Dokładnie rok temu trzech brytyjskich żołnierzy przypłaciło życiem chęć dostania się do elitarnej jednostki komandosów SAS. Mężczyźni nie wytrzymali morderczego upału i niemal 9-godzinnego marszu górskimi zboczami w pełnym rynsztunku. Organizator marszu, czyli brytyjski resort obrony, nie wyciągnął wniosków z tej tragedii - twierdzi koroner prowadząca śledztwo. I zarzuca resortowi brak przygotowania, kiepską organizację oraz twierdzi, że tych śmierci można było uniknąć.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeczesuje lasy w pobliżu Mukaczewa, gdzie schronili się członkowie Prawego Sektora, którzy wdali się w konflikt zbrojny z miejscowym oligarchą. Ukraińskie media informują, że ich położenie zdradził przechwycony sygnał z telefonu komórkowego. "Operacja ich zatrzymania rozpoczęła się wtedy, kiedy funkcjonariusze zarejestrowali taki sygnał" - informuje agencja Ukrinform.

- W brygadzie, która remontowała koszary w centrum szkoleniowym w Omsku, pracowali narkomani i alkoholicy z miejskiego centrum rehabilitacji. Nie mieli żadnych uprawnień, pracowali za jedzenie - przekonywał na antenie telewizji LifeNews mieszkaniec miasta Władimir Nastyczenko. Tymczasem gazeta "Kommiersant" informuje, że budynek po remoncie został przyjęty z wieloma niedoróbkami, a wojskowi mieli przymknąć na nie oko.

W Doniecku nieznani sprawcy podłożyli bombę do terenówki należącej do sekretarki "premiera" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki. 27-letnia Jelena Filippowa przeżyła zamach. W ciężkim stanie trafiła do szpitala. "Donieccy terroryści walczą o strefę wpływów. Sekretarka była ważną osoba w otoczeniu Zacharczenki, decydowała o jego spotkaniach i rozmowach"– informuje internetowa gazeta Nowosti Donbassa.

Celem porozumienia społeczności międzynarodowej z Teheranem jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Co jest w porozumieniu? Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Wraz z zawarciem we wtorek porozumienia sześciu mocarstw z Iranem w relacjach ze światem rozpoczął się nowy rozdział - oświadczył we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani w przemówieniu transmitowanym na żywo w irańskiej telewizji państwowej. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że porozumienie ws. irańskiego programu zawarte we wtorek powstrzyma Teheran przed pozyskaniem broni nuklearnej. Zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę w Kongresie USA, której celem byłoby podważenie wdrożenia umowy. Więcej o irańskim porozumieniu w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00.

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił we wtorek, że porozumienie nuklearne sześciu mocarstw z Iranem to stanowczy wybór na rzecz stabilności i współpracy. W komunikacie na stronie internetowej Kremla Putin wyraził przekonanie, że świat odetchnął z wielką ulgą. Więcej o irańskim porozumieniu w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00.

Ukraińskie MSZ cofnęło pełnomocnictwa honorowemu konsulowi w Turcji, który na imprezie sportowej pojawił się w koszulce z wizerunkiem Władimira Putina i napisem "Uprzejmość jest wszystkim". Napis nawiązuje do sloganu rosyjskiej propagandy "uprzejmi ludzie". Władze na Kremlu nazywały tak żołnierzy bez oznaczeń, którzy przejęli Krym.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że porozumienie ze światowymi mocarstwami na temat programu nuklearnego jest historycznym wydarzeniem. Jednocześnie w irańskich mediach ogłoszono wielki sukces, podkreślając, że nie zostały przekroczone "czerwone linie", wyznaczone sobie przez Teheran w negocjacjach. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisała mapę drogową z Iranem dotyczącą jego programu nuklearnego - poinformował we wtorek szef oenzetowskiej agencji Yukiya Amano. Dokument ma pomóc w rozwiązaniu wszystkich dotychczasowych kwestii spornych. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Dwóch żołnierzy batalionu ochotniczego Prawy Sektor poddało się ukraińskiej Służbie Bezpieczeństwa. Dowódca jednostki Dmytro Jarosz zapewnia, że sytuacja w Mukaczewie jest pod kontrolą. "Prawy Sektor utworzył nowy front i wywołał falę separatyzmu w mateczniku węgierskim" - informują rosyjskie media, komentując sytuację w obwodzie zakarpackim. Po wydarzeniach w Mukaczewo Słowacja wzmocniła granicę z Ukrainą.

Odnaleziono nastolatkę, która twierdzi, że przeżyła katastrofę małego samolotu w niedostępnych górach w północnej części Stanów Zjednoczonych. Po dwóch dniach doszła do drogi i została uratowana przez przypadkowego kierowcę. Dziadkowie dziewczyny, którzy pilotowali maszynę, zginęli na miejscu.

Pierwszy pojedynek w historycznym, zabytkowym centrum Sarajewa i dogrywka na jego przedmieściach. Tak miał wyglądać poniedziałkowy wieczór i noc z poniedziałku na wtorek w wykonaniu kibiców Lecha Poznań, którzy przyjechali do stolicy Bośni i Hercegowiny na mecz 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Bośniackie media piszą o "regularnej bitwie", jaką mieli rozpętać na ulicach miasta polscy kibice. Rannych zostało 15 osób - dziewięciu policjantów i sześciu pseudokibiców Lecha.

Osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju - powiedział agencji Reutera irański dyplomata. Informacja została potwierdzona przez inne źródła.

Szkic ostatecznego porozumienia ws. irańskiego programu atomowego przewiduje, że inspektorzy ONZ uzyskają dostęp do wszystkich podejrzanych instalacji atomowych Iranu, w tym wojskowych - podał we wtorek Reuters. Agencja powołuje się na źródło dyplomatyczne.