Białoruś się bawi

Na Białorusi 1 maja jest tradycyjnie dniem mityngów organizowanych przez związki zawodowe, ale w Mińsku święto bardziej przypomina festyn niż wydarzenie polityczne. W kraju trwa długi weekend, ponieważ w tym roku 3 maja przypada prawosławne święto Radunicy.

Dziecko samobójca wysadziło się w powietrze

Pomimo zaostrzenia środków bezpieczeństwa, co najmniej 11 osób zginęło w niedzielnych atakach terrorystycznych w Afganistanie. Ataki odnotowano w prowincjach Paktika, Kandahar, Ghazni i Logar.

Jak William i Kate opłacą dwór?

Nawet rodzina królewska ma swoje zmartwienia. Jednym z tych, przed którym stoją Kate i William jest: jak opłacić własny dwór. Tygodnik "Sunday Times" donosi, że wnuk Elżbiety II może uzyskać osobny, pokaźny przychód, umożliwiający im rozwiązanie tego problemu.

Wstrzymali transfer pieniędzy dla Palestyny

Izrael zawiesił transfer pieniędzy dla Autonomii Palestyńskiej. Jest to reakcja na zawarte niedawno porozumienie palestyńskich ugrupowań - prezydenckiego Fatahu i radykalnego Hamasu. Ten drugi uznawany jest przez Izrael za ugrupowanie terrorystyczne.

Komuniści na ulicach Kijowa

Pięć tysięcy zwolenników Komunistycznej Partii Ukrainy przemaszerowało w ulicami Kijowa. Pochód zorganizowany z okazji Święta Pracy stanowił okazję do protestu przeciwko oligarchom, którzy - jak podkreślano - opanowali Ukrainę.

Będą jej oddawać cześć

Relikwiarz z umieszczoną w środku ampułką z krwią Jana Pawła II przyniosły na ołtarz podczas mszy beatyfikacyjnej, siostra sercanka Tobiana Sobótka oraz francuska zakonnica Marie Simon-Pierre. Krew została pobrana w ostatnich dniach życia papieża-Polaka.

"Polacy byli wszędzie". Poza nimi i Włochami, najwięcej Hiszpanów

Światowe media podkreślają obecność rzeszy Polaków, którzy przyjechali do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. - Polacy byli wszędzie, byli wszechobecni - relacjonuje agencja AFP i precyzuje: 80 tys. Polaków i 40 tys. Francuzów. W sumie 1,5 miliona wiernych wzięło udział we mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II - podała rzymska policja.

Ron Asmus nie żyje. "Żegnaj, amerykański przyjacielu"

Zmarł Ronald D. Asmus, amerykański dyplomata i politolog, który za wybitne zasługi w działalności na rzecz przystąpienia Polski do NATO został w 2000 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. - Żegnaj, amerykański przyjacielu - napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Syn Kaddafiego nie żyje? "Niepotwierdzone"

Bomby NATO zabiły najmłodszego syna Muamara Kaddafiego - Saifa al-Arab Kaddafiego - i trzech wnuków przywódcy - poinformowały libijskie władze. Samoloty Sojuszu miały uderzyć w nocy z soboty na niedzielę na budynek rodziny dyktatora w Trypolisie. Był w nim sam Kaddafi, ale uniknął śmierci. NATO zapewnia, że atakowało centrum dowodzenia, a wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii mówi, że "doniesienia o śmierci członków rodziny libijskiego przywódcy są niepotwierdzone".

Sony przeprasza i wzmacnia bezpieczeństwo

Koncern Sony podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Tokio przeprosił użytkowników PlayStation za "wielki niepokój" jaki wywołało zhakowanie w połowie kwietnia danych 77 milionów klientów. Przedstawiciele firmy zapewnili także, że bezpieczeństwo zostało wzmocnione, a FBI zostało poproszone o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Sony przygotowało też dla klientów specjalne oferty - m.in. przez 30 dni dotychczasowi użytkownicy będą mogli za darmo korzystać z serwisu.

Wybrane z miliona. "Myślałem, że będzie inne"

Podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie na fasadzie bazyliki św. Piotra odsłonięte zostało niepublikowane dotąd zdjęcie portretowe Jana Pawła II wykonane przez fotografa z Rzymu Grzegorza Gałązkę w 1989 r. Jak przyznał autor zdjęcia, który dokumentował pontyfikat polskiego papieża i zrobił mu ok. miliona zdjęć, wysłał do Watykanu kilka zdjęć do wyboru i miał nadzieję, że wybrane zostanie inne.

Płoną lasy. Z ogniem walczy 3 tys. strażaków

Ponad 3300 strażaków walczy z ogromnym pożarem lasu, który ogarnął już 10-kilometrowy teren w północnej części Chin w prowincji Shanxi. Władze zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą.

Harry: Kate ma zabójcze nogi

Książę Harry - drużba i brat Williama podczas przyjęcia weselnego w Pałacu Buckingham wygłosił - jak to drużba - przemówienie. Jak donosi brytyjska prasa, powołując się na relacje świadków, Harry miał przyznać, że "kocha Kate, jak siostrę" i że historia miłości jego brata i Catherine Middleton "inspiruje go". "Nadworny dowcipniś" rodziny królewskiej skomentował także wygląd Kate mówiąc, że ma według niego "zabójcze nogi".

Karol Wojtyła. Syn oficera, aktor, kapłan. Ojciec Święty

Wielka intuicja kierowała duchowym opiekunem młodego Karola Wojtyły - metropolitą krakowskim, kardynałem Adamem Sapiehą, który osobiście zadbał o jego ukierunkowanie w Kościele. Gdy młody ksiądz Wojtyła powrócił z dwuletnich studiów w Rzymie, Sapieha nie zgodził się, aby wstąpił do zakonu. Powiedział wtedy: "będzie bardziej przydatny w kurii". I dodał: "A potem, dla Kościoła Powszechnego".

Papież-pielgrzym. Niósł Słowo Boże na wszystkie kontynenty

Jan Paweł II w ciągu prawie 27 lat pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże, odwiedził wszystkie kontynenty. Ze słowami Ewangelii osobiście docierał do geograficznie i kulturowo najodleglejszych od Watykanu zakątków świata. I chociaż już jego poprzednik Paweł VI zaczął odbywać dalekie podróże, to Jan Paweł II poprzez tak liczne pielgrzymki nadał swemu pontyfikatowi nowy wymiar duszpasterski.

Dłoń Kate na kolanie Williama - szczęśliwsi od Diany i Karola

Dwie uderzająco podobne fotografie zrobione w tym samym miejscu, w tych samych pozach, z tej samej okazji. Ale to - według brytyjskich dziennikarzy - dwie zupełnie inne historie. Porównali oni oficjalne zdjęcie ślubne Karola i Diany, wykonane 30 lat temu, z tym zrobionym w piątek w Pałacu Buckingham po zaślubinach Williama i Kate. Już wiedzą - książę i księżna Cambridge będą dużo szczęśliwszym małżeństwem niż rodzice Williama.

Znowu walczą o kawałek dżungli

Choć w czwartek podpisano zawieszenie broni, na granicy pomiędzy Tajlandią i Kambodżą przez sobotę i niedzielny ranek trwała wymiana ognia. Rzecznik prasowy tajlandzkiej armii płk Prawit Hukaew powiedział, że obydwie strony ostrzelały się nawzajem z broni automatycznej. Wojska Kambodży i Tajlandii dziesiąty dzień walczą o sporny odcinek granicy wokół zagubionych w dżungli świątyń.

W Fatimie, Bradze, Meksyku. Modlili się całą noc

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w nocnym czuwaniu z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w Portugalii: w Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie oraz w Sanktuarium Matki Bożej z Sameiro w Bradze. Tłumy modliły się także w intencji beatyfikacji papieża Polaka w Meksyku w bazylice Matki Boskiej z Guadalupe.

"Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam"

16 października 1978 r. 111 osobowe konklawe na głowę Kościoła katolickiego wybrało arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kardynała Karola Wojtyłę. Tym samym 264. z kolei papieżem został Polak.

"Człowiek jest drogą Kościoła". Encykliki Jana Pawła II

Pod przewodnictwem Jana Pawła II Kościół wcielał w życie myśl przewodnią Soboru Watykańskiego II, że "człowiek jest drogą Kościoła". Rozwijając naukę społeczną Kościoła Karol Wojtyła przywrócił ewangeliczny porządek rzeczy, stawiając człowieka wyżej niż kapitał.

Szewc, który papieżowi szył buty

- Numer 44, z wysokim podbiciem i z szerokimi palcami. Takie buty nosił Jan Paweł II – mówi Stanisław Żmija, szewc ze Stanisławia Dolnego, który zrobił pierwszą parę dla papieża w 1982 roku i od tamtej pory był jego ulubionym szewcem. Ile tych butów było? Dokładnie nie pamięta, ale przy każdych się modlił. - Mówi się, że ktoś klnie jak szewc, a nikt jeszcze nie powiedział, że jak szewc można się modlić - żartuje.

Od dziś dostaniemy więcej paragonów

W życie właśnie wchodzą przepisy, nakazujące korzystanie z kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych. Resort finansów szacuje, że wymóg instalacji kas dotyczy około 150 tys. podatników. Gdy pięć lat temu rząd obarczył takim samym obowiązkiem taksówkarzy, ci mocno się buntowali. Dzisiaj prawie je polubili.

Jak obalą Kaddafiego, zapłacą za jego zakupy

Libijscy rebelianci zapewnili włoski koncern przemysłowy Finmeccanica, że będą honorować kontrakty zawarte przez Muammara Kaddafiego. O ile uda im się go obalić. Z drugiej strony, dyktator poirytowany zaangażowaniem Rzymu w interwencję w Libii, oświadczył, że jego kraj znajduje się w stanie wojny z Włochami.

Reformy po krwawej rozprawie z opozycją

Po kilku tygodniach krwawego tłumienia protestów, syryjskie władze zapowiedziały ogłoszenie "szerokiego programu reform". Opozycja twierdzi, że siły bezpieczeństwa i wojsko zabiły już 560 demonstrantów. Pomimo tego protesty nadal trwają.

Znak porwany przez tornado przelaciał 180 km

Potężna trąba powietrzna przetoczyła się przez małe miasteczko Ringgold w stanie Georgia niszcząc wszystko na swojej drodze. Właściciel jednego z budynków, wobec poważnych zniszczeń, nie zauważył nawet, że zniknął znak stojący na trawniku znak "Na wynajem". Odnalazła go mieszkanka miasteczka w sąsiednim stanie Tennesse.

Flaga Palestyny na stronie izraelskich najconalistów

Propalestyńscy hakerzy włamali się na oficjalną stronę partii izraelskiego szefa dyplomacji Avigdora Liebermana, umieszczając na niej palestyńską flagę i egipskie piramidy. Samego ministra komputerowi włamywacze nazwali "kryminalistą".

Ojciec Kolbe, królowa Jadwiga i 476 innych świętych

Podczas swego pontyfikatu papież Jan Paweł II beatyfikował 1318 osób, w tym 154 Polaków. Zaś 478 błogosławionych ogłosił świętymi. W tym gronie było 9 Polaków, wśród nich ojciec Maksymilian Kolbe i królowa Jadwiga. Wśród wyniesionych na ołtarze są przedstawiciele niemal wszystkich kontynentów, narodów, stanów i zawodów.

"Dlaczego ja? To pozostaje dla mnie wielką tajemnicą"

Marie Simon-Pierre miała już zaawansowaną chorobę Parkinsona. Wyzdrowiała kilka miesięcy po śmierci Jana Pawła II w sposób niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia. Uznano to za cud za wstawiennictwem papieża-Polaka, przez co spełniony został najważniejszy warunek jego beatyfikacji.

Wielkie oczekiwanie na ulicach Rzymu

Rzym jest pełen pielgrzymów, oczekujących na poranne uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Wielki tłum jest zgromadzony w okolicach Watykanu, oczekując na możliwość wejścia na zamknięty na noc plac św. Piotra. Setki tysięcy wiernych są również zgromadzone w Circus Maximus, gdzie zakończyło się już nocne czuwanie modlitewne.