Niemcy chcą upamiętnić ofiary nazizmu z Polski

Grupa niemieckich historyków, polityków i publicystów opowiedziała się za ustanowieniem w Berlinie miejsca pamięci dla ofiar nazizmu z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Upamiętnienia domagają się również środowiska polonijne oraz przedstawiciele rządu RP.

Libańskie wioski ostrzelane z Syrii?

Z terytorium Syrii ostrzelane zostały libańskie wioski tuż przy granicy - poinformowała w niedzielę libańska agencja informacyjna, na którą powołuje się Associated Press.

O pokój i zaprzestanie chciwości. Wielkanocne orędzie Franciszka

O pokój w Syrii, w Ziemi Świętej, na Półwyspie Koreańskim i na całym świecie modlił się papież Franciszek w wielkanocnym orędziu, wygłoszonym z bazyliki Św. Piotra w południe w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Do Watykanu przybyło ćwierć miliona ludzi.

Zamach na prezydenta, bitwy na granicy, tysiące ofiar. Obecna retoryka Kima to fraszka

Głośne deklaracje Phenianu o zerwaniu rozejmu, wejściu w stan wojenny czy wycelowaniu rakiet w bazy amerykańskie mogą się wydawać groźne. Prawdą jest to, że napięcie na Półwyspie Koreańskim jest największe od wielu lat. Prawdą jest też to, że obecne poczynania Kim Dzong Una to dziecinne igraszki w porównaniu do tego, co robił jego dziadek i ojciec.

Alarm i ewakuacja na wieży Eiffla

Zwiedzający paryską wieżę Eiffla zostali w sobotę wieczorem ewakuowani po odebraniu przez policję anonimowego telefonu o podłożeniu ładunku wybuchowego. Alarm okazał się fałszywy.

Franciszek: Nie bójmy się niespodzianek Boga

W homilii podczas Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek wzywał wiernych, by nie popadali w zniechęcenie i nie tracili ufności. Apelował, by nie zamykać się na nowość, jaką w życie może wnieść wiara w Boga.

Były przywódca ETA zmarł w więzieniu

Odbywający we Francji karę więzienia były szef baskijskiego ugrupowania separatystycznego ETA, 54-letni Xabier Lopez Pena, zmarł w sobotę szpitalu w Paryżu - poinformowała w Madrycie organizacja wspierania więźniów z ETA.

Tworzył kapitalistyczny system finansowy. Wspierał Sowietów

Twórca globalnej architektury finansowej, obejmującej MFW i Bank Światowy, wysoki urzędnik Departamentu Skarbu USA Harry Dexter White był radzieckim szpiegiem, głęboko wierzącym w komunizm i radziecką gospodarkę planową - ujawnia ekspert CFR Benn Steil.

W Brukseli mniej po francusku, a więcej arabskiego

W Brukseli coraz więcej mieszkańców posługuje się językiem arabskim, coraz mniej powszechne stają się języki urzędowe: francuski i niderlandzki. To efekt rosnącej populacji imigrantów z krajów muzułmańskich. Stolica Belgii i UE staje się wielojęzycznym miastem.

Mandela ma się lepiej, oddycha bez trudności

Były prezydent RPA Nelson Mandela, który trzecią noc spędził w szpitalu, dokąd trafił z powodu infekcji płuc, może już oddychać bez żadnych trudności. Mandela zmaga się z nawrotem wcześniejszego zapalenia płuc.

Nawet 60-procentowe straty w Bank of Cyprus

W ramach ratowania zagrożonego bankructwem największego cypryjskiego banku Bank of Cyprus osoby mające w nim konta mogą stracić do 60 proc. swych wkładów - poinformował minister finansów Cypru Michalis Sarris.

Gorąca wojna? "Chiny pozostawiłyby Kima w samotności"

Nie sądzę, aby sytuacja na Półwyspie Koreańskim przekształciła się w gorącą wojnę. Kim Dzong Un miałby wtedy świadomość całkowitej izolacji. Nawet żelazny sojusznik - Chiny - pozostawiłby go w samotności - powiedział w TVN24 prof. Edward Haliżak, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. W nocy z czwartku na piątek Kim Dzong Un postawił siły zbrojne w stan alertu i ogłosił gotowość wojsk rakietowych do ataku na Koreę Południową i Stany Zjednoczone. W sobotę Phenian ogłosił, że jest w "stanie wojny".

Sól zabija rocznie 2,3 mln osób

Na choroby wynikające z nadużywania soli umiera rocznie 2,3 miliona osób. Mimo to, aż 99 proc. ludności na świecie przekracza dzienne normy spożycia soli.

Phenian grozi "bezlitosnym" zamknięciem wspólnej strefy przemysłowej

Korea Północna zagroziła, że zamknie strefę przemysłową w zarządzanym przez oba kraje kompleksie Kaesong, jeśli Korea Południowa nie przestanie utrzymywać, że strefa działa tylko po to, by zapewniać pieniądze zubożałemu państwu - podała agencja Reutera powołując się na północnokoreańską agencję prasową KCNA.

"Teraz nie ma miejsca na jakikolwiek błąd w szacunkach"

Czy zaostrzenie wojennej retoryki Korei to realne zagrożenie czy tylko niezaspokojone ambicje nowego lidera kraju? Eksperci cytowani przez "The Washington Post" oceniają dlaczego za rządów Kim Dzong Una stosunki między obiema Koreami tak bardzo się zaostrzyły.

Korea Płd.: Zaczęliśmy zwykły dzień pod groźbą ataku

- Nie ma żadnego śladu nietypowej aktywności militarnej Północy, czy czegokolwiek sugerującego realne zagrożenie - oświadczyło ministerstwo obrony Korei Południowej. To reakcja na rządowy dekret Korei Północnej wydany w nocy z piątku na sobotę. Phenian ogłosił, że od teraz znajduje się w "stanie wojny" ze swoim południowym sąsiadem.

Droga Krzyżowa w Koloseum

W rzymskim Koloseum papież Franciszek, 16 dni po konklawe, przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Po jego zakończeniu papież ze swego miejsca na Palatynie wygłosił krótkie przemówienie. - Chrześcijanie na zło muszą odpowiadać dobrem, biorąc na siebie krzyż, tak jak Jezus - zwrócił się do tysięcy wiernych, którzy modlili się razem z nim.

Szukają zawodowego testera hotelowych łóżek

Komunikatywność, lekkie pióro, dobry angielski i fiński - tyle wymaga się od kandydata na testera pokoi w jednym z helsińskich hoteli. Zainteresowanie tą niezwykłą ofertą pracy przerosło oczekiwania samego pomysłodawcy. Jak powiedział właściciel hotelu, zgłosiło się już 800 osób, a czas jest do końca kwietnia.