Niewolnicy XXI wieku

Policja mówi o takich przypadkach: niewolnictwo XXI wieku. W Walii wykryto farmę, na której wykorzystywano ludzi. Wśród poszkodowanych jest Polak, który żył i pracował, tak jak inni znajdujący się na farmie, w nieludzkich warunkach. Jeden z pracowników został odnaleziony wychudzony i wycieńczony.

Nowe wybory w Grecji? Złota Jutrzenka grozi "trzęsieniem ziemi"

Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka zagroziła wycofaniem swych posłów z parlamentu z powodu ostatnich przeszukań biur partii przez policję oraz zatrzymań jej członków. Działania policji są związane z zabójstwem dokonanym przez sympatyka neonazistów.

Iran szykuje się do zmian?

W Iranie zmiana warty i nowe podejście do świata zachodniego. Słowa nowego prezydenta kraju są tak przełomowe, choćby w porównaniu z jego poprzednikiem, że światowym przywódcom aż trudno uwierzyć w ich szczerość. Iran proponuje między innymi rozmowy w sprawie broni atomowej. Mogłyby się zacząć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Kierunek jest z pewnością dobry, ale potrzeba czasu, by się przekonać, że to zmiana rzeczywista, a nie tylko udawana.

Narkokartele ostrzegają. Trzy odcięte głowy

Makabrycznego odkrycia dokonała policja w Meksyku. Jak poinformowała w czwartek prokuratura, w pobliżu miejscowości Los Reyes w stanie Michoacan policjanci znaleźli odcięte głowy trzech mężczyzn.

Znalazł w metrze czek na dwa miliony dolarów

- Kto tak majętny, że nosi w kieszeni czek na 2 miliony dolarów, jeździ naszym metrem? - dziwił się w rozmowie z dziennikarzami dyżurny szef popołudniowej zmiany w metrze madryckim. Jose Manuel del Cura znalazł portfel z czekiem na dwa miliony dolarów.

Dwa miesiące aresztu dla 21 ekologów oskarżonych o piractwo

Sąd w Murmańsku przedłużył w czwartek o dwa miesiące areszt 21 z 30 osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa przez rosyjską straż graniczną w trakcie protestu Greenpeace na statku "Arctic Sunrise" przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Wśród tych, którym areszt wydłużono, jest Polak Tomasz Dziemianczuk.

OBWE wstawia się za aresztowanym fotoreporterem

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potępiła tymczasowe aresztowanie na dwa miesiące rosyjskiego fotoreportera Denisa Siniakowa w ramach dochodzenia w sprawie protestu ekologów z Greenpeace. Zażądała jego uwolnienia.

MSZ do Strasburga: odrzucić skargę Abu Zubaidy

Europejski Trybunał Praw Człowieka powinien odrzucić skargę Palestyńczyka Abu Zubaidy rzekomo przetrzymywanego przez CIA w Polsce, bo wciąż toczy się krajowe śledztwo dotyczące więzień CIA - wskazał MSZ w stanowisku przesłanym do Strasburga.

Porwany polski fotoreporter "najprawdopodobniej żyje"

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych uzyskała informacje, że polski fotoreporter Maciej Suder, porwany w lipcu w Syrii, prawdopodobnie żyje. Stale podejmowane są działania, aby go uwolnić - poinformowali posłowie.

Muzeum Holokaustu odda barak z Auschwitz-Birkenau

Amerykańskie Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie zwraca Polsce jeden ze swych najważniejszych eksponatów - barak, w którym mieszkali więźniowie z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - informuje "Washington Post".

92-letni esesman oskarżony. Twierdzi, że był kucharzem

Prokuratura w Stuttgarcie wniosła akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. 92-letniemu esesmanowi Hansowi Lipschisowi zarzucono pomoc w mordowaniu więźniów.

Jak rozbroić Syrię? Trzeba wyciągnąć wnioski z Libii i Iraku

"Proces zabezpieczenia i eliminacji broni chemicznej w Syrii stanowi duże wyzwanie, ale wyciągnięcie wniosków z poprzednich przypadków rozbrojenia chemicznego można zwiększyć szanse jego powodzenia" - pisze Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rosja grozi Japończykom w sprawie Kuryli

Rosja zagroziłaodebraniem przedstawicielom władz japońskich możliwości bezwizowych podróży na sporne wyspy południowych Kurylów, jeśli Japonia będzie podtrzymywać swoje prawo własności w stosunku do tych terytoriów.

Polak i inni działacze Greenpeace spędzą dwa miesiące w rosyjskim areszcie

Sąd w Murmańsku przedłużył o dwa miesiące areszt dziesięciu ekologom - siedmiu cudzoziemcom, w tym Polakowi - i rosyjskiemu fotografowi wchodzącym w skład grupy 30 działaczy Greenpeace zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa w związku z protestem na platformie wiertniczej Gazpromu. Komitet Śledczy chciał dwóch miesięcy aresztu dla 30 osób, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymanych pod zarzutem piractwa.

Charels Taylor posiedzi 50 lat. MTK nie miał wątpliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze odrzucił odwołanie od wyroku, skazującego byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora na 50 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione podczas wojny domowej w Sierra Leone.

Sikorski: Nie chcemy zimnej wojny z Rosją

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opowiedział się w wywiadzie dla "Die Zeit" za europeizacją Rosji i zapewnił, że Polska nie chce zimnej wojny z sąsiadem. Szef polskiej dyplomacji wytknął też Niemcom brak wiedzy na temat okupacji Polski w czasie II wojny światowej.