Wybitny rosyjski pisarz o swoim kraju: nieuleczalnie chory w stanie agonii

Mieszkający w Berlinie rosyjski pisarz Władimir Sorokin mówi w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", że państwo rosyjskie wkroczyło jego zdaniem w schyłkową fazę swego rozwoju. - Duży organizm umiera, (cierpiąc) na napady agresji; sięga po Krym, po Ukrainę - powiedział pisarz, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich literatów, m.in. autor "Lodu" i "Dnia oprycznika".

Bohater "Dziewiątej kompanii" z wizytą w Doniecku. Aktor strzelał do Ukraińców?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęły dochodzenie przeciwko znanemu rosyjskiemu aktorowi Michaiłowi Poreczenkowowi. Znany m.in. z roli w "Dziewiątej kompanii" mężczyzna pojechał do Doniecka, by podnosić morale prorosyjskich separatystów. "Noworosyjskie" media pokazały nagranie z pola walk o lotnisko w Doniecku. Widać na nim, jak Rosjanin strzela z karabinu maszynowego najprawdopodobniej w stronę ukraińskich pozycji.

Burkina Faso: prezydent nie chce ustąpić

Prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore oświadczył w czwartek wieczorem, że pozostanie u władzy jako szef rządu tymczasowego do czasu po wyborach. Odrzucił apele opozycji o natychmiastowe ustąpienie po dniu gwałtownych protestów.

W Szkocji ciągle silna Partia Narodowa. Kłopoty laburzystów

W przyszłorocznych wyborach do brytyjskiej Izby Gmin opozycyjna Partia Pracy może doznać w Szkocji znacznych strat - głoszą podane w czwartek wyniki sondażu, co wzmaga wątpliwości, czy laburzyści są w stanie pokonać konserwatystów premiera Davida Camerona.

"Od ponad 30 dni żyjemy w piekle". Bliscy zaginionych studentów u prezydenta Meksyku

- Kiedy jem, myślę, co jadłby mój syn. Kiedy piję, zastanawiam się, co piłby on. To koszmar, z którego nie można się obudzić - mówił po spotkaniu z prezydentem Meksyku ojciec jednego z zaginionych przez ponad miesiącem studentów. Rodziny uprowadzonych pojawiły się w czwartek w stolicy kraju, domagając się, by śledztwo było prowadzone sprawniej. - Od prezydenta usłyszeliśmy tylko obietnice, a my potrzebujemy działań - mówił z kolei przyjaciel innego z zaginionych.

Grupa Wyszehradzka "potwierdza swoje pełne zaangażowanie" ws. Ukrainy

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

Waszyngton przyznaje: bombardowanie dżihadystów może pomagać Asadowi

Prezydent Syrii Baszar el-Asad może mieć korzyść z przeprowadzanych w jego kraju przez USA ataków na bojowników Państwa Islamskiego - oznajmił amerykański minister obrony Chuck Hagel. Jak jednocześnie zaznaczył, polityka Waszyngtonu jest nadal ukierunkowana na odsunięcie Asada od władzy.

Sześcioletni "żołnierz kalifatu". To nagranie wstrząsnęło Australią

Grupa australijskich muzułmanów znalazła się pod lupą śledczych po tym, gdy jedna z telewizji opublikowała nagranie, na którym widać kilkuletniego chłopca skandującego, że "nigdy nie jest się za młodym, by być żołnierzem kalifatu". Na filmiku słychać też okrzyki, że Barack Obama powinien spłonąć w piekle, a zgromadzone na sali osoby wymachują flagami kojarzonymi z ekstremistycznymi ugrupowaniami islamistów.

Stan wyjątkowy w Burkina Faso. Po 27 latach mają dość prezydenta

Dowódca sił zbrojnych Burkiny Faso ogłosił rozwiązanie parlamentu i wprowadzenie godziny policyjnej w całym kraju. Zapowiedział też powołanie tymczasowego rządu, który ma rządzić krajem przed rok. Nie wiadomo, kto stanie na jego czele. Prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore ogłosił wcześniej stan wyjątkowy, rozwiązał rząd i zapowiedział dialog z opozycją. Ma to umożliwić wyjście z kryzysu, w jakim pogrążył się kraj, gdy rząd zaproponował zmianę w prawie umożliwiającą reelekcję prezydenta.

Szwecja uznała Palestynę. Izrael odwołuje ambasadora

Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie. Rząd w Sztokholmie wyraził nadzieję, że krok ten przyczyni się do wznowienia zamrożonego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Decyzja wywołała zadowolenie Autonomii Palestyńskiej, potępił ją Izrael. Izraelski resort dyplomacji odwołał na konsultacje swojego ambasadora w Sztokholmie.