- Szkoły bawią się w Wielkiego Brata - grzmią obrońcy swobód obywatelskich. - My tylko dbamy o bezpieczeństwo dzieci - twierdzą dyrektorz i nauczyciele z kilku szkół w Teksasie, które nakazały uczniom noszenie identyfikatorów z nadajnikami wskazującymi miejsce ich pobytu.

Zmuszenie przez Turcję do lądowania samolotu pasażerskiego z Moskwy do Damaszku było aktem piractwa - grzmią syryjskie władze, a Kreml podkreśla, że "narażono życie i bezpieczeństwo" lecących nim obywateli Rosji. Ankara twierdzi, że maszynę sprowadzono w środę na ziemię, bo przewożono nią "niebezpieczne materiały". Jak jednak zapewniają rosyjscy wojskowi, "nie było tam żadnej broni".

W 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI zainaugurował dziś uroczyście Rok Wiary w Kościele. Podczas mszy w Watykanie papież mówił o potrzebie pielęgnowania dziedzictwa nauczania soborowego na obecnej "duchowej pustyni".

Literacką Nagrodę Nobla 2012 dostał chiński pisarz Mo Yan, który w tym roku był faworytem brytyjskich bukmacherów. Przedstawiciel komitetu noblowskiego, ogłaszając werdykt, stwierdził, że nagroda należała mu się za "halucynacyjny realizm" języka jego powieści.

Prezydent Czech w Polsce. O godz. 10 Vaclava Klausa i jego żonę przywitali na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski i jego żona Anna. - Wizyta w Polsce prezydenta Czech Vaclava Klausa potwierdza bardzo dobrą polsko-czeską współpracę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po rozmowie z Klausem.

O tym, że dostali właśnie Nobla, laureaci dowiadują się zazwyczaj przez telefon. Byli tacy, którzy uznali taki telefon za żart. Inni, gdy zadzwonił Sztokholm, właśnie spali i nie usłyszeli dzwonka. Wszyscy wspominają ogromne emocje na wieść o Noblu.

Przyszła szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżikidze zapewniła w czwartek, że jej kraj nigdy nie powróci na rosyjską orbitę ani nie przystąpi do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), bo celem Tbilisi jest integracja z UE i NATO.

Po wejściu w wyszukiwarkę obrazów przeglądarki Google i wpisaniu frazy "completely wrong" (pol. kompletnie błędny, niewłaściwy) pojawiają się setki zdjęć kandydata republikanów na prezydenta USA, Mitta Romneya. To pokłosie nagrania z ukrytej kamery, na którym Romney wyśmiewa wyborców Baracka Obamy, za co musiał się potem tłumaczyć.

Jonathan Green, 44-letni czarnoskóry mieszkaniec Teksasu, został zabity w środowy wieczór za pomocą zastrzyku z trucizną w więzieniu stanowym w Houston. W 2000 r. porwał, zgwałcił i udusił 12-letnią dziewczynkę, której ciało później policja znalazła w jego domu.

Dwaj zabici w ataku na kosulat w Bengazi i ich matki - w centrum kampanii wyborczej w USA. Pierwsza z nich, matka komandosa marynarki wojennej, skrytykowała Mitta Romneya za wykorzystywanie śmierci jej syna w kampanii. Druga z kobiet krytykuje Baracka Obamę. W CNN poskarżyła się, że obiecał jej wyjaśnienie śmierci syna, informatyka w departamencie stanu, ale potem nikt się już do niej nie odezwał.

Oficer kanadyjskiego wywiadu przyznał się do szpiegostwa na rzecz Rosji - podały kanadyjskie media. Podporucznik Jeffrey Paul Delisle został zatrzymany pod tym zarzutem w styczniu. Pracował wówczas w Halifaksie, w jednostce marynarki wojennej. Komentatorzy podkreślają, że stał się autorem największej afery szpiegowskiej w Kanadzie w ostatnim półwieczu.

W pociągach dużych prędkości we Włoszech wyposażonych w sieć Wi-Fi emisja fal magnetycznych i elektromagnetycznych przekracza dopuszczalne normy, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia pasażerów - twierdzi tamtejsza organizacja obrony praw konsumentów.

Władimir Putin, który na początku września latał motolotnią wskazując kierunek żurawiom, uczynił więcej szkody niż pożytku - informuje Radio Wolna Europa. Dwa ptaki padły w czasie przygotowywania misji, a wiele zostało rannych. Te, które przeżyły, nie połączyły się z dzikim stadem.

We czwartek o godz. 13 szwedzcy akademicy ogłoszą nazwisko laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród faworytów wymieniani są Kanadyjka Alice Munro i Japończyk Haruki Murakami. Na listach zakładów firm bukmacherskich przewijają się nazwiska trójki polskich pisarzy: Adama Zagajewskiego, Olgi Tokarczuk i Tadeusza Różewicza.

Tylko 161 szpitali działa na 11-milionowej Kubie. Jak podało w środę Krajowe Biuro Statystyki i Informacji (ONEI) od 2010 roku z powodów oszczędnościowych zamknięto na wyspie jedną czwartą placówek.

Sąd w Kairze uniewinnił w środę 24 byłych wyższych przedstawicieli władz Egiptu, oskarżonych o wysłanie jeźdźców na koniach i wielbłądach przeciwko demonstrantom w trakcie ubiegłorocznej społecznej rewolty, która obaliła autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka.