Ukraina na świeczniku, mocne słowa wsparcia. "Dalsze prowokacje to więcej kosztów dla Rosji".

Nie ma wolności bez solidarności, a nasza solidarność jest dziś szczególnie potrzebna narodowi ukraińskiemu - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski na placu Zamkowym w Warszawie. Przywódcy biorący udział w obchodach 25-lecia wolności zgodnie podkreślali solidarność z Ukrainą. Zapewnili o swoim wsparciu i pomocy. - Nasze wolne narody będą stały ramię w ramię, aby dalsze rosyjskie prowokacje oznaczały więcej izolacji i kosztów dla Rosji - mówił Barack Obama.

"NATO może pojmać Putina". Doradca rosyjskiego prezydenta ostrzega

"Władimir Putin nie powinien jechać do Normandii, ponieważ grozi mu siłowe zatrzymanie ze strony NATO" - napisał na swoim profilu jeden z doradców prezydenta Rosji i czołowy ideolog Kremla Siergiej Markow. Władimir Putin udaje się w czwartek na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Ma się tam spotkać m.in. z Angelą Merkel i francuskim prezydentem Francoisem Hollande'em.

Rekordowo niskie poparcie Francois Hollande'a

Jedynie 18 proc. Francuzów popiera działania socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a, którego notowania spadły o 3 pkt proc. w ciągu miesiąca i osiągnęły najniższy poziom od wyborów w 2012 r. - wynika z sondażu Ifop dla tygodnika "Paris Match".

Biały Dom oddaje hołd ofiarom Tiananmen

Biały Dom oddaje hołd prodemokratycznym demonstrantom, którzy wystąpili przed 25 laty przeciwko chińskim władzom na placu Tiananmen w Pekinie - oświadczył rzecznik Jay Carney. Waszyngton wezwał Pekin do rozliczenia się z tamtych wydarzeń.

"NATO zawiodło po raz kolejny". Zachodnie media podzielone w ocenie obietnic Obamy

Niemiecka prasa jest mocno podzielona w ocenach wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce. Część komentatorów chwali zapowiedź wsparcia sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej, inni ostrzegają przed powrotem do zimnej wojny i "prężeniem muskułów". Włoskie media z kolei podkreślają, że Barack Obama rzuca z Warszawy wyzwanie Moskwie.

Biały Dom wzywa Sisiego do wprowadzenia demokratycznych reform

Biały Dom wezwał w środę prezydenta-elekta Egiptu, b. dowódcę sił zbrojnych Abd el-Fataha es-Sisiego do demokratycznych reform w kraju, w tym rządzenia w sposób odpowiedzialny i przejrzysty i zapewnienia ochrony uniwersalnych praw wszystkim Egipcjanom.

Putin: Nie chcemy anektować wschodu Ukrainy

- Na wschodzie Ukrainy nie ma i nie było żadnych wojskowych specjalistów ani wojskowych pododdziałów - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1 i radia Europe-1. O wywiadzie rosyjskiego prezydenta dla francuskich mediów informuje agencja ITAR-TASS.

Zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii

We wtorek o godzinie 23 czasu polskiego zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii. Wyniki głosowania mają zostać podane w czwartek. Oczekuje się jednak przytłaczającego zwycięstwa obecnego prezydenta Baszara el-Asada.

"Żywe" ucho Van Gogha na wystawie

W Centrum Sztuki i Technologii Medialnych (ZKM) w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii wystawiono żywą replikę ucha Vincenta van Gogha, sporządzoną z wykorzystaniem materiału genetycznego, udostępnionego przez jednego z krewnych słynnego malarza.

Seria eksplozji w zakładach chemicznych pod Rotterdamem

Do serii silnych eksplozji doszło we wtorek późnym wieczorem w zakładach chemicznych koncernu naftowego Shell w miejscowości Moerdijk, w pobliżu Rotterdamu. Według lokalnych władz, nikt nie zginął. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

"Jeden dzień, dwie rewolucje"

Historyk Timothy Garton Ash w artykule dla "Financial Times" zestawia ze sobą we wtorek dwa wydarzenia z 4 czerwca 1989 r., które miały duży wpływ na współczesną historię. Porównuje pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce z masakrą na placu Tiananmen.

"Litwini uważają Polskę za wroga"

Konsekwentne działania niektórych litewskich działaczy i polityków zaowocowały tym, że Polskę - partnera w NATO - uważamy za wrogie państwo - tak litewscy obserwatorzy oceniają wyniki sondażu wskazującego, że prawie 30 proc. Litwinów uważa Polskę za kraj nieprzyjazny.

25 lat od masakry na placu Tiananmen

Spokojnie było w środę rano na Tiananmen w 25. rocznicę krwawego stłumienia na tym pekińskim placu prodemokratycznych demonstracji. Władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by nie dopuścić do incydentów i manifestacji.

Miliard od Obamy realny? Decyzję musi poprzeć Kongres

Czy USA poświęcą miliard dolarów na wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Wschodniej, jeszcze nie wiadomo. Pomysł zaproponowany przez Baracka Obamę musi poprzeć Kongres. Jeśli tak się stanie, pieniądze pochodzić będą z budżetu Pentagonu.