Zalecenie: Sądzić Manninga za wszystkie zarzuty

Bradley Manning, oskarżony o spowodowanie największego przecieku tajnych informacji w historii Stanów Zjednoczonych, powinien być sądzony przed sądem wojskowym za wszystkie 22 stawiane mu zarzuty - zarekomendował przewodniczący trybunału wojskowego, przed którym podczas przesłuchania wstępnego stanął w grudniu domniemany informator Wikileaks.

Rosja: Nowe sankcje, jak próba zmianu reżimu

Zdaniem rosyjskiej dyplomacji nowe sankcje nałożone przez Zachód na Iran zostałyby uznane za próbę zmiany reżimu w tym kraju. Takie stanowisko wyraził wiceszef MSZ Giennadij Gatiłow cytowany przez media w Rosji.

Junta: Wypuścimy wszystkich więźniów politycznych

Rządząca Birmą junta wojskowa postanowiła uwolnić wszystkich 591 więźniów politycznych znajdujących się na liście sporządzonej przez Aung San Suu Kyi - laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, przywódczynię opozycji i zarazem ikonę walki o demokrację w tym kraju.

Rozpoznano marines, którzy oddawali mocz na zwłoki?

Zidentyfikowano dwóch z czterech żołnierzy z nagrania, na którym widać, jak Amerykanie oddają mocz na ciała zabitych talibów - przekazał Reuterowi przedstawiciel korpusu piechoty morskiej USA, zastrzegając sobie anonimowość.

Konflikt w Iranie? "Polska nie zaangażuje się aktywnie"

Gdyby doszło do konfliktu w Iranie, Polska nie zaangażuje się w niego aktywnie, a ewentualne wysłanie tam naszych żołnierzy nawet nie jest rozważane - powiedział dziennikowi "Polska. The Times" doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

Zadłużenie USA zwiększy się o kolejne biliony?

Prezydent Barack Obama zwrócił się do Kongresu z formalnym wnioskiem o podwyższenie pułapu dopuszczalnego zadłużenia Stanów Zjednoczonych o 1,2 bln dol. Teraz wynosi on ok. 14 bln dol. Na wzrost limitu zezwala zawarte w sierpniu porozumienie między demokratami Obamy i kongresmanami republikańskimi.

Księżnej grozi więzienie. Nawet 22 lata

Sąd w Turcji oskarżył księżną Yorku, Sarę Ferguson za realizację kontrowersyjnego filmu dokumentalnego, pokazującego tragiczny stan dzieci w sierocińcach w Stambule i Ankarze. Zarzuty dotyczą złamania prawa w zakresie pozyskiwania materiałów, a także naruszenia prywatności pięciorga dzieci. Księżnej grozi kara do 22 lat więzienia. Jak do tej pory nie wyznaczono daty procesu.

Wysłannicy MAEA jadą do Iranu

Ekipa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) uda się do Teheranu około 28 stycznia - podała w depeszy z Wiednia agencja Associated Press, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Królowa atakowana za strój. "To nonsens"

Królową holenderską Beatrycze spotkała ostra krytyka ze strony partii anty-islamskiej za założenie tradycyjnego muzułmańskiego stroju w trakcie oficjalnej wizyty w Arabii Saudyjskiej i Omanie. Władze partii uważają, że ubranie królowej było wyrazem aprobaty "legitymizacji ucisku kobiet" w krajach muzułmańskich. Królowa krytykę nazywa "nonsensem".

W USA "rosną napięcia klasowe"

W społeczeństwie USA coraz bardziej szerzy się przekonanie o rosnącym napięciu między zamożnymi a biedniejszymi obywatelami - wynika z najnowszych badań ośrodka Pew Research Center przeprowadzonych w grudniu 2011 r.

280 przestępstw. Ksiądz się przyznał

46-letni ksiądz katolicki Andreas L. przyznał się przed niemieckim sądem w Brunszwiku (Dolna Saksonia) do 280 przypadków przestępstw seksualnych - podała agencja Reutera za niemieckimi mediami.

Między armią a cywilami się gotuje. Prezydenta nie ma

Konflikt na linii rząd-armia w posiadającym długą tradycję wojskowych przewrotów robi się coraz gorętszy a jednocześnie coraz bardziej zagadkowy. W najnowszej jego odsłonie prezydent opuścił kraj, a premier wzywa szefa armii na rozmowę.

Wybór prezydenta ad calendas graecas

Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał za nieważne z racji naruszenia tajności wybory prezydenckie przeprowadzone 16 grudnia w parlamencie. Kolejną próbę wyboru głowy państwa odłożono na czas nieokreślony.

USA: Wolność Kościołów jest niepodważalna

Sąd Najwyższy USA orzekł, że państwo nie może ingerować w prawo Kościołów do zwalniania pracowników pełniących funkcje religijne, nawet jeśli takie decyzje kłócą się z ustawami przeciw dyskryminacji w miejscu pracy.

Litwini czczą pamięć ofiar stycznia 1991 roku

Trzy ogniska zapłonęły w Wilnie: przy Sejmie, wieży telewizyjnej i siedzibie publicznego radia i telewizji. W ten sposób Litwa rozpoczęła obchody Dnia Obrońców Wolności, upamiętniające krwawe wydarzenia w walce o niepodległość sprzed 21 lat. W środę Rosja odmówiła litewskim prokuratorom zgody na przesłuchanie byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa ws. tych wydarzeń.

Miały trafić na stół. Uratowane

Ponad 750 psów, które miały być przeszmuglowane do Wietnamu, by skończyć jako potrawa na tamtejszych stołach, zostało uratowanych przez patrol tajlandzkiej marynarki.

"Zabiłem miliony Ukraińców! A tobie za co postawią pomnik?"

"Zabiłem miliony Ukraińców! A tobie za co postawią pomnik?" - to napis umieszczony obok wizerunku Józefa Stalina, który spogląda na mieszkańców ukraińskiego Zaporoża z tablicy na jednym z hipermarketów. "Nie chcemy w mieście takiego wstydu" - czytamy pod wizerunkiem na kolejnym billboardzie przeciwników znajdującego się w tym mieście popiersia sowieckiego dyktatora.

Gwałty i napaści w armii

Australijska armia walczy z falą skandali seksualnych. Jak wynika z dokumentów udostępnionych na podstawie prawa do informacji, w ubiegłym roku było zgłoszonych ponad 100 incydentów, w tym gwałtów, napaści seksualnych i związanych z dziecięcą pornografią - donosi BBC.

Protesty za Tymoszenko? Nie można. Jest remont

Ukraińskie władze starają się, by zwolennicy Julii Tymoszenko nie zadomowili się przed kolonią karną Kaczanówka w Charkowie, w której wyrok siedmiu lat więzienia odsiaduje była premier.

"Zachowanie żołnierzy godne pożałowania"

Sekretarz obrony USA Leon Panetta potępił zachowanie żołnierzy USA, którzy - jak widać na ujawnionym w internecie filmie - oddają mocz na ciała zabitych Afgańczyków. Sceny pokazane na nagraniu wywołały powszechne oburzenie.

Prawo do życia w rodzinie nie dla Palestyńczyka

- Prawo do życia w rodzinie nie musi być koniecznie realizowane w Izraelu - napisał sędzia izraelskiego Sądu Najwyższego Aszer Grunis. W środę wieczorem SN podtrzymał prawo, które ogranicza Palestyńczykom zawierającym małżeństwa z obywatelami Izraela możliwość starania się o prawo do zamieszkania w Izraelu. Decyzja 11-osobowego składu przeszła jednym głosem.

"Nie należy dramatyzować stosunków polsko - litewskich"

Nie należy dramatyzować stosunków polsko-litewskich - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Litwy, były jej ambasador w Polsce Egidijus Meilunas. W czwartkowym wywiadzie dla Radia znad Wilii - polskiej rozgłośni w Wilnie - wiceminister powiedział, że nie widzi "podstaw do pesymizmu", a z drugiej strony "jest wiele powodów od optymizmu".

Sikorski: Umocniliśmy pozycję Polski

- Polska prezydencja doprowadziła do poprawy wizerunku oraz wzmocnienia pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej - oświadczył w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Minister przekonywał posłów, że bilans naszego przewodnictwa w Radzie UE jest korzystny.

Irańczycy będą spłacać długi ropą?

Kraje Unii Europejskiej ustalające szczegóły embarga na irańską ropę naftową popierają propozycję, by europejskie firmy mogły nadal otrzymywać od irańskich przedsiębiorstw spłatę długu w postaci ropy - podała agencja Reutera, powołując się na dyplomatów unijnych.

Moskwa: Izrael popycha Amerykanów do eskalacji

- Istnieje prawdopodobieństwo eskalacji konfliktu, do której Amerykanów popycha Izrael - tak kryzys irański widzi bliski współpracownik premiera Władimira Putina, były szef FSB a obecnie szef kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa, Nikołaj Patruszew.