Moskwa: Polska otrzyma prawie wszystkie akta śledztwa katyńskiego

- Polska otrzyma wszystkie akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia z wyjątkiem tych, które zawierają dane "operacyjno-wywiadowcze" - zapewnił szef Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow. Rosjanin zapowiedział też gotowość do przekazania szeregu archiwaliów zagarniętych po zajęciu wschodniej Polski przez ZSRR. Polski MSZ przyznaje: mamy pozytywne sygnały w tej sprawie.

Wenezuela wzmacnia pancerną pięść rosyjskimi czołgami

Wenezuela uzgodniła z Rosją zakup stu nowych czołgów z rodziny T-72. Państwo Hugo Chaveza staje się tym samym jednym z najsilniej uzbrojonych w Ameryce Południowej. Na wielkich zakupach Caracas zarabiają niemal wyłącznie Rosjanie.

Dla Breivika zbudują specjalne skrzydło więzienia

Norweskie władze zatwierdziły plany budowy specjalnego więziennego oddziału psychiatrycznego przystosowanego do przetrzymywania ekstremistycznego mordercy Andersa Breivika. Przebudowie zostanie poddane więzienie Ila pod Oslo, gdzie obecnie przebywa przestępca.

Czytaj książki, skrócisz wyrok

Więźniowie zatłoczonych federalnych zakładów penitencjarnych w Brazylii otrzymali niecodzienną możliwość skrócenia sobie pobytu za kratkami. Za każdą przeczytaną książkę ich kara zostanie zmniejszona o cztery dni.

Merkel: Czas ucieka. Świat czeka na nasze decyzje

Angela Merkel powtórzyła przed Bundestagiem, że na najbliższym szczycie państw euro będzie zdecydowanie opierać się pomysłom wprowadzenia euroobligacji. Kanclerz Niemiec spodziewa się, że w Brukseli dojdzie do "kontrowersyjnych dyskusji", ponieważ szereg państw chce uwspólnotowienia swoich długów.

Poczobut "więźniem sumienia". Milicja próbowała przeszukać jego lokal

Amnesty International nazwała więzionego na Białorusi Andrzeja Poczobuta "więźniem sumienia" i wystąpiła w obronie działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Niemal w tym samym czasie milicja grodzieńska próbowała przeszukać pomieszczenie wynajmowane przez Poczobuta, ale zrezygnowała.

Japonia wraca do atomu. Pierwsza elektrownia szykowana do startu

W Japonii trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego. Po katastrofie w Fukushimie wszystkie siłownie atomowe w kraju zostały wyłączone, a mieszkający w okolicy ludzie opierali się ich ponownemu rozruchowi. Rząd pomimo tego zadecydował o powrocie do atomu, ponieważ inaczej w kraju zabrakłoby prądu.

Dożywocie dla Polaków w Szwecji

Dwaj Polacy zostali skazani w Szwecji na dożywotnie więzienie za zamordowanie starszego małżeństwa. Do zbrodni doszło w październiku 2011 roku w gospodarstwie rolnym pod Goeteborgiem.

Co ja pacze? 16 tysięcy komputerów rozpoznało kota

To przełom będący krokiem w stronę tworzenia sztucznej inteligencji. 16 tysięcy procesorów połączonych przez naukowców Google'a w jedną "sieć neuronową" i nakierowanych na serwis YouTube po obejrzeniu 10 milionów filmów nauczyło się rozpoznawać kota. Odbyło się to bez jakiejkolwiek ingerencji ludzi.

Promowali pedofilię. Sąd ich zdelegalizował

Holenderski sąd zdelegalizował stowarzyszenie Martijn działające na rzecz społecznej akceptacji związków seksualnych podejmowanych za obopólną zgodą między dziećmi a dorosłymi. Sąd w mieście Assen zarządził natychmiastowe rozwiązanie stowarzyszenia.

Łukaszenka z synem u Chaveza. "Jest komu przekazać pałeczkę"

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez przyjął w Caracas swego białoruskiego odpowiednika Alaksandra Łukaszenkę nazywając go "swoim bratem". Obaj przywódcy zapowiedzieli dalsze zacieśnienie współpracy. Łukaszence w podróży towarzyszy jego syn Kola, co prezydent dobitnie podkreślił.

Próbowali spalić biuro Microsoftu w Atenach

Kilku uzbrojonych mężczyzn wjechało przed świtem vanem w siedzibę Microsoftu w Atenach, próbując wysadzić ją w powietrze. Samochód był wyładowany kanistrami z benzyną, ale napastników w porę zauważył jeden z pracowników firmy, który powiadomił policję. Spłonęło lobby i część fasady. Nikt nie został ranny.

Niemiecki sąd: Obrzezanie dzieci to "karalne uszkodzenie ciała"

Sąd w Kolonii uznał obrzezanie dzieci z motywów religijnych za podlegające karze uszkodzenie ciała i zakazał takich praktyk - informuje niemiecki dziennik "Suedeutsche Zeitung". Żydzi i muzułmanie zaprotestowali przeciwko tej decyzji, nazywając ją naruszeniem wolności religijnej.

Architekt ataków z 11 września domaga się śledztwa ws. tortur

Obrońcy Chalida Szejka Mohammeda, jednego z organizatorów zamachów na World Trade Center, domagają się śledztwa ws. jego torturowania. Zwrócili się w tej sprawie do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. tortur Juana Mendeza. Mohammed jest przetrzymywany w bazie Guantanamo na Kubie.

Konstruktorzy też winni? Kolejny pozew ws. Costa Concordii

Jedną z przyczyn śmierci 25 osób na pokładzie włoskiego liniowca Costa Concordia mogłybyć błędy konstrukcyjne jednostki popełnione już w fazie projektu - uznali prawnicy reprezentujący część rodzin ofiar katastrofy, którzy złożyli we wtorek nowy pozew przeciwko armatorowi, Carnival Corporation.

"Terroryści zaatakowali" prorządową telewizję

Trzech pracowników prorządowej telewizji al-Ichbarija w Syrii zginęło w porannym szturmie przeprowadzonym przez uzbrojonych napastników na siedzibę telewizji pod Damaszkiem - poinformowały syryjskie media państwowe.

Zatonęła łódź. Australijczycy ratowali imigrantów

Australijscy ratownicy wyciągnęli z wody 123 nielegalnych imigrantów płynących łodzią, która zatonęła w środę u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia - poinformowała premier tego kraju Julia Gillard. 10 osób jest poszukiwanych. Kilka dni temu w takim samym wypadku utonęło 90 osób.

Złodzieje kont bankowych z całego świata aresztowani

24 osoby działające w kilkunastu krajach świata - od USA po Japonię - zostały aresztowane w ciągu kilku dni w ramach akcji rozbijania siatki złodziei kont bankowych. Przestępcy kradli dane dotyczące kart kredytowych i debetowych na forach internetowych.

Zmarła scenarzystka hollywoodzkich hitów

Zmarła znana hollywoodzka pisarska, Nora Ephron. Była autorką scenariuszy do filmów "Kiedy Harry poznał Sally", "Bezsenność w Seattle", "Julie i Julia". Miała 71 lat.

Asad: Żyjemy w stanie prawdziwej wojny

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział we wtorek podczas zaprzysiężenia nowego rządu, że jego kraj jest w stanie prawdziwej wojny i nakazał gabinetowi dostosowanie polityki do prowadzenia na wszystkich frontach walki do zwycięstwa - poinformowała agencja Sana.

SeaOrbiter odkryje tajemnice oceanów?

Człowiek zbadał i rozpoznał zaledwie 1 procent powierzchni oceanów na świecie. Czas to zmienić - pomyśleli Francuzi i stworzyli - na razie na papierze, SeaOrbiter, czyli podwodną, pływającą stację badawczą. Wygląda trochę jak zatopione UFO albo międzynarodowa stacja kosmiczna. Projektowi przyjrzał się reporter programu "Polska i Świat".

Putin na Bliskim Wschodzie. "Arcywróg islamu i muzułmanów"

Prezydent Rosji Władimir Putin, który przybył z wizytą na Zachodni Brzeg Jordanu, ostrzegł przed podejmowaniem na Bliskim Wschodzie jednostronnych działań w konflikcie między Palestyńczykami a Izraelczykami. Tego samego dna udał się do Jordanii. Tam nie był mile widziany przez wszystkich.

Ochroniarze prezydenta z pustymi kaburami

Ochrona prezydenta Francji Francoisa Hollande'a musiała improwizować, towarzysząc niedawno swemu pracodawcy na konferencji w sprawie zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro - okazało się bowiem, że przez niedopatrzenie bagaż z jej bronią został... w Paryżu.

Juszczenko wraca do polityki. Zakłada nowe ugrupowanie

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapowiedział, że w jesiennych wyborach parlamentarnych ma zamiar wprowadzić do Rady Najwyższej nową siłę polityczną. Jest przekonany, że przekroczy ona obowiązujący 5-procentowy próg wyborczy.