Oficer KGB na wolności. KE nie widzi problemu


Przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene zwróciła się do Parlamentu Europejskiego i parlamentu Austrii z prośbą o zbadanie okoliczności zwolnienia w Wiedniu byłego oficera sowieckiego KGB Michaiła Gołowatowa, ściganego przez władze w Wilnie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Natomiast Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding powiedziała w Sopocie, że władze Austrii mogły zwolnić Gołowatowa z aresztu.

To sprawa bilateralna. W sensie prawnym Austria nie musiała wykonywać tego Europejskiego Nakazu Aresztowania - tu nie ma niejasności. Jedną rzeczą jest jednak sytuacja prawna, a inną polityka, bo obowiązkiem każdego kraju członkowskiego jest rzetelnie współpracować między sobą w duchu szczerości Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwośći

"To sprawa bilateralna"

- To sprawa bilateralna. W sensie prawnym Austria nie musiała wykonywać tego Europejskiego Nakazu Aresztowania - tu nie ma niejasności. Jedną rzeczą jest jednak sytuacja prawna, a inną polityka, bo obowiązkiem każdego kraju członkowskiego jest rzetelnie współpracować między sobą w duchu szczerości - powiedziała w Sopocie Reding, zapytana o spór między Litwą i Austrią.

Komisarz przypomniała, że Austria wypuszczając z aresztu Gołowatowa powołała się na artykuł 42 decyzji ramowej Rady UE o Europejskim Nakazie Aresztowania, który pozwala wyłączyć z jego użycia przestępstwa dokonane przed określoną datą. Austria przyjęła ENA w 2002 roku, podczas gdy Gołowatow ścigany jest za czyny popełnione 11 lat wcześniej.

Reding dodała, że przyjęła też z radością powołanie przez obecnych w Sopocie ministrów sprawiedliwości Litwy i Austrii specjalnej roboczej, dwustronnej komisji w sprawie byłego oficera sowieckiego KGB.

"UE nadal klubie równoprawnych członków?"

Tymczasem przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene zwróciła się z prośbą o otwarcie w tej sprawie dochodzenia w PE i przedstawienie oceny politycznej w tej kwestii.

Zachowanie się Austrii zrodziło na Litwie pytanie ważne dla wszystkich państwach unijnych: czy Unia Europejska nadal jest klubem równoprawnych członków, których jednoczą te same wartości, takie samo pojęcie sprawiedliwości, głównie jeżeli chodzi o odpowiedzialność za przestępstwa wojenne, przestępstwa wobec ludzkości Przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene

Przewodnicząca Sejmu Litwy zaapelowała też do parlamentu austriackiego z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zwolnienia Gołowatowa i niezastosowania wobec niego procedury ekstradycji.

Nakaz aresztowania był "niejasny"

13 stycznia 1991 roku Gołowatow dowodził oddziałem specjalnym KGB Alfa, prowadzącym szturm na wieżę telewizyjną w Wilnie. Od kul i pod gąsienicami czołgów stacjonujących tam wojsk radzieckich zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy.

Gołowatow został zatrzymany w czwartek w Austrii i po niecałych 24 godzinach zwolniony. Austriackie ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że "wystawiony przez Wilno nakaz aresztowania był niejasny". Litwini odrzucają ten argument, twierdząc, że Austria otrzymała "wszelkie informacje w ciągu kilku godzin".

Źródło: PAP