Śmierć Kaddafiego "mogła być zbrodnią wojenną"

Międzynarodowy Trybunał Karny chce od nowych władz libijskich wyjaśnienia okoliczności śmierci pułkownika Muammara Kaddafiego. - Istnieją poważne podejrzenia, że kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - powiedział prokurator generalny MTK Luis Moreno Ocampo.

"Szakal" z drugim dożywociem. "Niech żyje rewolucja!"

Sąd we Francji skazał terrorystę Carlosa-Szakala na dożywocie za współudział w czterech zamachach we Francji, w których zginęło 11 osób, a ponad 140 zostało rannych. To kolejny wyrok dożywocia dla Carlosa - pierwszy otrzymał za potrójne morderstwo.

"Wyciekło" nagranie z "celi Tymoszenko"

Ukraińskie służby więzienne robią co mogą, by odeprzeć zarzuty, że Julia Tymoszenko przetrzymywana jest w złych warunkach. Na rządowej stronie opublikowano zdjęcia mające pokazywać jej celę, a jednocześnie do internetu "wyciekł" film z tego samego miejsca - więzienia Łukianiwka - na którym widać Tymoszenko.

Chirac "zasmucony", ale się nie odwoła

Były prezydent Francji Jacques Chirac, skazany w czwartek na dwa lata więzienia w zawieszeniu m.in. za defraudację środków publicznych, ogłosił, że nie będzie się odwoływał, choć zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem.

Rumunia podpisała się pod tarczą

Prezydent Rumunii Traian Basescu zatwierdził ustawę zezwalającą na umieszczenie na terytorium państwa elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Koniec turystyki marihuanowej się zbliża

Nowe przepisy, według których prawo korzystania z ok. 670 działających w Holandii coffee shopów będzie przysługiwało tylko holenderskim obywatelom, muszą na południu kraju wejść w życie najpóźniej 1 maja 2012 roku.

78 wyroków śmierci. Najmniej od 35 lat

W tym roku w USA wydano 78 wyroków śmierci, co jest najmniejszą liczbą od czasu, kiedy w 1978 roku Sąd Najwyższy przywrócił tę karę - informuje Death Penalty Information Center.

Bóg chroni Kentucky? Stan pozwany przez ateistę

Czujność, skanery na lotniskach, kamery i najnowsza technika - to ma uchronić Amerykanów przed niebezpieczeństwem zamachu. Jednak - jak donosi Fox News - w Kentucky to nie wystarczy, bo tam do pomocy potrzebny jest Bóg, co zostało nawet zapisane w stanowym prawie i wywołało liczne spory.

Iran rozbudowuje atom

Iran rozpoczął w środkowej części kraju budowę nowych zakładów atomowych, podała oficjalna agencja IRNA. Teheran jak zwykle podkreśla, że inwestycja ta ma wyłącznie cele pokojowe.

Wiceszefowa niemieckiej dyplomacji ostro o Putinie

Ostre słowa pod adresem premiera Rosji Władimira Putina padły w niemieckiem Budestagu. I to nie ze strony politycznego planktonu, ale z ust wiceszefowej dyplomacji Cornelii Pieper, która oskarżyła go o bycie autokratą i brak poszanowania dla wolności obywatelskich.

Chcą Nobla dla Tymoszenko

Zwolennicy i współpracownicy Julii Tymoszenko, skazanej na 7 lat więzienia byłej ukraińskiej premier, wysunęli jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Putin się "nie zdziwił", a nawet się "ubawił"

Władimir Putin utrzymuje, że słynna już na cały świat karta do głosowania z niewybrednym apelem do niego "by odszedł", zupełnie go nie obraziła. Przy okazji rosyjski premier skrytykował jednak rodzimą emigrację.

Islandia uznała państwo palestyńskie

Islandia oficjalnie uznała istnienie państwa palestyńskiego - donoszą światowe media. Islandia jest jednym z pierwszych w Europie krajów, które zdecydowały się na ten krok.

Szmuglowali materiały radioaktywne z b. ZSRR

Słowacka policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu siedmiu mężczyzn - sześciu Słowaków i Czecha - podejrzanych o planowanie sprzedaży bliżej nieokreślonego materiału radioaktywnego.

Więcej wyznawców Jedi niż Romów

Ponad 15 tysięcy obywateli w 10,5 milionowych Czechach oświadczyło, że są wyznawcami "religii" Jedi. Oznacza to, że zwolenników filozofii rycerzy ze słynnej sagi George'a Lucasa "Gwiezdne Wojny" jest więcej niż czeskich Romów. Tak przynajmniej wynika z ogłoszonych w czwartek wstępnych wyników spisu powszechnego.

Bruksela "zaniepokojona" rosyjskimi wyborami

- Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami o nieprawidłowościach w trakcie wyborów do Dumy i rozmiarem demonstracji, które po nich nastąpiły - powiedział przewodniczący RE Herman Van Rompuy na konferencji kończącej szczyt UE-Rosja w Brukseli.

"Jestem Polakiem i jestem Europejczykiem"

- Z dumą mogę powiedzieć: jestem Polakiem i jestem Europejczykiem i dlatego tak bardzo wierzę w naszą wspólną europejską przyszłość - mówił w czwartek w Parlamencie Europejskim jego przewodniczący, Jerzy Buzek. 17 stycznia jego obowiązki przejmie socjaldemokrata Martin Schulz. Obecna sesja była ostatnią w PE pod przewodnictwem Polaka.

15 lat za obrazę króla

W Tajlandii zapadł kolejny w ostatnich tygodniach wyrok za obrazę królewskiego majestatu. Była dziennikarka Daranee Charnchoengsilpakul została skazana na 15 lat więzienia.

"Za podpalenia meczetów odpowiedzialny jest rząd Izraela"

Podpalanie świętych miejsc jest wypowiedzeniem wojny Palestyńczykom przez żydowskich osadników - uważa rzecznik prezydenta Mahmuda Abbasa, reagując w ten sposób na podpalenie meczetu pod Ramallą, a dzień wcześniej innej świątyni w Jerozolimie.

"Napromieniowane domy pod Tokio, aż 200 km od Fukushimy"

Radioaktywne skażenie wykryto wewnątrz domów położonych na przedmieściach Tokio, 200 km od Fukushimy - alarmuje niezależne francuskie laboratorium. To skutek katastrofy w elektrowni atomowej, do której doszło w marcu po trzęsieniu ziemi i tsunami.

Putin: Ludzie są zmęczeni dyktatem USA

- Siły specjalne USA są zamieszane w śmierć libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego - stwierdził Władimir Putin podczas swojej dorocznej "rozmowy" z narodem. Zdaniem premiera Rosji, Amerykanie nie mieli bezpośrednio zabić dyktatora, ale znacząco pomóc w tym rebeliantom. Putin dodał też, że ludzie są zmęczeni dyktatem jednego państwa - Stanów Zjednoczonych - i że czasem odnosi wrażenie, że USA potrzebni są nie sojusznicy, lecz wasale.

Mieli zapobiegać ucieczkom, sami uciekli

Sześciu uzbrojonych strażników granicznych z Korei Północnej uciekło do Chin. Żołnierze mieli zostać ostrzelani przez swoich towarzyszy, gdy przeprawiali się przez rzekę Jalu - twierdzi gazeta "Daily NK", wydawana w Seulu przez uciekinierów z północy.

Carla Bruni została Mikołajem

Prezydent Nicolas Sarkozy wraz z żoną Carlą Bruni rozdali setkom dzieciom prezenty. Przedświąteczne przyjęcie w Pałacu Elizejskim było pierwszym publicznym występem Pierwszej Damy Francji po urodzeniu córeczki.

Chirac skazany. 2 lata więzienia w zawieszeniu za korupcję

Jacques Chirac został uznany przez paryski sąd za winnego korupcji i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Były prezydent miał dopuścić się przestępstw jeszcze w latach 90-tych jako mer Paryża. Według obrońców Chiraca, były prezydent powinien zdecydować w czwartek wieczorem, czy będzie odwoływał się od wyroku.

Steinmeier obawia się, że Londyn opuści Unię

Były szef niemieckiej dyplomacji, socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier przyznał, że obawia się, iż w obliczu izolacji Wielkiej Brytanii po ostatnim szczycie UE kraj ten za pewien czas może wystąpić ze Wspólnoty.

"12 członków UE krytykuje unijną dyplomację"

- Szefowie dyplomacji 12 państw UE, w tym Polski, krytykują we wspólnym liście funkcjonowanie utworzonej przed rokiem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych - podaje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Krajowi dyplomaci mają wzywać do reformy unijnej dyplomacji, ponieważ jej działanie ma być torpedowane przez Komisję Europejską.

Jak wygra, wypuści więźnia nr 1 Rosji

Michaił Prochorow, oligarcha, który chce startować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji, oznajmił w czwartek, że jeśli zwycięży, to jego pierwszym krokiem będzie uwolnienie uwięzionego byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego.