Niemieccy Zieloni chcą zatrzymać polski atom

Niemieccy Zieloni stwierdzili, że sposób realizacji przez Polskę programu budowy elektrowni atomowych narusza prawo Unii Europejskiej. W poniedziałek frakcje niemieckiej partii Zielonych w parlamentach przygranicznych krajów związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Berlina opowiedziały się za jego zahamowaniem.

Pierwsze wybory nie bez oszustw

Kilka partii politycznych twierdzi, że w pierwszym dniu wyborów parlamentarnych w Egipcie dochodzi do przypadków kupowania głosów - donosi agencja EFE. Są to pierwsze wybory od obalenia w lutym prezydenta Hosniego Mubaraka.

Oskarżony o zabójstwo dziecka w pralce

33-letni mieszkaniec francuskiego miasta Germigny l'Eveque został oskarżony o spowodowanie śmierci swojego syna. Jak wynika z ustaleń policji, wsadził dziecko do pralki i ją włączył. Trzylatek zmarł chwilę po tym, gdy matka wydostała go z urządzenia.

Sprawa Przemyka w Strasburgu. Polskie sądy pod lupą

Czy polskie sądy należycie wyjaśniły okoliczności śmierci Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicję w maju 1983 roku, i czy milicjanci zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej - na te pytania będzie się starał odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w Strasburgu. Na stronie Trybunału pojawiła się informacja o skierowaniu w tej sprawie pytania do polskiego rządu, co oznacza, że zajmie się on tą sprawą.

"Wolność trzeba budować na fundamencie prawdy"

Bronisław Komorowski wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem wmurowali akt erekcyjny pod budowę cmentarza polskich oficerów zamordowanych w podkijowskiej Bykowni. Polski prezydent przebywa z jednodniową wizytą na Ukrainie. Po jej symbolicznej części będzie też czas na rozmowy polityczne. Komorowski ma przekonywać Janukowycza do integracji z UE.

Oskarżony o zbiorowy gwałt chce być prezydentem

W poniedziałek rozpoczęły się wybory w Demokratycznej Republice Konga. Startuje w nich 11 kandydatów na prezydenta, a 18,5 tys. kandydatów ubiega się o 500 miejsc w parlamencie. Walka o prezydenturę powinna rozstrzygnąć się między obecną głową państwa Josephem Kabilą a liderem opozycji Etienne'm Tshisekedim. W wyborach startuje też syn byłego dyktatora Mobutu Sese Seko. Ale najwięcej kontrowersji budzi udział Ntabo Ntaberi Sheki, oskarżanego o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Zabójcze wichury w północnej Europie

Silne wiatry pustoszą Skandynawię. Ich ofiarą padły co najmniej dwie osoby. Dwie inne uznano za zaginione. W południowej Szwecji na skutek wichur ok. 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu. Nadzwyczajną sytuację po nocnych wichurach ogłoszono na Litwie. Prądu nie ma tam 60 tys. odbiorców.

Na wojnie z Iranem zarobi Rosja

Zaostrzający się konflikt Zachodu z Iranem i coraz wyraźniej rysujące się perspektywy działań militarnych windują światowe ceny ropy, mimo spadku popytu na ten surowiec w związku z kryzysem - zauważa "Wall Street Journal". Najwięcej zarabia na tym Rosja - producent ropy nr 1 na świecie. A strumień petrodolarów może się zwiększyć jeszcze bardziej.

Kolejne opóźnienie "naftowego Nord Stream"

Rurociąg naftowy BTS-2 ruszy nie 1 grudnia, a w I kwartale 2012 - informuje w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na uczestników nadzwyczajnej narady, zwołanej w tej sprawie w piątek przez rosyjskiego wicepremiera Igora Sieczina. To już drugie w ostatnich dniach przesunięcie terminu otwarcia ropociągu.

Sikorski pokaże Niemcom "polską wizję Europy"

Radosław Sikorski z dwudniową wizytą w Niemczech. Spotka się m.in. z szefem niemieckiego MSZ. Za Odrą będzie też mówił o "Polsce i przyszłości Europy" na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Ostatni posiłek dinozaura

Tego jeszcze nie było - chińscy naukowcy odkryli w żołądku dinozaura niestrawione resztki ptaka. O swoich badaniach informują na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Sąsiedzi Syrii mobilizują armie. Będzie desperacki atak Asada?

Kiedy w niedzielę Liga Arabska nakładała sankcje na reżim Asada, armie krajów sąsiadujących z Syrią już wykonywały gorączkowe ruchy. Izrael i Turcja przesuwają oddziały w stronę granicy w obawie przed odwetowymi działaniami Damaszku, Hezbollah przygotowuje atak rakietowy, a z Libii przerzucane są broń i "ochotnicy" dla wsparcia opozycji w Syrii - donosi izraelski portal Debka.

Na gruzach kwatery Kaddafiego

Sterty gruzu i metalowych prętów. Tyle zostało po Bab al-Azizija - dawnej siedzibie obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego. Położony w Trypolisie kompleks budynków o powierzchni blisko 6 km, będący zarówno kwaterą sił dyktatora, jak i jego domem, został zdobyty przez bojowników w sierpniu. Miejsce to odwiedził niedawno Wlodzimierz_Lalik, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 swoje zdjęcia.

Koniec wojny o dworzec. Jednak go zbudują

Kontrowersyjna budowa nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie będzie kontynuowana. Zwolennicy inwestycji, która stała się przedmiotem ostrych protestów i sporów politycznych w Niemczech, wygrali niedzielne referendum w tej sprawie. Pomimo wielkich demonstracji i oskarżania polityków o sprzeciwianie się woli ludzi, ci opowiedzieli się za inwestycją.

Oburzenie Pakistanu rozgniewało Amerykanów

Utrudnienia dla tranzytu wojsk amerykańskich do Afganistanu wprowadzone przez Pakistan w odwecie za zabicie żołnierzy pakistańskich przez siły NATO spotykają się z gniewną reakcją w Kongresie USA. Informacje o tym mogą jeszcze bardziej pogorszyć i tak już fatalne nastawienie Pakistańczyków do Waszyngtonu.

Zaginiony telefon, tajemnica pokoju 2820. DSK ofiarą spisku?

Służbowy BlackBerry, który zniknął, a mógł być hakowany. Tajemniczy pokój nr 2820, o którym pokojówka "zapomniała" w zeznaniu. Wreszcie ochrona hotelu, mająca powiązania z otoczeniem Sarkozy'ego. Te i jeszcze kilka innych dziwnych okoliczności wskazują na to, że seksualna afera z udziałem Dominique Strauss-Kahna mogła być zmontowana przez jego politycznych wrogów - pisze amerykański dziennikarz śledczy Edward Jay Epstein.

Gazociąg do Izraela w ogniu. Po raz 8

Nieznani sprawcy po raz kolejny wysadzili w powietrze gazociąg biegnący z Egiptu do Izraela i Jordanii. To już ósmy taki sabotaż od czasu obalenia reżimu Hosniego Mubaraka w lutym. Nowe władze Egiptu do tej pory nie są w stanie, lub nie chcą, ująć winnych tych ataków.

Straszy przemysł kosmiczny Stalinem

Ostatnia seria niepowodzeń w rosyjskim programie kosmicznym wywołała niezadowolenie Kremla. Dmitrij Miedwiediew zapowiedział konieczność przeprowadzenia dokładnego śledztwa, znalezienia i surowego ukarania winnych. - Oczywiście nie sugeruję postawienia ich pod ścianą jak za czasów Józefa Wissarionowicza - zastrzegł z przekąsem prezydent.

Ruszył wyborczy maraton. Pierwszy po Mubaraku

W Egipcie rozpoczęły się wybory parlamentarne - niemal 10 miesięcy po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. Po Tunezji i Maroku, Egipt jest trzecim krajem organizującym wybory w regionie, przez który przetoczyła się fala rewolucji. Kraj czeka kilkumiesięczny maraton wyborczy, trwający do 10 stycznia 2012 r.

Truskawki łamią blokadę

Izrael uczynił nowy wyjątek w stosowaniu blokady wobec Strefy Gazy i zezwolił Palestyńczykom na eksport truskawek do Europy. Jak podało publiczne radio izraelskie, wkrótce rolnicy ze Strefy mają też otrzymać zezwolenie na wywóz pomidorów, papryki i kwiatów.

Rząd jedności w Jemenie

Wiceprezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi wydał w niedzielę dekret, w którym powierzył liderowi opozycji i byłemu szefowi MSZ Mohammedowi Basindawie misję utworzenia rządu jedności narodowej - podała państwowa agencja Saba.

Maroko ucieka przed rewolucją

Umiarkowana islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD) wygrała piątkowe wybory parlamentarne w Maroku, zdobywając 107 mandatów w liczącej 395 miejsc Izbie Reprezentantów. Są to ostateczne wyniki, podane w niedzielę przez Krajową Komisję Wyborczą.

Exit polls: Były wojskowy nowym prezydentem

Minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Anatolij Bibiłow, uważany za kandydata popieranego przez Kreml, zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Osetii Południowej, separatystycznej republice gruzińskiej - wynika z sondaży powyborczych. Frekwencja przekroczyła 60 proc. Centralna Komisja Wyborcza uznała wybory za ważne.

Śmierć w miasteczku "Czarnobylców"

Jedna osoba zmarła w niedzielę podczas likwidacji miasteczka namiotowego w Doniecku na Ukrainie. Protest głodowy prowadzą w nim weterani akcji ratunkowej po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu, zwani "Czarnobylcami" - podały lokalne media.

Szwecja: Ekstremalna pogoda zagraża ludziom

Silny wiatr spowodował w niedzielę zamknięcie mostu nad cieśniną Sund, łączącego Szwecję i Danię. Przewoźnicy promowi opóźnili lub odwołali rejsy na Morzu Bałtyckim, w tym między Szwecją a Polską. Utrudnienia mogą utrzymać się do poniedziałku.

Media: Afera DSK to "zasadzka"

Były dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominique Strauss-Kahn, znów znalazł się w oku cyklonu medialnego w związku z pojawieniem się po obu stronach Atlantyku nowych informacji na temat jego życia prywatnego i hipotez, że skandal seksualny, którego był bohaterem, to "spisek".

Prezydent ogłasza amnestię. Łamie porozumienie?

Jemeńska telewizja państwowa poinformowała w niedzielę, że prezydent Ali Abd Allah Salah ogłosił amnestię dla "wszystkich, którzy popełnili błędy podczas kryzysu". Kryzysem określono antyprezydenckie demonstracje, które wybuchły w styczniu. Opozycja jest zdania, że ogłoszenie przez Salaha amnestii jest niezgodne z podpisanym przez niego kilka dni temu porozumieniem o przekazaniu władzy.

Jest premierem od trzech dni. Już próbowano go zabić

Nowy premier Libii Abd ar-Rahim al-Kib oficjalnie sprawuje swój urząd dopiero od trzech dni, a już próbowano go zabić. Polityk wyszedł z zamachu bez szwanku, mimo że dwie osoby obok niego zginęły. Atak miała przeprowadzić grupa uzbrojonych mężczyzn podczas oficjalnej uroczystości.