Muzułmanie w niemieckim landzie Dolna Saksonia są oburzeni rozprowadzaną przez władze "listą kontrolną", mającą pomóc w rozpoznawaniu skłonności młodych muzułmanów do ekstremizmu.

Amerykańska prywatna firma kosmiczna przeprowadziła udany test swojego nowego silnika rakietowego. Merlin 1D o stosunku swojej masy do ciągu wynoszącym 1 do 150 został najbardziej efektywnym silnikiem rakietowym w historii. Urządzenie ma napędzać nowe rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy, za pomocą których firma chce zdobyć silną pozycję na rynku wynoszenia ładunków na orbitę.

Pięć najnowszych niemieckich okrętów wojennych, korwety typu Braunschweig, jest śmiertelnie groźnych dla marynarzy. W maszynowniach okrętu stwierdzono obecność formaldehydu, który jest silną trucizną. Załogi muszą pracować w maskach przeciwgazowych.

Dokładne testy krwi mężczyzny, który został zastrzelony przez policję, ponieważ nie chciał przestać jeść twarzy innego mężczyzny, dały zaskakujące wyniki. Wbrew przypuszczeniom mieszkaniec Miami nie był pod wpływem silnych narkotyków. Udało się wykryć jedynie ślady marihuany.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Kijowie zachęcał Ukrainę do integracji z obszarem poradzieckim. Mimo oczekiwań Ukrainy nie przedstawił żadnych propozycji w sprawie obniżki ceny i ilości kupowanego przez nią rosyjskiego gazu.

Francois Hollande i Angela Merkel spędzili wspólnie dwie godziny na "kolacji roboczej". Prezydent Francji i kanclerz Niemiec próbowali uzgodnić wspólne stanowisko na nadchodzący szczyt UE, ale po spotkaniu nie poinformowano o żadnych nowych ustaleniach. Według agencji dpa udało się jednak chwilowo zawiesić wcześniejszą "kłótnię małżeńską". Uprzednio do francuskiego prezydenta zadzwonił Barack Obama, który również mówił o konieczności ratowania strefy euro.

Ponad 100 rosyjskich twórców, w tym m.in. reżyser Andriej Konczałowski, zaapelowało w liście otwartym o uwolnienie trzech członkiń punkowego zespołu Pussy Riot. Przebywają one od czterech miesięcy w areszcie. Grozi im do siedmiu lat więzienia za nielegalny występ w cerkwi.

Na skrzynkę mailową agencji AP pakistańscy talibowie przesłali nagranie pokazujące – ich zdaniem - odcięte głowy 17 pakistańskich żołnierzy schwytanych w tym tygodniu podczas ataku talibów na północnym wschodzie kraju. Pakistańska armia nie skomentowała tego nagrania.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski spotka się w czwartek w Rosji ze swoim odpowiednikiem - Władimirem Medinskim. Głównym tematem rozmów będzie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Białoruska milicja skonfiskowała komputery z grodzieńskiej siedziby spółki Kresowia, stanowiącej zaplecze finansowe i organizacyjne nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi - powiedział działacz ZPB Igor Bancer. Dodał, że to poważny cios dla Związku.

- Polska otrzyma wszystkie akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia z wyjątkiem tych, które zawierają dane "operacyjno-wywiadowcze" - zapewnił szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow. Rosjanin zapowiedział też gotowość do przekazania szeregu archiwaliów zagarniętych po zajęciu wschodniej Polski przez ZSRR. Polski MSZ przyznaje: mamy pozytywne sygnały w tej sprawie.

Wenezuela uzgodniła z Rosją zakup stu nowych czołgów z rodziny T-72. Państwo Hugo Chaveza staje się tym samym jednym z najsilniej uzbrojonych w Ameryce Południowej. Na wielkich zakupach Caracas zarabiają niemal wyłącznie Rosjanie.

Norweskie władze zatwierdziły plany budowy specjalnego więziennego oddziału psychiatrycznego przystosowanego do przetrzymywania ekstremistycznego mordercy Andersa Breivika. Przebudowie zostanie poddane więzienie Ila pod Oslo, gdzie obecnie przebywa przestępca.

Więźniowie zatłoczonych federalnych zakładów penitencjarnych w Brazylii otrzymali niecodzienną możliwość skrócenia sobie pobytu za kratkami. Za każdą przeczytaną książkę ich kara zostanie zmniejszona o cztery dni.

Angela Merkel powtórzyła przed Bundestagiem, że na najbliższym szczycie państw euro będzie zdecydowanie opierać się pomysłom wprowadzenia euroobligacji. Kanclerz Niemiec spodziewa się, że w Brukseli dojdzie do "kontrowersyjnych dyskusji", ponieważ szereg państw chce uwspólnotowienia swoich długów.

Amnesty International nazwała więzionego na Białorusi Andrzeja Poczobuta "więźniem sumienia" i wystąpiła w obronie działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Niemal w tym samym czasie milicja grodzieńska próbowała przeszukać pomieszczenie wynajmowane przez Poczobuta, ale zrezygnowała.

W Japonii trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego. Po katastrofie w Fukushimie wszystkie siłownie atomowe w kraju zostały wyłączone, a mieszkający w okolicy ludzie opierali się ich ponownemu rozruchowi. Rząd pomimo tego zadecydował o powrocie do atomu, ponieważ inaczej w kraju zabrakłoby prądu.