Dziś po południu w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata nad międzynarodową umową o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi ACTA. Głosowanie nad nią już jutro. O poparcie dla ACTA w liście do europosłów zaapelowało 130 organizacji zrzeszających twórców i firmy z całej Europy.

Prezydenta bogatego w gaz Turkmenistanu stać na szczodre gesty. Przekonali się o tym urzędnicy jednej z prowincji, którzy dostali luksusowego cadillaca w nagrodę za dobrą pracę rolników.

Osadzeni w brazylijskim zakładzie karnym w mieście Santa Rita do Sapucaí więźniowie są wykorzystywani do produkcji energii elektrycznej. Pedałują na specjalnych rowerach wytwarzając prąd. W zamian mogą skrócić sobie wyrok.

Jeden z najlepszych i najbardziej znanych amerykańskich dziennikarzy telewizyjnych Anderson Cooper ogłosił po raz pierwszy otwarcie, że jest gejem. Ukrywał ten fakt przed opinią publiczną przez wiele lat, ale teraz mówi, że jest dumny ze swej orientacji seksualnej.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w wywiadzie dla tureckiej gazety, że nie dopuści, by zaostrzenie stosunków na linii Damaszek-Ankada przerodziło się w otwartą walkę. Przyznał też, że jest mu przykro, iż zestrzelony przez jego wojska 22 czerwca samolot F-4 Phantom nie należał do Izraela, ale do Turcji.

Syryjskiego prezydenta opuszczają generałowie. Dowódca tej rangi i dziesiątki innych żołnierzy zdezerterowali w poniedziałek z armii rządowej i schronili się w sąsiedniej Turcji.

Miliony mieszkańców wschodniego wybrzeża USA pozostają w poniedziałek trzeci dzień bez prądu po piątkowej awarii spowodowanej gwałtownymi burzami. Usuwa się też zniszczenia poczynione przez burze, które w niedzielę nawiedziły stany środkowego zachodu.

Tradycji stało się zadość. Uroczyste powitanie w Madrycie podwójnych mistrzów Europy zwieńczyła prezentacja całego zespołu. W rolę konferansjera, jak po mundialu w RPA, wcielił się rezerwowy bramkarz Hiszpanów Pepe Reina. Znów na placu Cibeles było dużo śmiechu i zabawa do białego rana.

W następstwie manipulacji stopą kredytu międzybankowego Libor, której dopuścił się bank Barclays, brytyjski minister finansów George Osborne zarządził dochodzenie parlamentarne w tej sprawie. Ma być też przeprowadzony parlamentarny przegląd sektora bankowego.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapewnił w poniedziałek, że wbrew pojawaiającym się coraz częściej pogłoskom nie zamierza przekazać władzy - drogą dziedziczenia - swojemu synowi. W wystąpieniu na uroczystości poświęconej Dniu Niepodległości podkreślił też, że Białoruś nigdy nie wyrzeknie się swojej państwowości.

Zatrzymani na początku czerwca przez Libijczyków czterej członkowie delegacji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) są już na wolności - poinformowano w poniedziałek. Jednocześnie przewodniczący Trybunału Sang-Hyun Song przeprosił za kłopoty wywołane przez międzynarodową ekipę.

Komisja ds. narodowego bezpieczeństwa i polityki zagranicznej irańskiego parlamentu opracowała projekt ustawy wzywającej władze Iranu do zamknięcia cieśniny Ormuz dla tankowców z krajów UE, które zakazały importu irańskiej ropy.

Rosja wyeksportowała w pierwszej połowie 2012 roku broń i sprzęt wojskowy wartości ponad 6,5 mld dolarów - poinformował prezydent Władimir Putin. W ciągu ostatnich kilku lat Rosjanie podwoili wartość eksportu śmiercionośnego towaru i są drugim na świecie sprzedawcą broni.

Rosja poinformowała w poniedziałek, że w związku z sytuacją w Syrii przeprowadzi rozmowy z wysłannikiem ONZ do tego kraju Kofim Annanem i dwiema delegacjami syryjskiej opozycji, a także z przedstawicielami władz w Damaszku.