Dostał rachunek na zero euro i... musiał go zapłacić

Urzędnicze absurdy nie omijają Francji. Właściciel baru w tym kraju dostał rachunek za prąd opiewający na kwotę 0,00 euro. Co ciekawe - musiał go zapłacić. W przeciwnym razie groziłaby mu kara finansowa i odcięcie prądu.

Kopacz w Pekinie przy okrągłym stole. O biznesie w cieniu rocznicy masakry

Gaz łupkowy, obecność chińskich spółek na giełdę nad Wisłą i chińskie inwestycje w Polsce były głównym tematami rozmów marszałek Sejmu Ewy Kopacz w Pekinie, gdzie polityk spotkała się ze swoim odpowiednikiem po chińskiej stronie. W 24. rocznicę masakry studentów na placu Tiananmen i wolnych wyborów w Polsce, odbyły się obrady okrągłego stołu przedsiębiorców.

ONZ: W Syrii użyto broni chemicznej

Istnieją "uzasadnione podstawy" by twierdzić, że w Syrii użyto broni chemicznej - ogłosiła komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii. Według zeznań świadków, które zebrała komisja, broni chemicznej użyły obie strony konfliktu, choć większość relacji wskazuje na siły rządowe.

"Erdogan żyje w izolacji władzy niemal pozbawionej kontroli"

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan mimo wielu osiągnięć swych rządów ma kłopoty z pluralizmem, żyje w izolacji swojej władzy sprawowanej przy niemal całkowitym braku kontroli; nietolerancja może okazać się dla niego zgubna - ocenia wtorkowy "Financial Times".

"Łapcie reporterów". Na Tiananmen pełno policji w rocznicę masakry

Chińskie władze wzmocniły we wtorek siły bezpieczeństwa na placu Tianamen w Pekinie, gdzie dokładnie przed 24 laty armia chińska dokonała masakry. Policja uniemożliwia wejście dziennikarzom, zablokowała też główne wejście na cmentarz Wanan, gdzie pochowane są ofiary krwawych represji z 4 czerwca.

Policja blokuje cmentarz. Rocznica Tiananmen pod specjalnym nadzorem

24 lata temu na pekińskim placu Tiananmen armia dokonała masakry protestujących studentów i robotników. Rocznica tych wydarzeń zawsze mobilizuje władze, które za wszelką cenę walczą z pamięcią o krwawych wydarzeniach. Dziś policja zablokowała główne wejście na cmentarz Wanan na zachodzie Pekinu, gdzie pochowane są ofiary krwawych represji na placu Tiananmen (Bramy Niebiańskiego Spokoju).

"W islamie nie ma niczego, co usprawiedliwiałoby akty terroru"

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział zdecydowane działania przeciw islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi muzułmańskiemu w "medrasach, meczetach, uniwersytetach i w internecie". Zastrzegł przy tym, że nie będzie tolerował skrajnie prawicowej islamofobii.

Misja "wydobyć Orła"

Historyczna sensacja wisi w powietrzu, a raczej wyłania się z morza. Niebawem powinniśmy wiedzieć, czy wrak znaleziony na dnie Morza Północnego to owiany legendą okręt podwodny ORP Orzeł. Jego załoga - bez map, pomocy nawigacyjnych a nawet broni - uciekła z Estonii przez cały Bałtyk i cieśniny duńskie do Szkocji. Krótko po tym okręt zatonął. Do dziś nie ma pewności jak i dlaczego. Odnalezienie wraku Orła może dać odpowiedź także na te pytania.

Zamieszki czy powstanie?

To może być wstęp do tureckiej wiosny, choć premier kraju nie chce nawet o tym myśleć. Nie zamierza też podawać się do dymisji. Bardziej prawdopodobne, że krwawo rozprawi się z protestującymi. Na ulicach Stambułu i Ankary wciąż gorąco. Ludzie wyszli na ulice nie przez kryzys czy biedę, bo akurat Turcja rozwija się gospodarczo jak mało kto. Mają dość nakazów i zakazów wprowadzanych odgórnie i autorytarnie przez premiera, nazywanego złośliwie sułtanem albo faraonem.

Ruszył proces informatora WikiLeaks

W USA rozpoczął się proces amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, oskarżonego o przekazanie ponad 700 tysięcy poufnych informacji dyplomatycznych demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks. 25-letniemu byłemu analitykowi wywiadu grozi dożywocie.

Kerry: Tarcza antyrakietowa w Polsce będzie. Nie ustępujemy Rosji

Waszyngton jest gotowy do realizacji w Polsce do 2018 roku trzeciej fazy projektu obrony przeciwrakietowej - ogłosił sekretarz stanu USA John Kerry. Jak dodał, ogłoszone w marcu zmiany w systemie nie były ustępstwem wobec Rosji. Zapewnił, że środki na budowę tarczy antyrakietowej są już zapewnione w budżecie.

Wełtawa w Pradze nadal wzbiera. Premier Czech: Tu spotkają się dwie fale

Premier Petr Nečas ogłosił, że wszystko wskazuje na to, iż we wtorek rano w Pradze spotkają się dwie fale kulminacyjne - z Wełtawy i jej lewego dopływu Berounki. Zbiorniki Wełtawskiej Kaskady położone przed Pragą nie będą wstanie utrzymać nadmiaru wody z rzek. W wyniku powodzi, jaka nawiedziła Czechy zginęło już sześć osób. Ostatnią jest 30-letni mężczyzna, który zginął podczas próby odłączenia zalanego transformatora.

USA zaniepokojone brutalnością policji. Rosja: To wewnętrzna sprawa Turcji

Stany Zjednoczone i Rosja zabierają głos w sprawie zamieszek w Turcji. Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził zaniepokojenie doniesieniami o nadmiernym użyciu siły przez policję w konfrontacji z demonstrantami. Z kolei Rosja nazwała starcia "wewnętrzną sprawą Turcji" i odcięła się od wszelkich komentarzy.

ANSA: Franciszek i Benedykt XVI często się ze sobą kontaktują

Papież Franciszek i Benedykt XVI są w częstym kontakcie i łączą ich bliskie więzy - podała agencja ANSA, powołując się na źródła watykańskie. Według nich obecny papież regularnie dzwoni do swego poprzednika i czasem go odwiedza w watykańskiej rezydencji.

Francja będzie oszczędzać na polityce prorodzinnej

Francuski rząd zamierza zaoszczędzić na polityce prorodzinnej ok. 1,7 mld euro rocznie począwszy od 2016 r. Wszystko w ramach reformowania rozbudowanego systemu świadczeń socjalnych, w tym ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi.

SIPRI: Na świecie jest 17265 sztuk broni jądrowej

Mocarstwa nuklearne kontynuowały w 2012 roku modernizację swych arsenałów - podkreślił Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) w opublikowanym w poniedziałek dorocznym raporcie.