Trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera zarejestrowano w środę rano w pobliżu Papui Nowej Gwinei. Poinformowały o tym amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Miażdżący raport ws. Guantanamo. "Tam panują odrażające warunki"

- USA niezaprzeczalnie stosowały tortury w stosunku do osób przetrzymywanych w obozie w Guantanamo. Więźniów podtapiano i znęcano się nad nimi psychicznie - stwierdziła niezależna komisja złożona z byłych kongresmenów i żołnierzy. Wyniki dwuletniej obserwacji warunków, w jakich przetrzymywani są skazani, zamieścili w raporcie.

Szef policji Nowego Jorku: To raczej nie rodzimi prawicowi terroryści

Nadal nie wiadomo, kto zorganizował atak w Bostonie. Cytowany przez CNN wysoki urzędnik mówi, że nie ma oznak "zagranicznych powiązań lub jakiejkolwiek reakcji ze strony al-Kaidy". Z kolei szef chyba najbardziej doświadczonej w walce z terroryzmem policji w USA - nowojorskiej - uważa, że bomb w Bostonie raczej nie podłożyli rodzimi prawicowi ekstremiści.

Czempiński: Niebawem dowiemy się, kto za tym stał

- Sądzę, że się niebawem dowiemy, kto za tym stał - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Gromosław Czempiński, komentując sprawę ataków w Bostonie. Według niego, zamachy przeprowadzone zostały przez organizację z zewnątrz.

Ukraiński parlament odblokowany. Opozycja odpuściła

Ukraińska opozycja zakończyła rozpoczętą na początku kwietnia blokadę parlamentu. Deputowani powrócili do pracy, by uchwalić ustawy, niezbędne do podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską.

Siedmiu zabitych w powyborczych zamieszkach. "Protestujcie dalej"

Siedem osób zginęło a 61 zostało rannych podczas poniedziałkowych starć, które wybuchły w kilku miastach Wenezueli po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów prezydenckich - poinformowała prokurator generalna kraju. Opozycja i rząd wzywają do kolejnych demonstracji.

Oskarżano ich o zamachy, okazali się bohaterami

Władze amerykańskie, a nawet niezależni eksperci unikają wszelkich spekulacji na temat tego, kto mógł być sprawcą poniedziałkowego ataku bombowego w czasie maratonu w Bostonie. Przypomina się pochopnie wysuwane oskarżenia w podobnych sytuacjach.

Badają skład ładunków wybuchowych. Śledztwo "rozwija się cały czas"

- Nasze zadanie jest jasne: musimy doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości osoby, które są odpowiedzialne za ten zamach - powiedział na specjalnej konferencji prasowej agent specjalny FBI Richard DesLauriers. Gubernator Patrick podkreślił, że były tylko dwie bomby, a przedstawiciele policji i FBI mówią o ciężkiej pracy kilkudziesięciu specjalistów. Z briefingu wynika, że śledczy wciąż szukają tropu, który zaprowadzi ich do autorów ataku.

Bronisław Komorowski o zamachu: barbarzyński akt agresji. Premier składa kondolencje

- Wszyscy jesteśmy solidarni z narodem amerykańskim, solidarni z tymi, którzy z niepokojem myślą o tym, że sport i tak niepolityczne wydarzenia mogą być obiektem uderzenia ludzi o złych myślach, złych intencjach – powiedział Bronisław Komorowski odnosząc się do zamachu na uczestników maratonu w Bostonie. Prezydent i premier Donald Tusk przesłali też na ręce Baracka Obamy depesze kondolencyjne.

Widmo 11 września wróciło do USA. "Nie jesteśmy tak bezpieczni, jak myśleliśmy"

Eksplozje w Bostonie, w których zginęły trzy osoby, spowodowały znaczącą zmianę w nastroju Amerykanów. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od 11 września 2001 roku doszło do aktu terroru na terenie USA. Tymczasem Amerykanie przywykli już, że są bezpieczni i niemal uznali, że groźba ataku terrorystycznego należy do przeszłości - zaznaczają gazety.

Eksplozja, ucieczka, pułapka - wybuchy w Bostonie to kopia stylu Al-Kaidy?

Jest wybuch, ludzie zaczynają uciekać i oto nadchodzi drugi wybuch - pułapka, w którą wpadają. Typowa metoda Al-Kaidy - mówią eksperci. Czy tak właśnie było w Bostonie, gdzie takze doszło do dwóch eksplozji w odstępie kilkudziesięciu metrów? Tu zdania sią podzielone. - To wręcz jak firmowy atak Al-Kidy - uważa Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Grzegorz Cieślak z Centrum Badań Nad Terroryzmem Collegium Civitas wskazuje jednak: Ładunki wybuchły w zbyt małym odstępie czasu.

Małżeństwo gejów przed sąd. Adoptowane dzieci oskarżają o gwałt

Małżeństwo gejów z Glastonbury w stanie Connecticut (USA) stanie przed sądem z zarzutami gwatu na swoich dwóch adoptowanych synach. Prokurator wycofał się z planowanej wcześniej ugody z mężczyznami po tym, jak na jaw wyszły zeznania trójki pozostałych adoptowanych synów, którzy także oskarżają ich o molestowanie.

Nie było specjalnego ryżu na święta. "Ludzie są zszokowani"

Władze Korei Północnej nie rozdały tradycyjnych dodatkowych racji ryżu z okazji Dnia Słońca, czyli rocznicy urodzin Kim Ir Sena - twierdzi portal "Daily NK", powołujący się na informacje uzyskane z Korei Północnej. Miało się to zdarzyć pierwszy raz od kiedy ludzie pamiętają. Koreańczycy z Północny mają być "zszokowani" i zastanawiać się nad stanem państwa.

Ekspert BBN: Ładunki mogły zostać celowo źle skonstruowane

- Na pewno nie był to duży i profesjonalny ładunek wybuchowy - ocenił w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, stwierdzając jednocześnie, że mógł on zostać tak skonstruowany "specjalnie". - To byłoby charakterystyczne dla rodzimego ugrupowania, np. skrajnej prawicy w USA - dodał.

Ponad 50 zabitych i 300 rannych w serii zamachów bombowych

Co najmniej 55 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych w serii poniedziałkowych zamachów bombowych w różnych częściach Iraku - podała agencja AP. Według mediów ataki mogą mieć związek z sobotnimi wyborami władz prowincji.