Izrael zamyka palestyńskie telewizje

Izraelska armia zamknęła w nocy z wtorku na środę dwie palestyńskie stacje telewizyjne w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowali przedstawiciele telewizji.

"Łukaszenka kocha hokej". Zabrać mu mistrzostwa?

Sankcje nie skutkują, odwoływanie ambasadorów też. Co może naprawdę zaboleć Łukaszenkę i zmusić go do liberalizacji polityki? Odebrać Białorusi organizację mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2014 roku, lub w ostateczności je zbojkotować - twierdzi coraz więcej zachodnich dziennikarzy i polityków.

Broń sci-fi wypaliła. USA testują prototyp railguna

Armia USA rozpoczęła pierwsze testy nowego prototypu broni przyszłości - railguna. Działo to wyrzuca pocisk dzięki silnemu polu elektromagnetycznemu, a nie siłą wybuchu. Jak poinformował we wtorek Roger Ellis, jeden z oficerów odpowiedzialnych za program budowy działa, prace nad nim weszły w fazę II.

Zamieszany w zabójstwo Litwinienki: Chcą mojej ekstradycji

Były funkcjonariusz KGB Dmitrij Kowtun powiedział gazecie "Financial Times", że brytyjska prokuratura żąda jego ekstradycji w związku z zabójstwem Aleksandra Litwinienki, którego śmierć wskutek zatrucia radioaktywnym polonem pięć lat temu wywołała kryzys w stosunkach Moskwa-Londyn. Wcześniej Londyn żądał ekstradycji innego podejrzanego w tej sprawie - Andrieja Ługowoja, ale Rosja stanowczo odrzuciła wniosek.

Twórca Megaupload nie wróci za kratki, ale potrzebuje na niańkę

Założyciel serwisu internetowego Megaupload.com poprosił sąd w Nowej Zelandii o odblokowanie prawie 220 tys. dol. nowozelandzkich (ok. 185 tys. dol. USA) na pokrycie bieżących wydatków, w tym na opłacenie nianiek i ochroniarzy. Jednocześnie w środę sąd odrzucił wniosek USA, by Kima Dotcoma ponownie umieścić za kratkami.

"Nie powinniśmy trzymać Łukaszenki w całkowitej izolacji"

- Polska i UE nie powinny trzymać Łukaszenki w całkowitej izolacji, to grozi odepchnięciem Białorusi w stronę Rosji - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. W ten sposób skomentował decyzję białoruskich władz o wydaleniu z tego kraju ambasadorów Polski i UE.

"Konfrontacja z UE zagraża niepodległości Białorusi"

Decyzja władz w Mińsku o wezwaniu ambasadorów UE i Polski do opuszczenia Białorusi to błąd polityczny, który zaszkodzi naszemu krajowi - uważają dwaj byli kandydaci opozycji na prezydenta Białorusi. We wtorek doszło do wymiany dyplomatycznych ciosów między Białorusią i UE. Kiedy Bruksela rozszerzyła sankcje wobec przedstawicieli reżimu, Mińsk zażądał wyjazdu ambasadorów UE i Polski. Wówczas Bruksela postanowiła wycofać wszystkich swoich ambasadorów z Białorusi. Na razie Mińsk nie odpowie na to wycofaniem

Prochy ofiar z 11 września wyrzucone na śmietnik

Niezidentyfikowane szczątki ofiar ataków terrorystycznych na USA z 11 września 2001 roku zostały spalone, a ich popioły wyrzucone na śmietnisko - przyznał amerykański Departament Obrony w wewnętrznym raporcie.

"Wyjazd ambasadorów UE może sprzyjać powrotowi do dialogu"

Ambasadorowie UE wyjeżdżają z Mińska, a białoruskie MSZ przekonuje, że paradoksalnie może to sprzyjać powrotowi do dialogu. Pod jednym wszakże warunkiem. - Jeśli ambasadorowie w ramach konsultacji będą potrafili wyjaśnić w swoich stolicach brak perspektyw polityki sankcji i nacisków - mówi rzecznik resortu. I zapewnia, że na razie Mińsk nie przewiduje odwołania swoich ambasadorów z całej UE.

"Podziurawił" kulami Obamę. Policjant zawieszony

Internetowe wpadki mają czasem bardzo przykre konsekwencje. Przekonał się o tym policjant z Arizony, którego zdegradowano i zawieszono na dwa tygodnie za umieszczenie na Facebooku fotografii z podziurawionym kulami wizerunkiem Baracka Obamy.

Szef prokuratury Rosji donosił "cieniowi CIA"? "Akt prowokacji"

Polityczna afera w Rosji po publikacji Wikileaks. W sieci pojawił się e-mail wykradziony z amerykańskiego think-tanku Stratfor, z którego ma wynikać, że prokurator generalny Rosji informował ośrodek o kulisach politycznej wojny na Kremlu - informuje BBC. Sam Jurij Czajka stanowczo temu zaprzecza, ale po takim ciosie może się już długo na stanowisku nie utrzymać.

Romney-Santorum 2:0. Pozostali gracze tłem

Mitt Romney zwyciężył we wtorek w republikańskich prawyborach w swym rodzinnym stanie - Michigan oraz w Arizonie. Pokonał tym samym dwukrotnie Ricka Santoruma, który ostatnio zrównał się z nim w sondażach. Newt Gingrich i Ron Paul stanowili tło dla tej dwójki.

Brat na Concordii, siostra na Allegrze. "Nie mamy szczęścia"

Wśród załogi uszkodzonej Costa Allegry, która wzięta na hol ma dopłynąć w czwartek do portu wyspy Mahe, znajduje się Brytyjka, której brat w styczniu uratował się z należącej do tego samego armatora Costa Concordii. - Nie sądziłam, że będę to przeżywać kolejny raz. Najwyraźniej nie mamy szczęścia - stwierdziła matka rodzeństwa. Zanim jednak wycieczkowiec dobije do brzegu, po drodze może natrafić na dodatkowe utrudnienie - piratów, którzy w tych rejonach bywają bardzo aktywni.

"Putin potwornie boi się internautów". Wojna w sieci

Na kilka dni przed wyborami w Rosji, wciąż głównym i raczej pewnym kandydatem na prezydenta jest Władimir Putin, choć liczba jego przeciwników zdaje się ciągle rosnąć. Internet aż pęka od filmików i piosenek, które pokazują obecnego premiera w złym świetle. Nie są one jednak usuwane, bo jak twierdzi dziennikarka Krystyna Kurczab-Redlich, rosyjskie władze nie poznały na czas potęgi internetu, a sam Putin "potwornie boi się internautów".

Chavez pod nożem chirurgów

Prezydentowi Wenezueli Hugo Chavezowi usunięto na Kubie niewielką zmianę nowotworową w obrębie jamy brzusznej. Chavez jest "w dobrej kondycji fizycznej" - powiedział we wtorek w parlamencie wiceprezydent Wenezueli Elias Jaua.

Nie chcą oddać baraku do Auschwitz

Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie stwarza trudności w oddaniu Polsce baraku, wypożyczonego z Auschwitz. Jako powód podaje ryzyko uszkodzenia go w transporcie. Jak przyznał dyrektor do spraw zbiorów w Muzeum Holocaustu Jacek Nowakowski, muzeum "jest pod presją ocalonych z Holocaustu, którzy nalegają, by barak pozostał w nim na stałe".

Unia Europejska wycofuje ambasadorów z Białorusi

Unijni dyplomaci zdecydowali we wtorkowy wieczór o wycofaniu ambasadorów krajów członkowskich z Białorusi "na znak solidarności" - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Sygnał do tak stanowczej reakcji dał wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec, Guido Westerwelle, który postanowił o wezwaniu swego ambasadora z Mińska do Berlina. Te decyzje to pokłosie wcześniejszego kroku białoruskich władz, które zwróciły się we wtorek do ambasadorów UE i Polski, aby ci opuścili ten kraj. Białoruś wezwała też swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje.

Unia krytykuje Google

Nowa polityka prywatności Google "budzi poważne wątpliwości" i mija się z postanowieniami unijnej dyrektywy o ochronie danych osobowych - stwierdził francuski regulator CNIL, który na zlecenie UE przeprowadził analizę regulaminu korzystania z usług koncernu.

Ustawa ws. ludobójstwa Ormian "łamie wolność słowa"

Francuski Sąd Najwyższy ustawę odrzuca, prezydent nakazuje napisać ją na nowo. Prawo mówiące o ludobójstwie dokonanym przez Turków na Ormianach w czasie I wojny światowej, które wywołało konflikt między Stambułem i Paryżem, stało się przedmiotem sporu nad Sekwaną. We wtorek Sąd najwyższy uznał bowiem, że kara grzywny lub więzienia, jaka miałaby grozić za negowanie tej zbrodni na terenie Francji, narusza wolność słowa w kraju. Turcja za to przyjęła tę decyzję z zadowoleniem.

Gdzie jest Bouvier? Dementi informacji o jej uratowaniu

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy wycofał się z wcześniejszego oświadczenia, że dziennikarka Edith Bouvier, która w ub. tygodniu została ranna w czasie ostrzału w syryjskim Hims, jest już "bezpieczna i przebywa w Libanie". Wiadomo natomiast na pewno, że w Libanie przebywa już "cały i zdrowy" brytyjski fotograf Paul Convoy, ranny w tym samym ostrzale, co Francuzka. Podczas akcji przewiezienia dziennikarza do Libanu "wiele osób oddało życie" - informuje międzynarodowa organizacja Avaaz, która współpracowała z syryjskimi powstańcami.

Hongkong walczy ze "złym" światłem

Gwałtowny rozwój przemysłowy i dynamiczna rozbudowa miast pociąga za sobą nie tylko skażenie powietrza, ale także "zanieczyszczenie" świetlne. Hongkong zamierza stawić czoła problemowi.

Kolejny uczeń zmarł po strzelaninie w Ohio

Zmarł kolejny, trzeci już uczeń, postrzelony w poniedziałek w amerykańskiej szkole średniej w Chardon w stanie Ohio - poinformował szpital w Cleveland. Rannych jest dwoje innych uczniów.

MSZ: Nieprzyjazny krok

- Jest to krok nieprzyjazny wobec całej Unii Europejskiej. Ten krok spotka się z jej odpowiedzią - takie stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odesłania przez białoruskie władze ambasadorów Polski i UE przedstawił rzecznik MSZ, Marcin Bosacki. Prezydent Bronisław Komorowski "z żalem przyjął informację o tej niezrozumiałej decyzji", zaś szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał postępowanie białoruskich władz "wrogim aktem".

Nie chce łaski Janukowycza

Kategorycznym "nie" odpowiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odbywająca karę siedmiu lat więzienia, na sugestie ułaskawienia jej przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Ta propozycja jest nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek opozycjonistka.

Asad zbrodniarzem wojennym? "Można dyskutować"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton stwierdziła we wtorek, że prezydent Syrii Baszar al-Asad mógłby zostać uznany za zbrodniarza wojennego, ale najpierw potrzebna by była dyskusja w tej sprawie, bo określenie go tym mianem "ograniczy możliwości prowadzenia z nim dialogu". Tymczasem ONZ przygotowuje listę syryjskich oficjeli, którym w przyszłości można będzie postawić zarzuty popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i szacuje, że w konflikcie zginęło już "zdecydowanie ponad 7,5 tys. osób".

Białoruś wyrzuca ambasadorów Polski i UE

Białoruski odwet za wprowadzenie kolejnych sankcji przez UE. Władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski w Mińsku o opuszczenie kraju. Jak dowiedziały się Fakty TVN, ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka wróci do Polski jutro. Białoruś wezwała też na konsultacje do Mińska swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie i zapowiedziała, że nie wpuści na swe terytorium europejskich polityków i urzędników zaangażowanych we wprowadzenie sankcji wobec Białorusi. - Nie zmieniamy stanowiska co do sankcji wobec Białorusi - skomentował krótko informacje z Mińska premier Donald Tusk.

"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

"ONZ promuje terroryzm". Syryjczyk trzasnął drzwiami

Ostro się pokłócili i demonstracyjnie opuścili salę. Syryjska delegacja trzasnęła drzwiami w czasie wtorkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. W czasie dyskusji o sytuacji w Syrii, po słowach wysokiego komisarza ONZ Navi Pillay, która zaapelowała o "natychmiastowe przerwanie ognia" i dopuszczenie do Hims organizacji pomocowych, syryjski ambasador oskarżył ONZ o wspieranie terroryzmu w jego kraju i stwierdził, że dzisiejsza sesja jest "nielegalna".

"Jest wiele pytań ws. wdrażania ACTA"

Jest wiele pytań bez odpowiedzi nie co do zawartości, ale wdrażania tej umowy - oświadczył sprawozdawca PE ds. ACTA David Martin. Jego zdaniem, należy zapytać Trybunał UE czy międzynarodowa umowa o zwalczaniu handlu podróbkami jest zgodna z unijnym prawodawstwem i fundamentalnymi prawami.

Przemycał ponad 200 telefonów na Białoruś

Ponad 200 telefonów komórkowych usiłował przemycić na Białoruś obywatel Polski w swoim samochodzie. Kontrabanda 21 razy przewyższała wartość pojazdu - podał we wtorek portal tut.by, powołując się na Państwowy Komitet Pograniczny Białorusi.