Atak na autokar. Zastrzelili 18 osób

18 szyitów zginęło, a ośmioro zostało rannych po tym, gdy zbrojeni napastnicy ostrzelali autokar na północy Pakistanu - poinformowała miejscowa policja, oskarżając o ten domniemany zamach na tle wyznaniowym społeczność sunnicką.

Obóz "Oburzonych" zniknął. 20 zatrzymanych

Około 100 policjantów i urzędników sądowych przystąpiło nad ranem do likwidacji obozowiska ruchu "Oburzonych" przed katedrą św. Pawła w Londynie. Akcja usuwania ok. 50 namiotów przebiegła bez większych incydentów, choć zatrzymano 20 osób.

Samolot lądował "na nosie"

Samolot linii United Express z Atlanty do Newark lądował awaryjnie w Stanach Zjednoczonych bez przedniego podwozia. Jak podała agencja Reutera, w poniedziałek lotnisko Newark zostało na krótko zamknięte w związku z tym incydentem.

Syryjski reżim może liczyć na poparcie Moskwy

Mało co tak jak stosunek do przeprowadzonego w niedzielę referendum konstytucyjnego w Syrii pokazuje różnice między podejściem Rosji a Zachodu do krwawego kryzysu w tym kraju. Podczas gdy Zachód i syryjska opozycja uznała referendum za fikcję, Moskwa oświadczyła, że wyniki referendum wskazują na ogromne poparcie, jakim cieszy się wśród Syryjczyków prezydent Baszar el-Asad.

Wiadomości ze śmietnika

W Londynie nie trzeba już czytać gazet, żeby wiedzieć, co się dzieje na świecie. W drodze do pracy możne wzbogacić wiedzę o wiadomości prosto z kosza na śmieci.

Odcięte od świata piekło

Brakuje jedzenia, leków i lekarzy. Dzieci umierają, bo nie ma sprzętu, by je uratować. Syryjskie Homs od miesięcy jest odciętym od świata piekłem. Przerażające, wzruszające i szokujące zdjęcia stamtąd pokazuje się, bo wciąż pozostaje nadzieja, że obudzą sumienia decydentów.

Brytyjski liniowiec zawrócony przez Argentyńczyków

Kolejne napięcia wokół Wysp Falklandzkich tym razem trafiły rykoszetem w turystów. Potężny brytyjski transatlantyk "Star Princess" nie dostał pozwolenia na wejście do argentyńskich portów na południu kraju po tym, jak kilka dni temu wypłynął z Buenos Aires i po drodze zawitał na Falklandy.

Znaleźli 2 ciała w gruzach. Mogą runąć kolejne ściany

Pod gruzami zawalonej klatki schodowej bloku w Astrachaniu odnaleziono 2 ciała - poinformował szef lokalnych władz Konstantin Markiełow. Ratownicy kontynuują przeszukiwanie gruzowiska, nadal za zaginione uznaje się 12 osób. - Istnieje groźba zawalenia się ścian na najwyższych piętrach bloku mieszkalnego w Astrachaniu, gdzie doszło wcześniej do potężnej eksplozji - poinformował wcześniej minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu. Najprawdopodobniej wybuchł gaz. Eksplozja była tak silna, że runęła część wielopiętrowego bloku mieszkalnego. - Sprawcą mógł być jeden z mieszkańców bloku, który wielokrotnie mówił o planach samobójstwa – powiedział dziennikarzom szef Komitetu Śledczego w obwodzie astrachańskim, Siergiej Bobrow.

Porywacz Kampusch został zamordowany przez wspólnika?

Wolfgang Priklopil - mężczyzna, który w 1998 roku porwał i więził przez 8,5 roku w swojej willi pod Wiedniem Nataschę Kampusch, mógł mieć wspólnika - twierdzi niemiecki "Der Spiegel", powołując się na słowa przewodniczącego pracującej przy parlamencie Austrii komisji badającej sprawę porwania kobiety. Śledczy nie wykluczają też możliwości morderstwa, którego rzekomy wspólnik miał dokonać na Priklopilu. Do tej pory policja uważała, że porywacz popełnił samobójstwo, gdy jego ofiara uciekła w 2006 roku.

Wieś w cenie kawalerki

Wieś w cenie kawalerki - to tegoroczny hit sezonu w branży nieruchomości. Gdzie? W zachodniej Francji. 19 budynków, basen i kort tenisowy czekają na nowego właściciela.

Polacy ratują dziennikarzy. MSZ liczy "na rychły efekt"

Ambasador RP w Damaszku, współpracując m.in. z dyplomatami USA i W. Brytanii, podejmuje działania, by wywieźć z Syrii ciało Amerykanki Marie Colvin i ewakuować innych zachodnich dziennikarzy - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Bosacki, dodając jednocześnie, że Polska liczy na "rychły efekt" tych starań. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dodał, że "świadomie na siebie to ryzyko przyjęliśmy", bo Polskę stać na takie działania. Wcześniej zaangażowanie w "rzeczoną sprawę" MSZ potwierdziło w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl.

Strzały w szkolnej stołówce. Nie żyje uczeń. Są ranni

Zmarł jeden z uczniów, postrzelonych w poniedziałek w szkole średniej w Chardon w stanie Ohio w USA - poinformował szef lokalnej policji. Rannych jest czterech innych uczniów - trzech chłopaków i dziewczyna. Stan dwóch z nich jest krytyczny. Domniemanego sprawcę zatrzymano, ale nie postawiono mu jeszcze zarzutów.

2 mln martwych dusz w systemie zdrowia

Aż dwa miliony fikcyjnych pacjentów w portugalskim systemie zdrowia odkryto w wyniku kontroli zleconej przez rząd Pedra Passosa Coelho. Inspekcje potwierdziły też chaos organizacyjny w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

"To smutny dzień dla UE"

- To smutny dzień dla UE, interesy ekonomiczne jednego kraju okazały się ważniejsze niż presja, by reżim Białorusi zwolnił więźniów politycznych - tak szef polskiego MSZ Radosław Sikorski skomentował zablokowanie przez Słowenię sankcji wobec białoruskiego oligarchy Jurija Czyża.

Wzięli Pendereckiego za kogo innego. I nakrzyczeli

Krzysztof Penderecki może mówić o wielkim pechu - jest bardzo podobny do Władimira Czurowa, ostro krytykowanego przez rosyjską opozycję szefa Centralnej Komisji Wyborczej. Polski kompozytor odczuł to na własnej skórze w słynnym moskiewskim Teatrze Bolszoj, o czym informuje rosyjski portal newsru.com. Pech Pendereckiego był tym większy, że wystawiano akurat "Martwe dusze" Gogola. To właśnie tzw. handel martwymi duszami to jedna z metod fałszowania wyborów, które zarzuca się Czurowowi. Doniesieniom o incydencie w Moskwie zaprzecza jednak Elżbieta Penderecka.

"Łowczyni nazistów" na prezydenta Niemiec?

Beate Klarsfeld, zaangażowana w ściganie hitlerowskich zbrodniarzy i dokumentowanie Holokaustu, jest kandydatką partii Lewica na prezydenta RFN. 73-letnia polityk zmierzy się w wyborach prezydenckich z byłym szefem niemieckiego urzędu do spraw akt NRD-owskiej bezpieki Stasi, Joachimem Gauckiem, popieranym przez pozostałe główne partie polityczne.

Minister od Tymoszenko też idzie za kraty. Na 4 lata

Wyrok czterech lat więzienia usłyszał były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Jurij Łucenko, uznany w poniedziałek przez sąd w Kijowie za winnego sprzeniewierzenia funduszy państwowych i nadużycia władzy. Łucenko to były bliski współpracownik premier Julii Tymoszenko, która od jesieni ub. roku odbywa wyrok 7 lat więzienia za nieprawidłowości przy podpisywaniu umowy gazowej z Rosją.

Ma 4 dni, kiedyś może zostać królową

Szwedzka rodzina królewska udostępniła zdjęcie 4-dniowej Estelle - pierwszego potomka księżniczki Wiktorii i jej męża Daniela Westling. Estelle, która przyszła na świat 23 lutego w Sztokholmie, jest druga w kolejce do korony.

Dyktator na emeryturę wybierze Etiopię

Były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah planuje udać się na emigrację do Etiopii - poinformowali jego doradcy. Rządzący krajem przez wiele dekad dyktator dokonał niecodziennego wyboru. Inni obaleni przywódcy udają się na "emeryturę" raczej do bogatych krajów Zatoki Perskiej. Oficjalnie Salah ma opuścić kraj, ponieważ jego obecność niesie ryzyko nowej fali przemocy.

Irański atom ma problemy?

Wbrew niektórym doniesieniom zachodnich mediów, opublikowany w piątek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wskazuje, że Iran nie wydaje się być gotowy do szerszego wykorzystania nowoczesnych technologii wzbogacania uranu - poinformował w poniedziałek Reuters.

Thatcher była "sceptyczna" w ocenie Solidarności

Margaret Thatcher miała daleko posunięte zastrzeżenia jeśli chodzi o ruch Solidarności i Lecha Wałęsę - twierdzi "Spiegel" powołując się na dotychczas tajne dokumenty dyplomacji RFN. Brytyjska premier, znana z niechęci do związków zawodowych, obawiała się radykalizacji żądań Polaków.

Państwo vs. Garzon 1:1

Hiszpański Sąd Najwyższy uniewinnił sędziego Baltasara Garzona, znanego ze śledztw przeciwko łamaniu praw człowieka, w procesie dotyczącym przekroczenia uprawnień - chodzi o śledztwo, które Garzon wszczął w 2008 roku ws. zbrodni frankistowskich.

Putin atakuje Waszyngton, chwali Berlin i Paryż

Władimir Putin skrytykował USA i NATO za ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw. Przestrzegł też Zachód przed ewentualnymi operacjami militarnymi w Syrii i Iranie , a jednocześnie opowiedział się zarazem za ściślejszą integracją gospodarczą z Unią Europejską, łącznie z utworzeniem - jak to określił - jednolitego kompleksu energetycznego Europy. Pochwalił przy tym unijną wizję Berlina i Paryża.

Pożar ton biomasy dewastuje elektrownię

W leżącej pod Londynem elektrowni wybuchł "poważny" pożar. Płomienie gasi około stu strażaków. Ogniem zajęły się setki ton granulatu drzewnego, który był wykorzystywany jako źródło energii w elektrowni.

Bruksela dociska Syrię. Pomoc dotarła do Hamy

Zamrożenie aktywów banku centralnego Syrii, zakaz handlu metalami szlachetnymi i diamentami oraz zakaz lotów cargo syryjskich samolotów do Unii Europejskiej - Bruksela zaostrzyła sankcje wobec reżimu Baszara el-Asada, poinformowały źródła dyplomatyczne. Jednocześnie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że jego pracownikom po raz pierwszy od ponad miesiąca udało się dostarczyć pomoc dla 12 tysięcy mieszkańców miasta Hama w zachodniej Syrii, atakowanego przez syryjskie siły rządowe.

Clinton na liście do Nobla

Bill Clinton, Helmut Kohl oraz Unia Europejską są na liście 231 osób i organizacji pretendujących do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Na liście znalazło się 188 osób oraz 43 organizacje - poinformował dyrektor Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad.

Polacy w Syrii "zaangażowani" w próby ewakuowania dziennikarzy

Ambasady Polski, Francji i Wielkiej Brytanii ściśle współpracują na rzecz wydostania z obleganego miasta Hims dwóch rannych zachodnich dziennikarzy i ciał dwóch kolejnych - twierdzi agencja AFP, powołując się na anonimowe źródła. Polskie MSZ w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl potwierdza, że "ambasada RP jest zaangażowana w rzeczoną sprawę".

Michigan i Arizona zdecydują o wszystkim?

Wtorkowe prawybory w stanach Michigan i Arizona mogą przesądzić o tym, czy wyścig republikanów do nominacji na kandydata w wyborach prezydenckich potrwa aż do konwencji tej partii, zmniejszając szanse GOP na pokonanie ubiegającego się o reelekcję prezydenta USA Baracka Obamę.