Interfax: Snowden uziemiony, bo bez paszportu. Putin: Może podróżować

Kolejna odsłona rosyjskiej gry wokół pobytu Edwarda Snowdena w Moskwie. Państwowa agencja Interfax, powołując się na źródło w otoczeniu uciekiniera, twierdzi, że Amerykanin nie może ruszyć się z lotniska, bo ma nieważny paszport. Podobnie twierdzi WikiLeaks, choć jeszcze wczoraj mówiło coś innego. Nawet sam Władimir Putin oświadczył, że Snowden może swobodnie podróżować. Kolejna zagrywka, żeby jeszcze trochę przetrzymać cennego zbiega w rękach rosyjskich służb?

Lewica bierze Albanię. Premier milczy

Wyniki po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Albanii wskazują, że lewicowa opozycja pod przewodem socjalistów odniosła zdecydowane zwycięstwo. Dotychczasowy premier i przywódca prawicy Sali Berisha zachowuje milczenie.

Obama i Karzaj: rozmowy z talibami będą kontynuowane

Prezydenci USA i Afganistanu Barack Obama i Hamid Karzaj potwierdzili we wtorek, że rozmowy z talibami będą kontynuowane mimo ataku talibów na obiekty w pobliżu pałacu prezydenckiego w centrum Kabulu. Zgodzili się też na utworzenie przedstawicielstwa talibów w Katarze.

McCain o Putinie: Aparatczyk z KGB

Polityka Rosji ws. Snowdena wywołuje coraz większą irytację w USA. Choć szef dyplomacji John Kerry mówi, że nie powinno to się odbijać na stosunkach dwustronnych, inni politycy są mniej wyrozumiali. John McCain nazywa Władimira Putina "aparatczykiem KGB" i sugeruje, że Moskwa celowo utrudnia próby USA zatrzymania Snowdena.

Wiza lub wydalenie, natychmiast. W sprawie Snowdena Rosja łamie własne przepisy

W swojej grze wokół Snowdena Rosja najwyraźniej wpadła we własną pułapkę. Nie chce wydać Amerykanina władzom USA, nie wydając mu zarazem wizy, bo twierdzi, że uciekinier jest poza rosyjską jurysdykcją. Tymczasem w świetle rosyjskich przepisów wizowych, Snowden już od ponad 24 godzin przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo nielegalnie. Rosyjskie organy państwowe nie mogą więc umywać w tej sprawie rąk.

Putin: Snowden wciąż przebywa w Moskwie. Nie wydamy go

Edward Snowden wciąż przebywa w strefie tranzytów moskiewskiego lotniska Szeremietiewo - potwierdził prezydent Władimir Putin. Rosyjski przywódca podkreślił, że Amerykanin nie popełnił żadnego przestępstwa w Rosji i nie zostanie wydany USA. Wcześniej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uważa za bezpodstawne i niedopuszczalne kierowane pod jej adresem zarzuty w związku ze sprawą Snowdena. Podkreślił, że rosyjskie państwo nie ma nic wspólnego z "przemieszczaniem się po świecie" Snowdena.

Jak USA mogą dopaść Snowdena? Cztery opcje do wyboru

To już jest kwestia międzynarodowego prestiżu USA. Edward Snowden, przy cichej pomocy państw mało przyjaznych Ameryce, wciąż wodzi służby globalnego supermocarstwa za nos. Jakich środków może użyć Waszygton, by dostać w swe ręce uciekiniera?

Były generał KGB o Snowdenie: Interesująca ryba, sama wpłynęła w nasze sieci

Snowden to dziś niezwykle łakomy kąsek dla wywiadów całego świata. Trudno uwierzyć, żeby chińskie i rosyjskie służby nie chciały skorzystać z okazji i wyciągnąć z Amerykanina jak najwięcej informacji na temat struktur bezpieczeństwa USA. Pytanie też, czy i w jakim stopniu służby, uważające Amerykanów za głównego wroga, "opiekują się" Snowdenem. Uciekinier najpierw przebywał długo na terytorium pod kontrolą Chińczyków, teraz jest wciąż najprawdopodobniej w Moskwie. - Byłoby idiotyzmem, gdyby nasze specsłużby przepuściły taką rzadką okazję porozmawiać z uciekinierem z USA, związanym z CIA - mówi były generał KGB Aleksiej Kondaurow.

Naboje z wieprzowiną. Firma z USA promuje "antyislamską" amunicję

Mała amerykańska firma postanowiła zarobić na bardzo kontrowersyjnym produkcie. South Fork Industries sprzedaje specjalne naboje zawierające wieprzowinę, której według Koranu muzułmanie nie mogą spożywać. Jak twierdzą właściciele firmy, trafienie takim pociskiem nie tylko zabije, ale też "pośle wprost do piekła" islamskiego radykała.

"Kopciuszek" obrabował kasę. Gdy uciekał zgubił buty

25-letnia Amerykanka obrabowała kasę na stacji benzynowej. Była tak szybka, że podczas ucieczki z rąk kasjera, który nakrył ją na gorącym uczynku, zgubiła buty. Od tamtej chwili w internecie okrzyknięto ją "Kopciuszkiem" z Atlantis.

Nieznani hakerzy zaatakowali Seul

Władze Korei Południowej ogłosiły alarm w związku z najpewniej skoordynowanym atakiem hakerskim, do którego doszło we wtorek rano na strony internetowe kilku instytucji rządowych, kancelarii prezydenta i południowokoreańskich mediów.

Fotel Snowdena tweetuje. "Czuję się taki pusty". Dziennikarze wściekli: 12 godzin lotu na darmo

Edward Snowden nie pojawił się w poniedziałek w samolocie lecącym z Moskwy do Hawany. Miejsce, które miał zająć - 17A - pozostało puste, ale doczekało się już własnego profilu na Twitterze i mnóstwa zdjęć, zrobionych przez dziennikarzy będących na pokładzie. "Rzucają mi nienawistne spojrzenia. Pewnie gonią ich terminy, a obsługa nie serwuje wódki" - brzmiał jeden z tweetów "fotela". Sami korespondenci też nie kryją rozgoryczenia. Niektórzy na bilet wydali ponad 2 tys. dolarów.

Chiny pokazały Snowdenowi drzwi. Uciekinier był "niewygodny"

Po ujawnieniu się na początku czerwca Snowden zapowiadał, że chce pozostać w Hongkongu i walczyć tam przeciw ekstradycji do USA, których wywiadu tajemnice zdradził. Nagle zmienił plan i skrycie opuścił Chiny. Jak twierdzi jego prawnik, Pekin "zasugerował" Snowdenowi opuszczenie kraju, aby uniknąć długotrwałego sporu z USA.

Atak na pałac prezydencki. Zła wróżba dla Afganistanu

Grupa zamachowców przeprowadziła nad ranem atak na pałac prezydencki w centrum stolicy Afganistanu. Według służb, wszyscy napastnicy zginęli i nie osiągnęli swoich celów. To jednak kolejne potwierdzenie słabości władz kraju, w którym rebelianci mogą atakować najważniejsze budynki.

"Z USA zdarto maskę świętoszka". Ostre spięcie mocarstw

Informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena i jego ucieczka z Hongkongu wywołały ostre spięcie dyplomatyczne dwóch gigantów. Waszyngton ostro skrytykował Pekin za wypuszczenie uciekiniera, na co Pekin odpowiedział ostrym komentarzem w partyjnej gazecie, gdzie stwierdzono, że afera doprowadziła do "zrzucenia przez USA maski świętoszka".

Niemcy ponawiają propozycję. Będą negocjować z Turcją?

Niemcy zaproponowały w poniedziałek otwarcie, po trzech latach przerwy, nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych z Turcją, ale faktyczne przystąpienie do rozmów dopiero po kolejnym raporcie KE ws. sytuacji w tym kraju. Raport jest oczekiwany w październiku.

Ukraina jeszcze poczeka? Podpisanie umowy z UE w listopadzie zagrożone

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone. Kijów ma do końca lata czas na spełnienie warunków - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uczestniczy w spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Nowy budżet UE dopiero we wrześniu?

Możliwe, że dopiero we wrześniu Parlament Europejski będzie głosować nad wieloletnim budżetem UE - twierdzą źródła w europarlamencie. Dotąd planowano, że głosowanie odbędzie się w lipcu, ale zbyt wielu europosłom nie podoba się proponowany przez rządy budżet.