Brytyjski generał: musimy przygotować się na rosyjski atak

Napięcia w relacjach z Rosją mogą przerodzić się w wojnę na pełną skalę - ostrzegł zastępca głównodowodzącego sił NATO w Europie gen. Adrian Bradshaw. Jak podkreślił, rosyjskie ambicje imperialne mogą wkrótce przerodzić się w "zagrożenie dla naszego istnienia".

"Wrócę na Ukrainę, jak tylko to będzie możliwe". Janukowycz przemówił w rocznicę

- Ubolewam, że nie mogłem niczego zrobić. Gdy tylko pojawi się taka możliwość, to wrócę. Uczynię wszystko, co w mojej mocy, aby ułatwić życie na Ukrainie. Teraz najważniejszym zadaniem jest zatrzymanie wojny - oświadczył były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji NTV. Zapowiedział, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, stanie na czele ruchu protestu przeciwko obecnym władzom w Kijowie. NTV anonsuje wywiad jako rozmowę z "prezydentem bez państwa". Całość zostanie wyemitowana w sobotę w programie "Centralna telewizja".

Artemiwsk nową linią obrony Ukraińców. Separatyści umacniają się pod Mariupolem

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko oświadczył, że prorosyjscy separatyści wzmacniają siły w okolicach Mariupola, w związku z czym istnieje prawdopodobieństwo ataku na miasto. Tymczasem Artemiwsk, położony nieopodal Kramatorska, w którym mieści się sztab operacji antyterrorystycznej, stał się w ostatnich dniach miastem frontowym. To tam ukraińscy wojskowi budują punkty kontrolne i koncentrują oddziały, tworząc nową linię obrony - poinformowało biuro rzecznika operacji antyterrorystycznej.

Merkel u Franciszka. Dostała "Radość Ewangelii"

40 minut, a więc wyjątkowo długo, jak zauważyli watykaniści, trwała rozmowa papieża Franciszka z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Watykanie. W trakcie audiencji Merkel przekazała papieżowi pieniądze na pomoc dla dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

"Złap mnie, jeśli potrafisz". Proces Janukowycza nie jest nikomu na rękę?

W rocznicę swojej ucieczki obalony prezydent Wiktor Janukowycz może czuć się bezpiecznie. Władze w Moskwie nie zamierzają wydać go Ukrainie. Rząd w Kijowie z kolei nie ma sposobu, by sprowadzić byłego przywódcę do kraju. Niektórzy wieszczą, że Janukowycz może podzielić los otrutego agenta rosyjskich służb specjalnych Aleksandra Litwinienki, gdyby kiedykolwiek zdecydował się ujawnić tajemnice władz na Kremlu.

Burmistrz stolicy oskarżony o spisek

Burmistrz stolicy Wenezueli Antonio Ledezma został oficjalnie oskarżony o spisek przeciwko władzom kraju - poinformowała BBC. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro sugerował wcześniej, że burmistrz Caracas chciał przy pomocy USA dokonać przewrotu.

Prezydent wolny, musi opuścić kraj

Były prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi został zwolniony z aresztu domowego przez szyickich rebeliantów z ruchu Huti. Były przywódca kraju udał się do miasta Aden, a następnie ma opuścić kraj w celu otrzymania pomocy lekarskiej.

Bohaterowie Majdanu nie złamali obietnic. Walczą o Donbas i o reformy

Ich płynących wystąpień na scenie przez ponad 90 dni i nocy słuchali Ukraińcy protestujący na Majdanie Niepodległości przeciwko władzy prezydenta Janukowycza. Ich twarze migały na antenach telewizji na całym świecie. Rok po zakończeniu Rewolucji Godności część z nich sprawuje najważniejsze urzędy w państwie. Inni zapłacili wysoką cenę za walkę o niepodległość Ukrainy. Jak potoczyły się losy liderów Majdanu?

Wspólne stanowisko Unii Europejskiej? To nie takie proste

W Polsce uznajemy niejako automatycznie, że Unia Europejska to zawsze jedność i że zawsze wszystkie kraje przyjmą polski punkt widzenia na sprawy Europy Wschodniej. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i można ją dosyć prosto wyjaśnić na przykładzie Węgier.

Policjanci będą chronić ulice, a nie wysokich urzędników

Prezydent Boliwii Evo Morales ogłosił w piątek, że postanowił wydatnie zmniejszyć liczbę policjantów przydzielonych do ochrony polityków, wysokich urzędnikow państwowych i biznesmenów. Około 700 ochroniarzy zasili komisariaty i będzie pełniło "normalną służbę".

Amerykanie grożą "dodatkowymi kosztami" za łamanie porozumienia z Mińska

Grupa odgrywających znaczną rolę polityczną senatorów USA wysłała w piątek do sekretarza stanu Johna Kerry'ego list wzywający do natychmiastowego zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej wsparciem dla zbrojnej rebelii na wschodzie Ukrainy. Departament Stanu oświadczył, że wspieranie przez Rosję separatystów podważa wysiłki dyplomacji międzynarodowej i jeśli Rosja oraz separatyści nie będą przestrzegać porozumienia z Mińska, będą dodatkowe koszty.

Jeden z najwyższych wieżowców świata w ogniu

Setki ludzi ewakuowano w sobotę z jednego z najwyższych budynków mieszkalnych na świecie Marina Torch w Dubaju. Na kilku piętrach wybuchł pożar, który udało się ugasić. Wiadomo już, że nikt nie zginął. Kilkanaście osób zostało rannych.

Setki czy tysiące ofiar walk o Debalcewe? Zależy, kto liczy

Doradca prezydenta Ukrainy Jurij Biriukow poinformował o liczbie ofiar w walkach o Debalcewe po stronie separatystów. "W okresie od 18 stycznia do 18 lutego zginęło tam 3 tys. rebeliantów" - napisał na Facebooku Biriukow. Separatyści z kolei twierdzą, że taka liczba ofiar jest po stronie ukraińskiej.

Rosyjski ślad na Majdanie? "Brednie godne szpitala psychiatrycznego"

Rosyjskie władze zdecydowanie odcięły się od ukraińskich rewelacji, jakoby Władisław Surkow, doradcy prezydenta Rosji, miał udział w krwawych wydarzeniach na Majdanie w lutym 2014 roku. - To brednie godne szpitala psychiatrycznego - stwierdził rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

"Dla nas jest to wojna o naszą ziemię". Tłumy na Majdanie w rocznicę masakry

- Jasne jest dzisiaj, że rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się od ataku na Wilno i sabotowanie podpisania porozumienia stowarzyszeniowego z Unią Europejską - mówił na Majdanie Niepodległości prezydent Petro Poroszenko. W centrum Kijowa odbyły się uroczystości upamiętniające Niebiańską Sotnię - ponad stu zabitych rok temu przez reżim Wiktora Janukowycza podczas protestów na Majdanie i strzelaniny na ul. Instytuckiej.