W Warszawie oficjalnie rozpoczął się szczyt klimatyczny COP19. Minister środowiska Marcin Korolec przejął przewodnictwo nad światowym procesem negocjacji klimatycznych, którym Polska będzie kierowała przez rok. COP19 potrwa do piątku 22 listopada. Pierwsze sześć dni poświęcone będzie na sesje, w tym nieformalne, różnych zespołów ONZ-owskiej konwencji klimatycznej. Drugi tydzień to spotkania najwyższych rangą przedstawicieli stron konwencji.

Grupa 90 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej wylądowała na lotnisku Tacloban na Filipinach. Będą pomagać mieszkańcom tego kraju walczyć ze skutkami tajfunu. To pierwsza część pomocy, do której zobowiązały się USA. Potężny tajfun Haiyan, uznawany za jeden z najpotężniejszych w historii, zabił już co najmniej 10 tys. osób.

Nieznany sprawca zastrzelił w niedzielę wieczorem w Teheranie irańskiego wiceministera przemysłu Safdara Rahmata Abadiego - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Zabójstwo irańskiego urzędnika wysokiej rangi jest pierwszą taką sprawą od wielu lat.

Statek kosmiczny Sojuz TMA-09M z olimpijską pochodnią, od której w lutym zostanie zapalony znicz zimowych igrzysk w Soczi, wylądował bezpiecznie na kazachskim stepie. Na Ziemię powróciło także trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS): Rosjanin Fiodor Jurczychin, Amerykanka Karen Nyberg i Włoch Luca Parmitano.

Po burzliwej debacie grecki parlament odrzucił w nocy z niedzieli na poniedziałek wniosek o wotum nieufności dla rządu. Jak poinformowało prezydium parlamentu, przeciwko wnioskowi głosowało 153 deputowanych, 124 było za jego przyjęciem, a 17 powstrzymało się od głosu.

Samolot tanich amerykańskich linii lotniczych Spirit Airlines musiał awaryjnie zawrócić na lotnisko O'Hare w Chicago po tym, jak od maszyny oderwała się część silnika. Jako pierwsza awarię dostrzegła jedna z pasażerek, która zobaczyła przez okno, jak od samolotu odpada pokrywa silnika. - Chciałam od razu wysiąść - opowiadała.

Po dwudniowych krwawych walkach siły rządowe odzyskały całkowitą kontrolę nad "Bazą 80". Ma ona strategiczne znaczenie dla utrzymania kontroli nad pobliskim międzynarodowym lotniskiem Aleppo na północym-zachodzie Syrii.

Niektóre elementy przysięgi koronacyjnej monarchy są archaiczne, ponieważ sugerują, że król jest Boskim pomazańcem - ogłosiło brytyjskie stowarzyszenie świeckich. Organizacja licząca 10 tys. członków zróciła się dwóch firm prawniczych, by je zaskarżyły na drodze sądowej. W jednej z kancelarii pracuje żona byłego premiera Wielkiej Brytanii, Cherie Blair.

Policja zabezpieczyła kolejne obrazy mogące mieć związek z kolekcją arcydzieł odnalezioną w Monachium - podał w niedzielę "Bild am Sonntag". Znajdowały się w domu szwagra Corneliusa Gurlitta, syna handlarza dzieł sztuki Hildebranda Gurlitta, który w czasie wojny w imieniu władz III Rzeszy handlował zrabowaną sztuką.

Jeśli Edward Snowden faktycznie jest wrogiem wszechobecnych podsłuchów, to na miejsce azylu nie mógł wybrać gorszego kraju. Putinowska Rosja należy do światowych liderów w inwigilacji własnych obywateli i ograniczaniu wolności słowa. Oprócz zaawansowanych technologii ma służby specjalne wciąż pielęgnujące ducha totalitarnych poprzedników. SORM, PAK, filtracja internetu - z roku na rok rosyjski Wielki Brat widzi coraz więcej.