Niemcy chcą się opiekować Brytyjczykami w Iranie

Po zamknięciu ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie, Niemcy są gotowe reprezentować brytyjskie interesy w Iranie. Poinformował o tym w środę wieczorem w Brukseli szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Rodak donosi na papieża: jeździł bez pasów

Benedykt XVI z rozbawieniem przyjął wiadomość o tym, że pewien obywatel Niemiec zadenuncjował go za to, iż podczas wizyty w swej ojczyźnie we wrześniu nie używał pasów bezpieczeństwa w papamobile - poinformował rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Korupcja w królewskiej rodzinie?

W Hiszpanii trwa śledztwo antykorupcyjne przeciw zięciowi króla Juana Carlosa. Inaki Urdangarin, mąż młodszej córki króla, Cristiny, jest oskarżony o oszustwa i defraudację pieniędzy publicznych w latach 2004-2006, gdy prowadził organizację pozarządową.

5 tys. km tuneli, a w nich ogromny arsenał jądrowy

Chiny mogą mieć znacznie więcej broni atomowej niż sądzą eksperci ds. kontroli zbrojeń - to konkluzja badań nad podziemnymi tunelami w tym kraju, prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Georgetown pod kierunkiem byłego pracownika Pentagonu Philipa Karbera.

Świecące Koloseum przeciwko karze śmierci

"Nie ma sprawiedliwości bez życia", "Nie - dla kary śmierci" - takie hasła pojawiły się w środę wieczorem na Koloseum, podświetlonym z okazji 10. światowej edycji kampanii przeciwko karze śmierci. Jest to inicjatywa rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego.

1,5 roku po wyborach uzgodnili rząd

- Dokładnie 535 dni po wyborach parlamentarnych w Belgii socjaliści, chrześcijańscy demokraci i liberałowie porozumieli się w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformowała w środę późnym wieczorem agencja Belga. Nowym premierem będzie socjalista, 60-letni Elio di Rupo. Jest on pierwszym od 1974 roku politykiem z francuskojęzycznego południa Belgii, który stanie na czele rządu tego kraju.

Szwedzkie myśliwce zawojowały alpejskie niebo

Najnowszy szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen trafi na alpejskie niebo. Szwajcaria zdecydowała się kupić od Szwedów 22 maszyny za 3,3 miliarda dolarów. Myśliwiec Saaba wygrał z francuskim Rafalem i europejskim Eurofighterem. Kiedyś w Polsce szwedzka maszyna przegrała z F-16.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu bije rekord

X-37B, utrzymywany w tajemnicy mały prom kosmiczny amerykańskiego wojska, właśnie bije rekord długości pozostawania na orbicie. Dziewięć miesięcy temu wystartował z Cape Canaveral i pomimo upływania założonej długości misji, Pentagon nie ma zamiaru sprowadzać go na ziemię.

Ważą się losy Tymoszenko. Rusza proces apelacyjny

W Kijowie rusza proces, który rozstrzygnie o losie Julii Tymoszenko. Wyrok w tej sprawie zaważy także prawdopodobnie na tym, jak będą wyglądać relację UE i Ukrainy. Sąd będzie rozpatrywał apelację wniesioną przez byłą premier w sprawie wyroku z października, którym została skazana na siedem lat więzienia.

Tych ryb nie jedz na obiad

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy, to gatunki ryb zagrożone wyginięciem. Dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature (WWF). Przewodnik zaprezentowano w środę w jednej z restauracji w Sztokholmie.

"Szeryf roku" trafił do aresztu swego imienia

Patrick Sullivan był niegdyś "szeryfem roku" w USA, który odznaczył się skuteczną i niezłomną walką z narkotykowymi gangami. Teraz, pod zarzutem handlu narkotykami, trafił do aresztu, który nazwano jego imieniem.

Szturm na biura górniczego giganta

Brytyjska policja zatrzymała kilkanaście osób po tym, gdy kilkudziesięciu demonstrantów wtargnęło w środę w Londynie do biur brytyjsko-szwajcarskiego koncernu górniczego Xstrata, którego dyrektor jest jednym z najwyżej opłacanych szefów spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.

Krytyka Niemiec. "Merkel wciąż blokuje to, co jest potrzebne"

Prasa w USA wzywa mocarstwa europejskie do ratowania zadłużonych krajów strefy euro przed bankructwem, a czołowe dzienniki krytykują Niemcy za stawianie tym krajom surowych warunków pomocy. Powołują się przy tym na wypowiedź ministra Radosława Sikorskiego. "Z każdym dniem Europa jest bliżej pełnego rozkładu gospodarczego, ale kanclerz Merkel wciąż blokuje to, co jest potrzebne" - pisze "New York Times" w artykule redakcyjnym.

"Europa jest dziś zerem politycznym"

Słowa szefa polskiej dyplomacji wypowiedziane w Berlinie były "ważne i słuszne" - tak wystąpienie Radosława Sikorskiego ocenił były premier i szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz, obecnie senator niezależny. Cimoszewicz uważa, że potrzebne są poważne zmiany, bo choć Europa pozostaje potęgą gospodarczą, to we współczesnym świecie jest dziś politycznym zerem.

Exodus dyplomatów z Iranu: Francja, Niemcy...

Francja i Niemcy wezwały na konsultacje do kraju swoich ambasadorów w Teheranie, a Włosi myślą o zamknięciu przedstawicielstwa w stolicy Iranu. Wszystko to w odpowiedzi na wtorkowy atak manifestantów na brytyjską placówkę w Teheranie.

Wielki strajk na Wyspach. Premier: To niewypał

37 brytyjskich związków zawodowych reprezentujących ok. 2 mln pracowników sektora publicznego, m.in. nauczycieli, pielęgniarki, sanitariuszy, urzędników państwowych, strajkowało w środę przeciwko rządowym planom reformy emerytur zakładowych. To największa akcja protestacyjna na Wyspach od kilkunastu lat.

"Im więcej, tym lepiej". Izraelski ślad w wybuchu w Isfahanie

Przypadek czy świadomie wysłany sygnał ministra obrony Izraela? Ehud Barak niewątpliwie podsycił podejrzenia, że ostatnie wybuchy w ważnych obiektach wojskowych i atomowych Iranu to sabotaż Izraelczyków. Choć władze w Teheranie zaprzeczają, wszystko wskazuje na to, że także eksplozja w Isfahanie dwa dni temu miała miejsce w zakładzie ważnym dla programu atomowego. Barak pochwalił wybuch na facebookowym profilu swojej partii, komentując "Im więcej, tym lepiej".

Sondaż: dominacja Niemiec Polakom niestraszna

Ponad 2/3 Polaków zapytanych w sondażu Millward Brown SMG/KRC dla Faktów TVN czy obawiają się dominacji Niemiec w Europie, odpowiedziało "nie". Tylko co piąty ankietowany wyraził taką obawę. Sondaż został przeprowadzony dwa dni po przemówieniu Radosława Sikorskiego w Berlinie, w którym szef polskiego MSZ m.in. wezwał Niemcy do większej aktywności w UE.

Zakonnik molestował dziesiątki dzieci. Grozi mu 10 lat więzienia

61-letni Pierre-Etienne Albert, były zakonnik i członek katolickiej Wspólnoty Błogosławieństw (Communaute des Beatitudes) stanął w środę przed sądem we Francji oskarżony o napastowanie seksualne dzieci i nieletnich nastolatków. Przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Nożownik w areszcie. Nastolatek w stanie ciężkim

Po kilku godzinach obławy policja aresztowała domniemanego nożownika z miejscowości Vallentuna pod Sztokholmem. Mężczyzna wszedł do szkoły i dźgnął w plecy jednego z uczniów. Raniony 17-latek w stanie ciężkim trafił do szpitala.

Uczeń dostał zakaz modlitwy w szkole

Osiemnastoletni muzułmanin z Berlina nie może modlić się na terenie szkoły, gdyż mogłoby to doprowadzić do konfliktów na tle religijnym w szkole - orzekł w środę niemiecki Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku, odrzucając apelację gimnazjalisty Yunusa M.

Członek NATO zbroi Rosję. Ruszyła budowa Mistrala

Francuska spółka stoczniowa DCNS rozpoczęła budowę pierwszego z dwóch okrętów wojennych dla Rosji. Prace rozpoczęto po tym, jak Rosjanie wpłacili zaliczkę - poinformowała w środę służba prasowa firmy.

"Uszczypliwy docinek" pod adresem Niemiec

Choć dopiero się przekonamy, czy pod wpływem słów Radosława Sikorskiego Niemcy zmienią kurs w polityce europejskiej, to samo "wystąpienie jest godne uwagi, jaką przyciągnęło" - ocenił brytyjski, opiniotwórczy tygodnik "The Eonomist". Słowa Sikorskiego o tym, że kraje UE ponad 60 razy łamały ustalenia Paktu Stabilności i Wzrostu, "The Economist" interpretuje jako "uszczypliwy docinek" pod adresem Niemiec, które znalazły się wśród tych państw.

"Porównywał się do de Gaulle'a". Faworyt do Białego Domu

Zdecydowanym faworytem w wyścigu o nominację republikanów w wyborach prezydenckich staje się Newt Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów USA, uznany polityk GOP i skandalizujący lobbysta - piszą "New York Times" i "Washington Post".

Tak będzie wyglądało muzeum wypędzonych

Przyszłe berlińskie muzeum poświęcone wysiedleniom nie ma jeszcze koncepcji wystawy, ale wiadomo już, jak będzie wyglądać jego wnętrze. Na otwartej w środę wystawie zaprezentowano projekty przebudowy siedziby muzeum, która pochłonie łącznie ok. 33 mln euro.

Podczas hipnozy wmówił jej kult Szatana?

41-letnia Amerykanka Lisa Nasseff oskarżyła swojego psychoterapeutę, że wszczepił jej podczas hipnozy fałszywe wspomnienia dotyczące jej rzekomego udziału w satanistycznym kulcie.

Problem z liczeniem głosów

Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych w Egipcie zostaną ogłoszone w czwartek, dzień później niż planowano - poinformowała egipska telewizja państwowa. Komisja wyborcza nie jest w stanie podać końcowych rezultatów, ponieważ głosy są wciąż liczone w kilku okręgach, w tym w Kairze - poinformował agencję Reutera przedstawiciel komisji, zastrzegając sobie anonimowość.

Burmistrz LA stracił cierpliwość

Policja zgodnie z nakazem burmistrza usunęła w środę aktywistów ruchu Okupuj Wall Street z obozu, który rozbili oni pod siedzibą władz miejskich Los Angeles; zatrzymano ponad 200 osób - poinformowały źródła policyjne.

Brytyjczycy wyrzucają irańskich dyplomatów

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague ogłosił w środę, że zarządzono natychmiastowe zamknięcie irańskiej ambasady w Londynie. To następstwo ataku, do którego doszło we wtorek w stolicy Iranu na placówkę dyplomatyczną rządu Jej Królewskiej Mości.