"Naczelny Dręczyciel" Murdocha ma powody do zemsty

 
Tom Watson od dwóch lat dąży do ujawnienia i ukarania nielegalnych praktyk ludzi MurdochaWikipedia/GNU

Wydawało się, że apogeum kariery politycznej Toma Watsona minęło wraz z dymisją premiera Gordona Browna w 2010. Skonfliktowany od lat z mediami Murdocha polityk Partii Pracy dostał jednak jeszcze jedną szansę. Afera podsłuchowa pokazała, że samotna przez długi czas walka Watsona przeciwko nielegalnym działaniom ludzi największego magnata medialnego świata może zakończyć się zwycięstwem.

Tom Watson przez ostatnie dwa lata wydawał się osamotniony w swej krucjacie przeciwko imperium Murdocha. Podczas gdy większość jego kolegów polityków i mediów ignorowały sprawę, Watson w niemal każdym swoim parlamentarnym przemówieniu przypominał o tej sprawie. Niektórzy przyjaciele mówią wręcz, że walka z Murdochem stała się obsesją Watsona.

Wraz z każdym wchodzącym do sali przesłuchań pracownikiem News International, Watson stawał się jednym z największych - tych pozytywnych - bohaterów skandalu podsłuchowego. W ostatni weekend "The Guardian" nadał mu przydomek "Naczelnego Dręczyciela" Ruperta Murdocha.

"Polityczny bokser"

Watson ma wolę walki we krwi, pochodzi z rodziny o bogatej tradycji działalności w związkach zawodowych. "Miał reputację politycznego boksera. Inni posłowie, którzy współpracowali z nim w ruchu związkowym, opowiadali, że robił rzeczy, które zwykle kończą ludziom kariery" - opowiadał Ian Kirby, były wydawca "News of the World".

W 2001 roku Watson został wybrany do parlamentu. W 2006 roku był kluczowym graczem w wewnątrzpartyjnym spisku przeciwko Blairowi. Watson podpisał wraz 14 członkami rządu Blaira list wzywający premiera do rezygnacji, za czym poszła fala dymisji w rządzie.

Miał reputację politycznego boksera. Inni posłowie, którzy współpracowali z nim w ruchu związkowym, opowiadali, że robił rzeczy, które zwykle kończą ludziom kariery. Ian Kirby, były wydawca "News of the World"

Nie minął rok, a osłabiony poważnie Blair odszedł ze stanowiska premiera. Zastąpił go Gordon Brown. Watson został u niego ministrem i bliskim doradcą.

Początek wojny z Brooks

Ale przyczyniając się do upadku Blaira, Watson zrobił sobie potężnego wroga - Rebekę Brooks. Brooks znana była z bardzo dobrych relacji z największymi brytyjskimi politykami, także Blairem.

Po dymisji Blaira w 2007 roku, Watson dostał - jak on sam mówi - ostrzeżenie od jednego z wydawców "News of the World": "Rebekah nigdy nie zapomni ci tego, co zrobiłeś z jej Tony'm. Będzie ciebie ścigała do końca twojego życia".

W kwietniu 2009 Watson znalazł się w ogniu krytyki ze strony prasy wchodzącej w skład News International. Chodziło o kampanię "czarnego PR", prowadzoną przez prasowego sekretarza premiera Browna przeciwko opozycji. Szczególnie "The Sun" wiązał z tym skandalem Watsona.

Nieoczekiwana szansa

Teraz mógłby dostać Camerona niszcząc Andy'ego Coulsona. Mógłby zaszkodzić konserwatystom, szkodząc News International. Wraz z pojawianiem się kolejnych pięter tej afery, jego ambicja staje sie coraz większa. Ian Kirby, były wydawca "News of the World"

Watson wycofał się w cień. Zasiadł w parlamentarnej komisji kultury, mediów i sportu. W świetle kamer pojawił się wraz z ujawnieniem procederu hakowania telefonów przez dziennikarzy News International.

Wszyscy pamiętali o jego konflikcie z mediami Murdocha. Dlatego już na pierwszym przesłuchaniu prawnik News International próbował doprowadzić do usunięcia Watsona z komisji (bezskutecznie), przypominając proces, jaki polityk wytoczył "The Sun" dwa lata temu o zniesławienie.

"Jemu chodzi o odpłacenie Brooks za to, co mu zrobiła w The Sun" - twierdzi Kirby. "Po 2010 roku nie był już związany z premierem (Watson jako członek Partii Pracy przeszedł do opozycji - red.). Teraz mógłby dostać Camerona niszcząc Andy'ego Coulsona (byłego wydawcę "NotW" i doradcę Camerona). Mógłby zaszkodzić konserwatystom, szkodząc News International. Wraz z pojawianiem się kolejnych pięter tej afery, jego ambicja staje sie coraz większa".

Źródło: The Daily Beast

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/GNU