Prezydent o budżecie UE: Problem cięć jest bolesny

- Choć sam problem cięć budżetu UE na lata 2014-2020 jest bolesny i trudny do zaakceptowania, dla Polski zasadniczą sprawą jest struktura cięć w wydatkach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu we wtorek z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem w Brukseli.

Depardieu też ucieka przed 75 procentowym podatkiem?

Kolejny francuski bogacz przejawia chęć ucieczki przed wyjątkowo wysokim podatkiem wprowadzonym przez prezydenta Francois Hollanda. Jak donoszą belgijskie i francuskie gazety, znany aktor Gerard Depardieu kupił sobie dom w Belgii.

Putin i Obama chcą "dokonać postępu"

Władimir Putin i Barack Obama porozmawiali przez telefon, po raz pierwszy po reelekcji prezydenta USA. Obaj przywódcy mieli wyrazić wolę "dokonania postępu" we wzajemnych relacjach.

Prawa dla Polski w nadzorze bankowym strefy euro?

Kraje spoza strefy euro, które przystąpią do wspólnego nadzoru bankowego, będą brały udział w głosowaniach rady nadzoru na równi z krajami ze strefy euro - poinformował komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Michel Barnier.

Brytyjski podwodniak chciał zdradzić na rzecz Rosji

Członek załogi brytyjskiego atomowego okrętu podwodnego przyznał się przed sądem, że chciał przekazać dwóm mężczyznom, których uważał za rosyjskich szpiegów, tajne informacje. Domniemani szpiedzy okazali się agentami kontrwywiadu.

Szczyt 15 obrońców budżetu UE. Chcą go szybko i bez specjalnych cięć

W Parlamencie Europejskim zakończyło się spotkanie 15 państw - przyjaciół polityki spójności. Jego uczestnicy chcą wypracować strategię obrony korzystnych dla siebie zapisów w budżecie UE na lata 2014-2020. - Niezbędne jest zrównoważone podejście do cięć - stwierdził Donald Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

Człowiek Saakaszwilego oskarżony o tortury. Był ministrem obrony

Baczo Achałaja zastał oskarżony we wtorek o stosowanie tortur. Były minister obrony i spraw wewnętrznych to jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Micheila Saakaszwilego. Zwolennicy tego ostatniego aresztowanie i oskarżenie Achałai uznają za polityczne represje.

2,5 mln ludzi musiało uciekać. Dane mogą być jeszcze wyższe

Na 2,5 mln szacuje syryjskie Stowarzyszenie Czerwonego Półksiężca liczbę Syryjczyków, których wojna domowa zmusiła do opuszczenia miejsca zamieszkania i przemieszczenia się gdzie indziej na terenie kraju - poinformowała agenda ONZ ds. uchodźców.

Kreml "zacieśnia kontrolę nad siecią"

Ograniczenia dotyczące internetu, które weszły w życie w Rosji oznaczają, że Kreml "zacieśnia kontrolę nad siecią". Wydaje się, że celem władz jest monitorowanie na masową skalę aktywności Rosjan w internecie - ostrzega "Washington Post".

Proces Tymoszenko odroczony dziewiąty raz

Sąd w Charkowie po raz dziewiąty odłożył rozprawę przeciw byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o oszustwa, gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Nowy termin wyznaczono na 23 listopada.

Prezydent i premier z "mocnym przekazem" w Brukseli

Prezydent Bronisław Komorowski razem z żoną rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Belgii. Prezydent spotka się m.in. z królem Albertem II, premierem Elio Di Rupo, a także szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. W Brukseli będzie także premier Donald Tusk, który weźmie udział w spotkaniu grupy tzw. przyjaciół polityki spójności, czyli przywódców państw europejskich, którzy sprzeciwiają się cięciom unijnych funduszy na tę politykę.

Stosunki między Niemcami a Rosją "ulegają pogorszeniu"

"Stosunki Rosji z jej kluczowym sojusznikiem w Unii Europejskiej - Niemcami - ulegają pogorszeniu" - uważa rosyjski dziennik "Kommiersant", zapowiadając piątkowe konsultacje w Moskwie przywódców dwóch krajów: Władimira Putina i Angeli Merkel.

"Największe łupienie diamentów od czasów Cecila Rhodesa"

Diamenty wartości co najmniej 2 mld dolarów skradzione ze złóż Marange w Zimbabwe zasiliły krąg bliskich prezydenta Roberta Mugabego, międzynarodowych handlarzy i pośredników - twierdzi w raporcie kanadyjska organizacja pozarządowa PAC.

Nocne naloty. Izrael "gotowy na eskalację"

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w nocy z poniedziałku na wtorek trzy operacje, których celem były obiekty wykorzystywane przez palestyńskich bojowników w Strefie Gazy. Nikt nie został ranny.

Romans generała

Autor przełomu w amerykańskich kampaniach w Iraku i Afganistanie odchodzi w niesławie. I to z powodów obyczajowych. Szef CIA generał David Petraeus podaje się do dymisji, bo na jaw wychodzi jego wieloletni romans. Kochanką była jego biografka. Pani pisała nie tylko książki, ale e-maile z pogróżkami. Do innej kobiety, którą uważała za rywalkę.

Nie podoba im się w USA. Chcą się odłączyć

Ponad 100 tys. Amerykanów podpisało się pod petycjami na stronie Białego Domu, wzywającymi do umożliwienia ich stanom odłączenia się od USA po reelekcji Baracka Obamy. Przoduje Teksas, w którym zebrano ponad 25 tys. podpisów.

Niezniszczalna piłka

Amerykański wynalazca stworzył niezniszczalną piłkę na dzieci z najuboższych krajów świata. Wystarczy kupić jedną, aby druga trafiła do potrzebujących. Świetny strzał w dobrym celu.

Opozycja wyborów nie uznaje, ale do parlamentu idzie

Ukraińska opozycja przerwała trwającą od tygodnia akcję przeciwko sfałszowaniu październikowych wyborów parlamentarnych i zdecydowala się uczestniczyć w pracach parlamentu, pomimo tego, że nadal nie uznaje wników elekcji.