać z użytku kontrowersyjnych wykrywaczy ładunków wybuchowych - powiedział rzecznik tego kraju. O problemie aparatury głośno zrobiło się miesiąc temu, gdy na światło dzienne wyszły kompromitujące testy "różdżek".

Miedwiediew nie wesprze Janukowycza

Dmitrij Miedwiediew nie będzie uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia nowego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", Rosję będą reprezentować szef kremlowskiej Administracji Siergiej Naryszkin i przewodniczący Dumy Państwowej, Borys Gryzłow.