Radioaktywny wyciek na Węgrzech. To jod-131

Węgry powiadomiły, że źródłem emisji promieniotwórczego jodu-131, wykrytej w ostatnich tygodniach w kilku krajach Europy, był najpewniej węgierski instytut produkujący izotopy - podała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Węgrzy potwierdzają wyciek, ale twierdzą, że emisja była zbyt mała, by mogły zarejestrować ją inne kraje.

Wody głębinowe wstrząsają Alpami

Od początku 2011 roku w małej wiosce Fadalto położonej w Alpach Weneckich co jakiś czas dochodziło do niezwykłego zjawiska, które niepokoiło miejscową ludność. Po wielkim huku, ziemia zaczynała się trząść.

"Bóg powierzył mu misję": Zabić Baracka Obamę

21-latek, który ostrzelał Biały Dom z kałasznikowa, uczynił tak, ponieważ, jak usłyszeli śledczy, "była to część misji powierzonej mu przez samego Boga". Według śledczych Oscar Ramiro Ortega-Hernandez głęboko nienawidzi też Baracka Obamy, a dodatkowo był przekonany, że 11 listopada świat się skończy.

Rosyjskiej armii brakuje ludzi

- Mamy teraz sytuację, w której praktycznie nie mamy kogo brać do wojska - oświadczył wprost szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. Nikołaj Makarow.

PETA ma nowego wroga. To Mario z Nintendo

Amerykańska organizacja obrońców zwierząt PETA, znana ze swoich często radykalnych pomysłów, ma nowego wroga. Tym razem nie jest realny, ale jak najbardziej wirtualny. To popularna postać z gier komputerowych, Mario. Słynny hydraulik znalazł się na celowniku, ponieważ w jednej z gier przywdziewa strój z futra tanukiego, zwierzęta podobnego do szopa z Japonii.

Konflikt w Syrii "jak wojna domowa"

- To jest całkiem podobne do prawdziwej wojny domowej - tak rozwój najnowszych wypadków w Syrii skomentował szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Francuskim reaktorom brakuje zabezpieczeń

Francja musi poprawić bezpieczeństwo wszystkich swoich reaktorów na wypadek katastrof naturalnych - poinformował instytut bezpieczeństwa nuklearnego IRSN. Testy wytrzymałości nie wykazały jednak potrzeby zamknięcia żadnej siłowni.

Radioaktywny ryż zatrzymany

Ryż z okolic zniszczonej japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie nie nadaje się do spożycia. Skażone promieniowaniem partie zboża zostały zatrzymane, zanim trafiły do sprzedaży.

"Oburzeni" idą na giełdę. Policja się zbroi

Demonstracje i paraliż Wall Street zapowiedzieli na dzisiaj amerykańscy "oburzeni". Członkowie ruchu "Occupy Wall Street" przygotowują się do zakłócenia pracy instytucji finansowych, a policjanci do ewentualnego zatrzymania bardziej krewkich manifestantów.

Amerykanie mają gotową wielką bombę. Na Iran?

Amerykańskie lotnictwo zaczęło otrzymywać wielkie bomby MOP, które są specjalnie zaprojektowania do niszczenia głęboko ukrytych bunkrów. Ważący 13,6 tony Massive Ordnance Penetrator ma przebijać nawet 61 metrów zbrojonego betonu. Pentagon zapewnia, że pomimo przyśpieszonego tempa dostaw MOP-ów, nowe bomby nie są "przeznaczone dla Iranu" w związku z zaognioną sytuacją wokół programu atomowego Teheranu.

Zapowiadali atak. Na razie nie trafili

Ujawniając kilka dni temu rzekome tajne plany dotyczące bezpieczeństwa zgromadzenia starszyzny plemiennej, afgańscy talibowie dali do zrozumienia, że są gotowi do mocnego uderzenia w Kabulu. Na razie ich zapowiedzi sprowadzają się do dwóch niecelnych rakiet.

Zagadkowe znaki na pustyni. Jest wytłumaczenie

Wielkie zagadkowe struktury i wielkie rysunki wykonane na ziemi w odludnej części chińskiej pustyni Gobi od kilku dni zastanawiają internautów. Obiekty wypatrzone z kosmosu leżą w terenie wykorzystywanym przez chińskie wojsko do najtajniejszych eksperymentów i badań nad nowymi broniami. Do czego mogą służyć? Jonathan Hill, ekspert NASA, twierdzi, że wie.

Chcą wpompować w folwark Kima miliony

Nawet 100 milionów dolarów rocznie może trafić do budżetu Korei Północnej, jeśli na jej terytorium powstanie zapowiadany gazociąg z Rosji do Korei Południowej.

O broń łatwo, będzie jeszcze łatwiej?

W USA stać się właścicielem pistoletu czy karabinu snajperskiego jest łatwo, a będzie jeszcze łatwiej. Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła kolejną ustawę łagodzącą ograniczenia w dostępie do broni palnej. Musi ją jeszcze zatwierdzić Senat i prezydent Baracka Obama.

Wdarli się do parlamentu, zaśpiewali i wyszli

Od kilkudziesięciu do kilkuset demonstrantów wtargnęło w środę wieczorem do budynku parlamentu Kuwejtu. Do incydentu doszło po tym jak policja rozproszyła wiec, którego uczestnicy domagali się dymisji premiera. Wznoszono również hasła domagające się rozwiązania parlamentu.

"Oburzeni" mają się zwinąć z Londynu

Kilkanaście godzin zostało brytyjskim "oburzonym" na opuszczenie terenu przed katedrą św. Pawła w Londynie. Według ultimatum postawionego przez władze miasta mają oni zebrać miasteczko namiotowe do godz. 19 czasu polskiego. Przedstawiciele protestujących już zapowiedzieli, że nie mają zamiaru się wynieść.

Biały Dom ostrzelał szaleniec?

Policja aresztowała w środę 21-letniego mężczyznę podejrzanego o to, że w piątek oddał strzały w kierunku Białego Domu - poinformowała służba ochrony rządu (Secret Service). Domniemanego zamachowca zatrzymano w hotelu w Pensylwanii.

"Ambasador RP dopuścił się wypaczenia faktów"

Rzecznik MSZ Białorusi Andrej Sawinych oświadczył w środę, że "obecny polski establishment zajmuje coraz bardziej wrogie stanowisko" wobec Białorusi. Według niego potwierdzeniem tego faktu są wypowiedzi ambasadora RP Leszka Szerepki na dzisiejszej konferencji prasowej.

Blokada Zatoki i zamachy wciągną USA w wojnę?

Izraelski nalot na instalacje atomowe. Teheran odpowiada zamknięciem Cieśniny Ormuz. Blokada szlaku, którym płynie 40 proc. światowej ropy, zmusza USA do ograniczonych ataków na Irańczyków. W konflikt zostają wciągnięte Arabia Saudyjska i inne monarchie Zatoki. Terroryści atakują Izrael, a nawet cele w USA. Tak wygląda najbardziej prawdopodobny scenariusz wojny - uważają eksperci cytowani przez "Washington Times".

Nowy grecki rząd wygrał w parlamencie zdecydowanie

Zgodnie z oczekiwaniami, rząd Lukasa Papademosa uzyskał wotum zaufania w parlamencie. Rząd tworzą trzy partie: socjaliści (PASOK), konserwatywna Nowa Demokracja i skrajnie prawicowe Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne (LA.O.S).

Bankier, admirał i rektor. "Rząd fachowców" zaprzysiężony

63. rząd Włoch, na którego czele stanął Mario Monti, został zaprzysiężony w środę w obecności prezydenta Giorgio Napolitano w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale. Rząd w skład którego wchodzi 16 ministrów, to gabinet ekspertów, bez żadnego polityka, lecz mający poparcie niemal wszystkich największych ugrupowań w parlamencie.

Jajami w prezydenta. 600 euro kary

Sześćset euro grzywny zapłaci 49-letni inżynier, który w kwietniu rzucił dwoma jajkami w prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Sąd we Frankfurcie nad Menem uznał w środę, że taka napaść była uwłaczająca dla głowy państwa.

Francja wycofuje dyplomatów z Syrii

Francja odwołała w środę ambasadora z Syrii po nowych aktach przemocy w tym kraju - atakowano m.in. francuskie placówki dyplomatyczne. O decyzji poinformował w Zgromadzeniu Narodowym szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe.

Super-radar "złapie" 32 auta na raz

Ma rozmiar tostera, nie potrzebuje obsługi policjanta, a jest niezwykle skuteczny. Wymyślony w Rosji fotoradar może rejestrować jednocześnie prędkość 32 jadących samochodów. Niedługo pojawi się na amerykańskich drogach.

Iran odpowie na "sfabrykowany" raport ws. atomu

Szef irańskiej dyplomacji Ali Akbar Salehi oświadczył w środę, że jego kraj przygotowuje szczegółową odpowiedź na raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Teheran prowadzi tajne prace nad bronią jądrową.

Dziecko z probówki urodziło się po 18 latach

Mieszkanka Izraela, która przed laty poddała się leczeniu bezpłodności, urodziła dziecko po 18 latach od zamrożenia zapłodnionego jajeczka - pisze w piątek gazeta "Jedijot Achronot" w artykule zatytułowanym "Dziecko, które wyszło z chłodu".