W poniedziałek pracę rozpoczyna nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin, mianowany przez papieża Franciszka w sierpniu. Urząd po kardynale Tarcisio Bertone miał przejąć w październiku, ale uniemożliwiła to operacja, którą przeszedł.

Rozwój rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS może zagrozić bezpieczeństwu USA - alarmują wspólnie CIA i Pentagon. Służby chcą powstrzymania budowy na terytorium Stanów sześciu rosyjskich stacji monitorowania, które - ich zdaniem - ułatwiłyby szpiegowanie Amerykanów. Rosja odpiera te zarzuty, tłumacząc się chęcią zwiększenia precyzji sygnału swojego systemu.

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę papież Franciszek polecił wszystkim "duchowe lekarstwo", czyli miserikordynę, która powstała gdańskim seminarium duchownym. W opakowaniu przypominającym preparat medyczny, znajdują się... różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego.

Odnaleziono ciało należące prawdopodobnie do mężczyzny, który wypadł z lecącego na wysokości ok. 550 metrów samolotu. Do wypadku doszło niedaleko wybrzeża Florydy, a o incydencie ze stoickim spokojem poinformował wieżę kontrolną pilot maszyny. - On otworzył tylne drzwi i po prostu wypadł - mówi pilot w nagranej rozmowie z wieżą.

Jeżeli Iran uzyska broń nuklearną, to wszystkie państwa Bliskiego Wschodu pójdą w jego ślady - ostrzegł prezydent Izraela Szimon Peres w wywiadzie opublikowanym we francuskim tygodniku "Le Journal du Dimanche".

Niedzielne wybory powszechne w Chile według sondaży przyniosą dużą przewagę niezwykle popularnej kandydatce, Michelle Bachelet. Ale są dwie niewiadome: czy uzyska 2/3 w parlamencie, aby dokonać reform, i czy jej centrolewicowa koalicja zachowa swój "impet"?

Na Filipiny dotarł pierwszy brytyjski samolot z pomocą dla mieszkańców tego tropikalnego kraju. To koparki, wózki widłowe oraz zapasy leków i wody pitnej. Zgodnie z obietnicą Wielka Brytania przekaże dodatkowe 30 mln funtów (48 mln dol.) na odbudowę zniszczeń po przejściu potężnego tajfunu Haiyan.