Polski żołnierz ppor. Karol Cierpica, którzy zawdzięcza swoje życie amerykańskiemu koledze, postanowił oddać mu hołd. Nazwał nowo narodzonego syna imieniem swojego wybawcy, sierż. Michaela Ollisa. Ta informacja poruszyła rodziców sierż. Ollisa, którzy wyznali, że są zaszczyceni. Ich syn zginął w Afganistanie, gdy swoim ciałem osłaniał Polaka.

Mimo że od czasu wyniesienia go na pozycję prezydenta przez Borysa Jelcyna minęło już kilkanaście lat, o życiu rodzinnym Władimira Putina wiadomo niewiele. Kreml wiernie dba o wizerunek przywódcy wręcz "zaślubionego Rosji", na wzór brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Starania o to trwają zwłaszcza od czerwca 2013 r., momentu, w którym Putin oficjalnie poinformował o tym, że rozwodzi się z żoną Ludmiłą. Ubiegłego lata pojawiły się informacje o córce Putina Marii, rzekomo żyjącej w Holandii. Teraz więcej światła padło na jego drugą córkę, Jekaterinę. Ile wiadomo o rodzinie Władimira Władimirowicza Putina?

- Przechodzimy od teorii wolności seksualnej na teorię autonomii seksualnej - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" profesor Monika Płatek. Karnistka skomentowała w ten sposób zmianę w prawie, którą chcą wprowadzić brytyjskie władze. Według nowych regulacji mężczyźni oskarżeni o gwałt na randce, aby udowodnić swoją niewinność, będą musieli przekonać policję, że kobieta świadomie zgodziła się na seks.

W wieku 79 lat zmarł w Sofii pierwszy demokratyczny prezydent Bułgarii, Żeliu Żelew. Stał na czele państwa już po przemianach systemowych w okresie od 1 sierpnia 1990 do 22 stycznia 1997 roku. Był jednym z nielicznych bułgarskich dysydentów w okresie komunistycznym i pierwszym liderem antykomunistycznego Związku Sił Demokratycznych.

Termin ultimatum minął, a rządy w Tokio i Ammanie nie mają żadnej wieści dotyczącej losów japońskiego zakładnika znajdującego się w rękach Państwa Islamskiego. - Nic nie wiemy, nie mamy żadnych nowych informacji - mówili przedstawiciele tych rządów w piątek. Tymczasem po raz pierwszy przemówiła żona Japończyka - donosi japoński dziennik "The Asahi Shimbun".

Chińskie uniwersytety powinny unikać podręczników, które promują zachodnie wartości - oznajmił minister oświaty Yuan Guiren, cytowany w piątek przez państwowe media. Ostrzegł przed krytykowaniem na uczelniach chińskiego systemu politycznego i przywódców.

- Ukraińcom potrzeba nowej broni. Polska powinna w tym programie (dozbrojenia - red.) wziąć udział - powiedział we „Wstajesz i wiesz” Bogdan Klich. Były minister obrony narodowej ocenił na antenie TVN24, że Polska może pomóc Ukrainie sprzedając jej broń zarówno za gotówkę, jak i na kredyt.

Code Pink, amerykańska organizacja antywojenna, znana jest ze swoich głośnych występów w Kongresie USA podczas przesłuchań przeróżnych oficjeli. Tym razem grupa na cel wzięła byłego sekretarza stanu Henry'ego Kissingera. W jego obronie stanął senator John McCain.

Argentyński prokurator, który zmarł w tajemniczych okolicznościach dzień przed zaplanowanym złożeniem zeznań w parlamencie przeciwko obecnej prezydent kraju, został pochowany w czwartkowe popołudnie. Żegnały go tłumy ludzi. Nisman oskarżał Cristinę Fernandez o naciski ws. śledztwa dotyczącego zamachu na ośrodek żydowski w Argentynie 1994 r.

Prezydent USA Barack Obama zawetuje przedstawiony przez republikańskich senatorów projekt ustawy, zgodnie z którą Kongres musiałby wyrazić zgodę na ewentualne porozumienie z Iranem - poinformował rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.