Watykan zdementował w czwartek doniesienia włoskiej agencji Agi, jakoby były nuncjusz na Dominikanie Józef Wesołowski, sądzony za pedofilię, opuścił szpital i powrócił za Spiżową Bramę, gdzie przebywa od prawie roku. Przebywał tam wcześniej w areszcie domowym.

Monarchistyczne iluzje Rosjan znajdują ucieleśnienie w poparciu przez nich prezydenta Władimira Putina - pisze w czwartek dziennik "Wiedomosti" w redakcyjnym materiale zatytułowanym "Monarchia bez cara".

Sytuacja w każdym z bałkańskich krajów jest inna, ale mimo tego, że Bałkany stanowią naturalne pole do ekspansji dżihadu w Europie, w tej chwili Państwo Islamskie "ma inne priorytety" - stwierdził gość TVN24 Biznes i Świat Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Kanadyjska policja poszukuje świadków, którzy mogą pomóc w identyfikacji sprawcy napadu w Barrie (prowincja Ontario, Kanada). Na swojej stronie internetowej publikuje wizerunek napastnika i film z monitoringu obrabowanego sklepu. Zadanie jest o tyle trudniejsze, że mężczyzna okradł sklep w masce szczura.

32. konwój rosyjski przekroczył granicę Ukrainy. Jak informuje rosyjska agencja TASS, 100 ciężarówek wiezie mieszkańcom w Doniecka i Ługańska żywność i leki. Władze w Kijowie utrzymują, że konwoje przekraczają granicę Ukrainy nielegalnie i dostarczają rebeliantom broń i paliwo. Wcześniej Ukraina zaproponowała Rosji, by pomoc humanitarną dostarczała pociągami, kontrolowanymi przez pracowników Czerwonego Krzyża i innych organizacji międzynarodowych. Propozycja została odrzucona.

- Wiadomości takie jak ta ostatnia pojawiały się już wcześniej. Ta wyszła jednak na światło dzienne. Pracujemy i przeciwdziałamy terroryzmowi po cichu - powiedział w środowy wieczór minister spraw wewnętrznych Chorwacji, Ranko Ostojić. Szef MSW skomentował w ten sposób nagranie umieszczone w internecie przez osoby powiązanie z Państwem Islamskim, na którym pojawiły się groźby "zaprowadzenia kalifatu" w Chorwacji oraz innych państwach byłej Jugosławii.

Brytyjska MI5 była nieprzygotowana do walki z zagrożeniem ze strony terroryzmu islamskiego, a w agencji brakowało pracowników - ocenił w wywiadzie dla BBC były agent. Twierdzi, że presja, z jaką wiązała się praca w agencji, wywołała u niego zespół stresu pourazowego. Swojemu dawnemu szefostwu zarzuca natomiast, że nie zaoferowano mu pomocy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdementował doniesienia w sprawie specjalnego statusu Donbasu, który miałby być zapisany w konstytucji Ukrainy. Internetowa gazeta "Ukraińska Prawda" napisała wcześniej, że po spotkaniu z asystentką sekretarza stanu w amerykańskim Departamencie Stanu Viktorią Nuland Poroszenko złożył w parlamencie projekt poprawek do ustawy zasadniczej, który posłowie skierowali do Sądu Konstytucyjnego.

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w czwartek pomysł utworzenia międzynarodowego trybunału do osądzenia winnych zestrzelenia przed rokiem nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Jak pisał wcześniej "Kommiersant", Rosja zarzuciła autorom projektu rezolucji, że zamiast rzeczywistego śledztwa przygotowali polityczne show.

18 rodzin ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga w Donbasie złożyło w sądzie w Chicago pozew przeciwko Igorowi Girkinowi. Zarzucają byłemu "ministrowi obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, że "wydał rozkaz, sprzyjał, podżegał lub spiskował z tymi, którzy zestrzelili maszynę". Sprawę ujawnił brytyjski "The Telegraph". Jutro upływa rocznica katastrofy MH17 w obwodzie donieckim.

Szwajcaria wydała w ręce Amerykanów jednego z siedmiu wysokich rangą działaczy FIFA, którzy w maju zostali zatrzymani w związku z amerykańskim śledztwem w sprawie korupcji w Federacji. Władze Szwajcarii nie podały jednak, który z działaczy został przekazany. Mógł to być Jeffrey Webb, jedyny z zatrzymanych, o którym wiadomo, że zgodził się na ekstradycję.