Sąd nie wypuści Tymoszenko

Sąd Apelacyjny w Kijowie odmówił rozpatrywania skargi adwokatów byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko na umieszczenie jej w areszcie. Sąd przychylił się tym samym do stanowiska prokuratury, która wskazała, że ukraińskie prawo nie przewiduje zaskarżenia decyzji sądu pierwszej instancji o zastosowaniu aresztu.

Piąta ofiara rozruchów w Wielkiej Brytanii

W londyńskim szpitalu zmarła w czwartek wieczorem piąta ofiara rozruchów, 68-letni Richard Mannington Bowes. Policja wszczęła dochodzenie ws. zabójstwa. Mężczyzna został zaatakowany i dotkliwie pobity podczas zamieszek w poniedziałek wieczorem w zachodnim Londynie w dzielnicy Ealing.

Minikomputer w naklejce zasilany słońcem

Naukowcom udało się zmieścić malutkie urządzenie elektroniczne na kawałku plastiku o grubości ludzkiego włosa. Miniaturowy komputer z własnym zasilaniem może przywierać do ludzkiej skóry i na przykład monitorować funkcje życiowe, służyć jako urządzenie szpiegowskie, albo oferować nowe możliwości w rozrywce.

"Sowiecka kawaleria wkracza do stolicy Polski"

Zbliża się rocznica Bitwy Warszawskiej, podczas której w 1920 r. Polacy powstrzymali pod Warszawą bolszewicką inwazję na Europę. Bitwie, która decydowała o losach tej części świata, przyglądali się wówczas mieszkańcy całego świata. Doniesienia znad Wisły docierały także do Stanów Zjednoczonych. W tvn24.pl przegląd amerykańskiej prasy tamtych dni.

Komu zapłacić za cierpienia po zamachu na WTC?

Co najmniej dziesięć tysięcy strażaków, policjantów i cywilów cierpi na zespół stresu pourazowego po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku. Choć wielu nadal nie doszło do siebie, wciąż trwają spory, jaka należy się im rekompensata. Władze nie mogą zdecydować, kto w ogóle powinien dostać pieniądze.

Bieda w USA: Klimatyzacja, DVD i konsola

Według statystyk rządowych 43,5 miliona Amerykanów żyje w biedzie. Z tym określeniem automatycznie kojarzy się bezdomność albo chociaż rozpadający się dom, niedożywienie i brak opieki medycznej. Konserwatywny think-tank Heritage Foundation przebadał dane dostępne w rządowych agencjach i ustalił, że "biedak" w USA żyje lepiej niż większość mieszkańców tego świata, a i tak jest obiektem zainteresowania opieki społecznej.

Spowiedź rabusiów: To było jak szał zakupów

Kradli telefony, tablety, konsole do gier, laptopy, ubrania, buty, a nawet śpioszki dla swoich dzieci. Grupa nastolatków z Londynu opowiada, jak i dlaczego przez dwie noce rabowała sklepy w swoim mieście. - To było jak szał zakupów - mówi jeden z nich.

"CIA wiedziała o terrorystach z WTC"

Za miesiąc minie 10 lat od terrorystycznego ataku na nowojorskie wieże World Trade Center. Przy tej okazji pojawia się wiele wspomnień, komentarzy, a także hipotez co do zamachów. Jedna z nich może rozpalić gorącą dyskusję o tamtych dniach. Richard Clarke, doradca prezydentów ds. zwalczania terroryzmu i członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego, twierdzi, że CIA doskonale wiedziała o dwóch zamachowcach, którzy 11 września rozbili samoloty i o ich przygotowaniach do zamachu. Ówczesny szef agencji odpiera zarzuty.

Tak upadał ZSRR. "3 tys. ludzi? I co z tego?"

Niemiecki "Spiegel" dotarł do nowych sowieckich dokumentów, które rzucają cień na bezkrwawą legendę Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcy ZSRR. Z 30 tys. stron jego prywatnego archiwum, które dziennikarze dostali od Pawła Striłowa, młodego rosyjskiego historyka z Londynu, wyłania się obraz opuszczonego i zagubionego przywódcy imperium, który nie stracił nic z bezwzględności swoich poprzedników.

Somalia umiera na oczach świata

W 7,5-milionowej Somalii ponad trzy miliony ludzi głoduje. Ze zdjęć "New York Timesa" i relacji polskiego wysłannika akcji charytatywnej wyłania się obraz kraju na granicy śmierci.

Zbrodniarz wojenny uniknął kary

Niemiecki zbrodniarz wojenny, 92-letni Josef Scheungraber, nie będzie musiał odbywać kary dożywotniego więzienia. Sąd zwolnił go z odbywania kary za masakrę włoskich cywilów w 1944 roku, z powodu złego stanu zdrowia. - On stracił kontakt z rzeczywistością - powiedział o 92-latku jego adwokat, Gunter Widmaier.

"Dodaj gazu". Nacjonalista szokuje

Niemiecka skrajna nacjonalistyczna partia NPD ponownie wywołała skandal w Niemczech. Startujący w lokalnych wyborach w Berlinie lider partii Udo Voigt promuje swoją osobę na bardzo kontrowersyjnym plakacie. Jego zdjęcie na motorze jest opatrzone dużym napisem "Dodaj GAZU", co dla wielu osób jest nawiązaniem do Holokaustu.

"Krzyczeliśmy: skacz. W końcu to zrobiła"

- Nigdy nie zapomnimy zdjęć kobiety, która wyskakiwała z okna płonącego budynku – mówił w brytyjskim parlamencie premier David Cameron. Z pewnością zgadzają się z nim rodzice 32-letniej Polki, którzy informację o kobiecie zobaczyli w telewizji, a potem okazało się, że to była ich córka.

Co piąty Litwin żyje w skrajnym ubóstwie

Litewski Urząd Statystyczny ogłosił, że 20,2 proc. ludności tego kraju, to jest 670 000 osób, żyje w warunkach skrajnego ubóstwa. Jest to skutek ostrego kryzysu gospodarczego, który dotknął kraj w 2009 i 2010 roku.

Zaatakował ją szympans, dostała nową twarz

Dwa lata temu Charla Nash została makabrycznie oszpecona przez rozwścieczonego szympansa. Dziś, po udanym przeszczepie, pokazuje swoją nową twarz. Uwaga, zdjęcie rannej bohaterki tej historii sprzed operacji jest drastyczne.

Początek końca 30-letniego stanu wyjątkowego

Egipt rozpoczął procedury, które mają doprowadzić do zakończenia obowiązującego w tym kraju od 30 lat stanu wyjątkowego. Taki krok obiecała armia, która przejęła rządy po obalonym w lutym prezydencie Hosnim Mubaraku.

Koncern płaci za testowanie leku na dzieciach

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer po 15 latach batalii sądowych wypłacił pierwsze odszkodowanie dla nigeryskich rodzin, które ucierpiały podczas kontrowersyjnego testu nowego leku. W wyniku podania dzieciom chorym na zapalenie opon mózgowych preparatu Trovan 11 zmarło, a dziesiątki zostało kalekami.

Pół godziny lotu z wielką prędkością i katastrofa

Jeden z prototypów amerykańskiej broni przyszłości ponownie przedwcześnie zakończył lot testowy. Amerykanom udało się jednak pobić swój wcześniejszy rekord. HTV-2 leciał z prędkością około 21 tys. km/h przez ponad 30 minut. Później kontakt z pojazdem został utracony. Podczas pierwszego eksperymentu było to jedynie 9 minut.

Wydma odcięła miasto od świata

Ponad 500 mieszkańców i turystów przebywających w nadmorskim kurorcie Punta Paloma na południu Hiszpanii zostało czasowo odciętych od świata. Olbrzymia wędrująca wydma zasypała jedyną drogę prowadzącą do tej miejscowości. Przesuwany silnym wiatrem piasek zasypał też 20 samochodów.

Pocałunek na przywitanie? "Nein!"

Niemieckie stowarzyszenie doradzające w sprawach związanych z etykietą wydało wojnę zwyczajowi całowania się w policzek na przywitanie i pożegnanie. - Ludzie mówią, że to nie jest typowo niemieckie. To przyszło z takich miejsc jak Francja czy Włochy i pasuje do tamtejszego specyficznego kontekstu kulturalnego - mówi Hans-Michael Klein, szef Knigge Society.

"Po prostu wpadli i rozwalili maszyny"

W Londynie życie wraca do normalności. Ulice noszą jednak liczne ślady po zamieszkach i grabieżach, które miały miejsce kilka nocy z rzędu. Polka pracująca w punkcie z automatami do gry opisuje swoje przeżycia podczas ataku rabusiów na swoje miejsce pracy. - Strasznie się bałam - mówi kobieta w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem TVN24, Wojciechem Bojanowskim.

Była dziewczyna pozwała Sorosa

Była dziewczyna amerykańskiego finansisty i miliardera, George'a Sorosa, oskarżyła go o niedotrzymanie obietnicy kupienia jej apartamentu w centrum Nowego Jorku. Z tego powodu złożyła pozew w sądzie i żąda 50 milionów dolarów odszkodowania.

Japonia przebuduje system nadzoru atomu

Rząd Japonii podjął wstępną decyzję o utworzeniu nowej agencji bezpieczeństwa nuklearnego - poinformował rzecznik rządu w Tokio, Yukio Edano. Dotychczas istniejące ciało odpowiadające za elektrownie atomowe skompromitowało się w trakcie kryzysu związanego z awarią w Fukushimie I.

Faworyt Zachodu, mógł zastąpić Kaddafiego. Kto zabił generała?

Dowodził oddziałami libijskich powstańców, wcześniej nazywano go zastępcą Kaddafiego. Gen. Abdel Fatah Younis zginął od strzału w głowę 28 lipca. Wciąż nie wiadomo, kim byli zabójcy. Władze powstańcze wskazują na zwolenników reżimu lub islamistów. Ale nie brakuje również zwolenników tezy, że generał zginął z rąk politycznych rywali w kierownictwie powstania. Dlaczego? Bo mógł być następcą Muammara Kaddafiego.

Hiszpański zakaz dla Rumunów

Komisja Europejska zgodziła się by Hiszpania wprowadziła czasowy zakaz pracy dla Rumunów. To pierwsze takie rozwiązanie w historii UE. KE uzasadnia zgodę kryzysem, który bardzo mocno dotknął Hiszpanię oraz ponad 20-procentowym bezrobociem w tym kraju.

"Pamięć o nim zawsze będzie inspiracją"

Nie żyje prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Noach Flug. Komitet poinformował w Berlinie, że Flug zmarł w czwartek w Jerozolimie "po krótkiej, ciężkiej chorobie". Miał 86 lat.

Portrety wyleciały przez okno ambasady

Grupa przeciwników Muammara Kaddafiego wdarła się w czwartek do libijskiej ambasady w Sztokholmie. Z relacji policji i świadków wynika, że demonstranci zrywali ze ścian portrety przywódcy i wyrzucali je przez okno. Szczęśliwie, podczas zajścia nikt nie odniósł obrażeń. Na miejsce wezwano negocjatorów. Zdjęcia ze Sztokholmu zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Rafał.

Władze sparaliżują internet przez zamieszki?

Brytyjskie władze szukają sposobów, aby sparaliżować działanie różnych komunikatorów internetowych, takich jak Twitter i Blackberry Messenger. Jak podaje agencja Reuters, wyłączenie tych systemów podczas zamieszek utrudni organizowanie się rabusiom.