40 tys. euro w bilonie na jezdni po karambolu

W Niemczech pieniądze leżały na ulicy. I to dosłownie. Czterdzieści tysięcy euro w bilonie wysypało się na jedną z niemieckich autostrad. Monety wypadły po kraksie opancerzonej furgonetki, w której się znajdowały.

Jedno dziecko, dwie głowy, dwa umysły

Jeśli noworodek urodzi się z dwoma niemal identycznym głowami, z których każda jest w pełni sprawna, to czy w ogóle należy próbować usunąć jedną z nich, aby dać drugiej większą szansę na w miarę normalne życie? Przed takim dramatycznym i trudnym wyborem stanęli brazylijscy lekarze, którzy zajmują się niezwykle rzadkim przypadkiem syjamskich bliźniaków.

Skarga na "kiblową" decyzję odrzucona

Sąd Apelacyjny w Kijowie odrzucił skargę na powtórne aresztowanie skazanej na siedem lat więzienia i przebywającej od ponad czterech miesięcy w celi byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. - Ta decyzja jest absurdalna - uznała obrona opozycjonistki.

Bohater brytyjskiego internetu dostał zarzuty

Internetowa sława może prowadzić do poważnych problemów. Przekonał się o tym 35-letni Szkot, który postanowił pomóc kontrolerowi i wyrzucił gapowicza z pociągu. Całe zdarzenie nagrał inny pasażer, który następnie wrzucił filmik na Youtube. Wideo zyskało olbrzymią popularność i napisały o nim niemal wszystkie brytyjskie media. Teraz 35-latek usłyszał zarzuty.

Nie będzie przeprosin dla wnuka Stalina

Sąd w Moskwie oddalił w środę związany z Katyniem pozew wnuka Józefa Stalina, przeciw znanemu publicyście Władimirowi Poznerowi. Jewgienij Dżugaszwili chciał sprostowania wypowiedzi, w której dziennikarz mówił między innymi o tym, że Stalin wydał zgodę na "rozstrzelanie kilku tysięcy całkowicie niewinnych polskich oficerów".

Polska po śmierci Kima złożyła kondolencje za całą Unię

- Po śmierci Kim Dzong Ila przedstawiciel polskiej placówki dyplomatycznej w Phenianie wpisał się do księgi kondolencyjnej podczas uroczystości żałobnych - poinformował rzecznik polskiego MSZ. Polak, jako przedstawiciel kraju pełniącego unijną prezydencję, uczynił tak w imieniu państw całej UE.

Saif: Nie stosowano wobec mnie tortur

- Czekający na proces syn Mummara Kadafiego, Saif al-Islam, jest przetrzymywany w dobrych warunkach. W niewoli trzymają go byli rebelianci w pobliżu miasta Zintan, na zachodzie Libii - poinformowała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Statek z rakietami zatrzymany przez Finów

Fińskie służby zatrzymały statek wyładowany rakietami przeciwlotniczymi Patriot i 150 tonami niebezpiecznego materiału stosowanego do produkcji materiałów wybuchowych. "Thor Liberty" wyruszył z Niemiec i w drodze do Szanghaju zawinął do portu w Kotce. Załoga nie miała odpowiednich pozwoleń wymaganych na przewóz niebezpiecznego ładunku.

"Państwo to ja". Pierwszy satrapa Azji Środkowej

Przypadek Uzbekistanu pokazuje dobitnie, co w stosunkach międzynarodowych jest ważniejsze - geopolityka czy prawa człowieka. Obserwując politykę świata zachodniego wobec Taszkientu nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

W Jemenie zginęło 4 islamistów z Rosji

W północnym Jemenie w walkach między skrajnie konserwatywnymi salafitami i szyickimi rebeliantami z ruchu Huti zginęło 60 ludzi, w tym czterej obywatele Rosji - poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Amatorskie nagranie obnaża słabość rebeliantów

Zbiegli z syryjskiej armii, teraz walczą z reżimem Asada. Armia Wolnej Syrii jest jednak nieliczna i słabo uzbrojona. Wzywa NATO do interwencji, bo sama nie ma szans w starciu z wojskiem. Widać to amatorskim nagraniu z potyczki w górach Jabal Zawiya.

"Tymoszenko upolityczniła swoją sprawę"

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w środę, że nie jest przeciwnikiem uwolnienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, jednak - jak powiedział - powinno być to zgodne z prawem.

Na Białorusi zlikwidują Komitet Helsiński?

Białoruskie Ministerstwo ds. Podatków zwróciło się do resortu sprawiedliwości o wszczęcie procedury likwidacji Białoruskiego Komitetu Helsińskiego (BKH) - poinformował w środę szef tej organizacji Aleh Hulak.

Szef KGB: Akcja FEMEN ordynarną prowokacją

Szef KGB na Białorusi Wadzim Zajcau nazwał w środę "ordynarną prowokacją" incydent z działaczkami ukraińskiej organizacji feministycznej FEMEN, które zarzuciły jego służbie uprowadzenie. - Dokonuje się ordynarna prowokacja, której charakter i cel należy wyjaśnić - powiedział Zajcau, zapytany o incydent przez dziennikarzy.

Były żołnierz: Nie ma bezpiecznego sprzętu

- Jestem przerażony, ponieważ 9 grudnia wróciłem z Afganistanu po prawie 40 dniach pobytu i dla mnie to jest osobista strata – powiedział w TVN24 Janusz Walczak, publicysta, były żołnierz, komentując doniesienia o śmierci 5 polskich żołnierzy w Afganistanie. Zaznaczył, że w konflikcie afgańskim nie ma rozwiązań doskonałych, bo przeciwnik elastycznie dostosowuje się do działań zbrojnych. Ostatnia tragedia pokazała jego zdaniem, że "nie ma bezpiecznego sprzętu, nie ma rozwiązania na całe zło".

IED i samobójcze zamachy. Niepokonani od 10 lat

Przed 10 laty wydawało się, że przeszli już do historii. Rozgromieni przez Amerykanów i ich sojuszników talibowie po kilku latach jednak się odrodzili i są coraz groźniejsi. Międzynarodowa koalicja nie potrafi sobie poradzić z partyzancko-terrorystycznymi metodami walki islamistów: zamachami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy samobójczymi atakami.

"Jego dzieło zostaje z nami". Odprowadzili Havla na Hrad

Trumna z ciałem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego przywódcy Czech Vaclava Havla spoczęła w środę na Praskim Zamku. Havla odprowadziły na Hradczany tysiące ludzi. Z najwyższymi honorami pożegnali go przedstawiciele czeskich władz i wojska.

Dwa dożywocia za ludobójstwo w Rwandzie

Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR) działający pod egidą ONZ skazał w środę w Tanzanii dwóch członków partii Hutu na karę dożywotniego więzienia za ich rolę w ludobójstwie z 1994 roku - podała agencja Reutera.

Były członek władz ZSRR otworzył prace Dumy

W środę rano rozpoczęło się posiedzenie inauguracyjne wybranej 4 grudnia Dumy Państwowej. Obrady otworzył Władimir Dołgich, były zastępca członka Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).

Litwini wolą Rosjan od Polaków

Litwini bardziej przychylnie oceniają mniejszość rosyjską niż polską w swoim kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańską organizację pozarządową Pew Research Center.

Fukushima - problem nawet na 40 lat

Rząd Japonii przedstawił w środę obliczoną nawet na 40 lat "mapę drogową", która ma doprowadzić do zneutralizowania i wyburzenia elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w marcu w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami.

Nowy wirus zabija i deformuje zwierzęta

Farmerzy są "niezwykle zaniepokojeni" nowym wirusem , który atakuje zwierzęta hodowlane - donoszą holenderskie media. Zarażone nim owce, kozy i krowy rodzą zdeformowane lub martwe płody. Wirus nie przenosi się bezpośrednio na ludzi.

Syn Kima podzieli się władzą

Syn Kim Dzong Ila - Kim Dzong Un - będzie musiał podzielić się władzą z wujem i wojskiem po śmierci przywódcy Korei Północnej - donosi agencja Reutera. Według niej oznacza to przejście od silnej dyktatury do rządów kolektywnych.

NASA znalazła pierwsze planety wielkości Ziemi

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o odkryciu dwóch planet wielkości Ziemi poza Układem Słonecznym. To pierwsze takie odkrycie w historii kosmicznej eksploracji.

Dożywią 810 mln ludzi

Poprzez subsydiowanie żywności dla ponad dwóch trzecich społeczeństwa Indii, liczącego 1,2 mld ludzi, indyjski rząd chce walczyć z powszechnym tam niedożywieniem. Ustawa w tej sprawie może zostać przyjęta przez parlament na początku przyszłego roku.

Strażnik z obozu zagłady nie wróci do USA

Skazany na 5 lat więzienia b. strażnik w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze John Demjaniuk nie odzyska amerykańskiego obywatelstwa - zadecydował sędzia federalny w amerykańskim stanie Ohio. Oznacza to, że 91-letni Demjaniuk, który w maju został skazany w Niemczech na pięć lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów, nie będzie mógł wrócić do Ameryki, do rodziny.

Samolot runął na autostradę

Niewielki prywatny samolot runął we wtorek na autostradę w amerykańskim stanie New Jersey. Jak poinformowały władze, w wypadku zginęło pięć osób - wszyscy lecący samolotem. Na ziemi nikt nie ucierpiał.

Po Kim Dzong Ilu płakać nie będą

Rząd USA odrzucił możliwość przekazania oficjalnych kondolencji po śmierci północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila. "W tym przypadku byłoby to niestosowne" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland.

Mord Stalina przed sądem

Moskiewski sąd rozpatrzy w środę pozew wnuka Józefa Stalina, Jewgienija Dżugaszwilego, przeciwko znanemu rosyjskiemu dziennikarzowi Władimirowi Poznerowi i telewizji państwowej Kanał 1 w związku z niedawnym komentarzem dotyczącym Katynia, w którym Pozner napiętnował Stalina jako zbrodniarza odpowiedzialnego za mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

Gwiazda CNN uchyla się od odpowiedzi

Dziennikarz CNN Piers Morgan, który zeznawał we wtorek przed brytyjską komisją badającą skandal podsłuchowy w "News of the World", odmówił ujawnienia okoliczności, w jakich zapoznał się z wiadomością pozostawioną na automatycznej sekretarce Paula McCartneya.