Gangsterzy bronili się granatami

Dwóch ukraińskich milicjantów zginęło, a czterech zostało rannych przy próbie zatrzymania płatnego zabójcy z Rosji - podało w piątek MSW w Kijowie. Do nieudanej operacji milicyjnej doszło w obwodzie odeskim na południu Ukrainy.

"Zgwałciłby mnie, gdybym nie uciekła"

- Będę utrzymywać, że to była próba gwałtu. Jestem pewna, że zgwałciłby mnie i to wszystko zakończyłoby się inaczej, gdybym nie uciekła - powiedziała francuska dziennikarka Tristane Banon w wywiadzie dla pierwszego programu francuskiej telewizji. W czwartek w Paryżu odbyła się konfrontacja pomiędzy nią a Strauss-Kahnem.

Białoruś bojkotuje szczyt Partnerstwa Wschodniego

Delegacja Białorusi nie weźmie udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego. "Postanowienia Szczytu, dotyczące interesów Republiki Białoruś i uchwalone bez bezpośredniej akceptacji ze strony naszego kraju, nie będą prawomocne" - pisze ambasada Białorusi w Warszawie, w nadesłanym komunikacie. Dziś drugi dzień szczytu - dwie sesje plenarne i na koniec przyjęcie deklaracji.

Osobna, "ostra" deklaracja o Białorusi?

Państwa uczestniczące w szczycie Partnerstwa Wschodniego przyjmą osobną deklarację dotyczącą Białorusi - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do szczytu. Władze Białorusi ostatecznie postanowiły zbojkotować obrady w Warszawie, zastrzegając, że podjęte tam decyzje ws. Białorusi nie będą miały mocy prawnej.

Putin z góry odrzucał możliwość spotkania z Kaczyńskim

Wszelkie propozycje strony polskiej, by prezydent Kaczyński spotkał się z prezydentem Putinem, zostałyby odrzucone ze względów politycznych - mówił w 2007 roku wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow amerykańskim dyplomatom w Moskwie. Rozmowa dotyczyła wizyty polskiego prezydenta w Katyniu we wrześniu 2007. Wiceszef rosyjskiej dyplomacji przyznał, że była ona "konstruktywna" i skupiona na przyszłości. Relacja z rozmowy z Titowem znalazła się w depeszy ambasady USA w Moskwie, którą ujawnia Wikileaks.

Prawdziwa postać, fikcyjne zbrodnie. Zemsta literata

"Wszystkie postacie, miejsca i zdarzenia nie mają nic przecież wspólnego z rzeczywistością" - jakże często podobna formułka towarzyszy filmom i książkom. Ale nie w przypadku włoskiego kryminału "Cena prawdy". Pojawia się tam autentyczna postać - pracownik sądu - na dodatek jako "czarny charakter". Sąd nakazał wycofać książkę ze sprzedaży.

Zderzenie pociągów w tunelu

Jedna osoba zginęła, a ok. 30 zostało rannych po zderzeniu dwóch pociągów podmiejskich w tunelu w pobliżu stolicy Wenezueli, Caracas. Wewnątrz tunelu na trasie łączącej Caracas z przedmieściem Los Valles del Tuy pociąg zahamował z nieustalonego jeszcze powodu. Wykoleił się, gdy z tyłu wjechał na niego drugi skład.

Wysiadł z auta dziadka, wpadł pod inne

Dramatyczna akcja ratunkowa na Florydzie. 6-letni chłopiec wysiadając z samochodu dziadka, potknął się i wpadł pod nadjeżdżający z naprzeciwka inny pojazd. Dziecko utknęło pod podwoziem auta.

Boeing na plecach, bo pilot wcisnął nie ten przycisk

Takie manewry zwykle wykonują samoloty bojowe, a nie pasażerskie. Japoński boeing ze 112 pasażerami w czasie lotu nagle odwrócił się na plecy i zaczął gwałtownie tracić wysokość. Okazało się, że pilot wcisnął nie ten przycisk co trzeba. Skończyło się na strachu, a linie lotnicze, do których należał samolot, przepraszają, że przez ponad 2 tygodnie trzymały to w tajemnicy.

Prorok, oszust, anarchista? Burza po słowach w BBC

Wpadka, prowokacja, czy szczera prawda? Nie tylko w brytyjskich mediach trwa spór o to jak interpretować wypowiedź człowieka przedstawianego jako ekspert finansowy w jednym z programów telewizji BBC. Alessio Rastani pytany o prognozy dotyczące kryzysu finansowego bez ogródek wypalił bowiem, że to nie rządy, a Goldman Sachs rządzi światem, a jedynym ratunkiem dla zagrożonych krachem oszczędności jest ich wycofanie.

Legendarny dziennikarz: Mamy drugą Watergate

Carl Bernstein, legendarny dziennikarz "Washington Post" i współautor śledztwa, które w latach 70-tych ujawniło nadużycia dokonywane m.in. przez sztab wyborczy ówczesnego prezydenta USA, Richarda Nixona i zmusiło go do rezygnacji z urzędu, powiedział, że afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii "może mieć takie same, daleko idące konsekwencje" jak sławna "Watergate".

Polska szykuje "marchewkę" dla Mińska. Łukaszenka może zostać

Podczas rozpoczynającego szczyt Partnerstwa Wschodniego spotkania z przywódcami Unii Europejskiej w Warszawie premier Donald Tusk zaproponował pakiet modernizacyjny na rzecz nowej, demokratycznej Białorusi - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Wśród warunków, po wypełnieniu których Białoruś miałaby go dostać, nie ma odsunięcia od władzy Aleksandra Łukaszenki.

"Szczyt Partnerstwa trybuną ataków na Białoruś"

Szczyt Partnerstwa Wschodniego stał się trybuną dla brutalnych ataków na Białoruś. Zaproponowano na nim przyjęcie "antybiałoruskiej deklaracji", a krajom, które się na to nie zgodziły, zagrożono represjami ze strony UE - informuje białoruska telewizja państwowa.

"Wyrok na mnie był gotowy jeszcze przed śledztwem"

- Wyrok na mnie był gotowy jeszcze przed wszczęciem śledztwa, ponieważ prezydent naszego państwa uważa mnie za swego niebezpiecznego konkurenta politycznego - oświadczyła była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, wygłaszając mowę końcową przed sądem.

NATO pokazuje, jak walczy z talibami

NATO udostępniło nagranie wykonane podczas potyczki z rebeliantami. Podczas wymiany ognia w wiosce Kandalay na południu Afganistanu miało zginąć dwóch afgańskich bojowników.

Kamienie w ambasadora. "To zastraszanie"

Amerykańscy dyplomaci, w tym ambasador w Syrii, zostali "przywitani" gradem kamieni i pomidorów, gdy przybyli na spotkanie z członkiem syryjskiej opozycji. Zwolennicy prezydenta Baszara el-Asada już kilka dni temu w podobny sposób zaatakowali w Damaszku ambasadora Francji.

Amerykanie znów kupują ropę z libijskich złóż

Z Libii odpłynął pierwszy tankowiec z ropą zakupioną przez duży amerykański koncern. Tankowiec Hellas Warrior z 381 tysiącami baryłek ropy należącymi do ConocoPhilips wyruszył do jednego z europejskich portów. Zakup ropy, która właśnie odpłynęła z Libii, był pierwszą taką transakcją dokonaną przez znaczący amerykański koncern po obaleniu Muammara Kaddafiego.

Dwie potencjalne miny Partnerstwa

Białoruś i Ukraina to zdaniem politologów zza wschodniej granicy Polski kraje, których polityka wewnętrzna może najbardziej zaszkodzić lansowanej przez Warszawę idei Partnerstwa Wschodniego.

Partnerstwo widziane z Francji: Czy to ma sens?

Polska stara się usilnie przekonać najsilniejsze państwa UE do wagi rozwijania Partnerstwa Wschodniego, lecz Francja i Wielka Brytania nie są tym zainteresowane, gdyż ich uwaga skupia się na południowych sąsiadach Unii - pisze francuski lewicowy "Le Monde".

Na rządowe auta wydali 150 mln dolarów

Rosyjska władza nigdy nie liczyła się zbytnio z pieniędzmi, zwłaszcza gdy o cele reprezentacyjne chodziło. Najnowsze dane pokazujące wydatki na rządową flotę samochodów i tak jednak robią wrażenie.

Walec o średnicy 2 mm zamknął część Pragi

Specjaliści zlokalizowali źródło promieniowania, pięciokrotnie wyższego od dopuszczalnych norm, które spowodowało zamknięcie jednej z dzielnic czeskiej stolicy w nocy ze środy na czwartek.

Chiny wysłały "Niebiański Pałac" na orbitę

Chiny z powodzeniem umieściły w kosmosie swoją prototypową stację kosmiczną. Ważący niemal 10 ton "Niebiański Pałac-1" będzie służył trenowania długotrwałych misji kosmicznych i do opanowania umiejętności łączenia różnych pojazdów na orbicie. Za około 10 lat Chiny chcą mieć już pełnoprawną stację kosmiczną.

Polska interweniuje ws. skazanego pastora

Ambasador Iranu w Polsce został wezwany do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dyplomata miał zjawić się na al. Szucha w Warszawie w związku z karą śmierci wydaną na protestanckiego pastora Jusufa Nederkhaniego. Duchowny nie chciał się wyrzec wiary chrześcijańskiej, dla której porzucił islam.

Lekarze skazani za pomoc rannym

Bahrańscy sędziowie nie mają litości dla uczestników zimowych zamieszek przeciwko sunnickiemu reżimowi. W czwartek sąd skazał nawet lekarzy i pielęgniarki, którzy pomagali rannym w protestach.

Wojna na słowa. Pakistan grozi Amerykanom

Nowy rozdział w amerykańsko-pakistańskim sporze o powiązania Islamabadu z talibami. Szef potężnej pakistańskiej służby bezpieczeństwa ISI ostrzega, że jakiekolwiek akcje wojskowe USA na terytorium jego kraju spotkają się ze zbrojną odpowiedzią.

Egipskie ciemności na lotnisku w Meksyku

Tysiące pasażerów utknęły na główny lotnisku w stolicy Meksyku. Port lotniczy został sparaliżowany przez awarię oświetlenia pasów startowych. Po kilku godzinach udało się usunąć awarię na tyle, że część samolotów mogła wystartować.

Rebelianci z sukcesami, były premier głoduje

Podczas gdy libijscy rebelianci odnieśli kolejny sukces w wojnie z resztkami sił lojalistów, prawdziwe kłopoty zaczęły się dla byłego libijskiego premiera. Po decyzji Tunezji, w której się schronił, by wydać go nowym władzom w Trypolisie, Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi rozpoczął głodówkę.

Największa rafineria Shella w ogniu

Największą rafinerię koncernu Shell na świecie już drugi dzień trawi duży pożar. Strażacy poinformowali co prawda, że opanowali płomienie, ale nie są w stanie ich całkowicie ugasić. Produkcja w znacznej części zakładu została wstrzymana.

Polska życzy sukcesów, Ukraina zaprasza

Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował Ukrainie osiągnięć na drodze ku strukturom zachodnioeuropejskim. Widać je - mówił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - po już prawie gotowej do podpisania umowie o strefie wolnego handlu między Ukrainą a UE. Zdaniem prezydenta "to bardzo ważny krok w dobrą stronę".