RC-135, drony i "czarne" samoloty. Rosyjskie wojsko na amerykańskim podsłuchu

Rosyjskie samoloty zwiadowcze zapuszczające się nad wybrzeża państw NATO wywołują ostre reakcje. Prawdą jest, że częstotliwość ich lotów wzrosła. Nadal jest to jednak nic w porównaniu do powietrznej inwigilacji, jaką uprawiają Amerykanie. Pentagon swoją aktywność utrzymuje w tajemnicy i niewiele o niej wiadomo. Jest jednak niemal pewne, że różni latający szpiedzy nieustannie krążą wokół Rosji, Chin i na Bliskim Wschodzie.

Francuz nowym kamerlingiem. To on rządzi w czasie konklawe

Papież Franciszek mianował kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego francuskiego kardynała Jean-Louisa Taurana, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Zastąpi on kardynała Tarcisio Bertone, który skończył niedawno 80 lat.

Kreml potwierdza: Putin zaprosił Kima na defiladę w Moskwie

To, co przez kilka dni było niepotwierdzoną informacją, przekazaną początkowo przez japońskie media, w piątkowy wieczór okazało się prawdą. Władimir Putin wystosował zaproszenie do Pjongjangu dla Kim Dzong Una na doroczną defiladę w Dniu Zwycięstwa 9 maja.

Szef niemieckiej dyplomacji: czas przestać przykręcać śrubę Moskwie

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.

Hakerzy Kima mogliby zaatakować elektrownie atomowe w USA? Seul właśnie tego doświadczył

- Korea Południowa to królik doświadczalny. Korea Północna testuje na niej swój potencjał, by móc atakować za oceanem - twierdzi jeden z ekspertów komputerowych pracujących dla dowództwa armii w Seulu. Wskazuje on na to, że od 2013 r. hakerzy Kim Dzong Una z sukcesem paraliżowali wybrane sektory handlu i usług na Południu, a w tym tygodniu włamali się do systemu kilku elektrowni, w tym elektrowni atomowych. To samo może czekać USA - ostrzega.

Clooney samotnie broni "The Interview"

Aktor George Clooney wysłał do hollywoodzkich gigantów petycję potępiającą hakerów, którzy zaatakowali Sony Pictures, aby nie dopuścić do pokazów filmu "The Interview". Nikt nie chciał jej jednak podpisać.

Atak izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy

Izraelskie samoloty zbombardowały w nocy z piątku na sobotę cele Hamasu w południowej cześci Strefy Gazy w odpowiedzi na rakietę odpaloną ze Strefy na terytorium Izraela - poinformował izraelski rzecznik wojskowy.

Sony nie zgadza się z Obamą. "Nie mieliśmy innego wyjścia"

Sony Pictures bada inne możliwości rozpowszechnienia filmu "The Interview" o zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Jednak dotychczas żadna z medialnych platform nie wykazała konkretnego zainteresowania - powiedział szef wytwórni Michael Lynton. Dodał, że wytwórnia nie miała innej alternatywy, jak wycofać film po odmowie wyświetlania filmu przez właścicieli sieci kinowych.

Szkoła w Peszawarze trzy dni po zamachu. "Na podłodze leżą jeszcze fragmenty pracy domowej"

- Gdziekolwiek nie spojrzeć, wszędzie widać ślady krwi - mówi korespondent CNN Nic Robertson, który odwiedził szkołę w Peszawarze trzy dni po ataku talibów. Terroryści urządzili najpierw krwawą rzeź na dole budynku, później skierowali się do sali komputerowej. - Dzieci zostały zastrzelone, gdy jeszcze siedziały przy komputerach - relacjonuje tragiczne wydarzenia dziennikarz.

"Ida" coraz bliżej Oscara. Z jakimi filmami konkuruje?

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Amerykańska Akademia Filmowa podała w piątek tytuły dziewięciu obrazów, które mają szansę na statuetkę. O nominację "Ida" powalczy m.in. z rosyjskim "Lewiatanem" i szwedzkim "Turystą".

"Nie możemy pozwolić, by jakiś dyktator narzucał w USA cenzurę"

Barack Obama zapewnił w piątek, że Stany Zjednoczone odpowiedzą na cyberatak na Sony Pictures, za który zdaniem USA odpowiedzialna jest Korea Północna. Prezydent przyznał również, że - jego zdaniem - błędem była rezygnacja z pokazów filmu "The Interview". - Nie możemy pozwolić, by jakiś dyktator narzucał w USA cenzurę - podkreślił.

Turcja chce dozbrajać syryjską opozycję

Turcja jeszcze przed marcem mogłaby rozpocząć szkolenia i dostawy sprzętu dla umiarkowanej syryjskiej opozycji - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Nie sprecyzował o jaki sprzęt chodzi.

Putin nakazał ulepszenie arsenału rakiet balistycznych

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że doktryna militarna Rosji "pozostaje czysto defensywna", pomimo aktywności NATO. I jednocześnie poinformował, że rosyjski arsenał pocisków balistycznych będzie modernizowany. "Będziemy bronić naszego bezpieczeństwa konsekwentnie" - powiedział.

Prokuratorzy chcą 10 lat dla Nawalnego

Sąd w Moskwie przedłużył Aleksiejowi Nawalnemu o miesiąc areszt domowy przed procesem o domniemane zagarnięcie ponad 30 mln rubli (498 tys. dolarów) na szkodę francuskiej firmy Yves Rocher. Prokuratorzy żądają 10 lat więzienia dla antykremlowskiego opozycjonisty. Wyrok ma zostać ogłoszony 15 stycznia.

Rozmowy grupy kontaktowej przez Skype'a. Kiedy spotkanie twarzą w twarz?

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Kijowie, że konferencja przedstawicieli grupy kontaktowej odbyła się za pośrednictwem Skype'a. Wyraził nadzieję, że w niedzielę grupa zdoła spotkać się w Mińsku. Przedstawiciel separatystów poinformował jednak, że w czasie spotkania nie udało się ustalić daty tych negocjacji.

Polska przyjmie stu syryjskich uchodźców

Polska uruchomi projekt, w ramach którego od 2016 r. do naszego kraju ma zostać przesiedlonych 100 uchodźców syryjskich - poinformował w piątek wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Na początku grudnia UNHCR podał, że 28 państw przyjmie w sumie 100 tys. uchodźców. Szacuje się, że od początku konfliktu z Syrii z kraju uciekły ponad 3 mln osób.