Lotniskowiec, bombowce, 200 tys. żołnierzy. Testują inwazję na Kima?

W piątek rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojskowe sił Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, w których uczestniczy ok. 210 tys. żołnierzy - poinformowała rzeczniczka sił amerykańskich stacjonujących w Korei Południowej. Phenian zarzucił obu krajom prowokację. Chiny twierdzą, że sojusznicy chcą przetestować możliwość inwazji na Koreę Północną.

Pilot zasnął podczas lotu nad Atlantykiem. Dwa razy

Linie lotnicze Air New Zealand ujawniły w czwartek, że ich pilot w trakcie rejsu z Londynu do Los Angeles dwa razy zasnął w kokpicie. Bezpieczeństwo pasażerów Boeinga 777 nawet przez chwilę nie było jednak zagrożone - dodano w oświadczeniu.

Trybunał uniewinnił serbskiego generała. "Nie rozkazał mordować"

Trybunał ONZ ds. zbrodni w byłej Jugosławii oczyścił gen. Momczilo Periszicia, jednego z najwyższych rangą dowódców armii jugosłowiańskiej i serbskiej, z zarzutów współudziału i podżegania do zbrodni wojennych. Miał wspierać wojska Serbów, ale nie wydał rozkazu popełnienia zbrodni wojennych.

Smoleńsk, Ukraina, łupki. Kwaśniewski krytycznie o Rosji

Katastrofa smoleńska oraz odmienne stanowisko w sprawie Ukrainy i gazu łupkowego - to zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego kwestie, które dzielą Polskę i Rosję. Podczas czwartkowego wystąpienia w Atlantic Council w Waszyngtonie były prezydent bardzo krytycznie wypowiadał się o Rosji.

Informator Wikileaks chciał "oświecić opinię publiczną". Grozi mu dożywocie

Bradley Manning, amerykański żołnierz oskarżony o przekazanie portalowi WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów dyplomacji i wojska USA, przyznał się do części zarzutów stawianych mu przez wojskowych prokuratorów. Nie zgodził się jednak z tym najcięższym, czyli pomagania wrogowi, za który grozi mu dożywocie.

Hugo Chavez "walczy o życie i zdrowie"

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który w grudniu ub.r. przeszedł na Kubie kolejną operację usunięcia nowotworu, a od 10 dni przebywa w szpitalu wojskowym w Caracas, "walczy o życie i zdrowie" - poinformował w piątek wiceprezydent Nicolas Maduro.

Zmarł organizator napadu stulecia

W wieku 81 lat zmarł Bruce Reynolds, główny autor głośnego napadu na przewożący gotówkę pociąg z Glasgow do Londynu w 1963 roku. Łupem złodziei padło wówczas 2,6 mln funtów szterlingów.

Hollande najmniej popularnym prezydentem od 1981 r.

Socjalista Francois Hollande ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku - wynika z comiesięcznego sondażu dla dziennika "Le Figaro". Spadają również notowania premiera Jean-Marca Aurault.

Taksówkarz wleczony ulicą zmarł. Ośmiu policjantów zawieszonych

Ośmiu policjantów, którzy przykuli sprawiającego problemy mężczyznę do swojej furgonetki i wlekli go ulicami, zostało w piątek zawieszonych. Pracę stracił też dowódca policjantów. Po incydencie mężczyzna zmarł, co wywołało oburzenie w RPA. - Chciałbym zapewnić, że to, co widać na filmie, nie jest normą w pracy policji w RPA - powiedziała komisarz policji Riah Phiyega.

Pentagon daje zielone światło supermyśliwcom

Pomimo wykrycia pęknięcia w kluczowej części silnika jednego z testowych F-35, wszystkie nowe amerykańskie supermyśliwce mogą wrócić do lotów. Producent jednostki napędowej maszyn zapewnił, że nie ma ryzyka dla innych samolotów.

Pierwszy dzień sede vacante

Po abdykacji Benedykta XVI piątek jest pierwszym roboczym dniem wakatu w Stolicy Apostolskiej. W czasie sede vacante Kościołem i Watykanem zarządza Kolegium Kardynałów z jego dziekanem kard. Angelo Sodano i kamerlingiem kard. Tarcisio Bertone, nadzorcą dóbr Stolicy Świętej. Jak dowiedziała się TVN24, decyzja o dacie konklawe zapadnie w poniedziałek.

USA otwarcie wesprą syryjskich rebeliantów

Stany Zjednoczone po raz pierwszy oficjalnie zadeklarowały pomoc dla syryjskich rebeliantów, walczących przeciw reżimowi Baszara Asada. Jak zapowiedział John Kerry, wsparcie będzie miało formę środków medycznych i żywności. Ogólnie 11 państw uczestniczących w Rzymie w konferencji Przyjaciół Syrii obiecało więcej wsparcia politycznego i materialnego dla opozycji.

Papież Benedykt XVI - koniec pontyfikatu

- Dziękuję i dobranoc - tymi słowami Benedykt XVI pożegnał się z wiernymi i swoim pontyfikatem. O godz. 20 formalnie przestał być papieżem i rozpoczął - jak sam powiedział - "ostatni etap swojego ziemskiego pielgrzymowania". Pierścień Rybaka, który Benedykt XVI odciskał na każdym dokumencie, został zniszczony, a drzwi prowadzące do papieskiego apartamentu zapieczętowane. Otworzy je dopiero nowy biskup Rzymu.

Chiny: Amerykanie atakowali nas 80 tys. razy w miesiącu

Strony internetowe ministerstwa obrony i chińskiej armii były atakowane z zagranicy w 2012 roku średnio 144 tys. razy w miesiącu. 62,9 proc. cyberataków pochodziło z USA - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Geng Yansheng.

Kardynał Nycz: papież "nie zasugerował, kto mógłby zostać jego następcą"

Podziękowałem papieżowi za to wszystko, co zrobił dla Polski i Warszawy, bardzo ciepło na to zareagował. Spodziewałem się, że to będzie smutne spotkanie, ale nic takiego nie miało miejsca - powiedział w rozmowie z TVN24 po ostatnim spotkaniu z Benedyktem XVI kard. Kazimierz Nycz, dodając, że nie dał on żadnej wskazówki dotyczącej jego następcy w Stolicy Apostolskiej.

Lombardi: To "wzruszający" gest papieża

- Benedykt XVI nie musiał publicznie przysięgać posłuszeństwa nowemu papieżowi. To dowód na to, jak głęboko przeżywa ten moment - powiedział kard. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu. Ten akt, dokonany w czasie ostatniego spotkania z kardynałami, określił mianem "wzruszającego".

WHO: Ryzyko raka jest wyższe w regionach wokół Fukushimy

Mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętych katastrofą nuklearną w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima sprzed dwóch lat są bardziej narażeni na niektóre rodzaje choroby nowotworowej - podała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Kard. Dziwisz: papież podziękował mi za przyjaźń

Jutro wszystko będzie powiedziane, jeśli chodzi o przygotowania do wyboru nowego papieża - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz w TVN24. Dziś Benedykt XVI pożegnał się z kardynałami. - Pożegnanie było wzruszające, z obu stron. Z każdym z kardynałów wymienił parę słów, podziękował mi za przyjaźń - powiedział.

Pożegnało go 144 kardynałów

Pierwszy papież od 598 lat przechodzi dziś na emeryturę. Za osiem lat kierowania Kościołem Benedyktowi XVI podziękowało na ostatnim spotkaniu 144 kardynałów. Po południu Benedykt XVI pożegna się z chroniącą go Gwardią Szwajcarską, a o 17.00 odleci helikopterem do Castel Gandolfo i tam pół godziny później dokona ostatniego "papieskiego aktu", pozdrawiając wiernych. Wcześniej napisze jeszcze na Twitterze. Od godz. 20.00 ponad miliard katolików na całym świecie nie będzie miało papieża.

Nauczyciele na bruk, Pentagon w opałach. Cięcia wstrząsną USA

W piątek w USA zaczną wchodzić w życie automatyczne cięcia budżetowe w wysokości 85 mld dolarów. Mija termin, do kiedy Kongres miał znaleźć lepsze, alternatywne rozwiązanie, jak zmagać się z ponad 11 bln długu USA. Ucierpią m.in. nauczyciele, najbiedniejsze rodziny, system opieki zdrowotnej oraz armia.

Wakacje w szpitalu, rodzina w długach. Za ile polisa?

Robert Sobczak miał wylew podczas wakacji w Egipcie, trafił do szpitala. Koszt leczenia i transportu był kilkakrotnie większy, niż kwota na jaką się ubezpieczył. Rodzina bardzo się zadłużyła. Jak uniknąć podobnych sytuacji radziła w TVN24 Krystyna Krawczyk, szefowa biura rzecznika ubezpieczonych.

Benedykt XVI i Polska. Ponad 40 lat historii

O bliskich związkach Josepha Ratzingera z Polską można mówić od 1970 roku. Pontyfikat Benedykta XVI umocnił jego więź z naszym krajem. Swoją pierwszą duszpasterską podróż zagraniczną odbył do Polski w 2006 roku. Beatyfikował też Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszkę.

"Benedykt XVI walczył z brudem w Kościele. Generalnie to się udało"

- Nikt jak Benedykt XVI nie walczył z brudem w Kościele. Szczególnie z plagą przestępstw natury seksualnej. To się rozpoczęło za Jana Pawła II, ale motorem od początku był kard. Joseph Ratzinger. Powiem, że to się generalnie udało - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Prezydent Gruzji zrezygnował z ochrony

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zrzekł się w środę osobistej ochrony. Ochroniarze podlegają bowiem od wtorku bliskiemu współpracownikowi premiera Bidziny Iwaniszwilego - poinformowała służba prasowa Sakaszwilego.

Pierwsza kobieta na fotelu premiera Słowenii

Parlament Słowenii przyjął w środę wieczorem wniosek opozycji o wotum nieufności dla centroprawicowego rządu zamieszanego w skandal korupcyjny Janeza Janszy. Nowym premierem została Alenka Bratuszek z centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia (PS).

Jakie imię wybierze nowy papież? "Najlepsze byłoby Leon"

Benedykt XVII, Jan Paweł III, Pius XIII, a może Paweł VII - czy jedno z tych imion wybierze nowy papież na znak kontynuacji z pontyfikatami poprzedników? Dyskusja na ten temat pojawiła się we włoskiej prasie. I jest już sugestia, że najlepsze byłoby imię Leon.