Sposób na kryzys: wynajmij policjanta

Pogrążona w kryzysie Grecja szuka coraz to nowych sposobów na zdobycie dodatkowych funduszy. Ostatnio tamtejsza policja zezwoliła, by firmy i osoby prywatne potrzebujące ochrony mogły sobie wynająć funkcjonariuszy. Stawka wynosi 30 euro za godzinę usług jednego policjanta.

Kierowca miał zawał, uczeń uratował kolegów

13-letni Jeremy Wuitschick, uczeń szkoły w Milton w stanie Waszyngton został okrzyknięty bohaterem po tym, jak uratował pędzący autobus szkolny przed katastrofą - donoszą media w USA.

"Symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń"

- Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń - powiedział w Katyniu sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Wcześniej rządowa delegacja uczestniczyła w uroczystościach w Smoleńsku w drugą rocznicę katastrofy Tu-154M.

Breivik jednak nie jest szalony?

Anders Behring Breivik jednak jest poczytalny i nie można go uznać za szalonego - to wynik najnowszego badania wyznaczonych przez sąd w Oslo psychiatrów. Eksperci mieli zweryfikować pierwszą opinię na temat zdrowia zamachowca, w której został on uznany za niepoczytalnego i "żyjącego we własnym świecie urojeń". Uznanie Breivika za poczytalnego nie oznacza automatycznie, że będzie sądzony i trafi do więzienia.

Dożywocie "nie narusza praw człowieka" terrorystów

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż Wielka Brytania może wydalić pięciu z sześciu pojmanych terrorystów do USA, gdzie może czekać na nich proces i dożywocie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Sędziowie z Strasburga orzekli, iż możliwość otrzymania takiego wymiaru kary "nie narusza praw człowieka" terrorystów.

Po zabójstwie inspektora ruchu - paraliż komunikacji

Od soboty w Brukseli nie jeżdżą autobusy i tramwaje, nie funkcjonuje też metro. Wszystko w ramach strajku pracowników komunikacji miejskiej, którzy protestują po śmierci swojego kolegi z pracy, śmiertelnie pobitego podczas pełnienia obowiązków. Bruksela przeżywa komunikacyjny paraliż.

Rozejm ONZ w gruzach? Reżim wciąż walczy

Siły reżimu Baszara Asada nadal prowadzą działania zbrojne, mimo że minęła wyznaczona godzina wejścia w życie rozejmu - twierdzi syryjska opozycja. Potwierdzenie informacji oznaczałoby ostateczne fiasko planu pokojowego wynegocjowanego przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. W związku z sytuacją w Syrii i po starciach na granicy z Turcją szef MSZ Ankary przerwał wizytę w Chinach i wraca do kraju.

Wywalczyły małżeństwo, teraz walczą o rozwód

Dwie lesbijki z USA mają wyjątkowy problem. Zazwyczaj osoby homoseksualne muszą walczyć o prawo do zawarcia związku małżeńskiego. Dwie kobiety z Maryland starają się osiągnąć coś przeciwnego. Przed stanowymi sądami toczą batalię o prawo do rozwodu, którego im odmówiono, ponieważ w tym stanie związki osób tej samej płci nie mogą być legalnie zawierane.

"NYT" o "rozkwicie nazizmu w Niemczech i Polsce"

- Porywająca alegoryczna eksploracja rozkwitu nazizmu w Niemczech i w Polsce - tak powieść Guntera Grassa "Blaszany bębenek" opisuje prestiżowy amerykański dziennik "New York Times". Przeciw przedstawianiu Polski jako jednej z kolebek nazizmu energicznie zaprotestowała Polonia. Do gazety wysłano list protestacyjny.

Wietnamczyk kupił sobie miasteczko w USA

"Najmniejsze miasto USA", mające jednoosobową populację Buford w Wyoming, trafiło w ręce Wietnamczyka. Azjata kupił je na internetowej aukcji za 900 tysięcy dolarów, aby spełnić swój "American Dream". Paradoksalnie, ostatnim właścicielem Buford był weteran wojny w Wietnamie.

Więzienie dla chińskiej adwokat

Na dwa lata i osiem miesięcy więzienia skazał chiński sąd niepełnosprawną obrończynię praw człowieka Ni Yulan, która jako adwokat reprezentowała rodziny, dotknięte przymusowymi wysiedleniami. Mąż kobiety usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

Izrael boi się Iraku. Będzie miał takie same F-16

Izraelskie wojsko jest coraz bardziej zaniepokojone rozbudową sił zbrojnych Iraku. Największe obawy budzi zakup myśliwców F-16, które będą w podobnej wersji jak najnowocześniejsze izraelskie maszyny tego typu - twierdzi "Jerusalem Post". Tel-Awiw jest niespokojny, ponieważ w Bagdadzie, zbrojonym przez USA, ma mieć coraz silniejsze wpływy Iran.

Reżim Asada dotrzyma słowa? Od dziś zawieszenie broni

O godzinie 5 czasu polskiego (godz. 6 czasu lokalnego) w Syrii powinny umilknąć strzały. Reżim prezydenta Asada zgodził się wcześniej, że o tej właśnie porze wstrzyma działania zbrojne. Ten sam warunek w ciągu kolejnych 48 godzin ma spełnić opozycja. Jeszcze kilkanaście godzin wcześniej do zbrojnych incydentów doszło na granicy Syrii z Turcją i Libanem. Armia syryjska nie zaprzestała w poniedziałek ataków; zginęło w nich według źródeł opozycji nie mniej niż 100 osób.

Trzy aspekty. "Izrael miałby sojuszników w ataku na Iran"

W razie ewentualnego ataku na Iran Izrael nie musiałby dokonywać go ze swego terytorium, lecz mógłby skorzystać z wysuniętych baz w państwach wrogo nastawionych do Iranu - Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanie, irackim Kurdystanie - uważa Paul Rogers. Profesor uniwersytetu w Bradford, konsultant grupy badawczej ORG (Oxford Research Group), w publikacji "International Security Monthly Briefing" polemizuje z teoriami bagatelizującymi możliwość izraelskiego ataku na Iran i uwypuklającymi potencjalne trudności.

USA potępiają Syrię za ostrzał

USA wyraziły w poniedziałek oburzenie z powodu ostrzelania położonego w Turcji przygranicznego obozu dla syryjskich uchodźców. W następstwie syryjskiego ostrzału rannych zostało sześć osób. Wcześniejsze doniesienia mówiły o trzech poszkodowanych.

Masakra w walkach z Al-Kaidą. 44 ofiary

44 osoby, wśród nich 24 bojowników Al-Kaidy zginęło w starciu, do którego doszło po ataku tych ostatnich na koszary wojskowe w Loder na południu Jemenu. W walce zginęło też 14 wojskowych i sześciu cywilów, którzy chwycili za broń, by odeprzeć atak terrorystów mających władzę nad tą częścią kraju od ubiegłego roku.

1,5 roku dla opozycjonisty za "kradzież złomu"

Karę półtora roku kolonii o zaostrzonym rygorze wymierzył sąd w Żodzinie (50 km na wschód od Mińska) opozycjoniście Alaksandrowi Małczanauowi. Uznano go za winnego kradzieży złomu o wartości 737 tys. rubli białoruskich (290 zł). Drugi oskarżony dostał wyrok w zawieszeniu.

Rosjanie badają szczątki TU-154 ukryte w szopach

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej bada metalowe części, które w marcu zabezpieczono u jednego z mieszkańców Smoleńska, a które - jak się przypuszcza - są szczątkami polskiego TU-154M. Poinformowało o tym w poniedziałek źródło w Komitecie Śledczym FR, cytowane przez agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti. Mieszkańcowi zarekwirowano też fragmenty odzieży. Wcześniej swoją "zdobycz" pokazał on polskim samorządowcom z Ursynowa, którzy od razu zgłosili to polskiej i rosyjskiej prokuraturze.

12 ofiar ataku w Somalii

Co najmniej 12 osób zostało zabitych i ponad 30 ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w centralnej części somalijskiego miasta Baidowa. Gubernator regionu, Abdifitah Mohamed Gesey, potwierdził, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Smoleńsk w śniegu przed rocznicą

Smoleńsk przygotowuje się do przyjęcia polskiej delegacji polityków i rodzin ofiar katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat. Wśród gęstych opadów śniegu żołnierze przygotowują trybuny i plac w okolicach lotniska Siewiernyj, gdzie we wtorek o 8:41 - równo dwa lata po tragicznym wypadku prezydenckiego TU-154, rozpoczną się obchody rocznicy wypadku, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Iran usiądzie do stołu, ale z atomu nie zrezygnuje

Iran nie chce zawierać z mocarstwami zachodnimi porozumienia o wymianie paliwa jądrowego, ale może zmniejszyć produkcję wzbogaconego uranu, gdy uzyska go tyle, ile potrzebuje - oświadczył szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani. Negocjacje sześciu mocarstw z Iranem na temat irańskiego programu nuklearnego zostaną wznowione w sobotę 14 kwietnia w Stambule. Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się ponad rok temu i zakończyło kompletnym fiaskiem.

Zginął. Teraz żyje. Chaos tydzień po katastrofie

Tydzień po katastrofie samolotu ATR-72 w Tiumenie na Syberii doszło do niesamowitego odkrycia. Jedna z 31 ofiar katastrofy została odnaleziona na... intensywnej terapii w pobliskim szpitalu. Okazało się, że ranny mężczyzna trafił tam omyłkowo pod nazwiskiem innej ofiary. Lekarze przepraszają, ale tłumaczą, że są od leczenia, a do pomyłki doszło "prawdopodobnie w czasie transportu".

Syryjski reżim strzela do uchodźców w Turcji

Dwaj syryjscy uchodźcy i turecki tłumacz zostali ranni w poniedziałek wskutek ostrzelania z terytorium Syrii obozu uchodźców położonego tuż przy granicy na południu Turcji - poinformował przedstawiciel tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to pierwszy tego typu atak, od kiedy w lecie ubiegłego roku Ankara zdecydowała się dać schronienie tysiącom syryjskich uchodźców.

Były szef KGB prezydentem Osetii Płd.

Były szef KGB Leonid Tibiłow wygrał drugą turę powtarzanych wyborów prezydenckich w Osetii Południowej, uzyskując 54,12 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza w tej separatystycznej republice na terytorium Gruzji.

Legenda dziennikarstwa nie żyje

Nie ma czegoś takiego jak niedyskretne pytanie - między innymi z tego stwierdzenia znany był Mike Wallace, gwiazda amerykańskiej telewizji CBS. Dziennikarz od dawna chorował na serce. Zmarł w nocy z soboty na niedzielę.

Księżniczka Basma chce wolności dla kobiet

Konstytucja równo traktująca kobiety i mężczyzn, nowe prawo rozwodowe oraz poprawa systemu edukacji - m.in. takie zmiany chciałaby wprowadzić w w Arabii Saudyjskiej księżniczka Basma bint Saud bin Abd Al-Aziz. W artykule dla BBC pisze, że opowiada się również za tym, by kobiety w jej kraju mogły prowadzić samochód, ale najpierw - jak zastrzega - musi się zmienić stosunek do kobiet w ogóle.

Przedłużą płodność kobiet?

Naukowcy o krok od opóźnienia menopauzy? Uczeni po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium ludzką komórkę jajową w oparciu o komórki macierzyste. Następnym etapem będzie jej laboratoryjne zapłodnienie, jeśli naukowcy uzyskają na to zgodę. Eksperyment może spowodować, że kobieta będzie płodna także w późniejszych latach życia.

Zamach na chrześcijan w święta. Nie żyje 38 osób

W pobliżu kościołów w mieście Kaduna, w północnej Nigerii, wybuch samochodu-pułapki zabił co najmniej 38 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Eksplozja uszkodziła też same kościoły, w których przebywali uczestniczący w wielkanocnych nabożeństwach wierni. Z kolei w miejscowości Adamgbe, w środkowej Nigerii, po długotrwałych opadach deszczu i ataku burzy, kościół zawalił się samoistnie, grzebiąc co najmniej 22 osoby, ponad 30 odniosło rany.