Krym zbawi Rosję? Putin: może wyleczyć traumę zadaną narodowi

- Zasłużyliśmy na to, by spotkać się dziś na Krymie - od tych słów Władimir Putin rozpoczął swoje wystąpienie przed deputowanymi Dumy Państwowej, Rady Federacji i członkami rządu na Krymie. Prezydent Rosji dużo czasu poświęcił na omówienie problemów armii, zapowiedział jednocześnie, że jego kraj nie może odgradzać się od świata zewnętrznego, a polityka zagraniczna Rosji powinna być "pokojowa". Najwięcej mówił jednak o wielkiej roli, jaką Krym powinien odegrać w przyszłości Rosji i Rosjan.

Amerykańskie czołgi w Polsce. Pancerne siły NATO w Żaganiu?

Do Polski i krajów bałtyckich przyjedzie część 1. Dywizji Kawalerii USA wraz ze swoim najcięższym sprzętem. Jak poinformował Pentagon, pojawią się nawet czołgi M1 Abrams. Żołnierze przyjadą jesienią na kilkumiesięczną turę ćwiczeń. W tym samym czasie mają do Polski zawitać brytyjskie siły zmechanizowane.

Konwój stanął na noc. W okolicy ożywione ruchy wojska

280 ciężarówek rosyjskiego "białego konwoju" stanęło obozem około 20 kilometrów od ukraińskiej granicy w pobliżu miasta Kamieńsk Szachtyński. Tam mają spędzić noc. Obecni na miejscu zachodni dziennikarze nieustannie donoszą o poruszających się w pobliżu kolumnach wojska i pojedyńczych pojazdach. Dobitnie świadczy to o wzmocnionej obecności rosyjskiego wojska u granic Ukrainy.

Kijów: Bez kontroli kamazy nie wjadą

Konwój z pomocą humanitarną z Rosji dla wschodniej Ukrainy będzie zablokowany na granicy jeśli ładunek nie zostanie skontrolowany w obecności przedstawicieli Czerwonego Krzyża - oświadczył w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko.

Skrajna nieodpowiedzialność czy rozsądna decyzja? Epidemia do Liberii dotarła już w marcu

Grupa uczniów przez niemal miesiąc pomagała potrzebującym w ogarniętej epidemią Eboli Liberii. Licealiści wrócili już do kraju, wszyscy czują się dobrze. Pojawiły się jednak pytania, czy taka wyprawa powinna w ogóle się odbyć. - Wysyłanie młodych ludzi w teren, który objęty jest epidemią to skrajna nieodpowiedzialność - ocenił w rozmowie z TVN24 dr Paweł Grzesiowski, lekarz epidemiolog. - Proponowałabym, żeby na razie nie siać paniki - stwierdziła z kolei prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Ile młodzi Niemcy wiedzą o NRD? "Przerażająco" mało

Historyk Klaus Schroeder nazwał w środę "przerażającym" stan wiedzy niemieckiej młodzieży o historii NRD, w tym o dzielącym miasto na dwie części murze berlińskim, wzniesionym 53 lata temu przez komunistyczne władze, by zapobiec ucieczkom na Zachód.

Pentagon: ewakuacja jazydów mało prawdopodobna

Ewentualna amerykańska ewakuacja irackich jazydów otoczonych przez dżihadystów w masywie górskim Sindżar okazuje się mało prawdopodobna - oświadczył w środę Pentagon. Grupa zwiadowcza USA dokonała oceny sytuacji na miejscu.

Uratować rebelię, rozpętać wojnę. Rosyjski ekspert o misji "białego konwoju"

Zdaniem znanego rosyjskiego eksperta ds. wojskowości Aleksandra Goltza, ewentualny wjazd "białego konwoju" do Donbasu oznaczać może prowokacje ze strony rosyjskiej. Chodzić miałoby o znalezienie pretekstu do wprowadzenia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Drugi scenariusz przewiduje wymuszenie faktycznego rozejmu, co dałoby cofającym się separatystom czas na odzyskanie sił.

Tak prezydent Egiptu wracał z Soczi. Ominął Turcję i Ukrainę

Samolot z egipskim prezydentem wracał do Kairu z rosyjskiego Soczi niestandardową trasą w kształcie "wielkiego U" - podaje portal hurriyetdailynews.com i publikuje na dowód zdjęcie. Żeby ominąć turecką przestrzeń powietrzną prezydencki pilot zdecydował się na kilkukrotnie dłuższą trasę.

Porozumienie w ostatnich minutach trwania rozejmu. Pięć dni zawieszenia broni

Palestyńczycy i Izraelczycy osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia rozejmu w Strefie Gazy - poinformowała agencja AFP powołując się na przedstawicieli Egiptu pełniących rolę mediatorów i pośredników w rozmowach obu stron konfliktu w Kairze. Jedne źródła mówią o kolejnych trzech dniach zawieszenia broni, inne - o aż pięciu.

"Biały konwój" i Putin na Krymie. Trzy scenariusze dla Ukrainy

Władze Ukrainy rozpatrują możliwość przyjęcia zaoferowanej przez Rosję pomocy humanitarnej dla Ługańska po jej skontrolowaniu na granicy przez ukraińskich celników przy udziale OBWE - oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego prezydenta Światosław Cehołko. Tymczasem na Krymie trwa druga od aneksji wizyta prezydenta Rosji Władmira Putina.

Katastrofa w Szwajcarii. Pociąg wykoleił się w wąwozie

W górach w południowo-wschodniej Szwajcarii wykoleił się w czasie przejazdu wąwozem pociąg pasażerski. Wypadek nastąpił po tym, gdy pociąg natrafił na osuwisko ziemi na swej drodze - podała szwajcarska policja. Jedenaście osób zostało rannych.

Liczba ofiar Eboli przekroczyła tysiąc

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii Eboli w Afryce Zachodniej wyniosła 1069. 1975 osób jest zarażonych wirusem.

Rozbił się samolot z kandydatem na prezydenta Brazylii. Eduardo Campos nie żyje

Prywatny samolot z kandydatem na prezydenta Brazylii Eduardo Camposem rozbił się w środę w mieście Santos - poinformowało agencję Reutera źródło w sztabie wyborczym partii Camposa. Kilkadziesiąt minut później BBC potwierdziło, po rozmowach z członkami partii Camposa, że ten zginął. Według straży pożarnej z katastrofy nie ocalał nikt z 7-osobowej załogi.

Pełczyńska-Nałęcz pierwszą ambasadorką RP w Rosji

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Bogusław Winid odebrali z rąk szefa MSZ Radosława Sikorskiego nominacje ambasadorskie na placówki w Rosji oraz przy ONZ. - Strata Warszawy jest zyskiem dla Moskwy i Nowego Jorku - podkreślił minister.