Pływający szpieg Rosji zawinął do Hawany. Tuż przed wizytą ważnej delegacji USA

Na Kubę przybyła pierwsza od 35 lat wysoka rangą delegacja amerykańska na rozmowy w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych i znormalizowania stosunków. Zaledwie dzień wcześniej do portu w Hawanie zawinął rosyjski okręt zwiadowczy Wiktor Lewonow. Oficjalnie jedno z drugim nie ma żadnego związku, ale wizyta Rosjan może zostać poczytana jako wyraźny sygnał, że nadal się liczą na Kubie.

Zarzuty wobec domniemanych wspólników zamachowca z Paryża

Paryska prokuratura poinformowała w środę o przedstawieniu zarzutów czterem osobom w związku z niedawnymi zamachami w Paryżu. Mężczyźni podejrzani są o udzielenie pomocy logistycznej Ahmedy Coulibaly'emu, który wziął zakładników w sklepie koszernym.

Ofensywa na Froncie Północnym. Żelazna Brygada zatrzyma Rosjan?

Środa rozpoczęła się w Donbasie od zmasowanego ostrzału pozycji ukraińskich pod Mariupolem. To może być kolejny odcinek frontu, na którym ruszy ofensywa rebeliantów. Od wtorku najcięższe walki toczą się jednak na północy, na zachód od Ługańska. Tutaj Ukraińcy muszą bronić się przed atakami także regularnej armii rosyjskiej. Analiza sytuacji w Donbasie w ciągu ostatniej doby.

Obama rozpoczyna "nowy rozdział": dzisiaj to Ameryka jest silna, a Rosja izolowana

Prezydent USA Barack Obama oświadczył we wtorek w dorocznym orędziu o stanie państwa, że nadszedł czas aby "rozpocząć nowy rozdział" bez kłopotów ekonomicznych, terroryzmu i wojen. - Nadszedł czas by współpracować - powiedział. Obama przedstawił program pomocy klasie średniej kosztem najbogatszych Amerykanów. Odniósł się też do konfliktu na Ukrainie, mówiąc, że obecnie "Rosja jest izolowana, a jej gospodarka jest w ruinie".

Dziecko z odludnej wyspy wyleczone z pomocą smartfona

Chore na ostre zapalenie oskrzeli dziecko z włoskiej wyspy, na której nie ma opieki pediatrycznej, zostało wyleczone przez lekarkę dzięki popularnemu komunikatorowi na smartfony. Za jego pośrednictwem matka wysłała lekarzowi z sąsiedniej wspy nagranie oddechu syna.

Zgubili się w gęstej mgle i weszli prosto na separatystów. "Ośmiu naszych w niewoli"

Gęsta mgła zalegająca nad Donieckiem przez ostatnie dwa poranki doprowadziła do niemałego zamieszania na linii frontu. Separatyści twierdzą, że odparli duży atak ukraińskiego wojska, niszcząc szereg czołgów i biorąc do niewoli dowódcę brygady. Ukraińcy o niczym takim nie mówią, ale przyznają, że grupa ich żołnierzy „zgubiła się w mgle” i weszła prosto na pozycje wroga.

Zginęło kilkaset osób. Boko Haram przyznało się do rzezi

Przywódca skrajnego ugrupowania Boko Haram Abubakar Shekau przyznał w nagraniu wideo umieszczonym we wtorek wieczorem w internecie, że to bojówki tego ugrupowania dokonały na początku stycznia krwawej rzezi w mieście Baga, w północno wschodniej Nigerii.

Poroszenko wcześniej wyjedzie z Davos

Ukraiński prezydent Poroszenko postanowił skrócić swój pobyt na rozpoczynającym się w środę Światowym Forum Gospodarczym w szwajcarskim Davos z powodu nasilenia się walk na wschodzie Ukrainy i wrócić tego samego dnia do kraju - poinformował jego rzecznik.

Kolejny rosyjski samolot podrywa siły NATO

20 stycznia samoloty misji NATO Baltic Air Policing poderwały się do lotu, by przechwycić samolot Ił-20 rosyjskich sił powietrznych przelatujący nad Bałtykiem - poinformowało na Twitterze łotewskie ministerstwo obrony. To kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich tygodni.

Huti zdobyli pałac prezydencki. "Kroki do zaprowadzenia pokoju"

Prezydent Jemenu przyzwalał na korupcję i odmówił wysłania wojska do walki z Al-Kaidą - oświadczył lider ruchu Huti, który domaga się większego udziału w sprawowaniu władzy. Bojownicy Huti wcześniej zajęli pałac prezydencki w Sanie. Rząd twierdzi, że "bojówki chcą obalić system" i dokonały próby zamachu stanu. Zaciekłe walki o władzę mogą sprawić, że Jemen pogrąży się w chaosie.

"Rosjanie zaatakowali z północy"

- Pozycje sił operacji antyterrorystycznej zostały zaatakowane przez regularne formacje wojskowe rosyjskiej armii - poinformował Andrij Łysenko, rzecznik Operacji Antyterrorystycznej (ATO), podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej.

Belgia, Dania, Hiszpania, Norwegia. Niemiecka Pegida pączkuje

Grupy wzorowane na niemieckim prawicowo-populistycznym ruchu Pegida (Europejscy Patrioci przeciwko Islamizacji Zachodu) pojawiły się w kilku miastach w Danii, Madrycie, Oslo i w belgijskiej Flandrii. Pegida tymczasem zapowiada na środę ogromną demonstrację w Lipsku.

Kolejny "format normandzki" w środę

Niemcy będą gospodarzem kolejnych rozmów w sprawie Ukrainy, które odbędą się w środę w Berlinie z udziałem ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy - poinformowała rzeczniczka niemieckiego MSZ. Czterostronne rozmowy trwają od zeszłego lata. Mają na celu poszukiwanie dróg zakończenia konfliktu na Ukrainie. Wcześniej we wtorek Kreml oświadczył, że wzmożona aktywność wojsk ukraińskich na wschodzie Ukrainy zmniejsza nadzieje na organizację szczytu przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Spotkanie w tym gronie miało się odbyć w połowie stycznia w stolicy Kazachstanu, jednak stronom nie udało się dojść do porozumienia w trakcie negocjacji szefów MSZ.