Miała 115 lat. Była najstarsza na świecie

W wieku 115 lat zmarła w USA w poniedziałek Dina Manfredini, uznana w Księdze Rekordów Guinnessa na początku grudnia za najstarszą żyjącą osobę na świecie. O śmierci Manfredini powiadomiła jej wnuczka Lori Logli.

W Syrii Palestyńczycy walczą po obu stronach frontu

Syryjscy rebelianci po kilku dniach walk zdobyli w poniedziałek obóz uchodźców palestyńskich Jarmuk w południowej części Damaszku - poinformowały przywoływane przez agencję Reutera źródła wśród opozycji i Palestyńczyków w Syrii.

Satelita Korei Północnej jest "martwy"

Wystrzelony przez Koreę Północną satelita od momentu znalezienia się na orbicie nie dał żadnego znaku "życia" - twierdzą naukowcy. Obiekt ma, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami nieoficjalnymi, koziołkować w sposób niekontrolowany i nie wysyła żadnych sygnałów. Phenian twierdzi jednak, że satelita nadaje pieśni patriotyczne.

Wystawili zabalsamowane ciało Kima. W jego słynnej kurtce

Rok po śmierci władze Korei Północnej wystawiły na widok publiczny zabalsamowane ciało Kim Dzong Ila, ubrane m.in. w noszoną przez dyktatora za życia kurtkę w kolorze khaki. Pamięć zmarłego przywódcy upamiętniono minutą ciszy.

Lud ma Facebooka zakazanego, ale ajatollah się zalogował

Facebook, portal zakazany w Iranie od czasu antyrządowych protestów w 2009 roku, nieoczekiwanie zyskał nowego, bardzo prominentnego użytkownika z tego kraju. - Na stronie pojawiło się oficjalne konto najwyższego przywódcy duchowo-politycznego tego kraju, ajatollaha Alego Chamenei - pisze agencja Reutera.

Święty Mikołaj przylatuje Herculesem USAF

Na szeregu wysp Mikronezji Święty Mikołaj przylatuje pod postacią transportowca C-130 Hercules. Maszyny wojska USA od 61 lat biorą tam udział w operacji humanitarnej o nazwie "Christmas Drop". W jej ramach samoloty co grudzień zrzucają pomoc humanitarną na odludne wysepki.

"Troski i miłości do Europy mi nie brakuje"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła sugestie komentatorów, jakoby politykę europejską traktowała chłodno i czysto pragmatycznie. Zarzucono jej w ostatnim tygodniu między innymi "politykę pedagogicznego imperializmu". - Troski i miłości do Europy mi nie brakuje - zapewniła na spotkaniu z zagraniczną prasą w Berlinie.

Rosja przekaże Polsce kolejne tomy akt śledztwa katyńskiego

- Kolejna porcja materiałów z rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia jest przygotowywana do przekazania stronie polskiej - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Do przekazania pozostało ogółem 35 tomów i postanowienie o umorzeniu śledztwa.

Odwołano alarm w szkołach. Szukali podejrzanej osoby

Po kilku godzinach odwołano alarm w szkołach dwóch miast w amerykańskim stanie Connecticut. Placówki odizolowano po informacjach o podejrzanej, być może uzbrojonej osobie, która miała być w jednej ze szkoł podstawowych. - Siły bezpieczeństwa przeszukały teren i nie wykryły żadnego zagrożenia - podały władze miasta Ridgefield.

Sankcje pozbawiły Iran połowy dochodów z ropy

Dochody Iranu ze sprzedaży ropy naftowej spadły o 50 procent - poinformował irański minister gospodarki i finansów Sejed Szamseddin Hosejni. Winne są sankcje finansowe i embargo nałożone na Iran przez Zachód w związku z programem atomowym władz w Teheranie.

Po masakrze zwolennicy broni "miękną"

Strzelanina w szkole w Newtown, w której życie straciło między innymi 20 małych dzieci, złamała część najtwardszych zwolenników łatwego dostępu do broni. - Musimy usiąść do rozmowy i wypracować rozsądne rozwiązanie - powiedział senator Joe Manchin, do tej pory zadeklarowany zwolennik lobby producentów broni.

Szukali broni chemicznej. Znaleźli wrak z II Wojny Światowej

Wrak sowieckiej łodzi podwodnej z czasów II Wojny Światowej został odnaleziony na dnie Morza Bałtyckiego - poinformował w poniedziałek przedstawiciel szwedzkiego wojska. We czwartek w ubiegłym tygodniu szwedzka administracja morska Sjoefartsverket, która zajmuje się eksploracją Bałtyku, poinformowała, że na dnie morza na południe od Gotlandii spoczywa 39 tysięcy obiektów, w tym do 10 tys. sztuk broni chemicznej z okresu II wojny światowej.

Gruzja chce skończyć "konfrontację" z Rosją

Władze Gruzji oświadczyły, że chcą zakończyć spory z Rosją. - Dialog jest lepszy niż konfrontacja - powiedział przedstawiciel władz gruzińskich Zurab Abaszydze po pierwszych od 2008 roku oficjalnych rozmowach z wiceszefem MSZ Rosji Grigorijem Karasinem.

Policja ma dwóch kluczowych świadków

Policja z Newtown w Connecticut ma dwóch "kluczowych świadków" w sprawie masakry w szkole Sandy Hook. Obie te osoby zostały ranne przez napastnika podczas strzelaniny i trafiły do szpitala. Ich życiu nic nie zagraża, a ich zeznania mają mieć kluczowe znaczenie podczas odtwarzania przebiegu dramatu w szkole.

W listach pożegnalnych miała oskarżyć radiowców i szpital

Pielęgniarka ze szpitala, w którym leżała księżna Kate, próbowała popełnić samobójstwo dwa razy. Dlatego miała pozostawić aż trzy listy pożegnalne - twierdzi brytyjska prasa powołując się na przecieki ze śledztwa. Kobieta miała w nich winą obarczać australijskich radiowców i stosunki panujące w szpitalu.

Po strzelaninie filmowcy w USA dyskutują o przemocy w kinie i zawieszają premiery

- Jestem już zmęczony, broniąc każdego swojego filmu i przemocy w nich zawartej. Tragedie się zdarzają - powiedział Quentin Tarantino na konferencji prasowej w Nowym Jorku z okazji premiery "Django". - Winni są przestępcy, nie filmowcy - tak odniósł się do strzelaniny w Connecticut, w której zginęło 26 osób. W USA po tragedii odwołano m.in. premierę filmu "Jack Reacher: Jednym strzałem", w którym Tom Cruise zostaje wplątany w sprawę zabójstwa pięciu osób.

Unia z Ukrainą pogada w lutym. W tym roku się nie udało

Miał się odbyć jak co roku jeszcze w 2012, ale napięcie między Brukselą a Kijowem jest tak duże, że szczyt Ukraina-Unia Europejska ostatecznie się nie odbył. Politycy mają nadzieję nadrobić zaległości 25 lutego, na kiedy wyznaczono nową datę spotkania.

"Pan Depardieu porzuca pole bitwy". Minister krytykuje

Francuska minister kultury Aurelie Filippetti skrytykowała decyzję aktora Gerarda Depardieu o rezygnacji z francuskiego paszportu. Zarzuciła mu brak patriotyzmu i jako przykład do naśladowania wymieniła pisarza Michela Houellebecqa, który wraca z Irlandii.

Ławrow: Najpierw koniec śledztwa, potem wrak. W Rosji bez przełomu, "ale przyspieszą"

Stanowisko Rosji w sprawie zwrotu wraku Tu-154M nie zmienia się. - Oczywiście do czasu zakończenia śledztwa przekazanie dowodów rzeczowych nie jest możliwe - powiedział po spotkaniu z Radosławem Sikorskim szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Dodał tylko, że strona rosyjska postara się, aby zwrot nastąpił możliwie jak najszybciej. - Będziemy podejmować wszelkie kroki, aby stało się to szybciej - cytuje Ławrowa agencja RIA Nowosti.

Basescu powołał politycznego wroga na premiera

Prezydent Rumunii Traian Basescu desygnował na szefa rządu dotychczasowego premiera Victora Pontę. Koalicja pod jego kierownictwem, Unia Społeczno-Liberalna, wygrała w wyborach parlamentarnych 9 grudnia. USL zdobyła blisko 60 proc. głosów.

Sprawca masakry strzelał z broni matki

Adam Lanza większość ofiar zabił z karabinu Bushmaster AR-15. Podczas masakry miał przy sobie także dwa pistolety - Glocka 10 mm oraz Sig Sauera 9 mm. Samobójstwo popełnił właśnie za pomocą jednego z nich.

Sikorski u Ławrowa. "Są między nami również sprawy trudne"

Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow spotkali się w Moskwie na posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Rosji są aktualne problemy stosunków dwustronnych, a także zagadnienia regionalne i międzynarodowe. Posiedzenie Komitetu poprzedziły rozmowy ministrów w cztery oczy, podczas których Sikorski poruszył - jak to ujął - trudne problemy związane z katastrofą smoleńską.