Sarko wierzy w wygraną. Chce dwóch debat

Nicolas Sarkozy w wywiadzie opublikowanym w "Le Journal du dimanche" deklaruje przekonanie w zwycięstwo w wyborach prezydenckich. - Czuję wznoszącą falę - powiedział prezydent i zaproponował zorganizowanie dwóch telewizyjnych debat kandydatów między pierwszą a drugą turą głosowania we Francji.

Próbowali rozbić namiot, zostali zatrzymani

Policja zatrzymała troje opozycjonistów, którzy w niedzielę próbowali rozbić namiot na Placu Czerwonym, by w ten sposób zażądać odejścia Władimira Putina. Wśród zatrzymanych jest przywódczyni Ruchu w Obronie Lasu Chimkińskiego Jewgienia Czyrikowa.

Obalony prezydent podał się do dymisji

Obalony w marcu przez juntę wojskową prezydent Mali Amadou Toumani Touri, który pozostawał dotąd w ukryciu, podał się w niedzielę oficjalnie do dymisji - poinformował szef dyplomacji Burkina Faso, Yipene Djibril Bassolet.

Wciąż szukają 135 osób zasypanych przez lawinę

Nadal trwają poszukiwania 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu, których w sobotę zasypała lawina w bazie na lodowcu Siaczen na granicy z Indiami. Blisko 40 godzin po wypadku nadal nie odnaleziono ofiar.

Rakieta na wyrzutni. "Byłaby bezużyteczna podczas wojny"

Korea Północna wykonała zaskakujący krok. Kilkudziesięciu zagranicznych dziennikarzy zostało zaproszonych na wyrzutnię, gdzie jest szykowana do startu najnowsza rakieta Unha-3. Koreańczycy pokazali też przedstawicielom mediów satelitę, który ma zostać umieszczony na jej szczycie i centrum kontroli lotów. Ta niezwykła otwartość miała za zadanie przekonać świat, że wystrzelenie rakiety ma rzeczywiście charakter naukowy a nie wojskowy.

Producent legendarnego Kałasznikowa bankrutem

Iżmasz, czyli fabryka produkująca "oryginalne" Kałasznikowy została postawiona w stan upadłości przez sąd w rosyjskiej Udmurtii. Zarząd w firmie przejmie komisarz. Fabryka stała się ofiarą swojego sukcesu. Karabinki systemu Kałasznikowa są tak niezawodne, że zapotrzebowanie na nowe egzemplarze ciągle spada. Od lat firma przynosiła straty.

Zawieszenie broni? Reżim chce gwarancji

Władze Syrii żądają pisemnych gwarancji, że rebelianci złożą broń i zaprzestaną walk, zanim siły rządowe zawieszą broń i opuszczą miasta, na co zgodził się prezydent Baszar el-Asad. Rebelianci takich gwarancji dać nie chcą, ale zapewniają, że będą przestrzegać zawieszenie broni, które ma zacząć obowiązywać od 10 kwietnia.

"Phenian potajemnie szykuje test bomby jądrowej"

Korea Północna w tajemnicy szykuje trzeci test broni jądrowej - twierdzą południowokoreańskie media, powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie Seulu. Zdjęcia satelitarne poligonu na północy kraju ujawniły, że trwają tam zaawansowane prace nad budową kolejnego tunelu prowadzącego w głąb góry, pod którą uprzednio detonowano dwa testowe ładunki atomowe.

Papież wśród kwiatów zaapelował o pokój

Papież wygłosił z balkonu bazyliki św. Piotra orędzie do 100 tysięcy wiernych. Zaapelował w nim o położenie kresu przelewowi krwi w Syrii, mówił też o Sudanie i konflikcie Palestyńsko-Izraelskim.

Grass "persona non grata" w Izraelu. "Wstrętny wiersz"

Niemiecki noblista Guenter Grass został uznany za "persona non grata" w Izraelu - poinformował Minister Spraw Wewnetrznych Eli Yishai, powołując się na prawo, które zezwala nie wpuszczać do kraju byłych nazistów. Grass w ubiegłym tygodniu opublikował wiersz, gdzie mocno krytykuje Izrael, co z kolei wywołało to falę krytyki wobec noblisty w jego kraju. Przeciwnicy zarzucają mu antysemityzm i wytykają służbę w Waffen SS. - Pozostałeś tym, kim stałeś się dobrowolnie: esesmanem, który przez 60 lat milczał (o swojej przeszłości) - ocenił noblistę pisarz Rolf Hochhuth w dzienniku "Muenchner Merkur". Iran natomiast broni pisarza i ma nadzieję, że wiersz "obudzi uśpione sumienie Zachodu".

Strzelanina w "czarnej dzielnicy"

W Tulsie w Oklahomie (USA) trwają poszukiwania mężczyzny, który zastrzelił trzy osoby a dwie inne ranił w "czarnej dzielnicy" miasta - podaje agencja Reuters.

135 osób pod lawiną. 17 godzin bez śladu życia

124 żołnierzy i 11 cywilów zostało zasypanych przez lawinę, która w sobotę rano zeszła na wojskową kwaterę na lodowcu Siaczen na granicy z Indiami. Ponad 17 godzin po tym wydarzeniu wciąż nie znaleziono nikogo żywego - pisze agencja Reutera.

Krwawa sobota w Syrii. Zginęło co najmniej 80 osób

80 osób, w tym 52 cywilów zginęło w sobotę w Syrii, gdy siły rządowe próbowały zająć miasto Latamna w prowincji Hama - podaje agencja AFP powołując się na opozycjonistów. Prawie 700 osób uciekło w ciągu ostatniej doby z Syrii do Turcji - poinformowały w sobotę tureckie władze.

BRICS, czyli pomysł Putina na amerykańską dominację

Rosyjski prezydent elekt Władimir Putin wierzy w to, że kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) mogą potencjalnie poskromić Stany Zjednoczone - sądzi dyrektor ośrodka Centre for European Reform (CER) Charles Grant.

Anglikanie uciekają pod skrzydła Watykanu

W okresie Wielkiego Tygodnia około 20 anglikańskich duchownych i 200 parafian odejdzie od Kościoła anglikańskiego przenosząc się do specjalnego ordynariatu utworzonego przez Benedykta XVI dla anglikanów niechętnych "nowinkom" w ich kościele.

Poszli śladami stóp Chrystusa

Chrześcijańska Wielkanoc splata się z żydowskim Pesach - świętem Paschy. Nigdzie nie widać tego tak wyraźnie, jak w Jerozolimie, która przeżywa właśnie oblężenie. Tysiące wiernych chce spędzić Wielkanoc w okolicy Golgoty i pomaszerować w tamtejszej wielkopiątkowej procesji.

Ambasador pokazuje zdjęcia satelitarne z bombardowań

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostro potępił rząd syryjski za kolejne ataki sił reżimowych na ludność cywilną i zażądał od Damaszku dotrzymania obietnicy wstrzymania takich operacji militarnych. Na dowód tego, że obietnica nie jest dotrzymywana, ambasada USA przedstawiła zdjęcia satelitarne, które pokazują bombardowane obszary Syrii.

Rakiety już przy naszej granicy?

Jak podał rosyjski dziennik "Izwiestija", w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęto w piątek rozmieszczanie ruchomych wyrzutni z najnowszymi rosyjskimi rakietami ziemia-powietrze S-400. Ministerstwo obrony Rosji odmówiło skomentowania tych doniesień.

Milioner znalazł się po tygodniu

Po siedmiu dniach znalazł się właściciel jednego ze zwycięskich kuponów w amerykańskiej loterii Mega Millions. Dwóch pozostałych szczęśliwców, z którymi podzieli się historyczną w USA wygraną - 656 mln dolarów - wciąż nie zgłosili się do kolektur.

Pierwsze świętowanie od półwiecza

Pielgrzymka Benedykta XVI na Kubę już przynosi owoce. Rząd w Hawanie spełnił prośbę papieża i ogłosił Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Kubańscy katolicy świętowali ten dzień pierwszy raz od niepamiętnych czasów.

"Doświadczenie cierpienia naznacza ludzkość, rodzinę"

W rzymskim Koloseum zakończyła się Droga Krzyżowa. Przewodniczył jej Benedykt XVI. - Doświadczenie cierpienia naznacza ludzkość, naznacza także rodzinę - podkreślił w przemówieniu papież. Zapewnił, że w trudnościach nie jesteśmy sami.

"Do nas należy decyzja, jaką rolę zechcemy odegrać"

Benedykt XVI przewodniczył w Wielki Piątek w Bazylice świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej. Kazanie pełne aluzji do toczących się dyskusji i bieżących wydarzeń wygłosił Kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.

Doszli na Golgotę

Tysiące pielgrzymów z całego świata i palestyńskich chrześcijan przemierzyło w Wielki Piątek w Starej Jerozolimie Via Crucis, drogę, którą Jezus szedł na Golgotę, do miejsca, gdzie został ukrzyżowany.

Sprzedał nerkę by kupić iPada

Pięć osób z południowych Chin zostało oskarżonych o dokonanie ciężkiego uszkodzenia ciała nastolatka, który sprzedał swą nerkę, by móc kupić iPhone'a i iPada - poinformowała w piątek chińska państwowa agencja Xinhua.

Mężowi grozi dożywocie, żona chce być prezydentem

Żona skrajnego nacjonalisty Vojislava Szeszelja, sądzonego za zbrodnie wojenne w Serbii przez trybunał w Hadze, będzie ubiegać się o urząd serbskiego prezydenta. O kandydaturze Jadranki Szeszelj poinformowało w piątek kierownictwo Serbskiej Partii Radykalnej (SRS).

Minister rządu Tymoszenko dostał 3 lata więzienia

W Kijowie zapadł wyrok na kolejnego członka ekipy przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, ministra ochrony środowiska w jej rządzie Hryhorija Filipczuka, którego skazano na trzy lata więzienia.