Unia Europejska rozważa wysłanie żołnierzy do Libii

Szefowie dyplomacji państw UE zlecili przygotowanie planów dotyczących ewentualnego wysłania do Libii misji wojskowej. Warunkiem zaangażowania UE jest jednak powodzenie rozmów mających zakończyć wojnę domową w Libii.

Doradca Putina: Kaliningrad ratunkiem przed eurosodomą

Doradca prezydenta Władimira Putina, odpowiedzialny za gospodarcze projekty integracyjne Kremla w krajach byłego ZSRR zabrał głos w sprawie wartości chrześcijańskich. Przyznał, że "obwód kaliningradzki został okrążony przez antychrześcijańską Europę". - Na Ukrainie zaś eurointegracja obróciła się w "eurofaszyzm" - stwierdził ekonomista Siergiej Głazjew.

Marsz weteranów SS na Łotwie

Ok. 1,5 tys. osób uczestniczyło w Rydze w marszu łotewskich weteranów oddziałów Waffen SS, które walczyły z wojskami sowieckimi podczas drugiej wojny światowej. Marsz, mający czcić pamięć poległych towarzyszy broni, wywołał zdecydowany protest, przede wszystkim ze strony Rosjan.

Sawczenko wznowiła głodówkę

Ukraińska lotniczka przebywająca w areszcie w Moskwie, Nadija Sawczenko, wznowiła głodówkę - poinformował w poniedziałek jej adwokat Mark Fejgin. Jak wyjaśnił, Sawczenko domaga się, by zmieniono zastosowany wobec niej środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Prezydent Syrii bagatelizuje ofertę USA

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zbagatelizował przedstawiony wczoraj przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego pomysł włączenia go w negocjacje w sprawie politycznego uregulowania syryjskiego konfliktu. Krytycznie na temat tego pomysłu wypowiedzieli się z kolei przedstawiciele Francji i Turcji.

Nowy mer Wilna nie chce współpracować z partią Polaków

Wilno będzie miało nowego mera – 41-letniego Remigijusa Szimasziusa z Litewskiego Ruchu Liberałów (LRL). W niedzielę, w drugiej turze wyborów pokonał on dotychczasowego mera Arturasa Zuokasa, również liberała z Litewskiego Związku Wolności. Szimaszius zdobył prawie 62 procent poparcia wilnian. Zuokas, który rządził w stolicy od trzech kadencji – prawie 37.

Donbas, Naddniestrze, Sumy. Gdzie uderzą Rosjanie?

Prorosyjscy separatyści mogą uderzyć w innych regionach kraju - ostrzegają ukraińscy analitycy. - Komunikaty rebeliantów, dotyczące ewentualnej ofensywy w Donbasie, mają na celu szerzenie paniki i demoralizowania żołnierzy - mówi portalowi Inforesist Ołeksandr Musijenko, szef ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. Amerykański senator John McCain prognozuje zaś, że "Rosja uderzy w obwodzie odeskim, z kierunku separatystycznego Naddniestrza".

Kobieta z dwojgiem dzieci wyjechała na dżihad

Mieszkająca w Holandii 33-letnia Czeczenka udała się z dwojgiem dzieci do Syrii, by przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowali w poniedziałek holenderscy prokuratorzy. Ani władze holenderskie, ani były mąż Czeczenki, Holender, nie byli w stanie powstrzymać jej przed wyjazdem.

Latający szpieg Rosjan nad Morzem Czarnym. Turcy zaalarmowani

Myśliwce F-16 zostały poderwane w powietrze w trybie alarmowym, po tym jak rosyjski samolot rozpoznawczy zbliżył się do tureckiej granicy. Ił-20 przeleciał niemal wzdłuż całego tureckiego wybrzeża Morza Czarnego. Nie naruszył przy tym granicy.

Putin pokazał się przed kamerami. "Bez plotek byłoby nudno"

Po okresie ciszy i odkładania spotkań Władimir Putin pokazał się publicznie podczas spotkania z prezydentem Kirgistanu w Sankt Petersburgu. Skończył tym samym wielodniowy okres spekulacji co do stanu jego zdrowia. Różne domysły na ten temat skwitował: - Bez plotek byłoby nudno.

Rok po aneksji Krymu. "To była spontaniczna reakcja bardzo zdenerwowanego człowieka"

U nas jest takie przekonanie, że to wszystko było zaplanowane. Otóż nie. Tak naprawdę to była spontaniczna reakcja bardzo zdenerwowanego człowieka, któremu walił się pewien plan - powiedział o aneksji Krymu we "Wstajesz i wiesz" były charge d'affairs RP w Rosji Wiktor Ross. Rok temu na półwyspie odbyło się "referendum", w którego wyniku został on anektowany przez Moskwę.

"Mam przeczucie, że mój pontyfikat będzie krótki"

W obszernym wywiadzie dla meksykańskiej stacji Televisa papież Franciszek zdradził, że nie sądzi, by zostało mu wiele czasu na tronie Piotrowym. Jak dodał, ma przeczucie, że jego pontyfikat będzie trwał "cztery, pięć lat". - Dwa już minęły - zauważył papież. Nie sprecyzował, co miał na myśli. Decyzję swojego poprzednika, Benedykta XVI, o przejściu na emeryturę nazwał "bardzo odważną".

MSZ odpowiada Putinowi. "Element wojny propagandowo-informacyjnej"

- W doniesieniach, że bojownicy Majdanu byli szkoleni w Polsce nie ma ziarna prawdy - oznajmił rzecznik polskiego MSZ. To reakcja na twierdzenia Władimira Putina, zawarte w filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny". Według Marcina Wojciechowskiego, słowa rosyjskiego prezydenta to "wyłącznie element wojny propagandowo-informacyjnej".

Schetyna: Polska jest bezpieczna. Nie była w ZSRR

Polska jest bezpieczna, bo nie była w ZSRR - uważa szef MSZ Grzegorz Schetyna. Jak mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", "Polska musi być traktowana przez Rosję jako podmiotowy kraj Unii Europejskiej i NATO".

Najważniejsza flota Rosji rusza w morze. "Trzeba zwiększyć możliwości"

Prezydent Władimir Putin nakazał pełną gotowość Flocie Północnej oraz wojskom powietrznodesantowym w ramach niezapowiedzianych ćwiczeń. W niezapowiedzianych manewrach ma wziąć udział 40 tysięcy żołnierzy i 41 okrętów, w tym 15 podwodnych. Minister obrony Rosji stwierdził równocześnie, że "nowe zagrożenia" wymagają "zwiększonych możliwości militarnych".

Rok temu Krym "zdecydował o powrocie do Rosji"

Rok temu, 16 marca 2014 r., na Krymie odbyło się referendum, które posłużyło za formalny pretekst do oderwania półwyspu od Ukrainy i przyłączenia go do Rosji. Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego, Moskwa przedstawia ją jako sprawiedliwość dziejową.

Chiny gwałtownie zwiększają sprzedaż uzbrojenia. Problem dla Rosji

Tylko pięć państw odpowiada za 74 procent globalnego handlu uzbrojeniem. Jak wynika z najnowszego raportu SIPRI, świat zbrojną USA, Rosja, Chiny, Niemcy i Francja. Istotną zmianą jest gwałtowny wzrost produkcji chińskich fabryk. W latach 2010-14 w porównaniu do 2005-09, Chiny wyeksportowały 143 procent więcej uzbrojenia. Jednocześnie Chińczycy coraz mniej kupują za granicą, co jest problemem dla Rosji, która jest ich głównym dostawcą.

Grobowiec Saddama Husajna zrównany z ziemią

Grobowiec dyktatora Iraku Saddama Husajna w wiosce Al-Audża w północnym Iraku został niemal całkowicie zrównany z ziemią w wyniku walk między siłami irackimi a dżihadystami z Państwa Islamskiego.