"To okrutna i brudna wojna". Wietnam i USA wymieniają się listami poległych

- Musieliśmy ciągnąć więcej ciał zabitych i rannych, niż kiedykolwiek zdołamy zapomnieć - pisał z frontu wojny w Wietnamie amerykański żołnierz, który zginął niedługo później, a jego pamiętnik dostał się w ręce Wietnamczyków. Po niemal 40 latach ojczyzny Amerykanina i jego wrogów jednak zapomniały. Podczas symbolicznej wizyty sekretarza obrony USA Leona Panetty w Wietnamie doszło do wymiany listów i pamiętników poległych żołnierzy.

Dron na wodór poleciał, ale zarył przy lądowaniu

W powietrze wzbił się pierwszy bezzałogowy samolot napędzany wodorem. Phantom Eye Boeinga ma w przyszłości przez kilka dni latać bardzo wysoko nad wybranym obszarem i szpiegować wszystko, co porusza się na ziemi. Pierwszy lot trwał jednak zaledwie 28 minut i skończył się wypadkiem podczas lądowania.

Berlin i Paryż w kilka godzin. W Chinach trzy dni

Władimir Putin kontynuuje swój objazd po krajach istotnych dla Rosji. Właśnie rozpoczął wizytę w Chinach, gdzie spędzi trzy dni. Pokazuje to, jaką wagę nowy władca Kremla ma zamiar przywiązywać do relacji z swoim wielkim wschodnim sąsiadem. Na Berlin i Paryż Putin poświęcił po kilka godzin.

Przed lotniskiem padły dwa silniki. Nie mieli szans

Załoga rozbitego nigeryjskiego samolotu MD-83 prawdopodobnie nie miała szans na uratowanie siebie i niemal 150 pasażerów. Chwilę przed katastrofą załoga zameldowała, iż straciła oba silniki i jest w awaryjnej sytuacji. Około minuty później maszyna wbiła się w zabudowania na trasie podejścia do lotniska w największym mieście Nigerii, Lagos.

Phenian grozi bombardowaniem telewizji

Siły zbrojne Korei Północnej zagroziły atakiem artyleryjskim na południowokoreańskie organizacje medialne, jeśli Seul nie przeprosi za "brutalną kampanię oszczerstw", wymierzoną przeciwko festiwalowi dziecięcemu w Phenianie.

"Papież nie da się zastraszyć"

- Instrumentalne ataki zawsze miały miejsce, w każdych czasach - tak skandal z kradzieżą tajnych dokumentów z Watykanu i ich publikacją w prasie skomentował watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Zapewnił też, że Benedykt XVI tymi działaniami "nie daje się zastraszyć".

Lotnisko odzyskane. "Uporaliśmy się"

Rząd libijski odebrał kontrolę nad lotniskiem w Trypolisie brygadzie milicji z północnego zachodu kraju - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil w telewizji Al-Dżazira. - Atak na ten port lotniczy był niebezpieczny, ale uporaliśmy się z tym w sposób inteligentny jako rząd, wojsko i rewolucjoniści - powiedział.

Merkel chce kontroli nad bankami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za dyskusją na temat europejskiej kontroli nad dużymi bankami. Na ten temat rozmawiała w poniedziałkowy wieczór z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Holland nakręci film o Karskim

Powstanie film o Janie Karskim. O tym, że trwają prace nad obrazem poinformowała w poniedziałek Agnieszka Holland, gdy odebrała przyznaną jej przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce Nagrodą Wolności im. legendarnego kuriera, autora raportu o zbrodni Holokaustu.

Totalna blokada Iranu. Tak Obama udobruchał Izrael?

Prezydent USA Barack Obama powstrzymał Izrael przed zbrojnym uderzeniem na instalacje nuklearne Teheranu obiecując m.in. blokadę morską i powietrzną Iranu - donosi specjalizujący się w informacjach wywiadowczych izraelski portal Debka.

Starcia na lotnisku w Trypolisie

Do starć między rywalizującymi ze sobą zbrojnymi milicjami doszło w poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w stolicy Libii, Trypolisie - podała agencja Reutera. Wcześniej kontrolę nad portem lotniczym przejęła brygada z północnego zachodu kraju.

Izrael chce deportować 25 tys. "infiltratorów"

Premier Izraela chce przyspieszyć deportację 25 tys. imigrantów z Afryki - podał w poniedziałek dziennik "Haarec". Władze nakazały też rozbudowę obozu na pustyni, który ma pomieścić tysiące uchodźców.

Rebelianci: Koniec z zawieszeniem broni, wznowiliśmy ataki

Powstańcy nie są już zobowiązani przestrzegać międzynarodowego planu pokojowego mającego na celu zakończenie przemocy - poinformował w poniedziałek rzecznik syryjskich rebeliantów. Podkreślił, że rozpoczęli już oni ataki na siły rządowe.

"To bezprecedensowe dzieło". Dzielnica jak miasto

Dzielnica biznesu Yongsan w Seulu to największy na świecie i najbardziej ambitny projekt miejski. Zadziwia jego rozmach - powstanie 20 budynków na 300 hektarach, a ich autorzy to najsławniejsi architekci w branży. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku, teraz pokazano wizualizację.

Więzienie za obrazę Mahometa na Twitterze

Surowy wyrok w Kuwejcie. Tamtejszy sąd skazał w poniedziałek na 10 lat więzienia 26-letniego szyitę, uznając, że swoimi komentarzami na Twitterze naraził bezpieczeństwo państwowe, obrażając proroka Mahometa oraz sunnickich władców Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu.

W Rosji powstała Platforma Obywatelska

Rosyjski multimiliarder Michaił Prochorow poinformował w poniedziałek o stworzeniu w Rosji Platformy Obywatelskiej. Niedawny przeciwnik Władimira Putina w wyborach prezydenckich zaznaczył przy tym, że nie będzie jej członkiem.

Prezydent Rosji o pryczy i Chodorkowskim

Jeśli trafię na więzienną pryczę, to znajdę się w dobrym towarzystwie - oświadczył w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Była to jego reakcja na hasło "Putin - na pryczę, a Barroso - pod ścianę hańby!" widniejące w ulotce kolportowanej w hotelu, w którym mieszkali dziennikarze relacjonujący to szczyt UE-Rosja. Dobrym towarzystwem zaś miałby być Michaił Chodorkowski.

Putin: Prawdziwe partnerstwo niemożliwe z wizami

Prezydent Rosji Władimir Putin naciskał w poniedziałek podczas szczytu UE-Rosja na zniesienie wiz, wyraził niezadowolenie ze stanu negocjacji w tej sprawie i powrócił do tego tematu na konferencji prasowej podsumowującej szczyt w Strielnie koło Petersburga.

Chcieli zabić "jak najwięcej ludzi". Skazani na więzienie

12 lat więzienia - taki wyrok usłyszało w Danii trzech obywateli Szwecji i Tunezyjczyk, którzy planowali zamach terrorystyczny na duńską gazetę "Jyllands-Posten". Miał to być odwet za opublikowanie w niej w 2005 roku karykatur Mahometa. Wywołało to protesty w krajach muzułmańskich.

Nudny Breivik? Ławnik układał pasjansa

Kompromitacja na procesie Andersa Breivika, sprawcy zamachu w Oslo i masakry na wyspie Utoya. Kamery przyłapały jednego z ławników mających zdecydować o wyroku, na układaniu pasjansa na komputerze.

Chiny: Flota USA "niepożądana"

Przekierowanie dużej części floty USA na teatr Oceanu Spokojnego jest "niepożądane" - oceniły w poniedziałek Chiny. Pekin zażądał od Ameryki, by ta szanowała interesy i obawy wszystkich stron regionu Azji-Pacyfiku.

Libia skazała Białorusinów, Ukraińców i Rosjan - najemników Kaddafiego

Trybunał wojskowy w Libii skazał na kary 10 lat więzienia oraz roboty przymusowe 19 ukraińskich najemników Muammara Kadafiego, trzech białoruskich i jednego rosyjskiego. Na dożywocie został skazany inny Rosjanin uznawany za dowódcę grupy. Już podczas wojny pojawiały się doniesienia, że najemnicy z Europy Wschodniej obsługują złożony sprzęt libijskiej armii.

Mr. Trololo nie żyje

Zmarł rosyjski piosenkarz Eduard Hil, którego piosenka popularnie zwana "Trololo" stała się kilka lat temu sensacją internetu. Khil miał 77 lat. Od tygodnia przebywał w szpitalu w Petersburgu w stanie śpiączki po udarze mózgu.

Wezwali polskich działaczy na proces i odprawili z kwitkiem

Ośmiu działaczy nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) stawiło się zgodnie z nakazem w sądzie w Grodnie, gdzie miano ich osądzić za udział w pikiecie w obronie polskiej szkoły. Jednak tam im powiedziano, że "jak będzie trzeba się stawić, zostaną o tym poinformowani".

Cenzura blokuje "23". USA wzywają do zwolnienia więźniów

Jak co roku chińskie władze podejmują nadzwyczajne wysiłki, aby uniemożliwić obywatelom uczczenia pamięci ofiar krwawego zdławienia prodemokratycznych protestów na placu Tienanmen. W chińskim internecie zablokowano wyszukiwanie szeregu słów i zwrotów, które można powiązać z rocznicą masakry z 4 czerwca w 1989, kiedy wojsko zabiło setki ludzi.

US Navy rozlokuje się w Singapurze

Siły zbrojne Singapuru zgodziły się przyjąć w swoich bazach okręty US Navy. W tym strategicznym mieście mają stacjonować cztery jednostki nowego typu, przeznaczone do walki na wodach przybrzeżnych. Niedawno podobne porozumienie zawarto z Bahrajnem, gdzie trafi osiem takich okrętów.

Putin po raz pierwszy po przerwie spotyka się z Unią

Po raz pierwszy po powrocie na stanowisko prezydenta Władimir Putin spotyka się z najwyższymi przedstawicielami Unii Europejskiej. Pod Sankt Petersburgiem rozpoczął się szczyt Rojsa-UE. Główne tematy rozmów to gospodarka i bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym sytuacja w Syrii oraz program atomowy Iranu.