Dziesiątki tysięcy mieszkańców Hongkongu wzięło udział w czwartek w czuwaniu ze świecami. W ten sposób upamiętnili brutalne stłumienie studenckich protestów na pekińskim placu Tian’anmen w 1989 roku, przypominając przy okazji o własnej walce o demokrację.
Nagłośnione przez rosyjskie media deklaracje władz o "wznowieniu produkcji seryjnej" bombowców strategicznych Tu-160 są bardzo zaskakujące i zastanawiające zarazem. Jeden z rosyjskich ekspertów skwitował je słowami: "na Kremlu już nikt nie liczy pieniędzy”. Na papierze i zdjęciach Tu-160 imponują, ale w rzeczywistości są bardzo kłopotliwe i do niedawna nikt nawet nie spekulował na temat wznowienia ich produkcji.
Gdyby wybory do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je rządząca Jedna Rosja, zdobywając 49 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu moskiewskiego Centrum Jurija Lewady.
Chińskie władze poinformowały, że rozpoczną akcję podnoszenia statku pasażerskiego, który zatonął na rzece Jangcy z 456 pasażerami na pokładzie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 75 - podaje agencja Reutera. Szanse na znalezienie żywych maleją. Na miejscu katastrofy protestują rodziny ofiar, które domagają się informacji w sprawie tragedii.
Ministerstwo zdrowia Korei Południowej potwierdziło śmierć trzeciej osoby zakażonej wirusem MERS. Pierwsi zmarli to 58-letnia kobieta i 71-letni mężczyzna. Obydwoje mieli wcześniej problemy z oddychaniem.
Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjmie 10 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina. Według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego do spotkania dojdzie w środę po południu.
Kolejny były prezydent Egiptu stanie przed sądem. Egipski sąd kasacyjny anulował w czwartek wyrok z listopada ubiegłego roku oczyszczający byłego prezydenta Hosniego Mubaraka z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyrządowych protestów w 2011 roku.
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z wieloma atakami na Polaków - były to ataki słowne, ale też zaczepki, rzucanie kamieniami w okna domów czy poniżanie w miejscu pracy - mówi ambasador RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Witold Sobków.
- Istnieje kolosalne zagrożenie wznowienia operacji wojskowej separatystów przeciwko Ukrainie - powiedział prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Jego zdaniem, na terytorium Ukrainy znajduje się w tym momencie ponad 9 tys. żołnierzy rosyjskich.
Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO ma nadzieję na poprawę wzajemnych stosunków z Rosją. - Wierzę, że Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla krajów Sojuszu - powiedział w czwartek w Oslo.
Dowództwo Sił Obrony Izraela (IDF) jest zdania, że porozumienie Iranu i światowych mocarstw w sprawie programu atomowego islamskiej republiki zmniejszy zagrożenie dla żydowskiego państwa - podała agencja Reutera, powołując się na źródło w IDF.
W czwartek rano do Gdyni przypłynęły pierwsze okręty wojenne, które wkrótce wezmą udział w NATO-wskich manewrach Baltops 2015. Łącznie będzie w nich uczestniczyć 5 tysięcy żołnierzy i 49 jednostek, w tym 9 polskich. Po raz pierwszy w manewrach nie weźmie udziału Rosja.
Pięciu ukraińskich żołnierzy zginęło w walkach w Marjince pod Donieckiem, gdzie separatyści przez kilkanaście godzin atakowali wojska ukraińskie - poinformował w czwartek doradca ukraińskiego prezydenta Jurij Biriukow.
W stolicy Bułgarii wzniesiono ponad 6-metrowy pomnik cara Samuela Komitopula. Stoi obok cerkwi Mądrości Bożej (Św. Zofii), która dała imię miastu, i skromniejszego pomnika nieznanego żołnierza. Pomnik sofijski Samuela jest wyższy od analogicznego w Skopje.
Decyzja irlandzkiej fundacji, by sprzedać na aukcji sześć obrazów, które czterokrotnie padały łupem złodziei i których od 20 lat nie wystawiano ze względu na ich wartość, wywołała w Irlandii oburzenie - pisze portal Art Market Monitor i gazeta "New York Times".
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada, czy skarga europosła PiS Ryszarda Legutki na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska nadaje się do rozpatrzenia przez tę instytucję. Z kolei rzecznik szefa RE ocenia, że skarga "wydaje się umotywowana politycznie".
W opracowywaniu tekstu układu w sprawie irańskiego programu atomowego pomiędzy Teheranem a sześcioma mocarstwami doszło do "znacznego postępu" - oznajmił wiceszef irańskiego MSZ i jednocześnie negocjator Abbas Aragczi.
Portugalczycy w dalszym ciągu nie rozliczyli się ze swojej kolonialnej przeszłości. Zarówno społeczeństwo, jak i naukowcy unikają tematów dotyczących udziału ich przodków w procederze niewolnictwa.
Szef Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, oświadczył, że kalifat, jaki chce ustanowić rywalizujące z Frontem ugrupowanie Państwo Islamskie, jest nielegalny. Dodał, że nie widzi w najbliższym czasie możliwości rozwiązania konfliktu.
Miał być jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie, do dziś leży w magazynie. Obraz Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza" został zawrócony niemal z lotniska tuż przed wylotem do Włoch. Jak się okazuje, powody takiej decyzji nie są jasne, a artysta słyszał ich już kilka wersji.
Były senator i gubernator stanu Rhode Island Lincoln Chafee oficjalnie potwierdził w środę, że będzie walczył o nominację demokratów przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 r. To czwarty kandydat demokratów w wyścigu, którego faworytką jest Hillary Clinton.
Chuck Blazer - jeden z najważniejszych ludzi w światowym futbolu - oraz inni członkowie Komitetu Wykonawczego FIFA przyjęli łapówki w związku z wyborem RPA na gospodarza Mistrzostw Świata w 2010 roku - wynika z opublikowanych ostatnio zeznań Blazera z 2013 roku.
Hillary Clinton wciąż dominuje w sondażach prezydenckich, choć większość Amerykanów jej nie ufa, a jej reputacji szkodzi "afera mejlowa". Tymczasem na poważnego konkurenta żony byłego prezydenta USA wyrasta Bernie Sanders - socjaldemokrata z Vermont o polskich korzeniach.
Amerykańskie wojsko przyznało, że afera z pomyłkowym rozesłaniem po USA i świecie śmiertelnie groźnego wąglika ma znacznie większą skalę niż dotychczas przypuszczano. Śledztwo wykazało, że broń biologiczna trafiła do 51 laboratoriów, a nie kilkunastu jak podawano wcześniej. Co więcej, liczba ta może wzrosnąć.
Zamaskowani bojówkarze zdemolowali w stolicy Czeczeni biuro Komitetu Przeciwko Torturom. Rozbiwszy młotem drzwi, wtargnęli do środka i wynieśli przechowywane tam dokumenty. Nikt z aktywistów organizacji pozarządowej nie ucierpiał - wszyscy zdołali uciec przez okno.
Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko nie wykluczyła w środę, że izba wyższa parlamentu Rosji wkrótce zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Matwijenko poprosiła senatorów, aby "daleko się nie oddalali i byli w kontakcie".
Walki w Marjince pod Donieckiem, gdzie separatyści przez kilkanaście godzin atakowali wojska ukraińskie, wieczorem ustały. Po obu stronach starć są ofiary. Jak twierdzą Ukraińcy, wśród zabitych s a żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. - Rosja po raz kolejny złamała ustalenia pokojowe z Mińska i wydała swoim żołnierzom rozkaz, by rozpoczęli operację militarną w Donbasie – powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
Centrolewicowy czeski rząd uchwalił w środę projekt nowelizacji konstytucji, zmieniającej uprawnienia prezydenta - poinformowała czeska państwowa agencja CTK, powołując się na własne źródła. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu, to od przyszłego roku Milosz Zeman utraci niektóre prerogatywy.
- Jesteśmy poważnie zaniepokojeni prowokacyjnymi działaniami wojsk ukraińskich - oznajmił Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Na wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby wybuchły gwałtowne walki, o których zapoczątkowanie Kijów oskarża separatystów. Rosjanie mają jednak inne zdanie.