MSZ Rosji: cofnięcie przez Polskę akredytacji dziennikarzowi "wyzywające"

Jako wyzywające posunięcia określiło w środę MSZ Rosji decyzję władz w Warszawie o cofnięciu akredytacji korespondentowi agencji Rossija Siewodnia Leonidowi Swiridowowi i rozpoczęciu procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce. MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to niczym niemotywowany krok ze strony polskich władz. Zastrzegło sobie też prawo do odpowiedzi na te działania.

Duńczyk rzecznikiem Tuska. Na pocieszenie po Thorning-Schmidt?

41-letni duński dyplomata Preben Aamann zostanie rzecznikiem nowego przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego polskiego premiera Donalda Tuska - poinformowały duńskie media. Ich zdaniem jest to gest w stronę premier Helle Thorning-Schmidt, niedawnej kontrkandydatki Tuska na to stanowisko.

Szojgu: Rosja i Białoruś rozszerzą manewry wojskowe "w odpowiedzi na nowe zagrożenia"

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, przebywający w Mińsku na rozmowach o rozwijaniu współpracy militarnej w ramach Związku Białorusi i Rosji, powiedział, że Moskwa i Mińsk w 2015 r. przeprowadzą rozszerzone manewry wojskowe. Wszystko ze względu na "nowe zagrożenia" dla Państwa Związkowego (ZBiR), które - jak podejrzewa szef resortu - mogą się pojawić, choćby ze strony Ukrainy, z której Zachód chce stworzyć "przednie rubieże nacisku" na te dwa kraje.

Życie na scenie. Ratowała ludzi na Majdanie, po wyborach chce reform i kontroli władzy

- Jeśli społeczeństwo obywatelskie nie będzie nadal kontrolować każdego kroku władzy, to od władzy bandyty, w której żyliśmy, to nie dojdziemy do władzy usługowej, którą chcemy stworzyć - mówi Olha Bohomolec, która weszła do ukraińskiego parlamentu z ramienia Bloku Petra Poroszenki. Znana ukraińska lekarz, właścicielka klinik medycznych, rok temu dołączyła do protestujących na Majdanie, a potem ratowała ich przed śmiercią. Teraz mówi, że zgodzi się zostać ministrem zdrowia pod warunkiem, że będzie mogła przeprowadzić gruntowne reformy.

Rzecznik Kremla: Władimir Putin nie ma raka trzustki

Władimir Putin nie cierpi na raka trzustki - powiedział w środę rzecznik Kremla, zaprzeczając medialnym doniesieniom na Zachodzie. Nowojorski tabloid napisał, że rosyjski prezydent ciężko choruje i to obawa przed śmiercią popchnęła go do zaatakowania Ukrainy.

Matka dostała zgodę na eutanazję dziecka. Nancy zmarła po 14 dniach bez jedzenia

Ludzie komentowali: Nancy pięknie wyglądała, jak aniołek, na pewno trafi do nieba. Jej matka, Char­lot­te Fit­zmau­ri­ce, opublikowała w serwisie społecznościowym ostatnie zdjęcie z córką. Wcześniej dostała od sądu zgodę na eutanazję dziewczynki. Od urodzenia, od 12 lat dziecko cierpiało na zapalenie opon mózgowych, wodogłowie, posocznicę, było karmione przez rurkę, nie mówiło, nie chodziło.

Berlin podzieli się na dwie części. 15 km świecących balonów w pokojowych zamiarach

Z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego instalacja z podświetlanych balonów znowu podzieli stolicę Niemiec na dwie części. Ale tylko na dwa dni. Odtwarzając część oryginalnego przebiegu berlińskiego muru, 8 tys. balonów złoży się na 15-kilometrową instalację świetlną "LICHTGRENZE". 9 listopada balony zostaną wysłane w powietrze przez tysiące wolontariuszy.

Groził Putinowi, walczył w Donbasie. Lider Prawego Sektora w parlamencie

W maju nie wygrał wyborów prezydenckich na Ukrainie, zostanie jednak parlamentarzystą. Dmytro Jarosz, lider Prawego Sektora, w przedterminowych wyborach do ukraińskiej Rady Najwyższej otrzymał ponad 20 tys. głosów i już wkrótce zasiądzie w ławie parlamentarnej. Negatywny bohater rosyjskich mediów zapowiada, że będzie sprzeciwiać się nadaniu oddzielnego statusu wschodnim obwodom Ukrainy.

Państwo Islamskie przejmuje pola naftowe w Syrii

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaatakowali pole naftowe w syryjskiej prowincji Hims. W wyniku walk zginęło 30 członków sił reżimu Baszara el-Asada - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ak Saraj, czyli pałac Erdogana. Jest największy na świecie

Nowy olbrzymi pałac w Ankarze, Ak Saraj, czyli Biały Pałac, od czwartku jest siedzibą prezydenta Turcji. Krytykowany za okazałość, nie ma raczej cech typowych dla architektury Turcji. Należy do największych pałaców świata i może nawet trafi do księgi Guinnessa.

Poroszenko z Jaceniukiem walczą o służby. Pojedynek na dokumenty

"Trudne rozmowy" - mówią anonimowo ukraińscy politycy zaangażowani w rozmowy koalicyjne. Zawarcie sojuszu Bloku Petra Poroszenki z Frontem Ludowym było uzgodnione jeszcze przed wyborami i wydawało się formalnością, ale sytuację skomplikowali wyborcy. Prezydencka partia wypadła słabiej, niż oczekiwano, a partia premiera - przeciwnie. I teraz Arsenij Jaceniuk nie zgadza się na niektóre warunki Poroszenki.

"Dam mu po mordzie". Dowódcy batalionów wchodzą do parlamentu

Sława zdobyta na polu walki w Donbasie przepustką do parlamentu. Taka reguła zadziałała w przypadku wielu dowódców ochotniczych batalionów. Niektórzy zdobyli mandat dzięki wysokiej pozycji na liście partyjnej, inni stoczyli walkę w okręgach jednomandatowych.

Dżihadyści ścięli Lwicę z Kobane? Legenda o kurdyjskiej snajperce

W poniedziałek Państwo Islamskie na jednym ze swoich profili w mediach społecznościowych zamieściło zdjęcie ściętej kobiety, sugerując że to znana z mediów żołnierka z Kobane. Kurdyjka Rehana stała się wcześniej symbolem walki z dżihadystami. Nie wiadomo, czy doniesienia o śmierci kobiety są prawdziwe.

Kolejne masowe groby. Tym razem to ciała studentów?

Służby bezpieczeństwa odkryły kolejny masowy grób w Meksyku. Ciała mogą należeć do zaginionych pod koniec września studentów. Groby znajdują się niedaleko miejsca protestów, gdzie po raz ostatni demonstrowali młodzi ludzie.

Uwięziona w rosyjskiej psychuszce, została wybrana do parlamentu Ukrainy

Nadija Sawczenko jeszcze do niedawna była znaną tylko w kręgach wojskowych utalentowaną nawigatorką śmigłowców. W czerwcu, oskarżona o współudział w zabiciu rosyjskich dziennikarzy, trafiła do niewoli separatystów, a później do więzienia i psychuszki w Rosji. Teraz została deputowaną ukraińskiego parlamentu z ramienia Batkiwszczyny, a to oznacza że obejmie ją immunitet.

Legendarny przywódca Tatarów. Wygnany z Krymu, w parlamencie Ukrainy

Wygnanie i represje, szantaż i groźby ze strony Rosji. Dla Mustafy Dżemilewa, przywódcy Tatarów krymskich, to był niezwykle trudny rok. Teraz został deputowanym ukraińskiej Rady Najwyższej z listy prezydenta Blok Petra Poroszenki. Wcześniej zasiadał w parlamencie jako członek Batkiwszczyny Julii Tymoszenko. W maju Dżemilew został pierwszym laureatem polskiej Nagrody Solidarności.

Kurdowie z Iraku już w Turcji. Następny cel: Kobane

Pierwsi kurdyjscy bojownicy z Iraku dotarli w nocy z wtorku na środę do południowej Turcji i wyruszyli do Kobane w północnej Syrii, gdzie wesprą Kurdów broniących miasta przed dżihadystami - poinformowały tureckie władze.

USA wzmacniają ochronę. W obawie przed atakami

Z obawy przed atakami terrorystycznymi USA wzmocniły ochronę budynków rządowych i administracji federalnej w Waszyngtonie oraz innych dużych miastach - poinformował we wtorek minister bezpieczeństwa kraju Jeh Johnson.