Sarkozy: Nie będzie umowy ze skrajną prawicą

Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy wykluczył jakąkolwiek umowę ze skrajnie prawicowym Frontem Narodowym po wyborach prezydenckich, jeżeli w nich zwycięży. Równocześnie jednak polityk uznał, że nie należy "demonizować" wyborców, którzy głosowali na kandydatkę FN, Marine Le Pen, w I turze wyborów prezydenckich.

Gaz i armatki przeciw lekarzom i górnikom

Poważne starcia studentów, lekarzy i górników z policją w Boliwii. Kilka tysięcy osób wyszło we wtorek na ulice stolicy kraju La Paz, by protestować przeciwko złym warunkom pracy i wydłużeniu jej czasu przy minimalnym podniesieniu pensji. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, a miasto zostało sparaliżowane na całe popołudnie.

Annan: Sytuacja w Syrii jest ponura

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan oświadczył w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że sytuacja w tym kraju jest "ponura", a najgorzej sytuacja przedstawia się w Hamie, gdzie - według syryjskich źródeł - siły reżimu Baszara el-Asada zabiły ponad 30 osób po tym, jak te rozmawiały z obserwatorami organizacji.

Pakistan przetestował rakietę. Do Indii doleci

Pakistan przeprowadził udany test unowocześnionej rakiety średniego zasięgu, która może przenosić głowice nuklearne - poinformował przedstawiciel armii pakistańskiej. To odpowiedź na próbę wykonaną przed tygodniem przez sąsiednie Indie.

Ataki lotnicze i apele o przerwanie ognia

Co najmniej 16 osób zginęło, a 34 zostało rannych w ataku lotniczym sił sudańskich na Sudan Południowy - poinformowała ambasador USA przy ONZ Susan Rice, powołując się na dane dostarczone przez oenzetowską misję w Sudanie (UNMIS).

Po seksaferze kolejni agenci odchodzą

Dwóch kolejnych agentów Secret Service zrezygnowało z pracy w związku ze skandalem z wynajmowaniem prostytutek w Cartagenie w Kolumbii przed przyjazdem tam prezydenta USA Baracka Obamy - poinformowały we wtorek te służby.

Phenian rezygnuje z rakiety, czas na próbę atomową?

Korea Północna wycofała inżynierów i sprzęt z miejsca, skąd wystrzelono 13 kwietnia rakietę mającą - według Phenianu - wynieść satelitę na orbitę okołoziemską. Sugeruje to, że do drugiej próby rakietowej nie dojdzie w najbliższej przyszłości. Południowokoreański wywiad twierdzi jednak, że już trwają przygotowania jego sąsiada do podziemnej próby jądrowej.

"To początek końca rozczarowań rządami Obamy"

Niespodzianki nie było. Były gubernator Massachusetts Mitt Romney z łatwością wygrał we wtorek prawybory republikańskie we wszystkich pięciu stanach, gdzie tego dnia głosowano: w Nowym Jorku, Pensylwanii, Connecticut, Delaware i Rhode Island.

Walczą o pięć stanów. Gingrich powie "dość"?

Walczący o nominację prezydencką z ramienia Partii Republikańskiej politycy toczą bój o pięć stanów. Wyborcy opowiadają się za swoimi faworytami w Pensylwanii, Connecticut, Nowym Jorku, Delaware i Rhode Island.

Wnuk Stalina chce wznowienia śledztwa ws. Katynia

Wnuk Józefa Stalina, zwrócił się do głównego prokuratora wojskowego Federacji Rosyjskiej Siergieja Fridinskiego o wznowienie śledztwa w sprawie Katynia. Jewgienij Dżugaszwili uważa, że śledztwo powinno zakończyć się aktem oskarżenia.

Informator Wikileaks chce oddalenia zarzutów

Żołnierz USA Bradley Manning, oskarżony o udostępnienie portalowi WikiLeaks tajnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej, na wtorkowym przesłuchaniu przed sądem w Maryland wniósł o oddalenie wszystkich stawianych mu zarzutów z powodu uchybień prokuratury.

Sąd Najwyższy: Silvio Berlusconi płacił mafii za bezpieczeństwo

Włoski senator Marcello Dell'Utri, bliski współpracownik byłego premiera Silvio Berlusconiego, był przed laty pośrednikiem między nim a sycylijską mafią. Dell'Utri płacił przestępcom znaczne sumy pieniędzy za bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny - orzekł Sąd Najwyższy.

"Sąsiad wypowiedział nam wojnę". Bój o ropę naftową

Sudan wypowiedział wojnę Sudanowi Południowemu - oznajmił prezydent Południa Salva Kiir Mayardit prezydentowi Chin Hu Jintao we wtorek podczas wizyty w tym kraju. Konflikt państw sudańskich w spornych, bogatych w ropę, rejonach granicznych trwa od kilku tygodni.

USA tworzą nowy wywiad. Tajna Służba Obronna

Departament obrony USA planuje utworzenie w swej strukturze nowej agencji wywiadowczej. Jej głównym zadaniem byłoby prowadzenie operacji w krajach jak Iran, Korea Północna i Chiny - podają amerykańskie media na podstawie własnych przypuszczeń i przecieków ze służb specjalnych.

"Myślałam już, że to ostatnie chwile mego życia"

Julia Tymoszenko oskarżyła ukraińskie władze penitencjarne o stosowanie wobec niej przemocy. - Z bólu i rozpaczy zaczęłam się bronić, tak jak potrafiłam, i przez prześcieradło otrzymałam silny cios pięścią w brzuch - napisała głodująca od 20 kwietnia opozycjonistka. Wcześniej jej obrońca Serhij Własenko poinformował, że Tymoszenko "na rękach ma siniaki, a na brzuchu wielki krwiak".

James Cameron i szefowie Google'a zaatakują asteroidy

Słynny reżyser i łowca przygód James Cameron, dyrektor zarządzający Google'a Larry Page i szef rady nadzorczej tej firmy Eric Schmidt zamierzają wykorzystać roboty do wydobywania drogocennych surowców z asteroidów - donosi BBC.

Prezydent zablokował chemiczną kastrację

Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti odmówił we wtorek podpisania ustawy, dopuszczającej chemiczne kastrowanie cudzoziemców, skazanych za seksualne wykorzystywanie dzieci.

Miedwiediew będzie szefem partii Putina

Premier Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek, że po zaprzysiężeniu go na prezydenta Federacji Rosyjskiej ustąpi z funkcji przewodniczącego partii Jedna Rosja i zaproponuje na swojego następcę Dmitrija Miedwiediewa. Sam Miedwiediew, który podsumował dziś swoją kadencję, za największe osiągnięcie uznał obronę obywateli przed kryzysem gospodarczym.

Afera w Wal-Marcie. Akcje ostro w dół

Największy sprzedawca detaliczny na świecie, firma Wal-Mart, straciła 10 mld dolarów swojej rynkowej wartości z powodu oskarżeń o dawanie łapówek w Meksyku. O podejrzeniach związanych z korupcją napisał w sobotę "The New York Times".

Izrael zalegalizował osiedla. Pierwszy raz od 20 lat

Rząd Izraela zalegalizował trzy żydowskie osiedla wybudowane na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu bez pozwolenia władz izraelskich - poinformowała we wtorek w komunikacie kancelaria premiera Benjamina Netanjahu. To precedens - od 20 lat rząd nie zgadzał się na nowe osiedla.

"Obserwatorzy przynieśli nam zniszczenie"

Do 59 wzrosła liczba osób zabitych w poniedziałek w Syrii - podało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. - To kara dla mieszkańców Hamy, ponieważ spotkali się z obserwatorami ONZ. Oni przynieśli nam zniszczenie - oceniają syryjscy aktywiści.

Zastawili pułapki na turystów?

Policja w stanie Utah zatrzymała dwie osoby, które zainstalowały potencjalnie śmiertelne pułapki na popularnym szlaku wycieczek w kanionie Provo. Nie wiadomo, czy miał być to lekkomyślny żart czy też mężczyźni faktycznie mieli zamiar zranienia turystów.

Gwiazda zeznaje w procesie mordercy swych bliskich

Zdobywczyni Oscara i Grammy, aktorka Jennifer Hudson, zeznawała w poniedziałek jako pierwszy świadek w procesie mężczyzny oskarżonego o morderstwo trzech członków jej rodziny. W 2008 roku William Balfour miał zabić jej matkę, brata i bratanka.

Sarkozy chce "wśliznąć się jak mysz przez dziurkę"

- Rozpoczyna się kolejna kampania. Mogę wśliznąć się jak mysz przez dziurkę, zwłaszcza, jeśli okaże się nieco większa niż sądzono - mówi, jak podają francuskie media, swym przyjaciołom Nicolas Sarkozy, który przegrał I turę wyborów prezydenckich, ale zdaje się mieć nadzieję na zdobycie poparcia wyborców Marine Le Pen. Kandydatka skrajnej prawicy otwarcie przyznaje jednak, że wolałaby zobaczyć porażkę Sarkozy'ego niż jego zwycięstwo.

Koniec kary śmierci w Kalifornii?

Kalifornia może być kolejnym stanem USA, który zniesie karę śmierci. W tej sprawie w listopadzie odbędzie się referendum. Inicjatywę rozpisania głosowania poparło ponad pół miliona osób.

Włoscy więźniowie wychodzą na ulice

Od dziś przez rok grupa osiemnastu więźniów z rzymskiego zakładu karnego Rebibbia będzie sprzątać i troszczyć się o zieleń w rejonie najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Rzymu, między innymi Koloseum. Grupa będzie opuszczać więzienie na 4 godziny dziennie.