Indie: Wyskoczyła z balkonu, uciekając przed gwałcicielem

Brytyjka wyskoczyła z balkonu hotelu w Agrze, na północy Indii, uciekając przed mężczyzną, który wdarł się do jej pokoju. Uniknęła gwałtu, złamała nogę. To kolejny w ostatnim czasie głośny przypadek ataku na tle seksualnym w Indiach.

"Biskupi w zmowie z Bergoglio". Kuria rzucała mu kłody pod nogi

Kiedy kard. Jorge Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires, kilka razy doświadczył tego, jak centrala w Watykanie może niweczyć wysiłki w próbach reformowania Kościoła. Kardynał próbował kiedyś powoływać swoich biskupów, sprzątając bałagan pozostawiony w kurii po poprzedniku, ale ich zatwierdzenie przez papieża zostało wstrzymane przez "szarą eminencję" Watykanu - kard. Angelo Sodano. - Jeżeli myślicie, że Franciszek nie będzie potrafił zarządzać, to się mylicie - mówi jeden z kardynałów, który zastrzegł sobie anonimowość w rozmowie z amerykańską Katolicką Agencją Informacyjną.

Cypr chce opodatkować konta polskiej ambasady. "Wbrew prawu"

Rząd w Nikozji, czekając na decyzję swojego parlamentu ws. opodatkowania depozytów bankowych, zamroził wszystkie konta w kraju. Nie wyłączył z tego nawet pieniędzy ulokowanych na rachunkach placówek dyplomatycznych innych krajów, w tym Polski. Te pieniądze też mają być opodatkowane. - A to, na mocy międzynarodowych przepisów, jest bezprawne. Cypryjczycy chyba o tym zapomnieli - mówi w rozmowie z tvn24.pl ambasador RP w Nikozji Paweł Dobrowolski.

Podatek tylko powyżej 20 tys. euro. Rząd Cypru przekona parlament?

Rząd Cypru idzie na ustępstwa i łagodzi zapisy ustawy o opodatkowaniu depozytów bankowych. Zwolnione z opłaty miałyby być oszczędności nie przekraczające 20 tys. euro. Czy to skłoni parlament do przyjęcia ustawy? Jeszcze dziś rano rzecznik rządu był pesymistą. Sprawą środków oszczędnościowych, które wywołały chaos na wyspie i gorącą debatę w Europie, parlament zajmie się dziś po południu.

"Ciao" i "OK". Franciszek wśród tłumów, bez szyb kuloodpornych

Papież Franciszek raz jeszcze pokazał, że nie przepada za sztywnym ceremoniałem, że lepiej czuje się będąc blisko ludzi. Przed mszą inaugurującą pontyfikat objechał odkrytym dżipem Plac św. Piotra, serdecznie witał się z tłumami, błogosławił chorych i dzieci.

Szepnął "Jorge, będziesz papieżem"

Jorge, będziesz papieżem - szepnął do ucha kard. Bergoglio kard. Franc Rode, abp. Ljubljany pod koniec pierwszego dnia konklawe. - Zobaczymy, ile warte są słoweńskie proroctwa - odpowiedział z humorem przyszły papież Franciszek - piszą słoweńskie i chorwackie media.

"Prawdziwa władza jest służbą. Papież musi służyć wszystkim"

Papież Franciszek uroczystą mszą na Placu św. Piotra zainaugurował dziś swój pontyfikat. Zaczął od przejazdu odkrytym papamobile wśród tłumów. Potem odbyła się uroczysta msza święta, podczas której Franciszek wygłosił homilię. Po mszy papież przyjął liczne zagraniczne delegacje.

Zamiast "papieża teologa" jest "papież dla ludu". Rewolucja w Watykanie

Tydzień od wyboru nowego papieża obserwatorzy podkreślają rewolucyjną zmianę w Watykanie. - Benedykt XVI jest wielkim teologiem, ale w byciu papieżem nie chodzi tylko o teologię - stwierdził profesor Massimo Faggioli. Odrzucenie przez Franciszka "monarszego stylu" sprawowania urzędu ma nieść nadzieję dla kościoła.

Ostrzelany Liban. "Pogwałcenie suwerenności"

Syryjskie siły powietrzne po raz pierwszy ostrzelały terytorium Libanu w pobliżu granicy z Syrią. Amerykański Departament Stanu określił to jako "poważną eskalację" napięć w regionie i pogwałcenie suwerenności Libanu.

"Terminator" skapitulował. Poddał się Amerykanom

Kongijski watażka, ścigany za zbrodnie wojenne, Bosco Ntaganda pojawił się w ambasadzie USA w stolicy Rwandy, Kigali. Ntaganda zwany "Terminatorem", jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciw ludzkości, między innymi za wcielanie do armii dzieci-żołnierzy oraz masowe gwałty.

Berlin: pakiet ratunkowy dla Cypru nie jest naszym dziełem

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który reprezentował Berlin w rozmowach w sprawie pakietu pomocowego dla Cypru, tłumaczył, że zaproponowane rozwiązania "nie są dziełem niemieckiego rządu" i kwestia wprowadzenia do nich zmian pozostaje otwarta. Kontrowersje wzbudza szczególnie pomysł opodatkowania depozytów bankowych.

Mieć nos jak księżna Kate. Kolejki u chirurgów

- To jest właśnie to: uroczy, lekko zadarty nos. Ani za duży, ani za mały. I pasuje do każdego typu twarzy - tak o nosie Kate Middleton wyrażają się młode mieszkanki Nowego Jorku, które mają obsesję na jego punkcie. Ze zdjęciem twarzy księżnej Cambridge tłumnie odwiedzają gabinety chirurgii plastycznej i żądają jego kopii. Są nawet kolejki.

Prywatne spotkanie z papieżem wykorzystała do walki o Falklandy

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydent Argentyny Cristinę Fernandez de Kirchner. Między obojgiem panowały do tej pory raczej napięte stosunki. Polityk ujawniła, że poprosiła duchownego między innymi o pomoc w konflikcie z Wielką Brytanią o Falklandy.

Herb nowego papieża pełen symboliki

W Watykanie zaprezentowano herb nowego papieża. Franciszek nie zarządził rewolucji, łącząc tradycyjne elementy z tymi, które były jego symbolami jeszcze jako kardynała Jorge Maria Bergoglia. W herbie są między innymi symbole zakonu jezuitów i św. Franciszka.

Szef NATO: Reset tarczy nie ma nic wspólnego z Rosją

Zmiany w amerykańskich planach dotyczących obrony przeciwrakietowej nie osłabiają zobowiązań USA w sprawie budowy natowskiej tarczy antyrakietowej w Europie - zapewnił w Brukseli sekretarz generalny NATO. Według Andersa Fogha Rasmussena, sekretarz obrony USA Chuck Hagel, ogłaszając w piątek decyzje o zmianach w obronie przeciwrakietowej, podkreślił jednocześnie "siłę i trwałość" amerykańskich zobowiązań dotyczących tarczy antyrakietowej, budowanej wraz z Sojuszem w Europie.

Cypr zamyka banki na dwa dni. Władze szykują się na "dzień gniewu"

Cypryjskie władze podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich banków we wtorek i środę - podaje agencja Reutera. Ma to być zabezpieczenie związane z głosowaniem przez parlament nad kontrowersyjną ustawą o specjalnym podatku od wkładów bankowych. Perspektywa zabrania przez władze od kilku do kilkunastu procent oszczędności wywołała falę oburzenia i paniki. Protestuje nawet Rosja.

Reset tarczy nie wywołał euforii w Rosji, zirytował Chińczyków

- Żadnej euforii z powodu tego, co ogłosił minister obrony USA, nie odczuwamy - oznajmił wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Odniósł się tym samym do decyzji władz USA, które ograniczyły plany rozbudowy tarczy antyrakietowej w Europie, na rzecz ich wzmocnienia w regionie Pacyfiku. Z tego kroku są natomiast niezadowolone Chiny, które oznajmiły, że jedynie zwiększy to napięcia.