Wygasło moratorium. Na śmierć czeka osiem tysięcy więźniów

Moratorium na wykonywanie kary śmierci w Pakistanie, wprowadzone w 2008 roku, wygasło 30 czerwca. - Rząd nie zamierza go przedłużać - oświadczył w rzecznik MSW Omar Hamid Khan. Według Amnesty International w kraju na egzekucję czeka około ośmiu tysięcy osób.

Mandela jeszcze żyje, a rodzina już walczy o jego zwłoki

Rodzina będącego w ciężkim stanie 94-letniego Nelsona Mandeli podzieliła się i zaciekle walczy w sądzie o miejsce pochówku jego dzieci. Faktycznie ma jednak chodzić o to, gdzie zostanie pochowany sam legendarny przywódca walki z apartheidem. I o kontrolę nad jego majątkiem.

23-letnim busem chcą objechać Australię

Na Gibraltarze ich aresztowali, a na Dzikim Zachodzie z Indianami jeździli konno. Studenci z ekipy "Busem przez świat" szykują się na kolejną wyprawę. Tym razem, śladami wielkich Polaków, będą zwiedzać Australię.

Obalone Bractwo zapowiada masowe protesty. Wojsko pozwala, ale stawia warunki

Bractwo Muzułmańskie, islamistyczne ugrupowanie, które do wojskowego przewrotu dominowało w egipskiej polityce, zapowiada masowe protesty. Wojsko oświadczyło, że nie będzie ingerować, chyba że dojdzie do "zagrożenia spokoju społecznego". Nowy rząd zapewnia tymczasem Amerykanów, że nie doszło do zamachu stanu, ale wypełnienia "woli narodu".

Amerykanie świętowali 4 lipca, także w Polsce

- To jest fantastyczne, bo mamy bardzo dużą wspólnotę amerykańską, która mieszka w Polsce. Możemy świętować razem z naszymi polskimi przyjaciółmi - mówił o obchodach amerykańskiego Dnia Niepodległości Stephen Mull, ambasador USA w Polsce. - Jest taki piknik, barbecue, mamy dobre amerykańskie wino i piwo. To jest naprawdę wesoła atmosfera - zachwalał.

"El Popo" pluje w stronę Meksyku. Odwołano prawie 50 lotów

Co najmniej sześciu amerykańskich przewoźników lotniczych odwołało w czwartek ponad 40 lotów do stolicy Meksyku - miasta Meksyk - oraz miasta Toluca po tym, jak wulkan Popocatepetl zaczął wyrzucać duże ilości pyłów, popiołu i rozgrzanych do czerwoności skał.

"Szczęki" pobił rekord. 69 hot dogów w 10 minut

Joe Chestnut pochłonął w ciągu 10 minut rekordową liczbę 69 hot dogów, ponownie wygrywając konkurs ich jedzenia, organizowany tradycyjnie na Coney Island w Nowym Jorku w Dniu Niepodległości. Zdobył 10 tys. dolarów nagrody i musztardowo-żółty pas mistrzowski.

Mafia pierze pieniądze w energii odnawialnej

Włoska mafia zróżnicowała kierunki swojej działalności i inwestuje teraz w sektor energii odnawialnej, a szczególnie w elektrownie wiatrowe, by prać nielegalne dochody i skorzystać z pomocy unijnej - głosi raport opublikowany w czwartek przez Europol.

"Nie mają wstydu, chcą być gwałcone". Ciemna strona egipskich protestów

Tylko w ciągu czterech dni, i to tylko na placu Tahrir doszło do 91 seksualnych napaści na kobiety - alarmuje Human Rights Watch. Gwałty i molestowanie były też na porządku dziennym podczas pierwszej egipskiej rewolucji. Takich ataków nie da się wytłumaczyć jedynie bezkarnością i brutalnością tłumu wzburzonych mężczyzn oraz anarchią na ulicy. To też efekt bardzo popularnego w islamskim społeczeństwie przekonania, że kobiety nie powinny angażować się w życie publiczne.

Watykanu kryzys się nie ima. Budżet z nadwyżką

W budżetach Stolicy Apostolskiej i Watykanu za miniony rok zanotowano nadwyżki - poinformowano w czwartek w nocie rady kardynałów, którzy zaaprobowali wyniki finansowe. Purpuraci opowiedzieli się za przeprowadzeniem reform dla dalszej poprawy finansów.

Aresztowania islamistów. Nowy prezydent, ale w Egipcie panuje wojsko

Do byłego prezydenta w areszcie dołączają kolejni liderzy Bractwa Muzułmańskiego. Islamiści nie uznają nowej władzy, ale odżegnują się od siłowego oporu. Reakcje świata na zamach stanu w Egipcie są różne, za to giełda poszła w górę. Tak wygląda pierwszy dzień w kraju, gdzie de facto rządzi wojsko.

Europarlament chce "gruntownego śledztwa" ws. amerykańskiej inwigilacji

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ma do końca roku przeprowadzić "gruntowne śledztwo" w sprawie "amerykańskiego programu inwigilacji". Chodzi m.in. o zakładanie podsłuchów na terenie instytucji unijnych oraz inne zarzuty dotyczące szpiegostwa. Europosłowie wzywają też do objęcia większą ochroną informatorów.

Francja przeprasza Boliwię za przerwany lot prezydenta

Bezprecedensowa decyzja o zmuszeniu do lądowania samolotu prezydenta Boliwii lecącego nad Europą nie przestaje wywoływać oburzenia. Francja oficjalnie przeprosiła Evo Moralesa, ale nie uspokoiło to nastrojów. Kraje Ameryki Południowej zgodnie potępiają Europejczyków.

Deweloperzy zrównali z ziemią starożytną piramidę

Dwie firmy budowlane kompletnie zniszczyły starożytną piramidę na przedmieściach stolicy Peru, Limy. Buldożery zrównały z ziemią budowlę, która miała około czterech tysięcy lat, czyli była starsza niż np. piramidy w Gizie.