"Kiedy ją gwałcono, nie powinna była się opierać. Powinna była siedzieć cicho"

Dwa lata temu Indiami wstrząsnęła zbrodnia, do jakiej doszło w New Delhi. 23-letnia studentka była przez niemal godzinę brutalnie gwałcona i torturowana w autobusie. Następnie oprawcy wyrzucili ją nagą i ciężko pobitą na ulicę. Dwa tygodnie później kobieta zmarła. - Kiedy ją gwałcono, nie powinna była się opierać. Powinna była siedzieć cicho - mówi we wstrząsającej rozmowie z brytyjską dokumentalistką jeden z mężczyzn skazanych na śmierć za udział w gwałcie.

"Rosja będzie wolna". Moskwa pożegnała Borysa Niemcowa

Tysiące ludzi przyszły do Muzeum i Centrum Społecznego im. Andrieja Sacharowa w Moskwie, aby pożegnać Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, zastrzelonego w piątek późnym wieczorem przed Kremlem. Z Centrum Sacharowa trumna z ciałem Niemcowa została przewieziona na Cmentarz Trojekurowski.

MSZ wysyła notę protestacyjną. "Nie wiedzieliśmy o liście Polaków objętych zakazem wjazdu"

- W nocie dyplomatycznej MSZ wyraża protest w związku z niewpuszczeniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza na pogrzeb Borysa Niemcowa - powiedział rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. - Podkreślamy, że marszałek Borusewicz chciał oddać hołd w imieniu Polski i Polaków wybitnemu rosyjskiemu politykowi - poinformował, dodając, że MSZ nie otrzymało listy Polaków objętych zakazem wjazdu w ramach retorsji za objęcie sankcjami rosyjskich urzędników państwowych.

Cień "afery rozporkowej". Ukryta wskazówka na portrecie Clintona

Portret Clintona wisi w Waszyngtonie już prawie dekadę, ale dopiero teraz autor ujawnił jego ukryty przekaz. A chodzi o niepozorne zaciemnienie, które widać na gzymsie kominka tuż obok prezydenta. Jak twierdzi autor obrazu, cień rzuca słynna niebieska sukienka, należąca do kochanki Clintona z czasów tzw. "afery rozporkowej", Moniki Lewinsky.

Im Rosja nie mogła odmówić wiz. Kto z Zachodu żegnał Niemcowa?

Rosyjskie władze starały się, by obecność zachodnich polityków na pogrzebie Niemcowa ograniczyć do minimum. Przykładem jest brak zgody na wjazd dla delegacji parlamentarnej z Polski. Jednak pojechała tam grupa dyplomatów, którym Kreml nie mógł zabronić udziału w pogrzebie, zablokować wjazdu do Rosji. To ambasadorowie USA i krajów UE, na stałe przebywający w Moskwie. Ale nie tylko oni pojawili się w Centrum Sacharowa.

Snowden już nie chce mieszkać w Rosji? Jego adwokat ujawnia plany

Rosyjski adwokat byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena ujawnił, że ten chciałby wrócić do ojczyzny. Snowden otrzymał tymczasowy azyl polityczny w Rosji w 2013 r., po ujawnieniu tajnych dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W Stanach Zjednoczonych postawiono mu zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa.

Wybory w Egipcie wstrzymane. Nie wiadomo, na jak długo

Egipski Sąd Administracyjny podjął we wtorek decyzję o wstrzymaniu zaplanowanych na marzec i kwiecień wyborów parlamentarnych - podano na portalu dziennika "Al-Ahram". W zeszłym tygodniu Sąd Konstytucyjny uznał część ordynacji wyborczej za niekonstytucyjną.

MSZ Ukrainy: zwrot Krymu warunkiem normalizacji stosunków z Rosją

Nie można spodziewać się normalizacji stosunków między Ukrainą a Rosją, jeśli Krym nie wróci pod władzę Ukrainy - oświadczył we wtorek szef MSZ tego kraju Pawło Klimkin podczas wizyty w Japonii. Dodał także, że należy zamknąć granicę w celu uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W rozmowie z dziennikarzami wyraził wątpliwość w kwestii trwałości rozejmu w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Sytuację tam określił jako "bardzo trudną".

"Schindler z Watykanu". Kontrowersje wokół filmu o Piusie XII

Kontrowersje, krytykę ze strony Watykanu i protest środowisk żydowskich wywołał zaprezentowany w poniedziałek w Rzymie film fabularny o Piusie XII. Przedstawiono go - jak podkreślają media - jako „Schindlera z Watykanu”, który uratował w czasie wojny 800 tys. Żydów.

Ostatnia droga Niemcowa. Uroczystości na cmentarzu

Tysiące ludzi żegnały we wtorek opozycjonistę Borysa Niemcowa. Otwarta trumna z ciałem polityka była wystawiona na widok publiczny w Centrum Sacharowa w Moskwie przez cztery godziny. Ostatni hołd oddali mu politycy, dyplomaci, obrońcy praw człowieka, twórcy kultury, naukowcy i zwykli mieszkańcy Moskwy. Następnie trumnę przewieziono na Cmentarz Trojekurowski, gdzie po krótkiej uroczystości pochowano Niemcowa. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat.

Rosjanie wypuścili partnerkę Niemcowa. Pogrzeb w Moskwie, Duricka w Kijowie

Anna Duricka, partnerka zastrzelonego w piątek rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa, odleciała w poniedziałek późnym wieczorem do Kijowa - podała agencja TASS, powołując się na stronę ukraińską. Powrót Durickiej do kraju potwierdzają ukraińscy dziennikarze, którzy czekali na nią na kijowskim lotnisku. Kobieta była świadkiem morderstwa, od piątku nie mogła opuszczać swojego mieszkania.

Głos wsparcia dla Ukrainy. Szef wywiadu USA za dostarczeniem broni

Dyrektor wywiadu USA James Clapper powiedział w poniedziałek, że jest za wysłaniem broni na Ukrainę, zaznaczył jednak, że decyzja należy do polityków, nie do niego. Dodał, że nie wie, kto zabił Borysa Niemcowa, ale nie wykluczył powiązań Kremla z tą zbrodnią.