Rajoy: Zbadamy, jak do tego doszło. Trzy dni żałoby narodowej

Po wizycie na miejscu katastrofy wzruszony premier Hiszpanii dziękował za zaangażowanie wszystkim służbom, wolontariuszom i dawcom krwi. Pochodzący z Santiago de Compostela Mariano Rajoy ogłosił trzy dni żałoby narodowej i zapowiedział że przyczyny katastrofy zostaną ustalone w śledztwach, a najważniejsza jest teraz identyfikacja ofiar.

Nie udało się zidentyfikować ciał 13 ofiar. 94 rannych wciąż w szpitalu

Udało się zidentyfikować ciała 67 ofiar katastrofy pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W wypadku zginęło 80 osób, a ponad 178 zostało rannych. W szpitalach wciąż pozostają 94 osoby, w tym 35 ciężko rannych. Maszynista pociągu został zatrzymany. Mężczyzna przebywa w szpitalu w Santiago de Compostela, wcześniej był przesłuchiwany.

Polka z Hiszpanii: Atmosfera świętowania zmieniła się w atmosferę żałoby

- Całe miasto jest włączone w akcję pomocy - mówiła w TVN24 Katarzyna Jabłońska, która mieszka w hiszpańskim Santiago de Compostela. To tam w środę wieczorem doszło do katastrofy kolejowej. Dodała, że wszyscy mieszkańcy są w szoku, bo szykowali się do obchodów dnia Galicji. - Atmosfera świętowania zamieniła się w atmosferę żałoby - mówiła Polka.

Największe katastrofy kolejowe w historii

Katastrofa kolejowa pod Santiago to jedna z najtragiczniejszych katastrof w Hiszpanii i największa pod względem liczby ofiar w ostatnich latach. W całej historii Hiszpanii do największej katastrofy doszło w 1944 roku.

"Trudne miejsce" z ograniczeniem do 80 km/h. Pociąg jechał 220?

Do wypadku doszło kilka kilometrów od stacji Santiago de Compostela, na zakręcie nazywanym A Grandeira. Hiszpańscy kolejarze opisują go jako trudne miejsce, gdzie koniecznie trzeba zwolnić. Tymczasem hiszpański pociąg jechał - według różnych źródeł - pomiędzy 180 a 220 km/h.

Mały książę już zarobił miliony. Będzie bogaczem czy nie?

Nowonarodzony książę George trafił do rodziny o wyjątkowo długiej tradycji i historii. Na dodatek formalnie jest to rodzina bardzo bogata, bo brytyjska korona dysponuje miliardami funtów. Faktycznie jednak z tych pieniędzy przyszły książę, a może i król, niewiele zobaczy. Już zarobił dla kraju więcej, niż od niego dostanie.

USA do Rosji: Oczekujemy wyjaśnień ws. Snowdena

USA byłyby głęboko rozczarowane, gdyby Rosja pozwoliła Edwardowi Snowdenowi opuścić moskiewskie lotnisko - oświadczył amerykański departament stanu. Po dzisiejszym spotkaniu z Amerykaninem jego adwokat Anatolij Kuczerena powiedział, że były analityk CIA chciałby pozostać w Rosji i znaleźć tam pracę.

SS Galicja w boju. Przypomnieli krwawą klęskę w starciu z Armią Czerwoną

- Chcemy uszanować pamięć Ukraińców i innych żołnierzy, którzy zginęli w "kotle" pod Brodami - tak o rekonstrukcji bitwy pod Brodami z 1944 r. mówi Lubomyr Horbacz z lwowskiego Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny "Pamięć". Podczas starcia Ukraińcy walczący po stronie hitlerowskich Niemiec zostali pokonani przez wojska radzieckie.

Reuters: Polski dziennikarz porwany w Syrii. W MSZ specjalny zespół

Polski fotoreporter Marcin Suder został wzięty jako zakładnik przez islamistycznych bojowników na północnym zachodzie Syrii. Do uprowadzenia doszło w środę - donosi Reuters, powołując się na informacje uzyskane od działaczy syryjskiej opozycji. Sprawą prawdopodobnego porwania Polaka zajmie się specjalny zespół powołany przez ministra spraw zagranicznych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Snowden wciąż bez dokumentów. Adwokat: Pozostaje w strefie tranzytowej

Edward Snowden zostaje na razie na moskiewskim lotnisku. Wciąż nie ma dokumentów umożliwiających opuszczenie strefy tranzytowej - poinformował reprezentujący Amerykanina prawnik Anatolij Kuczerena. Wcześniej rosyjskie media donosiły, jakoby Snowden otrzymał już dokumenty potwierdzające prawo przekroczenia granicy Rosji, a nawet jakoby przechodził już kontrolę graniczną.

Członkini Pussy Riot zostaje w więzieniu. Sąd odrzucił apelację

Rosyjski sąd w mieście Perm odrzucił w środę apelację Marii Alochinej, jednej z członkiń zespołu Pussy Riot, która odwoływała się od wyroku odrzucającego jej wniosek o przedterminowe zwolnienie warunkowe. Kobiecie, która od półtora roku przebywa w więzeniu, nie pozwolono uczestniczyć w posiedzeniu sądu.