Brytyjski dziennik o Grodzkiej: mogłaby przejść do historii

Anna Grodzka mogłaby przejść do historii, zostając transseksualnym politykiem na jednym z najwyższych stanowisk w państwie - pisze w piątek brytyjski "The Guardian". Jak zauważa gazeta, obecność Grodzkiej na stanowisku wicemarszałka Sejmu pomogłaby "otworzyć oczy niektórym ludziom na fakt, że świat nie składa się wyłącznie z osób, które wyglądają, myślą i czują tak jak oni".

Madeleine McCann odnaleziona? Pobrano próbki DNA

Policja w Nowej Zelandii odnalazła dziewczynkę podobną do zaginionej w 2007 roku Madeleine McCann. Dziewczynka ma mieć charakterystyczne znamię na oku, tak samo jak zaginiona. Pobrano już próbkę DNA.

Zniszczyła jeden z najsłynniejszych obrazów świata

Młoda kobieta, odwiedzająca oddział Luwru we francuskim mieście Lens, zniszczyła wystawiony tam słynny obraz Eugène'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". Zanim zatrzymał ją strażnik, zdążyła umieścić u dołu słynnego płótna zagadkowy napis "AE911".

Najbardziej intymna część kobiety ma... twarz? " Obraz warty 40 mln euro"

Kolekcjoner sztuki twierdzi, że znalazł drugą część słynnego obrazu Gustave'a Courbeta "Pochodzenie świata". XIX-wieczne dzieło, które należy do najbardziej śmiałych portretów w historii malarstwa, przedstawia najbardziej intymną część kobiecego ciała. Do tej pory nikt nie wiedział, kim jest modelka. Jak donosi "Paris Match", teraz - dzięki przypadkowemu odkryciu brakującej części obrazu - wiadomo, jak wygląda jej twarz.

"Litwie zależy na ociepleniu relacji z Polską"

Litwie zależy na ociepleniu relacji z Polską i ożywieniu dwustronnej współpracy gospodarczej - powiedział w piątkowym wywiadzie dla Radia Znad Wilii, polskiej rozgłośni w Wilnie, premier Litwy Algirdas Butkeviczius, który we wtorek odwiedzi Warszawę.

Graś: Bardzo burzliwa, nerwowa noc

- Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś dziennikarzom w Sejmie, pytany o najnowsze informacje z unijnego szczytu ws. budżetu UE na lata 2014-2020.

Klasztor i bite kobiety. "To było gorsze niż więzienie"

Irlandzkie państwo przeprasza i publikuje raport, z którego wynika, że siostry magdalenki z Cork przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Historie podopiecznych przerażają: były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację. Materiał "Polski i Świata".

Dreamliner poleci na próbę

Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zezwolil koncernowi Boeing na dokonanie serii lotów próbnych samolotów typu 787 Dreamliner w celu dokładniejszego ustalenia przyczyn problemów z akumulatorami.

Francuzi wycofują się z Timbuktu

Francuskie wojska zaczęły wycofywać się z malijskiego Timbuktu po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów. Wciąż nie jest zakończona operacja w Gao.

Polska rozmawia z Litwą. "Nieporozumienia powinny odejść w przeszłość"

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził wolę, by problemy Polaków na Litwie były rozstrzygane "w drodze kompromisu", a szef tamtejszego MSZ Linas Linkeviczius oświadczył, że "nieporozumienia powinny odejść w przeszłość". Wszystko to w dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy. Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski określił to spotkanie, jako "sukces Sikorskiego".

Janukowycz pojawi się na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej?

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz może wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej - oświadczył szef jego administracji Serhij Lowoczkin. Wyraził też nadzieję, że uroczystości będą mogły się odbyć w sposób "do przyjęcia przez obie strony".

USA: dochodzenie ws. usterek w dreamlinerach będzie długie

"Długą drogę przed sobą" mają instytucje nadzorujące w USA bezpieczeństwo lotnicze w prowadzonym dochodzeniu w sprawie usterek litowych akumulatorów jonowych w samolotach pasażerskich Boeing 787 Dreamliner - poinformowała szefowa Państwowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) Deborah Hersman. Jak wyjaśniła, wciaż nieznana jest przyczyna krótkiego spięcia, które doprowadziło do pożaru akumulatora w jednym z samolotów w Bostonie.

Sikorski: Brak porozumienia po kłótni o parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny

- Wyobrazić sobie mogę wszystko, ale fiasko szczytu byłoby bardzo niekorzystne dla Unii - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem brak porozumienia przez kłótnię o "parę miliardów euro byłby nieodpowiedzialny". Sikorski dodał, że w Brukseli trzeba negocjować, "zachowując życzliwość" dla krajów, które wpłacają do UE najwięcej.

Sikorski: Unia w dramatycznym momencie, premier ma epokowe zadanie

- Premier ma arcytrudne i - nie waham się tego powiedzieć - epokowe zadanie dla naszego kraju, bo jeśli wróci z dobrym kompromisem, to to zapewnia nam czas do końca dekady na dokończenie modernizacji Polski - powiedział w TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski przed rozpoczęciem szczytu UE, który ma zadecydować o budżecie Wspólnoty na lata 2014-2020.

Prokurator Ignatienko trafił do moskiewskiego aresztu

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko, przed południem przekazany stronie rosyjskiej, jest już w areszcie śledczym w Moskwie. Jak poinformował jego obrońca, w piątek śledczy zamierzają go przesłuchać i przedstawić mu zarzuty.

"Teatr" Camerona. Dotarł pieszo, a limuzynę zostawił za rogiem

Premier Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do szefów innych państw Unii, przybył do siedziby Rady Europejskiej piechotą. Odczytano to jako zapowiedź cięć i oszczędności, które będzie postulowała Wielka Brytania w Brukseli. To czego nie uchwyciły kamery to limuzyna, z której Cameron wysiadł raptem minutę wcześniej. Przeszedł nie więcej niż 30 metrów, "dla efektu".

Tak Polska korzysta z Unii. Prawie 1/4 funduszu spójności to inwestycje nad Wisłą

Ile pieniędzy z UE Polska dostaje co roku? Parlament Europejski na swojej stronie internetowej udostępnia w interaktywnym serwisie dane dotyczące zysków krajów z uczestnictwa we Wspólnocie. W 2011 r. nasz kraj wchłonął 14,4 mld euro (ponad 56 mld zł). Aż 67 proc. tej kwoty to projekty finansowane w ramach funduszu spójności, a kolejne 30 proc. to dopłaty do rolnictwa. W tym samym czasie sami oddaliśmy do wspólnej kasy tylko 3,23 mld euro.

Rosyjskie myśliwce nad Japonią. Tokio podrywa samoloty

Rosja zaprzeczyła w czwartek, by jej myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Japonii; wcześniej tego dnia japoński resort obrony poinformował o wtargnięciu dwóch rosyjskich myśliwców w przestrzeń powietrzną kraju i o krokach, jakie w związku z tym podjęto.

W Tunezji wrze po zabójstwie polityka

Francuskie szkoły w Tunisie będą zamknięte przez dwa dni z powodu obaw przed zamieszkami po środowym zabójstwie przywódcy jednej z partii opozycyjnych. W czwartek m.in. w stolicy Tunezji trwają starcia między protestującymi a policją.

Tłum spalił żywcem "czarownicę"

Tłum zlinczował 20-letnią kobietę, która została oskarżona o bycie "czarownicą". Mieszkańcy miasta Mount Hagen na Papui-Nowej Gwinei bronili dostępu do miejsca zbrodni policji i strażakom, tak aby nie mogli przerwać procesu spalania żywcem kobiety.