Żelazny Wilk kontra "zielone ludziki". Pierwsze takie ćwiczenia na Litwie

Na Litwie ruszyły taktyczne ćwiczenia Saveika 2015 (Współdziałanie 2015). Bierze w nich udział 1,8 tys. litewskich żołnierzy. Te ćwiczenia różnią się od poprzednich tym, że zadaniem ich uczestników jest przeciwdziałanie zagrożeniom powstałym w trakcie tzw. wojny hybrydowej, gdy wróg nie prowadzi otwartych działań wojennych.

Podejrzana paczka w Kopenhadze. Przed kawiarnią, w której dokonano zamachu

We wtorkowy poranek na chodniku przed wejściem do kawiarni, w której w sobotę po ataku prawdopodobnego islamisty zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne, duńska policja znalazła podejrzany pakunek. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze oddziału specjalnego, saperzy i psy tropiące. Okolicę ewakuowano.

Putin, Merkel i Poroszenko na linii. Te same deklaracje

Przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, głównie kwestie rozejmu, wycofania broni ciężkiej, a także sytuację w pobliżu miasta Debalcewe - podał w nocy z poniedziałku na wtorek Kreml.

Polak zabity na Islandii. Pierwsze w tym roku morderstwo na wyspie

Islandzka policja odkryła w jednym z mieszkań w miejscowości Hafnarfjordur niedaleko stolicy kraju Reykjaviku ciało mężczyzny. Okazało się, że to Polak mieszkający na wyspie. Prawdopodobnie został zabity przez swoją partnerkę. Jest ona jedyną podejrzaną - podaje największy miejscowy dziennik "Visir".

Atomowy blef, rzeź w Donbasie i list z Kremla. Jak Putin ograł Zachód

Przyjęte w stolicy Białorusi dokumenty nie mają większego znaczenia. Rosja i tak nie zamierzała ich respektować. Dużo poważniejsze, fatalne konsekwencje ma sam fakt spotkania „normandzkiej czwórki”. Angela Merkel i Francois Hollande tylko zachęcili Rosję do dalszej zbrojnej agresji. Władimir Putin upewnił się co do skuteczności stosowania brutalnej siły i zastraszania, zaś Petro Poroszenko stracił iluzje, jeśli chodzi o wsparcie Europy.

Proces Strauss-Kahna. Wycofali się prawie wszyscy skarżący

Dwóch adwokatów pięciorga skarżących poinformowało w poniedziałek, że wycofuje powództwa cywilne przeciwko b. szefowi MFW Dominique'owi Strauss-Kahnowi w procesie karnym o stręczycielstwo, toczącym się przed sądem w Lille na północy Francji.

Kruchy rozejm w Donbasie. Ostrzały z wyrzutni Smiercz i Grad

Prorosyjcy separatyści złamali rozejm, atakując ukraińską armię w poniedziałek rejonie miast: Popasna, Czornuchino, Zołote, Hirske i Szyrokino niedaleko Mariupola - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Siły Zbrojne Ukrainy - jak twierdzą - odpowiadają tylko na agresywne ataki ze strony separatystów.

"Syna mi zabiła jakaś ruska swołocz"

Wojna na Ukrainie wciąż trwa mimo porozumienia w Mińsku. Swoje krwawe żniwo zbiera także na - z pozoru spokojnym - zachodzie kraju. Nie ma tygodnia, by nie chowano tu ukraińskich żołnierzy. Są już całe aleje wojskowych grobów. Dla rodzin to najbardziej dramatyczny dowód na to, że wojna jest bliżej niż mogłoby się wydawać. Reporter programu "Czarno na białym" rozmawiał z rodzinami żołnierzy, którzy walczą w Donbasie. Także z tymi, których synowie zginęli.

Mediator ONZ "stronniczy". Umiarkowana opozycja odrzuca rozmowy

Jedna z syryjskich grup opozycyjnych skrytykowała wysłannika ONZ w tym kraju, określiła go mianem "stronniczego" i zapowiedziała, że nie zamierza się z nim spotkać. Zadaniem wysłannika jest próba doprowadzenia do rozejmu między bojownikami a siłami rządowymi w Syrii.

Polskim księżom "na Białorusi pracuje się trudniej niż w Afryce"

- To był poryw serca, to była sąsiedzka pomoc bratniemu Kościołowi Białorusi. Myślę, że tym ludziom trzeba podziękować za to, co zrobili - ocenił pracę księży w wywiadzie dla Radia Swaboda polski ambasador w Mińsku Leszek Szerepka. Dodał, że duchownym bardzo trudno pracuje się na Białorusi, gdzie są "pod pełną kontrolą władz".

"Jestem dumny, ale popsuliście mi nastrój". Piosenkarz z partii Putina o sankcjach UE

- Cieszę się, że trafiłem na czarną listę Unii Europejskiej. Jestem dumny, że znalazłem się w gronie osób, którym nie jest obojętny los Rosji i mojej ojczyzny - w takim duchu wypowiedział się Josif Kobzon, popularny rosyjski piosenkarz i deputowany rosyjskiej Dumy, objęty sankcjami UE. Restrykcje dotknęły kolejnych 19 osób w Rosji i na Ukrainie, w tym dowódców oddziałów rebelianckich walczących z żołnierzami ukraińskimi w Donbasie.

"Odrąbali mi siekierą rękę". Ukraińscy żołnierze torturowani przez separatystów

- Wybieraj, genitalia, serce czy ucho? - zapytał Wanię "Maniak" odpowiadający za przesłuchania Ukraińców. Wania wybrał ucho. Z niewoli po kilku tygodniach wrócił. Wielu ukraińskich żołnierzy płaci wysoką cenę za trafienie do niewoli. Wielu też jednak wraca potem do Donbasu, bo mówi, że "nie chce zobaczyć w swoich domach rosyjskiej armii". Materiał programu "Dzień Dobry TVN".

Tylu amerykańskich generałów w Polsce jeszcze nie było

Amerykańscy generałowie i wiceadmirałowie przyjechali do Polski na szkolenie. Świeżo nominowani dowódcy będą zapoznawać się z funkcjonowaniem nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, a także z działalnością operacyjną oraz szkoleniową polskiego wojska.

Propozycja, zdrada, masakra. Co się kryje za ofertą debalcewskiego "korytarza"?

Rebelianci oferują ukraińskim żołnierzom w Debalcewem korytarz, którym Ukraińcy mogliby wyjść z obleganego miasta. Bez broni, ale na wolność. Podobna historia miała jednak już miejsce w ostatnich dniach sierpnia w kotle iłowajskim. Wtedy Ukraińcy wpadli w pułapkę - zostali zaatakowani podczas ewakuacji, choć wcześniej dostali od przeciwnika gwarancje bezpieczeństwa.