Śmierć Knuta wynikiem choroby mózgu?

Przyczyną nagłej śmierci popularnego niedźwiedzia polarnego Knuta z zoo w Berlinie, mogła być choroba mózgu - poinformował ogród zoologiczny w stolicy Niemiec. W trakcie sekcji zwłok zwierzęcia stwierdzono "znaczne zmiany w mózgu". Wcześniej obrońcy zwierząt zarzucili ogrodowi zoologicznemu, że niedźwiedzia traktowano nieodpowiednio, co mogło się przyczynić do tragedii.

Dziennikarze jako żywe tarcze? Wzajemne oskarżenia telewizji

Zagraniczni dziennikarze w Trypolisie dali się wykorzystać reżimowi jako żywe tarcze? Tak twierdzą telewizja Fox News i "The Times of London". Ich zdaniem, obecność ekip reporterskich w rejonie głównego bunkra Kaddafiego zmusiła brytyjskie samoloty do odwołania kolejnego ataku rakietowego na centrum dowodzenia dyktatora. CNN, którego korespondent był na miejscu, nazywa zarzuty Fox absurdem i hipokryzją. Smaczku tej awanturze dodaje fakt, że Fox News i "The Times of London" mają tego samego właściciela, Ruperta Murdocha - co wytykają im krytycy teorii o dziennikarzach "żywych tarczach".

"Nie otrzymujemy informacji o sytuacji w reaktorze nr 1"

- Od jakiegoś czasu nie otrzymaliśmy potwierdzonych informacji o stanie reaktora nr 1 - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Agenda ONZ oświadczyła też, że Japończycy nie udostępnili jej informacji o temperaturze w przechowalnikach zużytych prętów przy reaktorach 1,3 i 4. Ogólnie sytuacja w elektrowni Fukushima I została określona jako "bardzo poważna". Do wszystkich sześciu reaktorów udało się doprowadzić prąd, co może pomóc w ich chłodzeniu. Trwają prace nad uruchomieniem poszczególnych systemów.

"Luksusowe" i "wysokiej" klasy znikną z reklam

Chiny stają się coraz bogatsze i coraz bardziej kapitalistyczne. Oznacza to również wysyp wszelkiego rodzaju reklam luksusowych produktów, przeznaczonych dla zamożnych mieszkańców miast. Władze Pekinu nie są jednak zadowolone z takiej sytuacji. Zdaniem urzędników, billboardy drażnią biednych obywateli, którzy muszą dzień w dzień patrzeć na to, czego kupić nie mogą.

14 lat dla "niemieckiego Fritzla"

Na czternaście i pół roku więzienia skazał sąd w Koblencji (Nadrenia-Palatynat) 48-letniego Detlefa S. Z 27-letnią obecnie pasierbicą spłodził siedmioro dzieci. Zmuszał też ją, oraz 18-letnią obecnie córkę, do seksu z innymi mężczyznami. Skazany przyznał się do molestowania seksualnego córki, pasierbicy i jej brata w latach 1987-2010.

144 tony złota. Na wojnę czy spokojną emeryturę?

Muammar Kaddafi wprawdzie stracił znaczną ilość pieniędzy na zablokowanych kontach w UE i USA, ale nadal trudno nazwać go biednym. - Dyktator ma jeszcze do dyspozycji prawie 144 tony złota, które stanowią podstawowe źródło finansowania reżimu - twierdzi "Financial Times".

Pierwszy przeszczep całej twarzy w Stanach

W Bostonie przeprowadzono pierwszy pełny przeszczep twarzy w Stanach Zjednoczonych. Dokonano go u 25-letniego Dalla Wiensa, który uległ wypadkowi podczas prac budowlanych. Operacja z udziałem ponad 30 chirurgów, lekarzy i pielęgniarek trwała 15 godzin.

Prezydent się ugina. Chce odejść

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah jest gotowy ustąpić w najbliższych kilkunastu miesiącach, jednak apeluje, by nie przekazywać władzy wojskowym. Tymczasem w Jemenie coraz więcej wojskowych i urzędników przechodzi na stronę opozycji. Katarska telewizja Al Dżazira twierdzi, że jej biuro w stołecznej Sanie zostało splądrowane przez uzbrojonych napastników.

Litewska ustawa "uatrakcyjni" oświatę

Nowelizacja ustawy o oświacie, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez litewski parlament, która zdaniem litewskich Polaków pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych, w ocenie prezydent Dalii Grybauskaite, zwiększy atrakcyjność tych szkół.

"Megalomania Kaddafiego wciągnęła chętnych"

"To, co widzimy w Libii, ten niepokojący wir, w którym megalomania Kaddafiego wciągnęła tak zwanych 'chętnych' i nas z nimi, nie wydaje się drogą prowadzącą do ideowych celów" - tak międzynarodową operację w Libii podsumowuje publicysta włoskiej "La Stampy". Tymczasem "New York Times" zauważa, że "interwencja zbrojna musi być stosowana oszczędnie, jednak Libia to specyficzny przypadek". "Kaddafi jest nieobliczalny, szeroko napiętnowany, uzbrojony w gaz musztardowy, w przeszłości wspierał terroryzm" - czytamy w "NYT".

Kuczma podejrzany w sprawie Gongadzego

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma jest podejrzany o udział w morderstwie dziennikarza Georgija Gongadzego - uznała ukraińska prokuratura i formalnie otworzyła sprawę przeciwko byłemu prezydentowi. Prokuratura ograniczyła też swobodę poruszania się byłego prezydenta.

Łukaszenka się mści na Buzku

W odpowiedzi na zaostrzenie unijnych sankcji Alaksandr Łukaszenka wprowadził swoje sankcje. Mińsk przygotował listę osób, którym zakazany został wjazd na jej terytorium, umieszczając na niej osoby, które podejmują destrukcyjne działania wobec tego kraju.

Pucują karety i tresują konie na ślub

Przygotowania do ślubu brytyjskiego księcia Williama i Kate Middleton idą pełną parą. Gorączka dotarła już nawet do królewskich stajni, gdzie karety są polerowane, a konie szykowane i tresowane do przewiezienia państwa młodych ulicami Londynu.

Fala tsunami okazała się dwa razy za wysoka

Fala tsunami, która uderzyła w elektrownię Fukushima, była aż dwukrotnie wyższa niż przewidywali projektanci siłowni. Elektrownia miała prawo nie wytrzymać takiego uderzenia.

Afgańczycy odbierają prowincje

W lipcu Afgańczycy przejmą odpowiedzialność za siedem obszarów kraju, w tym za niespokojne miasto Laszkar Gah w południowej prowincji Helmand.

Pierwsza dama chce rządzić. Rozwodzi się

Prezydent Gwatemali Alvaro Colom i jego żona Sandra Tores złożyli pozew o rozwód. A wszystko po to, by Sandra mogła kandydować na najwyższy urząd i przejąć władzę po mężu. Konstytucja tego kraju zabrania bowiem ubiegania się o to stanowisko najbliższej rodzinie prezydenta. Kandydat partii opozycyjnej jest oburzony i oskarża parę prezydencką o oszustwo.

Turyści zginęli pod wodospadami

Dwaj amerykańscy turyści zginęli w wypadku pod wodospadami Iguazu na północy Argentyny, w pobliżu granicy z Brazylią - poinformował rzecznik miejscowej policji wodnej.

Poszli po energię z kosmosu

Święto wiosny w Meksyku. Tysiące ludzi zebrało się na słynnych Azteckich ruinach w środkowej części kraju aby powitać przyjście nowej pory roku. Uczestnicy wierzą, że każdy, kto weźmie udział w uroczystościach, otrzyma pozytywną energię z kosmosu.

Izrael zbombardował Gazę - 17 rannych

Co najmniej 17 osób, w tym 7 dzieci, zostało rannych w wyniku nalotu przeprowadzonego przez izraelskie samoloty bojowe w Strefie Gazy - podały źródła palestyńskie.

Kolejny dyktator do obalenia?

Od miesiąca atmosfera w kolejnym arabskim kraju gęstnieje. Z coraz większymi problemami boryka się rządzący Syrią od 11 lat Baszar Asad. W ostatnich dniach protesty niezadowolonych z rządów dynastii Asadów przybrały krwawy obrót.

Wojna w Libii dzieli Arabów

Każda interwencja Zachodu w sprawy krajów arabskich niesie ze sobą ryzyko, że zostanie obwołana kolejną "wyprawą krzyżową". Tym ważniejsze jest obecne poparcie większości świata arabskiego. Jest to jednak poparcie słabe i warunkowe. Kraje regionu mają własne problemy i często sprzeczne interesy. Zaś nawet pojedynczy incydent w czasie nalotów, np. przypadkowa śmierć większej liczby cywilów, spowoduje, że arabskie rządy dokonają nagłego zwrotu ws. Libii.

"Dobrze, że nas tam nie ma”

Przy tym „zamęcie”, który towarzyszy misji w Libii „dobrze, że nas tam nie ma” - ocenił w "Faktach po Faktach" były dowódca GROM gen. Roman Polko. Podobnie sądzi specjalista ds. uzbrojenia major Michał Fiszer, który zwrócił uwagę, że politycy nie ustalili, czego oczekują po tej wojnie. Z kolei były szef UOP gen, Gromosław Czempiński prorokował, że rozwój sytuacji doprowadzi do kolejnej rezolucji ONZ, która zezwoli na wprowadzenie do Libii sił pokojowych.

Powiedział za dużo i nad Libią już nie polata

Włoski pilot, który uczestniczył w pierwszej fazie interwencji w Libii za sterami samolotu Tornado, został dyscyplinarnie odsunięty od lotów bojowych i odesłany do macierzystego pułku. Przewiną wojskowego było to, że ujawnił szczegóły swoich działań mediom - podała agencja ANSA.

NATO nie wie, czy chce dowodzić w Libii

Koalicja, która szybko ustanowiła strefę zakazu lotów nad Libią, równie prędko zaczyna wykazywać oznaki wewnętrznych tarć i sporów. Członkom NATO nie udało się ustalić, czy sojusz ma przejąć dowodzenie nad operacją. Amerykanie zapowiadają, że za kilka dni przekażą dowództwo "sojusznikom". Norwegią zawiesza natomiast swój udział, bo "nie wiadomo kto dowodzi".

"NYT" już wie, że nie było "polskich obozów"

Po interwencji Fundacji Kościuszkowskiej amerykański dziennik "New York Times" postanowił wprowadzić do instrukcji dla dziennikarzy zapis przypominający im, że nie istniały "polskie obozy koncentracyjne".

Samolot runął na osiedle

Co najmniej 14 osób zginęło w katastrofie kongijskiego samolotu transportowego, który rozbił się na przedmieściach Pointe-Noire - gospodarczej stolicy Republiki Konga.

Z polskimi korzeniami do Białego Domu?

Były wieloletni gubernator Minnesoty, Tim Pawlenty, nosi się z zamiarem startu w wyborach prezydenckich w USA. Polityk z polsko-niemieckimi korzeniami utworzył komitet doradczy, który ma mu pomóc podjąć ostateczną decyzję, czy ubiegać się o nominację republikanów.

Drugi dzień protestują w Rabacie

Kilkuset nauczycieli wyszło na ulice marokańskiej stolicy, Rabatu, domagając się lepszej płacy. To już drugi dzień protestów w Rabacie. Zapowiadane są kolejne.