"Putin, idź sobie" skutkuje aresztem

Chodnik przed Białym Domem w Moskwie (siedziba rządu) był sceną nietypowego protestu. Wziął w nim udział jeden opozycjonista, Ilja Jaszyn. Jeden z liderów ruchu "Solidarność" trzymał plakat z napisem "Putin, idź sobie". Jego akcja zakończyła się powaleniem na asfalt i przewiezieniem do aresztu.

Rozbił się supermyśliwiec

Amerykański myśliwiec piątej generacji F-22 Raptor rozbił się podczas rutynowej misji treningowej na Alasce. Odnaleziono wrak maszyny, ale pilot katapultował się przed zderzeniem z ziemią i do tej pory nie udało się go odnaleźć.

Szwecja nie wyda stalinowskiego prokuratora

Sąd w Uppsali nie zgodził się na ekstradycję stalinowskiego sędziego Stefana M. do Polski, o co wnioskowała polska prokuratura. - Podejrzany jest obywatelem Szwecji, a zarzucane mu czyny w świetle szwedzkiego prawa uległy przedawnieniu - uzasadnił sędzia.

Blogger skazany za kpiny z prezydenta - na wolności

Władze Azerbejdżanu uwolniły z aresztu jednego z dwóch bloggerów, skazanych w 2009 roku za chuligaństwo. Adnan Hajizade i Emin Milli Abdullayev zostali pobici i wsadzeni do więzienia po tym, jak umieścili na YouTube film, w którym wyśmiewali władze Azerbejdżanu, inscenizując konferencję prasową z osłem. O ich uwolnienie apelował m.in. prezydent USA Barack Obama oraz internauci na całym świecie.

Suu Kyi wolna, ale nie dlatego, że reżim złagodniał

- Muszę dożyć chwili, gdy Birma będzie demokratyczna - powiedziała opozycjonistka Aung San Suu Kyi, zwolniona kilka dni temu z aresztu domowego w Birmie. Zdaniem laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, jej uwolnienie wcale nie świadczy o złagodzeniu reżimu w kraju. Zaapelowała też o rozmowę w cztery oczy z przywódcą junty gen. Thanem Shwe.

Laureat w więzieniu. Kto odbierze Nobla?

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla może nie zostać wręczona - obawia się norweski Komitet Noblowski. Laureat nagrody, chiński dysydent Liu Xiaobo, przebywa w więzieniu, a nikt z jego rodziny do tej pory nie zapowiedział udziału w ceremonii wręczenia wyróżnień. Prestiżową nagrodę może odebrać jedynie sam uhonorowany lub jego bliski krewny.

Podejrzany pakunek alarmuje Niemców

Podejrzany przedmiot znaleziono podczas załadunku samolotu czarterowego niemieckiej linii Air Berlin, lecącego ze stolicy Namibii, Windhoek, do Monachium. W trakcie prześwietlenia zauważono baterie, połączone kablem z zapalnikiem i włączonym zegarem. Ładunek został przechwycony przez policję. Nie wiadomo, czy był to materiał wybuchowy gotowy do detonacji.

7 tys. policjantów, pełna mobilizacja

Kontrole na granicach, wzmożone patrole na ulicach, symulacje walk ulicznych - portugalskie służby bezpieczeństwa są w pełnej gotowości przed rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Lizbonie. W dwudniowym spotkaniu udział wezmą przywódcy 60 krajów i organizacji. Nad ich bezpieczeństwem będzie czuwać ok. 7 tys. policjantów.

"Wydaje im się, że złamią Iran sankcjami"

Teheran jest zawsze gotów na negocjacje w sprawie programu nuklearnego - zapewnił prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad w stolicy Azerbejdżanu. Zastrzegł, że nie ulegnie presji państw zachodnich, którym wydaje się, że "irański naród zostanie złamany przez sankcje".

Ptasia grypa znów atakuje?

Pierwszy od siedmiu lat przypadek wirusa H5N1, zwanego potocznie ptasią grypą, zdiagnozowano w Hongkongu. Chora jest 59-letnia kobieta, która wróciła z podróży po Chinach kontynentalnych. Władze Hongkongu apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Palin: mogę pokonać Obamę

Była gubernator Alaski, Sarah Palin, oświadczyła w wywiadzie dla telewizji ABC, że nie boi się konkurować z prezydentem Barackiem Obamą w najbliższych wyborach. - Mogę pokonać Obamę - uważa liderka prawicy wzmocnionej po porażce demokratów w niedawnych wyborach do Kongresu.

Młode wino poleje się strumieniami

Trzeci czwartek listopada to najważniejszy dzień w roku dla każdego smakosza wina. Popijając młode, cierpkie i nie przez wszystkich doceniane beaujolais noveau, winiarze z niecierpliwością oczekują nadejścia nowego rocznika ulubionego trunku. A wszyscy inni po prostu dobrze się bawią w winiarniach i restauracjach, gdzie tego dnia wino dosłownie leje się strumieniami.

Qantas: 40 silników w airbusach do wymiany

Brytyjska firma Rolls Royce będzie najprawdopodobniej musiała wymienić ok. 40 silników swojej produkcji zamontowanych w samolotach typu Airbus A380 - oświadczył rzecznik australijskiego towarzystwa lotniczego Qantas. Po poważnej awarii silników w maszynach tego typu, Qantas wstrzymał loty wszystkich swoich airbusów.

Zamieszki w rocznicę studenckiej rewolty

Tysiące demonstrantów przeszło w środę wieczorem ulicami Aten, by uczcić rocznicę protestów studenckich z 1973 roku, w których zginęło kilkanaście osób. Grecka policja użyła gazu łzawiącego przeciwko grupie młodzieży rzucającej kamieniami.

Obama odznaczył Busha seniora

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, były prezydent Stanów Zjednoczonych George H. W. Bush i miliarder Warren Buffett zostali uhonorowani Medalami Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym w USA. Odznaczenia z rąk prezydenta Baracka Obamy wyróżnieni odbiorą na początku przyszłego roku.

Nowy Kongres, starzy liderzy

Nancy Pelosi, ustępująca przewodnicząca Izby Reprezentantów, mimo protestów swojej partii, pozostanie liderką demokratów w tej Izbie. W nowym Kongresie, po porażce demokratów w niedawnych wyborach, będzie przewodniczyć już jednak jedynie mniejszości.

Cholera wymyka się z Haiti

Pierwszy przypadek cholery został zdiagnozowany u mieszkanki Florydy, która kilka dni temu wróciła z objętego epidemią Haiti. Kobieta odwiedziła rodzinę mieszkającą na północy kraju, gdzie na cholerę zmarło już 1100 osób. Sytuacja na Haiti jest coraz bardziej dramatyczna.

Nigeryjczycy odbili zakładników

Armia nigeryjska uwolniła w środę 19 zakładników, w tym 7 cudzoziemców, przetrzymywanych przez Ruch na rzecz Emancypacji Delty Nigru (Mend). Wolność odzyskali m.in. obywatele Francji i USA.

Depresja wepchnęła go w objęcia nastolatek?

Zdaniem znanego włoskiego dziennikarza Bruno Vespy premier Włoch Silvio Berlusconi miał kryzys po przegranych wyborach w 2006 roku i to wtedy "zaczął być nieostrożny urządzając co tydzień przyjęcia". Dziennikarz jest jednym z niewielu, którzy mają dostęp do premiera.

Guantanamo: pierwszy wyrok przed cywilnym sądem

To był przełomowy, bo pierwszy przed cywilnym sądem proces byłego więźnia z amerykańskiego więzienia w bazie Guantanamo na Kubie. Federalna ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała Ahmeda Chalfana Gailaniego za niewinnego 276 wysuniętych przeciwko niemu zarzutów. Za zasadny uznano tylko jeden.

Murkowski dokonała cudu

Mająca polskie korzenie Lisa Murkowski wygrała wyścig do fotela senatorskiego w stanie Alaska - podała w środę wieczorem agencja Reutera. To pierwszy od ponad pół wieku zwycięzca w wyborach, którego nazwisko wyborcy musieli sami dopisać na kartach do głosowania.

Skatowany dziennikarz opuścił OIOM

Ciężko pobity rosyjski dziennikarz "Kommiersanta" Oleg Kaszyn został przeniesiony w środę z oddziału intensywnej opieki medycznej na oddział urazowy. Po raz pierwszy rozmawiał też ze śledczymi.

Uwięzili antymaterię. Pierwszy raz w historii

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się uwięzić antymaterię. Przez ułamek sekundy specjaliści z ośrodka CERN w Szwajcarii schwytali 38 atomów antywodoru - poinformowano w środę.

"Czuwanie przy zwłokach zamienia się w party"

Choć Irlandia ma kłopoty z zadłużeniem, to dla wielu mieszkańców wciąż jest wspaniałym miejscem. Dlaczego? O to zapytał "Irish Times" użytkowników Twittera. Wśród najciekawszych odpowiedzi była m.in ta: "czuwanie przy zwłokach i pogrzeby zmieniają się w party".

Sikorski zna główne zagrożenie w XXI wieku

Rosja powinna zaakceptować zachodnie plany obrony przeciwrakietowej - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla agencji Reutera. Jego zdaniem zwiększyłoby to bezpieczeństwo międzynarodowe, bo pociski rakietowe będą największym zagrożeniem XXI wieku.

Mafijny boss wpadł po 14 latach ucieczki

Włoska policja aresztowała w środę jednego z bossów kamorry Antonia Iovine, który ukrywał się przed władzami przez 14 lat - podała agencja Reutera. Iovine był jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi we Włoszech.

Cztery dni po dymisji znów rządzą Francją

Cztery dni po przyjęciu dymisji Francoisa Fillona, nowo powołany rząd spotkał się w środę na pierwszym posiedzeniu. Prezydent Nicolas Sarkozy wezwał ministrów do "niewzruszonej jedności" w kontekście niedawnych sporów w łonie poprzedniego gabinetu.

We wsi mieszka 1500 osób. Zamawiają 20 samolotów

Chińska wioska Huaxi w prowincji Ciangsu chce kupić 20 samolotów szkoleniowych i turystycznych, korzystając z tego, że Chiny zapowiedziały otwarcie niższych pułapów przestrzeni powietrznej dla samolotów prywatnych - pisze w środę agencja Xinhua.

Berlusconi: Albo zaufanie, albo wybory

- Jeśli mój rząd nie otrzyma wotum zaufania, rozpisane zostaną przedterminowe wybory - oznajmił premier Włoch Silvio Berlusconi. Dodał, że jego gabinet ma jednak szanse otrzymać poparcie obu izb parlamentu podczas głosowań 14 grudnia.